10.12.2011 15:54

Sarp Sınır Kapısı'nda yoğun gün!

TÜRKİYE ile Gürcistan arasında imzalanan protokolün yürürlüğe girmesiyle iki ülke arasında kimlikle sınır geçişi başladı.
Artvin’in Hopa İlçesi’ndeki Sarp Sınır Kapısı’nda ilk gün kimlikle geçiş izdihamı yaşandı, uzun kuyruklar oluştu.

Türkiye’nin Kafkaslara açılan Sarp Sınır Kapısı’nda 31 Mayıs 2011 tarihinde Türkiye ve Gürcistan hükümetleri arasında, iki ülke arasında kimlikle geçiş için imzalanan protokol gece yarısı yürürlüğe girdi. Uygulama nedeniyle Sarp Sınır Kapısı girişinde, Hopa Kaymakamlığı tarafından kimlikle geçiş için irtibat bürosu oluşturuldu. Burada kimliklerini ibraz eden vatandaşlar 1 lira karşılığında aldığı formu doldurarak Gürcistan’a geçmeye başladı. Uygulamanın ilk gününde özellikle sınır kapısına yakın köylerde yaşayan Türk ve Gürcistan vatandaşı genç-yaşlı, kadın erkek yüzlerce kişi sabahın erken saatlerinden itibaren karşılıklı geçiş için kapıya geldi. Yaşanan yoğunluk ve izdiham nedeniyle kapıda uzun kuyruklar oluştu. Uygulamanın başladığı ilk 12 saatte bine yakın kişinin karşılıklı geçiş yaptığı öğrenildi.

KİMLİKLER GEÇİŞLERDE 90 GÜN KALINABİLECEK
Kimlikle geçiş yapanlar, 90 gün boyunca geçiş yaptığı ülkede kalabilecek. İki ülke vatandaşlarının kimlik kartlarıyla seyahatleri, yalnızca Türkiye ile Gürcistan arasında mümkün olacak ve üçüncü ülkelere seyahatler için geçerli pasaportlar kullanılacak. 90 günden fazla ikamet etmek isteyenler ile turistik amacın dışında seyahat edecek olanlar ise pasaport kullanmakla yükümlü olacak. İki dilde yazılan giriş çıkış formu üzerine giriş çıkış damgaları tatbik edilerek karşılıklı geçiş yapan Türk ve Gürcistan vatandaşları, bu belgeleri Türkiye'de ve Gürcistan'da bulundukları süre içerisinde beraberinde taşıyacak, giriş çıkışlar sırasında kimlik kartlarıyla birlikte hudut kapısındaki görevlilere ibraz edecekler.

İKİ ÜLKE VATANDAŞLARI UYGULAMADAN MEMNUN
Sarp Köyü Muhtarı Yalçın Çakır, 1988 öncesi kapalı olan sınır kapısından bugünlere gelmenin çok önemli olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirecek uygulamanın oldukça sevindirici olduğunu söyledi. Türk vatandaşları ise, Gürcistan’ı ve Batum kentini çok merak ettiklerini belirterek, kimlikle geçiş imkanı sağlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.


Muhammet KAÇAR/HOPA (Artvin), (DHA)