30.01.2013 11:49

Ferdi Özbeğen'e son veda

Sanatçı Ferdi Özbeğen için ilk tören Cemal Reşit Rey Konferans Salonu'nda düzenlendi.
Tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde önceki gün vefat eden sanatçı Ferdi Özbeğen için ilk tören Cemal Reşit Rey Konferans Salonu'nda düzenlendi. Törende Ferdi Özbeğen’in manevi oğlu Hilmi Özbeğen ile yeğeni Hasan Özbeğen ve sevenleri katıldı. Ferdi Özbeğen’in sahnede yer alan tabutunun yanına piyanosu ve fotoğrafıyla beyaz çiçekler konuldu.

MANEVİ OĞLU GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Konuşmalar öncesinde manevi oğlu Hilmi Özbeğen ile yeğeni Hasan Özbeğen tabutun başından bir an olsun ayrılmadı. Manevi oğlu Hilmi Özbeğen zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı.

“BİR AĞABEYİMİ KAYBETTİM “

Düzenlenen törende bir konuşma yapan tiyatro oyuncusu Mustafa Alabora, “ Ferdi, her türlü anılabilir. Zekasıyla şarkıcılığıyla piyanistliğiyle hatta Bektaşiliğiyle. Bana göre Bektaşiydi. İki kadim kültürün çocuğuydu. Hayatı boyunca bunu büyük bir nezaketle karşıladı. Annesi Ermeni babası Türk’tü. Onun vefatı Türkiye’nin kardeşliğin dostluğun yeniden canlanmasını sağlar umarım" dedi. Dostu sanatçı Fedon ise, “Ben belki 50 yıllık arkadaşı değilim ama 15 yıllık dostu oldum. Onun müzik kariyeri konusunda ahkam kesecek güçte değilim. Son kitabını aldım adı Şöhret Dediğin. Ama imzalatmaya vaktim olmadı. İşte şöhret dediğin. Ferdi abim şöhreti yaşadı yaşattı eğitti şahsen benimle çok ilgilendi. Ben bir ağabeyimi kaybetti. Burada bulunan her bir dostu bin arkadaşa bedeldir. Mekanı cennet olsun nur içinden yatsın “ diye konuştu.

“ANNEMİ KAYBETTİĞİM ZAMAN YANIMDA FERDİ ÖZBEĞEN VARDI “

Ferdi Özbeğen’in hayat hikayesini kaleme alan yazar Ali Rıza Türker ise, “Sözün bittiği yerdeyiz ya da bu dünyadan Ferdi Özbeğen geçti denilebilir ama ben bunları demek istemiyorum. Ferdi Özbeğen ile anlatacak çok şey var nesiller boyunca sürecek gibi önce bir insan önce vefa arayan bir sanatçı ve ekoldü. Bu dünyadan göç gerçeğini erken kestirdiği için kariyeri için yaşadı. Ülkemizde bir kitle sanatçısı olan Ferdi Özbeğen kitap olmuş bir hayatı bana armağan etti “ şeklinde konuştu. Sanatçı Coşkun Sabah ise, “O benim büyük bir dostum oldu. Annemi kaybettiğim zaman annemin tabutunu uçaktan çıkardığım zaman yanımda Ferdi Özbeğen vardı. Çok çok üzüntülüyüm. Hepimizin başı sağ olsun. Çünkü o büyük bir insandı “ dedi.

Konuşmaların ardından 72 yaşında ölen Ferdi Özbeğen için saygı geçişi yapıldı. Saygı geçişinin ardından Özbeğen’in cenazesi Levent Camii'ne götürüldü.

FERDİ ÖZBEĞEN’E SON GÖREV


Tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde vefat eden sanatçı Ferdi Özbeğen, Levent Camiinde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Ulus Mezarlığında defnedildi. Cenazeye Özbeğen’in manevi oğlu Hilmi Özbeğen, sanatçı Orhan Gencebay, Ali ve Aysun Kocatepe, Adnan Şenses, Nuri Sesigüzel, Sezen Aksu, Selami Şahin, Deniz Seki, Futbol Federasyonu eski Başkanı Haluk Ulusoy ile vatandaşlar katıldı.

“ ESKİ DOSTUM ÇOK SEVDİĞİM BİR AĞABEYİMDİ “

Cenazeye katılan sanatçı Selami Şahin, “ Eski dostum çok sevdiği bir ağabeyimdi. Kalbi ruhu çok güzel. Onun yeri dolmaz. Piyanoyla albüm yapma modelini ilk ortaya çıkan kişi odur. İlkler unutulmaz. Üzülmemek elde değil ama üzüntü hiçbir şeyi geri getirmiyor. Mekanı cennet olsun. Onun yeri dolmaz “ dedi. Sanatçı Ali Kocatepe ise, “ Sağlık durumu yıllardır iyi değildi ama o dostlarının yanında olmaya çalışırdı. Aranmayı severdi kendisi de ihmal etmezdi aradı. Boşluğunu hissedeceğiz dostları olarak sanat dünyası olarak. Allah’tan rahmet diliyorum “ diye konuştu. Şarkıcı Deniz Seki ise, “ Bir devir kapandı. Çok üzgünüm. Anlatamıyorum üzüntümü. Çok kıymetli çok değerli bir isimi kaybettik. Hepimizin başı sağ olsun“ diye konuştu.

“ BURADA SÖYLENECEK ŞEY O KADAR AZ Kİ…"

Sanatçı Adnan Şenses ise, “ Benim onunla her yaz zaten buluşmamız oluyordu. Esprilerimiz şakalarımız oluyordu. Rahmetliyle bir araya geldiğimiz zaman espriler şakalar çok boldu. Ama artık Ferdi’siz bir hayat yaşayacağız. Piyanolar sustu “ şeklinde konuştu. Cenazeye katılan sanatçı Sezen Aksu, “ Burada söylenecek şey o kadar az ki. Asıl söylenecekler içimizde. Allah herkese sabır versin “ dedi.

ÖZBEĞEN’İN CENAZESİ ULUS MEZARLIĞINDA TOPRAĞA VERİLDİ

Ferdi Özbeğen’in cenazesi Levent Camiinde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlandı. Cenazeye katılanlar Ferdi Özbeğen’i alkışlarla son yolculuğuna uğurladı. Özbeğen’in cenazesi Ulus Mezarlığında toprağa verildi.
Pınar ÇITAK KOYGUN – Özgür ARSLAN / İSTANBUL DHA