09.01.2013 17:09

'Hayatım sizin duyarlılığınıza bağlı'

İki çocuk annesi Ferah'ın hayatı insanların duyarlılığına bağlı.
Geçen yıl Mayıs ayında kanserin bir türü olan plasma zytom'a yakalanan ve doktorların bir yıl ömür biçtiği iki çocuk annesi Ferah Güzel'in hayatı insanların duyarlılığına bağlı.

HAMBURG'DA yaşayan iki çocuk annesi, İstanbullu Ferah Güzel (44) hücrelerin kemikleri erittiği ender rastlanan bir kanser türünün pençesinde. Güzel'in sağlığına kavuşması için dokusuna uygun kök hücre nakli gerekiyor.

Bunun için 20 Ocakta Hamburg'da bir doku tipleme kampanyası düzenleneceğini kardeşi Filiz Güzel'den öğrendikten sonra Ferah Güzel ile iki yıldan beri oturduğu Altona semtindeki, limanın hemen yakınındaki evinde randevulaşıyoruz.

Ferah Güzel, geçirdiği ağır ilaç ve saçlarını döktüren yüksek dozajdaki kemoterapiye rağmen “ben bu hastalığı yeneceğim” dercesine dimdik ayakta. Çok kendinden emin ve güçlü bir kadın görüyoruz karşımızda. Bizim “acaba üzer miyiz?” diye çok dikkatlice sorduğumuz rahatsızlığı hakkındaki sorularımızı bile bir tıpçı soğukkanlılığıyla yanıtlıyor.

“Hastalık değil ama duyarsızlık beni yıktı”

Güzel, kanser hücrelerinin yıkıcı etkisiyle cam gibi hassas olan kemiklerinin en basit hareketle bile kırıldığını belirterek, “Benim gibi salsa oynayan, spor yapan, hareketi çok seven bir insanın şimdi adeta hareketsiz kalması en büyük üzüntüm. Diğer büyük üzüntüm bizim insanlarımızın doku tipleme kampanyalarına duyarsız kalmaları. Hamburg ve çevresindeki tüm dernek ve sivil toplum kuruluşlarına yaymaları ricasıyla kampanya afişleri gönderdik. Sadece Elmshorn Göçmenler Birliği geri dönüp, cevap verdi. Hastalıktan çok, bu duyarsızlık beni üzdü” diyor.

Rafları yüzlerce kitapla dolu olan küçük odadaki röportajda Ferah Güzel'in ağır yaşamına inat yüzünden tebessüm hiç eksik olmuyor. Hatta fotoğraf çekerken bir ara “Aman gülmeyeyim, okurlarınız yanlış anlar” diyecek oluyor ama sonra fikir değiştirip, yürekleri dağlayan “Tam tersine gülmeyi seviyorum. Belki insanlar bu gülümsemenin hep yaşaması için doku tipleme kampanyalarına katılırlar. Çünkü onların yardımına ihtiyacım var. Kampanyaya gelecek her kişi çocuklarımın annesiz kalmaması için bir umut” cümleleri dökülüyor ağzından.

Doku tipleme kampanyasını baştan beri Güzel'e destek olan Stefan-Morsch Vakfı 20 Ocak, Pazar günü, saat 13.00-17.00 arası Westphalensweg 7, 20099 Hamburg adresinde düzenliyor. Geniş bilgi www.sos-ferah.de internet adresinde var.
Kemal DOĞAN- Yakup ASKERZADEH - / HAMBURG / DHA