08.04.2013 10:18

Katili hala yakalanamadı!

Yaklaşık bir sene önce Berlin'de öldürülen Burak Bektaş'ın öldürülmesinin birinci yıldönümünde Burak için bir anma töreni ve yürüyüş düzenlendi.
Genç Burak bir sene önce Berlin'in Neukölln semtinde gece vakti arkadaşlarıyla sohbet ederken kimliği belirsiz bir kişi tarafından öldürülmüştü. Tanınmamak için yüzünü kapüşonla örten katil gençlere yaklaşıp elindeki tabancayla aniden ateş etmişti. Olay yerinde Burak Bektaş yaşamını yitirirken 16 ve 17 yaşlarındaki 2 arkadaşı ise yaralanmıştı.

Irkçı bir cinayet şüphesi bulunan olayda, polis şimdiye kadar herhangi bir ipucuna rastlayamazken Burak'ın arkadaşları ve ailesi onu unutmadı. Burak Bektaş'ın öldürülmesinin birinci yıldönümünde Burak için bir anma töreni ve yürüyüş düzenlendi. Berlin Şehitlik Camisinin önünde toplanan arkadaşları, ailesi, sivil toplum örgütü temsilcileri ve ırkçılık karşıtı dernekler önce Burak anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular. Daha sonra yapılan konuşmaların ardından Neukölln belediye binasının önüne kadar yürüdüler. Anma merasimine katılanlardan bazıları Şehitlik Camii Müslüman mezarlığında bulunan Burak'ın mezarı başında dua ettiler.

Yürüyüş esnasında Türk basınına bir açıklama yapan Burak'ın babası Ahmet Bektaş, katilin bir an önce yakalanmasını istediklerini söyledi. “Oğlumun her resmini gördüğümde içim parçalanıyor” diyen acılı baba, Berlin polisinin bütün çabalarına rağmen herhangi bir sonuca ulaşılamadığını ama kendilerinin tek dileğinin katilin yakalanıp hak ettiği cezaya çarptırılması olacağını belirtti.

Anma törenine katılan Sol Parti milletvekili Hakan Taş ise yaptığı açıklamada, Burak'ın öldürülmesinin üzerinden 1 sene geçmesine rağmen cinayetin aydınlatılamamasının Berlin polisinin bir ayıbı olduğunu söyledi. Bir an önce suçluların ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Taş, çok yönlü bir soruşturma yerine özellikle ırkçı çevrede Burak'ın katil zanlılarının aranmasının daha doğru olacağını savundu.

Çok sayıda Türk ve Alman vatandaşlarının katıldığı anma töreninde ve yürüyüşte ırkçılık karşıtı dövizler taşındı. Bazı vatandaşlar üzerlerinde Burak'ın resminin olduğu t-shirt'ler giyerken bir kısmı da göğsünde Burak'ın küçük fotoğrafını taşıdı.
Mahmut Tosun - Berlin/DHA