26.03.2012 13:47

Muş'ta deprem

MUŞ'ta bugün saat 13.35'te Richter ölçeğine göre 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Muş'un yanı sıra Erzurum ve Ağrı'da da hissedilen deprem, Bulanık ilçesi'ne bağlı Sultanlı Köyü'nde 20 evde hasara yol açtı. Köyde yıkılan 5 ahırın enkazı altında kalan küçük ve büyük baş hayvanlar telef oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, 5.0 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün Bulanık İlçesi Sultanlı Köyü olduğunu açıkladı. Saat 13.35'te yerin 5 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, Muş'un yanı sıra Erzurum ve Ağrı'da da hissedildi. İlk tespitlere göre depremde önemli hasar olmadı.

20 EV HASAR GÖRDÜ

Richter ölçeğine göre 5.0 büyüklüğündeki depremin merkez üssü olan, 107 hane ve yaklaşık 1000 nüfuslu Sultanlı Köyü'nde yaklaşık 20 evde hasar meydana geldi. Köyde 5 ahır yıkıldığını ve hayvanların göçük altında kaldığını belirten Köy Muhtarı İbrahim Çiligel, şöyle dedi:

"Yer yerinden oynadı. Evlerin duvarları çatladı. Büyük bir korku ile kendimizi dışarı attık. Çok şükür tamemen yıkılan ev yok. Can kaybı ve yaralının da olmaması bizi sevindirdi. Yıkılan ahırların altında kalan hayvanları kurtarmaya çalışıyoruz."

Depremden hemen sonra Bulanık Kaymakamı Ferit Görükmez ile Belediye Başkanı BDP'li Ziya Akkaya, köye giderek incelemelerde bulundu. Hafif kar yağışının olduğu bölgede yolun kapanmaması için ilçe Özel İdaresi karla mücadele ekipleri sürekli çalışıyor.
Erkan AKKAYA/ BULANIK (Muş), (DHA)


AFAD:VAN SİVİL SAVUNMA ARAMA-KURTARMA BİRLİKLERİ TEDBİR AMAÇLI BÖLGEYE GÖNDERİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, (AFAD) Muş -Bulanık merkezli 5.0 büyüklüğündeki depremin Muş, Bulanık, Malazgirt ilçelerinde kuvvetli hissedildiğini ve ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirmediğini açıkladı. Tedbir amaçlı olarak, Van Sivil Savunma Arama-Kurtarma Birlik Müdürlüğü ekiplerinin bölgeye gönderildiği belirtildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan, (AFAD) yapılan yazılı açıklama şöyle :

"26/03/2012 günü, saat 13:35'de Ml: 5.0 büyüklüğünde, 16.96 km derinliğinde, Muş -Bulanık merkezli bir deprem meydana gelmiştir. Ana şoktan sonra büyüklükleri 2.4-2.8 arasında değişen 3 adet artçı deprem meydana gelmiştir. Deprem; Muş, Bulanık, Malazgirt ilçelerinde kuvvetli hissedilmiş olup, ilk belirlemelere göre hasar ve can kaybı meydana getirmemiştir. Başkanlığımızca; tedbir amaçlı olarak, Van Sivil Savunma Arama-Kurtarma Birlik Müdürlüğü ekipleri bölgeye gönderilmiştir."

"Başkanlığımızın koordinasyonunda; Harita Genel Komutanlığı'nca bölgede olası hasar gözlemi için ivedilikle bir hava aracı ile gözlem yapılması için çalışmalara başlanmıştır. Deprem dış merkezine en yakın (25 km.) Muş -Malazgirt'te en yüksek ivme değeri D-B yönünde 58.5 gal olarak ölçülmüştür. Ana şok ve daha sonra meydana gelen artçı depremler Muş ilinin kuzeydoğusunda yer alan Bulanık ilçesinin kuzeyinde dağılım göstermektedir. Bölge Muş Bindirmesi ve Malazgirt fay zonlarının etkisi altındadır. Tarihsel dönemlerde de birçok yıkıcı depreme maruz kalan Muş ili son yüzyılda 1903 M=6.3 Malazgirt, 1903 M=5.3 Bulanık, 1907 M=5.0 Muş, 1946 M=5.7 Varto-Hınıs ve 1966 M=5.6, M=6.9 Varto hasar yapıcı depremlerinin etkisinde kalmıştır. Depremlerin meydana geldiği bölgenin güneydoğusunda 22/02/2011 tarihinde en büyüğü Ml:4.2 olan bir deprem aktivitesi meydana gelmiştir. Bu bölgede sismik olarak aktif bir bölge olup, bölgedeki faylarda bu tür depremlerin olması normaldir. Deprem bölgesindeki hasarlı yapıların kullanılmaması yönünde gerekli önlemlerin alınması rica olunur."

ANKARA (DHA)