17.03.2017 11:51

Rusya'dan Türkiye'ye yapılan bu sevkiyatlar durma seviyesinde!

Türkiye'nin Rusya'nın buğday, mısır ve ayçiçek küspesinin vergisiz sevkiyat hakkını elinden aldığı, bu ürünlerin Rusya'dan sevkiyatının neredeyse durdurulduğu bildirildi.
Tarım Piyasası Araştırmalar Enstitüsü Genel Müdürü Dmitriy Rılko İnterfaks'a yaptığı açıklamada, "Türkiye 15 Mart'tan itibaren buğday, mısır ve ayçiçek küspesinin vergisiz sevkiyat lisansını vermeyi durdurdu, fakat bu en başta en önemli sevkiyatçı Rusya'yı kapsadı" dedi.

Rılko, bu koşullarda Rusya'nın buğdayı yüzde 130'luk vergi ile göndermek zorunda kalacağını belirterek, "Böyle bir vergiyle sevkiyat mümkün değil" dedi.

Aynı zamanda "SovEkon" Merkezi Başkanı Andrey Sizov, alımların neredeyse durduğunun altını çizerek, Rus tahılının en büyük alıcılarından birisinin bu tür eyleminin Rus ihracatını olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Sizov'un verilerine göre, Temmuz 2016-Şubat 2017 tarihleri arasında Türkiye yaklaşık 2 milyon ton Rus buğdayı ithal etti böylelikle Mısır'dan sonra ikinci büyük alıcı oldu. Geçen tarım yılında ise Türkiye'ye 3.1 milyon ton buğday gönderildi.

Ayrıca Ekim 2016-Şubat 2017'de Türk piyasasına 314 bin ton ayçiçek küspesi gönderildi, geçen tarım yılında ise bu değer 415 bin tondu.

Rusya Tahıl Birliği Başkan Yardımcısı Aleksandr Korbut, Türkiye'nin aldığı kararın ilk olarak kendisini olumsuz etkileyeceğini söyleyerek, "Türkiye tahıl sevkiyatının koşullarını ağırlaştıran Mısır'ın kısa zaman önce yaptığını yapabilir. Ve onlar neyi elde etti? Kimse onlara tahıl satmamaya karar verdi ve daha sonra Mısır tahılı daha pahalıya satın almak zorunda kaldı" dedi.

Uzmanlar, Türkiye'nin kararının Rusya'nın Türk domatesleri ve diğer sebzelere yasakları devam ettirmesinden kaynaklanabilecekini belirttiler. Korbut, "Sezon yaklaşıyor ve bu domateslerin intikam eylemi gibi duruyor" diye ekledi.

Aynı fikri paylaşan Sizov, "Rusya verilen avanslara rağmen Türk sebze ve meyvelerine kapılarını tamamen açmadı" dedi.

Kremlin'den, Türkiye'ye tahıl sevkiyatının kısıtlanmasına ilişkin açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye'nin Rus tahılının vergisiz sevkiyatını durdurmaya yönelik muhtemel kararının Moskova ve Ankara'nın ilişkilerinin normale dönmesini etkilemeyeceğini bildirdi.

Peskov gazetecilerin Türkiye'nin ilgili kararının iki ülke ilişkilerinin normale dönmesini etkileyip etkilemeyeceği sorusu üzerine, "Hayır tabi ki etkilemeyecek" dedi.

Hatırlanacağı üzere, daha önce Türkiye'nin Rusya'nın buğday, mısır ve ayçiçek küspesinin vergisiz sevkiyat hakkını elinden aldığı, bu ürünlerin Rusya'dan sevkiyatının neredeyse durdurulduğu bildirildi.
Siyamend Kaçmaz / Moskova (DHA)