22.03.2012 14:22

Fazla süt kabızlık yapıyor

TRAKYA Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Mustafa İnan, çocuklarda fazla süt tüketiminin kabızlığa yol açabileceğini söyledi.
Kabızlığın çocuklarda sanıldığından daha sık görülen ve aileyi de doğrudan etkileyen bir sağlık sorunu olduğunu belirten Doç.Dr. Mustafa İnan, "Genel olarak çocuklarda kabızlığın görülme oranı yüzde 3-7 arasındadır. Kabızlıktan en fazla etkilenen dönem ise 1- 9 yaş arasıdır Edirne'de okul çocuklarında yaptığımız bir araştırmada bu oran hem kızlarda hem de erkeklerde ortalama yüzde 7 olarak bulundu. Sık sağlık sorunları yaşayan, ailesinde kabızlık yakınması olan, hareketsiz, sporla ilgilenmeyen, daha çok bilgisayar ve televizyon karşısında zaman geçiren, az su içen,l ifli besinler tüketmeyen çocuklarda kabızlık sok görülmektedir" dedi. Doç. Dr. Mustafa İnan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kabızlık sorununun ortaya çıkmasında en önemli etkenlerden biri beslenme tercihleridir. Kuru posasız ve lifsiz gıdaları tüketen çocuklarda kabızlığın daha sık görülmesi doğaldır. Örneğin bisküvi, gofret, hamburger, tost, makarna, pilav, çikolata, şekerleme, hazır meyve suları, gazoz ve kola tüketmeyi daha çok seven çocuklarda kabızlık şikayeti sık görüyoruz. Oysa düzenli kahvaltı eden, öğün atlamayan, meyve, sebze, bakliyat yiyen, proteinli gıdalar tercih eden, bol bol su içen ve dengeli beslenen çocuklarda dışkılama sorunlarına rastlamıyoruz. Bu noktada süt ve süt ürünlerine ayrıca değinmemiz gerekiyor. Çünkü süt tüketiminde aşırıya kaçılması da zaman zaman kaka yapmayı zorlaştırmaktadır. Polikliniğimize kabızlık yakınmasıyla getirilen bazı çocukların günlük 1 litreye kadar süt içtiğini saptadığımız oluyor. Bu çocukların süt tüketimini günlük 2 su bardağı ile sınırlandırmalarını ve ayran, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerine yönelmelerini öneriyoruz. Kabazlığa bir diğer neden de çocuklarda okullardaki tuvaletlerdeki kötü koşullar."

Fırat KESKİNKILIÇ/EDİRNE, (DHA)