16.05.2011 14:32

Diyarbakır, Silvan, Cizre ve Silopi'de olaylar çıktı

Uludere'de 12 PKK'lının öldürülmesinin ardından bölgede süren gerginlik dün yerini olaylara bıraktı.
Diyarbakır merkez Silvan ilçesi ile Şırnak'ın Cizre, Silopi ilçelerinde göstericilerle polis arasında arbede yaşandı.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçesi'nde aralarında BDP'nin desteklediği bağımsız milletvekili adayları Leyla Zana, Emine Ayna, Şerafettin Elçi, Nursel Aydoğan ve Altan Tan'ın da bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi 5 Nisan Mahallesi'nde yürüyüş düzenledi. Daha sonra yapılan oturma eyleminin ardından bazı göstericiler önlem alan polise havai fişek, molotof ve taşlı saldırıda bulundu. Polisin gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulunduğu göstericiler ara sokaklara kaçtı. Burada ateşler yakarak barikatlar kuran göstericiler polis yine müdahalede bulundu.

Polis merkezinden önlem alan polislere sık sık gaz bombası kullanılmaması yönünde anonslar yapılırken, göstericilere tazyikli su ile müdahalede bulunulması istendi. Bir grup gösterici de Mardin yönünden Diyarbakır'a gelen araçları kent girişinde durdurup araçtakilere kimlik kotrolünde bulundu.

Diyarbakır'da çıkan olaylarda bir grup gösterci bir markete molotof attı, göstericiler daha sonra marketi yağmaladı.

SİLVAN'DA POLİS ARACINDAN MEHTER MARŞI ÇALINDI

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde BDP'liler 12 PKK'lının öldürülmesini protesto etti. Oturma eyleminin yapıldığı ilçede, yüzleri kapalı bir grup, daha sonra Diyarbakır Caddesi üzerinde ateşler yakarak yolu kapattı. Bunun üzerine polis, anons yaparak göstericilerin dağılması yönünde ve ailelerinden çocuklarına sahip çıkmasını istedi. Uyarıya karşı çocuğu çocuk göstericiler polis panzerlerine taş yağmuruna tuttu. Polisin, müdahale ettiği gösteriler kaçtı. Olayların ardından polis aracından Mehter Marşı çalınması dikkat çekti.

CİZRE'DE POLİSLE ÇATIŞMA

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 50 kişilik bir grup E-24 karayoluna lastik yakıp, barikatlarla kapattı. Göstericiler karayolu üzerinde bulunan Karayolları 95'inci Şube Şefliği binasına taşlarla saldırıp, bahçesinde bulunan ağaçları molotof atarak yaktı. Göstericiler İdil Karayolunu da kapatarak lastikler yaktı. Polis, göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Göstericiler, polise taş ve molotof atarak karşılık verip, ara sokaklara kaçtı. İlçenin Nur ve Cudi mahalelerinde göstericilerle polis arasındaki olaylar uzun süre devam etti.

Bu arada yaklaşık 2 bin kişi BDP ilçe merkezi önünde toplandı. Toplanan grubun bekleyişi sürüyor.

SİLOPİ SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Şırnak'ın Silopi' İlçesi'nde Cudi, Nur ve Başak mahallelerinde toplanan göstericiler, ateşler yakıp, barikatlarla yolları kapattı. Bir inşaatın iskelesini de söken göstericiler, önlem alan polise, taş havai fişek ve molotoflarla saldırdı. Polisin gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale ettiği göstericiler, ara sokaklara kaçarken, ilçenin bazı mahalleleri savaş alanına döndü. Silopi'de çıkan olaylar Cudi, Nur ve Başak mahallelerinde sürüyor.

YÜKSEKOVA'DA OLAYLAR ÇIKTI

Kepenklerin kapalı olduğu Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde 12 PKK'lının öldürülmesini kınamak amacıyla yapılan basın açıklaması sonrası olaylar çıktı. Polis kendisine taş, molotof ve havai fişeklerle saldıran göstericilere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

Basın açıklaması için BDP'nin kurduğu Demokratik Çözüm çadırında toplanan kalabalık, PKK ve Öcalan lehine sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Yaklaşık 200 metre uzunluğundaki siyah bir bezle yürüyen kalabalık, Cengiz Topel Caddesi üzerindeki Cezaevi Kavşağı'na kadar gelerek, burada basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını BDP Yüksekova ilçe yöneticisi Mesut Gözyan okudu. Gözyan, AK Parti'nin katliam yaptığını iddia ederek, "Bunlar vahşet operasyonlarıdır. AKP bu tavrı ile kimin terör estirdiğini göstermiştir. Bu yaşanan vahşeti kınıyoruz. Halkımızla birlikte direnişimiz sürecek" dedi.

Basın açıklaması sonrası yaklaşık 300 kişilik bir grup slogan atarak yine Cengiz Topel Caddesi'nde yürümeye başladı. Grup güvenlik önlemi alan polislere taş, molotof ve havai fişek atmaya başlayınca ortalık karıştı. Polis ise göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Yollara barikat kurup ateş yakan göstericiler ile polis arasındaki çatışmalar hala sürüyor.

2'NCİ CENAZE DE ALINDI

Uludere İlçesi'nde öldürülen PKK'lılardan Şırnak Devlet Hastanesi'ne getirilen 6 cenazeden Şırnaklı Sami Piranoğlu'nun cenazesi, ailesi ve BDP'liler tarafından alındı.

Öldürülen teröristin cenazesini alan konvoya, BDP il binası önünde bekleyenlerin de katılımıyla sayıları arttı. Konvoyda yüzleri kapalı bir grup öldürülen teröristlerin fotoğrafları ile PKK flamaları ve Abdullah Öcalan fotoğrafları taşındı. PKK'lının cenazesi Uludere İlçesi'ne götürüldü.

NUSAYBİN'DE OLAYLAR ÇIKTI

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde BDP'nin desteklediği bağımsız milletvekili adayı Gülseren Yıldırım'ın seçim bürosu açılışı, 12 PKK'lının öldürülmesi üzerine iptal edildi. Seçim bürosu önünde toplanan kalabalık, yürüyüşe geçip, 1999 yılında öldürülen PKK'lılar için kurulan taziye çadırına geçti. Yüzleri maskeli grup Kışla Mahallesi'nde demiryolu üzerinde yolu çöp konteynırları ile barikat kurup yolu trafiğe kapattı. Göstericiler olay yerine gelen polise, havai fişek ve taş attılar. Polis, göstericileri gaz bombası ile dağıttı.

Ramazan İMRAĞ - Halil COŞKUN / DİYARBAKIR / SİLOPİ, CİZRE(Şırnak) / DHA