25.08.2015 16:48

Atatürk'ün İnebolu'ya Gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nın 90. yıl dönümü

BÜYÜK önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İnebolu'ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nın 90’ıncı yıldönümü, düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
Atatürk’e duyduğu hayranlığıyla tanınan İngiliz ressam Ned Pamphilon'nun ‘Her Yer Mustafa Her Yer Kemal’ adlı resim sergisi ilgi gördü.

Etkinlik, Atatürk’ün 25 Ağustos 1925’te ilçeye giriş yaptığı Askerlik Şubesi'den kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşe Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy, Belediye Başkanı Engin Uzuner, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Hüseyin Er, TCG Salihreis Fırkateyni'nde görev yapan askerler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Evlerinin balkonlarını Türk bayraklarıyla süsleyen vatandaşlar, yürüyüşe katılanları karanfil atarak alkışladı. Atatürk'e benzerliğiyle bilinen tiyatro sanatçısı Göksel Kaya ve o dönemin kıyafetlerini giyen vatandaşların oluşturduğu kortej ile Atatürk'ün İnebolu'ya gelişi canlandırıldı. Atatürk Anıtı’nda sona eren yürüyüşün ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından, anıta çelenk konuldu. Daha sonra yürüyüşe katılanlar Türk Ocağı binasını ziyaret etti. Burada, dünyaca ünlü Atatürk ve İstanbul aşığı İngiliz Ressam Ned Pamphilon'ın ‘Her Yer Mustafa Her Yer Kemal’ konulu resim sergisinin açılışı yapıldı. Sergiyi gezen vatandaşlar ressam Ned Pamphilon'a büyük ilgi gösterdi. Ressam Pamphilon, Atatürk ve İnebolu temalı tabloyu sanatçı Göksel Kaya'ya hediye etti. Tablo, daha sonra Türk Ocağı'ndaki resim sergisindeki yerini aldı.

Etkinlik kapsamında gelen 'TCG Salihreis' Fırkateyni İnebolu açıklarına demir attı. Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu'ya gelen mühimmatları sırtında taşıyan İnebolulu Hamamcı Kadı Salih Reis ile aynı ismi taşıyan firkateynin gelmesi vatandaşları duygulandırdı.

Ressam Ned Pamphilon tarafından Atatürk’ün İnebolu’ya gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabı’nın ilk nutkunu söyleyişleri temalı canlı 'Atatürk Tablosu' çizimine başladı. Ressam Pamphilon'un çizimini vatandaşlar ilgiyle izledi.


ATATÜRK'ÜN 'TARİHİ ŞAPKA NUTKU' TEMSİLİ OLARAK CANLANDIRILDI

Atatürk'ün İnebolu'ya gelişi ve Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nın 90'ıncı yıl dönümü kapsamında Atatürk'ün 'Şapka Nutku', temsili olarak canlandırıldı. Türk Ocağı binası önünde gerçekleştirilen törene Vali Şehmus Günaydın, MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, İnebolu Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner ve çok sayıda vatandaş katıldı. İnebolu Belediyesi Heyamola ekibinin gösterisi büyük beğeni topladı. Ardından Atatürk'e benzerliğiyle tanınan tiyatro sanatçısı Göksel Kaya, Türk Ocağı binası balkonundan Atatürk'ün Tarihi Şapka Nutku'nu temsili olarak canlandırdı. Kaya'nın canlandırması sırasında vatandaşlar büyük heyecan yaşadı. Şapkasını kaldırarak vatandaşları selamlayan Kaya, "İnebolu'da bulunmaktan çok mutluyum. Hepinize çok teşekkür ediyorum" dedi.

Barış İLYASOĞLU/İNEBOLU (Kastamonu), (DHA)