22.06.2012 13:41

Eskişehir’de Bademlik SPA ve Termal Otel’in temelini atan Polimeks, yeni otel yatırımlarına devam ediyor

Türkiye’nin önde gelen inşaat şirketlerinden Polimeks, yatırımcı şapkasını genişleterek yurtiçinde yeni yatırımlara imza atmayı hedefliyor. Eskişehir’de yapımını üstlendiği Bademlik SPA ve Termal Otel’in temelini atan şirket, İzmir Alaçatı ve İstanbul Karaköy’de yeni otel yatırımlarını hayata geçirmeye hazırlanıyor.
BASIN BÜLTENİDİR
Yurtdışında üstlendiği doğru ve nitelikli projeler ile dünya inşaat liginde üst sıralara doğru yükselmeye devam eden Polimeks, yatırımcı şapkasını genişleterek yurtiçinde yeni projelere ağırlık vermeyi hedefliyor. Üç girişimci ortağın mimari, mühendislik ve kurumsal yönetimdeki yetenekleriyle yurtiçinde yeni projeler geliştirmeye hazırlanan şirket, ilk olarak Eskişehir’de yapımını üstlendiği Bademlik SPA ve Termal Otel’in temelini attı. Polimeks’in İzmir Alaçatı ve İstanbul Karaköy’de yeni otel yatırımları ise devam ediyor.

Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, Eskişehir’de yapımı üstlenilen Bademlik SPA ve Termal Otel’in temel atma töreni için düzenlenen basın gezisinde, şirketin gelecek dönem beklenti ve hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Yurtiçi yatırımlara ağırlık verilecek
Polimeks’i 1995 yılında diğer iki ortağı Cem Siyahî ve Abdullah Gözener ile birlikte kurduklarını ifade eden Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, “Şirket olarak bugüne kadar yurtdışında önemli projeler üstlendik. Önümüzde yıllarda özellikle yatırımcı olarak yurtiçinde yeni projelere ağırlık vermeyi amaçlıyoruz. Türkiye’deki yatırımlarımızı şirket bünyesinde faaliyet gösteren Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Polidev) çatısı altında genişletmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Erol Tabanca şöyle konuştu: “Eskişehir’de yapımı üstlenilen Bademlik SPA ve Termal Otel projesi toplam 25 bin 619 m2 alan üzerinde doga ile uyumlu bir sekilde inşa edilecek. Bademlik SPA ve Termal Otel projesi, 68 adet standart oda, 46 adet premium oda, 4 Adet junior suite oda, 6 adet dublex oda, 8 adet executive suit oda, 4 adet honeymoon oda, 1 adet presidential oda ve 16 adet bungalow odası olmak üzere toplam 153 oda kapasitesine sahip olacak. Bademlik SPA ve Termal Otel projesi içerisinde ayrıca 3 bin m2 lobi bölümü, 1400 m2 konferans alanı, 2 bin m2, 500 kişilik çok amaçlı, düğün ve balo salonu, genel ve a’la carte restoran, 3 bin 700 m2 spa, hamam, fitness bölümü, yürüyüş yolları, açık ve kapalı otopark alanları yer alıyor. Projenin inşaatının Eylül 2013’de tamamlanması planlanıyor.”

Kentsel dönüşüm Türkiye’nin yapı profilini düzeltecektir
Gelecek dönemlerde yurtiçinde yeni projelere ağrılık vermeyi hedeflediklerini söyleyen Erol Tabanca, “Şirket olarak ülke dışında yapılandık ve projelerimizin çok büyük kısmını ülke dışında gerçekleştirdik. Yurtiçinde daha önce Kemer Country Residence projesi, Kemer Country Orman Evleri ve Kempinski Residences Astoria gibi önemli projelerin yapımını üstlendik. Önümüzdeki dönemlerde özellikle kentsel dönüşüm süreci ile birlikte inşaat-gayrimenkul sektöründe daha aktif rol almayı hedefliyoruz. Kentsel dönüşüm süreci Türkiye’nin yapı profilinin düzeltilmesi konusunda bir zorunluluk olarak görülüyor. Biz de şirket olarak halihazırda Eskişehir’de iki bölgede kentsel dönüşüm projesi çalışmalarını sürdürmekteyiz. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinde kentsel dönüşüm projelerine sıcak bakıyoruz. Bu alandaki fırsatları değerlendirmeyi planlıyoruz” dedi.

Kentsel dönüşüm iyi planlanmalı, iyi organize edilmeli
Erol Tabanca sözlerine şöyle devam etti: “Kentsel dönüşüm projelerinin özellikle deprem riski içeren İstanbul ve diğer şehirler için bir kurtuluş yolu olarak gözüküyor. İyi planlanması ve iyi organize edilmesi halinde kentsel dönüşüm süreci sağlıklı yapılara kavuşmak açısından büyük bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor. Böyle bir fırsatın, özelikle fırsat kısmını abartarak aşırı getiri sağlayan oluşumlar haline dönüşmemesi gerekir. Şehircilik ve mimari kriterler içinde kalmak kaydı ile yapılacak çalışmaların yararlı olacağına inanıyorum.”

Karaköy’de 25 odalı butik otel
İstanbul’da yatırım düşüncelerinin her zaman var olduğunu belirten Erol Tabanca, “Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un en eski ticaret merkezlerinden Karaköy bölgesinde bir bina satın aldık. 19 yüzyılda inşa edilen bina ile ilgili çalışmalar henüz proje aşamasında. Buranın yaklaşık 25 odalı bir butik otel ve cafe\restorandan oluşacak bir otel projesi olması planlanıyor. Otelin üst odaları, boğaz ve tarihi yarımada manzarasına sahip olacak. Tarihi görünümüne sadık kalınarak hayat verilecek bu binanın 2013 yılında operasyona geçmesi hedefleniyor. Ayrıca İstanbul’da Süleymaniye, Balat ve Karaköy hala ilgi alanımız içerisinde yer alıyor” dedi.

İzmir Alaçatı’da 4 yıldızlı tatil köyü
Eskişehir ve İstanbul’un yanı sıra İzmir Alçatı’da da turizm yatırımları olduğunu açıklayan Erol Tabanca, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 49 yıllığına tahsis edilen ve deniz kenarında yaklaşık 30 bin m2’lik arsa üzerinde 4 yıldızlı ve 300 yataklı bir tatil koyu inşa etmeyi planlıyoruz. Projenin 2014 yılı içerisinde hizmete açılması amaçlanıyor” diye konuştu.

Kutu… Kutu….Kutu….Kutu
Türkmenistan’ın ilk teknoparkını inşa edecek
Yurtdışında yeni projeler üstlenmeye devam ettiklerini açıklayan Erol Tabanca, “Türkmenistan’ın ilk teknoparkının yapımını üstlendik. Teknopark projesi Aşkabat’ın Bekreve semtinde inşa edilecek. Projenin 2014 yılında tamamlanması planlanıyor” dedi.


Olimpiyat Kompleksi’nin ikinci etabı 1,39 milyar dolar
Mayıs ayı içinde Aşkabat Olimpiyat Kompleksi’nin birinci etabının ardından ikinci etabının da yapımını üstlendiklerini belirten Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, “Kompleks içerisinde 5 bin kişilik kapalı su sporları tesisi, 5 bin kişilik salon atletizm oyunları tesisi, 4 bin kişilik kapalı tenis tesisi, 5 yıldızlı 450 kişilik otel, kültür merkezi, atlet rezidansları ve kapalı otopark yer alacak. Olimpiyat Kompleksi’nin ikinci etabı, toplam 280 bin 394 m2’lik kapalı alan büyüklüğüne sahip olacak. Aralık 2015’de tamamlanması planlanan projenin yatırım bedeli ise 1,39 milyar dolar olarak hesaplanıyor” diye konuştu.

17 yılda Türkmenistan’da 118 proje tamamladı
Geriye dönüp bakıldığında kısa zamanda büyük yol kat ettiklerini belirten Erol Tabanca, “Kuruluşumuzdan bu yana geçen 17 yıllık sürede sadece Türkmenistan’da birbirinden nitelikli 118 projenin yapımını üstlendik. Şirket portföyümüzün yüzde 95’lik bölümünü Türkmenistan’da üstlendiğimiz projeler oluşturuyor. Ülkede zengin kültürel özellikler taşıyan Anayasa Anıtı, kültür-sanat kompleksleri, tarihsel ve sanatsal öneme sahip anıtlar, kamu binaları, otel, hastane, arıtma tesisi, hipodrom ve alışveriş merkezleri gibi farklı kullanım özelliklerine sahip projeleri hayata geçirdik. Şirket olarak yaptığımız işin en iyisini yapma hedefiyle hareket ediyoruz. 2011 yılında yapımını tamamladığımız 17 proje ile önemli bir başarıya imza attık” dedi.

Türkiye’nin en çok ihracat yapan 7’nci şirketi
Türkmenistan’da üstlendikleri projeler ve yaptıkları ihracat rakamları ile Türkiye ekonomisine önemli katkı sağladıklarını vurgulayan Erol Tabanca şunları söyledi: “2010 yılında Türkmenistan’a yaptığımız toplam 1.235 milyar ABD Doları tutarındaki ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan yedinci şirketi olduk. Aynı yıl Türkiye’nin Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ihracat miktarı ise 1.139 milyar ABD Doları olarak gerçekleşti. Şirket olarak 2011 yılında yaptığımız toplam ihracat rakamımız ise 1.878 milyar ABD Dolar. Son 5 yıllık dönemde Türkmenistan’a gerçekleştirdiğimiz ihracat hacmi 4.174 milyar dolara ulaştı. Polimeks’in Türkmenistan ve Türkiye’deki faaliyetlerinin yanı sıra Suudi Arabistan ve Çin’de de ofisleri bulunuyor”