04.12.2012 11:45

Hırsızlar bunu da yaptı!

Eylem yapan işçilerin kaldığı çadır hırsızlar tarafında soyuldu.
BALIKESİR’de, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan İşbir Sentetik Dokuma Sanayi Fabrikası işçilerinin kurduğu 'Direniş çadırı'ndaki pankart, döviz, masa sandalye, piknik tüpü ve çaydanlıklar çalındı. Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayii İşçileri Sendikası (TEKSİF) Balıkesir Şube başkanı Hüseyin Akyüz, yasal yönden direnişlerine son veremeyenlerin bu tür yollara başvurduklarını ileri sürdü.

İşbir Sentetik Dokuma Sanayi Fabrikası’nda çalışan 75 işçi, TEKSİF’e üye oldukları gerekçesiyle 524 gün önce işten çıkartıldı. 44 işçi işe iadeleri için dava açıp, direnişe başladı. İşçiler, Balıkesir-Bigadiç Karayolu üzerindeki fabrikanın önünde 'Direniş çadırı' kurarken, günün önemli bölümünde burada kalmaya başladı. İşçiler, baskılara rağmen çadırı kaldırmadı. Fabrika yetkilileri, çadırın yoldan görünmemesi için etrafını tankerle kapattı.

PANKART VE DÖVİZLERİ ÇALDILAR

Ancak, dün sabah grev çadına gelen işçiler, gördükleri karşısında şaşkına döndü. Çadıra brandasını keserek giren hırsız veya hırsızların pankart, döviz ve çaydanlıkları çaldığı belirlendi. Hırsızların çadırdaki kamera ve radyoyu almaması dikkati çekti. İşçiler durumu, jandarma ve TEKSİF Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Akyüz'e bildirdi. Jandarma, çadırda parmak izi incelemesi yapıp, hırsızların yakalanması için çalışma başlattı. hırsızların kullandığı falçata da çadırın yanında bulundu.

TEKSİF Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Akyüz, Türk-iş Balıkesir Temsilcisi ve Harb-iş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Ahmet Demirer, Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Temsilcisi Hakan Ay, Türk Metal-iş Sendikası Başkanı Nedim Veske, 'direniş çadırında' basın açıklaması yaparak, olayı kınadı. Teksif Balıkesir Şube Başkanı Akyüz, çadıra girenlerin olaya hırsızlık görüntüsü vermeye çalıştıklarını ileri sürdü. Akyüz, şöyle dedi:

"Hırsız girmiş olsa radyo, kamera ve diğer 'işe yarar' şeyleri çalardı. Çadıra giren kişi ya da kişiler sadece TEKSiF flamalarını, pankartları, tüp, çaydanlık, masa ve sandalyeleri almış. Bu yapılan saldırı ilk değil. Daha önce de buna benzer iki olay yaşandı. Hatta İşbir A.Ş.'ye ait bir tanker ile çadırımız yıkılmaya çalışıldı. Olay ayyuka çıkınca 'Mala zarar verme' suçundan bir kişi hakkında hapis kararı çıktı. Daha sonra ceza paraya çevrildi. Buradaki asıl amaç; bizi buradan göndermek. Direnişimize yasal yollardan son veremeyenler şimdi de bu tür yöntemlere başvuruyor. Herşeye rağmen direnişimize devam edeceğiz."Hilmi DUYAR/BALIKESİR, (DHA)