29.04.2012 17:20

Asker ailelerinden 'istifa hakkı' eylemi

15 yıl zorunlu hizmeti tamamlamadan ordudan ayrılamayan askerlerin aileleri Galatasaray Meydanı'nda eylem yaptı.
15 yıllık zorunlu hizmet süresini tamamlamadan Türk Silahlı Kuvvetleri'nden(TSK) ayrılamayan askerlerin aileleri Galatasaray Meydanı'nda toplanarak durumu protesto etti.

Sosyal medya üzerinden bir araya gelen, 15 Yıl Zorunlu Hizmet ve İstifa Mağdurları Platformu isimli grup, "İstifa her insanın hakkıdır" yazılı bir pankart açtı. Grup adına avukat Oğuz Evren Kılıç'ın yaptığı açıklamada;

“Bizler, subaylar ve astsubaylarız. Profesyonel meslek olarak asker üniformasını giyiyoruz. Herhangi bir memurdan, öğretmenden, doktordan, yargıçtan, işçiden bir farkımız yok. Memurlar, öğretmenler, doktorlar, yargıçlar, işçiler istifa edebilir. Çalıştıkları işlerinden istedikleri an ayrılabilirler. Bazı tazminatlar öderler fakat yinede işlerinden istifa hakları mevcuttur. Görevlerinden ayrıldıkları için kaçak sayılmazlar, yargılanamazlar, tutuklanmazlar, hapse atılmazlar. Ama bizler işimizden hiçbir şekilde ayrılamayız. Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun 112. maddesi gereğince, istifa hakkımız yoktur. 15 yıl zorunlu hizmet süresi tamamlanmadıkça istifa etmek yasaktır. İstifa etmek isteyenlerimize kaçak damgası vurulmakta, tutuklanmakta, yargılanmakta ve hapse atılmaktadır. İşte bu yüzden bizler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruyoruz" denildi.

Askeri doktorken ayrıldığını belirten İlker Altuner ise “Askeriyede yaşadığım sıkıntılardan ötürü hapis yatmış bir doktor olarak arkadaşlarımı desteklemek için buradayım. İstifa hakkımız yok. İstifa etmek isteyen arkadaşlarımızın hapis yatmadan özlük haklarına kavuşmasını istiyoruz. Amirimden mobing gördüm. Mobing gördüğüm için ayrılmayı talep ettim ama ayrılamadım. Firar etmek zorunda kaldım. 40 bin liraya yakın tazminat ödedim. Üstüne de 6 ay 20 gün hapis yattım. Askeri doktordum. Şuan sivil doktorum. O zaman da vatana hizmet ediyordum. Şimdi de vatana hizmet ediyorum" diye konuştu.

Kardeşi 6 ay hapis cezası gelen Üstteğmen Muslu Akdere'nin ablası Süheyla Yılmaz ise “Kardeşim üstteğmenken ayrılmak istedi. Ancak meslek değitirmek istemesinden dolayı TSK istifa hakkı vermiyordu. Firar etmek durumunda kaldı. 2 yıl firari olarak yaşadıktan sonra askeri mahkemede yargılandı. 97 bin lira tazminat geldi. Bunu ödedik. Şimdi benim kardeşim 6 ay da hapis yatması gerekiyor ki özgürleşsin. 4 yıl bir insanın mesleğini değiştirmesi için mücadele vermemesi gerekir. Aile olarak inanılmaz yorulduk. İnanılmaz yıprandık. Kardeşim kanun adamıyken kanun suçlusuymuş gibi aranıyor. Sebebi ise mesleğini değiştirmek olması. Bu mücadelemizi mecliste de başlattık. Meclisteki miletvekillerine adalet komisyonuna hepsine illettik durumumuzu. Türk Silahlı Kuvettlerinden istifa hakkı istiyoruz" dedi.
Ümit TÜRK İSTANBUL / DHA