18.12.2010 17:32

Bakanlık menengiç kahvesini 'toz' etti

TARIM ve Köyişleri Bakanlığı, kahve tebliğine aykırı olduğu gerekçesiyle Akdeniz Bölgesi'nde yetişen menengiç ağacının kurutulan meyvesinden yapılan 'menengiç kahvesi' adının kullanılmasını yasaklayınca, kahve satanlar tepki gösterdi.
Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü, 'menengiç kahvesi' adının Türk Gıda Kodeksi Kahve ve Kahve ekstraları tebliğine uygun olmadığı gerekçesiyle kullanımını yasaklayıp, bunun yerine 'Menengiç tozu', 'Öğütülmüş menengiç tozu', 'Çözünebilir menengiç tozu' veya benzeri adların kullanılması yolunda üretici ve satıcılara tebligatta bulundu.

Bu gelişme, yıllardan bu yana menengiç kahvesi satanların tepkisine yol açtı. Bölgenin en büyük baharatçılarından biri olan Şekeroğlu Baharat'ın sahibi Necmettin Şekeroğlu, kararın bir kez daha gözden geçirilmesini istedi. Ürünü 8 yıldır menengiç kahvesi adıyla Türkiye'deki yüzlerce markete sattıklarını belirten Şekeroğlu, "Bunu yaparken de unutulmaya yüz tutmuş sütlü menengiç kahvesi kültürünü yaşatıyoruz. İki asırlık bir tarihe dayanan, tadı, lezzeti ve şifasıyla özdeşleşen menengiç kahvesi adının kullanılmaya devam etmesi konusunda girişimlerimizi sürdürüyoruz. Menengiç kahvesine bu isim dışında verilecek en uygun isme dahi müşterilerimizin alışması çok çok uzun zaman almakla birlikte, bu ismi başka bir isimle değiştirmenin sosyal açıdan da oldukça zor bir mevzu olduğu kesindir. Menengiç kahvesi Kahve Tebliği'ne uymuyorsa, Bakanlık yeni bir düzenleme ile buna uygun yeni bir tebliğ yayınlanabilir diye düşünüyoruz. 40 yıllık kani, olur mu hiç yani?" diye konuştu.

'YENİ TEBLİĞ YAYINLANABİLİR'

Necmettin Şekeroğlu, kafein ve kolesterol içermediği için son derece sağlıklı olan menengiç kahvesinin öksürüğü kesme, balgam sökme ve nefes açıcı özelliğinin yanı sıra, antiseptik özelliğinin bulunduğunu, göğsü yumuşatarak solunum yollarına faydalı bir içecek olduğunu kaydetti. Şekeroğlu, menengiç kahvesinin yararları ile ilgili şunları anlattı:
"Mucize kahve diyebileceğimiz menengiç kahvesinin ayak terlemelerini önlediği, ses tellerine iyi geldiği, yüksek E vitamini ve doymamış yağ asidi düzeyi ile kolesterolü düşürmeye, kalp ve damar sertliğini önlemeye yardımcı olduğu mutlak kabul görmüş diğer özellikleridir. Mideyi rahatlattığı, böbrek kumlarını döktüğü de bilinen menengiç kahvesinden herkesin günde bir fincan içmesi önerilir. Piyasada keçiboynuzu kahvesi, çörekotu kahvesi ve soya kahvesi gibi isimlerle başka ürünler satılıyor. Çay tebliğine aykırı olan, çay adı altında anason çayı, kekik çayı, ıhlamur çayı, adaçayı gibi yüzlerce bitki çayı satılıyor. İnsanların menengiç kahvesi diye bilip tanıdığı ve o şekilde tükettiği bu ürünü zorlayarak başka bir isimle değiştirmek yerine, tebliğe uymuyorsa yeni bir düzenleme ile buna uygun yeni bir tebliğ yayınlanabilir diye düşünüyoruz."

Ahmet KAYA/GAZİANTEP, (DHA)