20.12.2015 15:05

Tokat'ta köylülerin HES eylemi

TOKAT merkeze bağlı Karakaya köylüleri, köy sınırları içerisinde geçen Yeşilırmak üzerine yapılması planlanan hidroelektrik santraline (HES) karşı yürüyüş yaptı.
Tokat'ta merkeze 20 kilometre uzaklıkta bulunan Karakaya Köyü sınırları içerisinden geçen Yeşilırmak üzerine, özel bir firma tarafından HES yapılması planlandı. Proje kapsamında ilk olarak, yaklaşık bir hafta önce köye yaklaşık iki kilometre uzaklıkta bulunan ırmağın karşı tarafında yol çalışması başlatıldı. Bunu fark eden köylüler ise çalışmaların durdurulması ve projenin iptali için önce Tokat İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Köy tüzel kişiliği tarafından açılan davanın sürmesine rağmen çalışmaların sürdüğünü belirten yaklaşık 200 köylü bugün yürüyüş gerçekleştirdi.

Aralarında kadınların da bulunduğu köylüler, çalışmaların yapıldığı ormanlık alana doğru yürüyüşe geçti. 'Yeşil ırmağı özgür akacak' pankartı açarak yürüyüşe geçen köylüler, 'HES yapma boşuna yıkacağız başına', 'Direne direne kazanacağız', 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam' sloganları attı. Yaklaşık iki kilometre yürüyen köylüler, çalışmaların yapıldığı alanda yürüyüşlerine son verdi. Burada düzenlenen basın açıklamasına CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ile birlikte bazı köy muhtarları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri destek verdi.

'BİNLERCE İNSAN SUSUZ KALACAK'

Burada köylüler adına basın açıklamasını okuyan Kübra Şimşek, "Bu proje gerçekleşirse Yeşilırmak'tan akan suyla can bulan köylerde yaşayan binlerce insan susuz kalacaktır. Biz bu topraklarda olduğumuz sürece bu projeyi size yaptırmayacağız" dedi.

Köylülerin eylemine destek veren CHP Milletvekili Kadim Durmaz da, "Can suyu adı altında akan suyun akışının yüzde 10'unu yatağa bırakmak gibi bilimsel gerçekten uzak, arazi koşullarını ve yöre halkının kadim haklarını hiçe sayan bu yaklaşımı asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz" diye konuştu.

Karakaya Köyü'ne komşu köyü olan Gözova Köyü'nün muhtarı Ekrem Şimşek de, HES projesini kabul etmediklerini söyledi.
Mustafa TURAPOĞLU- Fatih YILMAZ/TOKAT, (DHA)