08.04.2011 11:43

Seramikçilerin Datça buluşması

UKKSA, genç sanatçıların uğrak merkezi haline geldi.
Muğla’nın Datça İlçesi’ne 25 kilometre mesafedeki Yaka Köy’de kurulan Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi (UKKSA), genç sanatçıların uğrak merkezi haline geldi. Türkiye’de bir köyde açılan tek akademi olan UKKSA, genç seramik sanatçılarını 'Bahara Merhaba' sempozyumunda buluşturdu.

Bilim ve Yurt Dünya Sanat Galerisi yöneticisi Nevzat Metin ve bir grup sanatsever tarafından geçen yıl hizmete açılan akademide Anadolu, 9 Eylül ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültelerinden gelen toplam 12 seramik sanatçısı, dünyadaki mantar çeşitlerini seramik sanatında yaşatmak için çalışma başlattı.

GENÇ SANATÇILARA TAM DESTEK
Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi Başkanı Nevzat Metin, Datça yarımadasının en uç noktasında, binlerce yıllık sanat geleneğine sahip topraklarda yaklaşık bir yıl önce hizmete açılan akademinin sanat çevrelerince kısa sürede benimsendiğini belirterek, "Bu durum bizi gelecek adına umutlandırıyor" dedi.

Akademinin tüm olanaklarının genç sanatçılara açık olduğunu belirten Metin şunları söyledi:

"Görevlerimizden biri de geleceğimizin sanatçılarına her türlü desteği vermek. Bu amaçla baharın bu ilk günlerinde, çoğunluğu gençlerden oluşan 12 seramik sanatçımızı, 'Bahara Merhaba' sempozyumunda buluşturduk. Arkadaşlarımız, dünyadaki mantar çeşitlerinin bir bölümünü seramikten yaparak farklı bir çalışmaya imza atacaklar. Yapılacak eserler, akademi bahçesinde sergilenecek ve kalıcı olacak. Işıklandırma suretiyle de geceleri bahçeye ayrı bir renk katacak."

DÜNYA SANATÇILARI GELİYOR
Knidos’un 2bin yıl önce dünyanın sanat merkezi olduğunu hatırlatan Nevzat Metin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün aynı topraklarda sanatın yeniden yeşeriyor olması sanatseverleri heyecanlandırıyor. Önümüzdeki yaz sezonu burada çok ciddi etkinlikler gerçekleştireceğiz. Uluslararası sanatçımız İdil Biret’in bir konserinin de içinde olacağı 'Dünya Amforalar Günü' festivalini burada yapacağız. Knidos, dolayısıyla Karya kültüründe önemli bir yere sahip olan amforalara çağdaş bir yorum getirmeyi hedefliyoruz. Daha şimdiden, uluslar ve uluslararası 28 sanatçımızın bu festivale katılacağını söyleyebilirim. Yaz sonu ise Antik Kent Knidos’ta 36 heykeltraşın katılımı ile uluslararası heykel sempozyumu yapacağız. Sempozyumun konusu 'Afrodit, Güneş Saati ve Knidos Aslanı heykeli' olacak."

Knidos Sanat Akademisi’nin, dünyanın sanat merkezlerinden biri olacağını ifade eden Metin, "Özellikle seramik, heykel ve cam dalında, dünya sanat çevrelerince takdirle izlenen ve örnek gösterilen bir merkez olacağımıza inanıyorum" dedi.

Mehmet ÇİL/DATÇA, (DHA)