28.03.2013 10:01

Antalya bölge haberleri (28.03.2013)

Antalya bölge haberleri
KENT-KÜLTÜR HABERLERİ

-


Anadolu'nun renkleri ışıldadı

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Yenimahalle Kültür Merkezi'nde (YKM) tiyatro, drama, halk oyunları, zumba, müzik, bağlama, modern dans ve bale eğitimleri alan genç kızlar ile yetişkin kadınlar, Anadolu'nun tüm renklerini sahneye taşıdı. Kadın emeğiyle hazırlanan 'Türkülerle Kadının Aydınlık Sesi' adlı etkinlikte, davullar çalındı, hep birlikte halaylar çekildi, semah yapıldı, türküler söylendi, ağıtlar yakıldı, şiirler okundu. Temsili kına geceleri, düğünler canlandırıldı, çilesi hiç bitmeyen, büyük sıkıntılara, üzüntülere katlanan fedakâr Anadolu kadını her yönüyle dillendirildi. Kadınlar Aydın efesi, bazen de semazen olup, kadına yönelik şiddet uygulayan erkeklere meydan okudu.

Gözlem Küçük'ün sanat yönetmenliğini üstlendiği 'Türkülerle Kadının Aydınlık Sesi'nde, Hilal Doğan türkü, ağıt, Fatma Filoğlu halk dansları eğitimi verdi. Kursiyer genç kızlar, kadınlar, iki ay süren çalışma sonunda, toplu halde sahneye çıkmayı başardı. 'Anadolu Ateşi'nin farklı bir versiyonunun sahnelendiği etkinlik, izleyenlere parmak ısırttı. YKM Sanat Yönetmeni Küçük, "İki saat içinde, Karadeniz, Akdeniz, Marmara ve Ege, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu'yu hep birlikte gezdik, adet, gelenek, görenekleri yaşadık. Kadınlarımız, tüm yeteneklerini izleyici önünde sergiledi. Sanatla uğraşan kadınlarımız, yaşamlarına yeni bir yön verdi" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Kadınlar sahnede halay çekerken, ağıt yakarken, dans ederken ve izleyenlerden görüntü

===

Yarışmanın güzeli seçildi

AKDENİZ Üniversitesi'nde (AÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nca ilki geçen yıl gerçekleşen 'Çöpten Sanata Öğrenci Yarışması Projesi'nin ikincisi başlatıldı. Resim ve El Sanatları Topluluğu'nun organize ettiği 'Cesur Hayaller' konulu yarışmaya tüm fakültelerden öğrenciler katılacak. Öğrenciler, her türlü atık maddeleri değerlendirip, sanat eserlerine dönüştürecek.

Yarışmaya katılacak eserler, 26 Nisan Cuma akşamına kadar teslim edilecek. Jüri incelemesinden sonra dereceye girecek ve sergiye değer bulunacak eserler ise 6 Mayıs Pazartesi günü Olbia Güzel Sanatlar Galerisi'nde açılacak sergide beğeniye sunulacak. Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da yine yarışma öncesi 'Projenin Tanıtım Güzeli' seçildi. Öğrenciler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Ekonometri Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Ayşenur Avar'ı yarışmanın güzeli ilan etti.

AMAÇ İSRAFIN ÖNÜNE GEÇMEK

'Çöpten Sanata Öğrenci Yarışması Projesi'ne, AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Aydın Özdemir, Kültür Şube Müdürü Mehmet Gülengöz, Spor Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Fatih Eröz, Kültür Hizmetleri Öğrenci Sorumlusu Kezban Koçak, Akademik Danışman Öğr. Gör. Asuman Soylu, Tasarım ve Boyama Uzman Öğreticisi Rahime Halide Soysal, Topluluk Başkanı Kubilay Demirhindi destek verdi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Projenin Tanıtım Güzeli seçilen Ayşenur Avar'ın yakın plan ve arkadaşlarıyla birlikte görüntüsü ile afiş.

===

Enstitü kapı ve penceresi sanat eseri oldu

SÜLEYMAN Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Sanat Ana Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Oktay Köse, soyutsal (fikir niteliğinde olan bir kavram) nesnelerden oluşan suluboya çalışmalarını Antalya'da Artpark Gallery'de sergiledi. Köse, geçen yıl da yine Antalya'da, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehrindeki günlük yaşamın konu edildiği fotoğraf sergisi açmıştı. Köse'nin resimleri sanatseverlerin beğenisini toplarken, Isparta'nın Gönen Köyü'ndeki restore edilen Köy Enstitüsü binasından çıkan eski ahşap kapı ve pencerelerin sanata kazandırılması ise dikkat çekti.

Yrd. Doç. Oktay Köse, Köy Enstitüsü binasının üç yıl süren restorasyon çalışmalarında görev aldığını belirterek, "Binanın kapı ve pencereler yenilenince, eskisi ortada kaldı. Üzerlerindeki orijinal boyalarını, o dönemde öğrencilerin çizdiği resimleri, yazıları yenileyip sanata kazandırdım. Resimlerimin yanında, dönemin hatırası olarak enstitünün orijinal kapı ve pencerelerini de sergiliyorum. Köy enstitülerinde yetişmiş kişiler görünce, eski anılarını hatırlayıp, duygulu anlar yaşıyorlar, kapı ve pencere önünde hatıra fotoğraf çektiriyorlar" dedi. Köse, sanatın uçsuz, bucaksız olduğunu da kaydetti.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Oktay Köse'nin tablo ve kapı önünde, kapı ve pencere önünde hatıra fotoğraf çektirenlerden ve toplu görüntü

===

Kaya resimleri sergilendi

ANTALYALI ressam Cemalettin Timur, antik çağlarda kaya taşları üzerine kazılmış resimleri tuvallerine aktarıp, Antalya Müzesi'nde sergiledi. Resim sanatında bir ilk olan serginin açılış kurdelesini, Antalya'nın usta fırçalarından Hamdi Dicle, Nuri Sezen, Turhan Ekici, Ferruh Cankurt, Berrin İlhan birlikte kesti.

Alışılmışın dışına çıkıp, sanatında farklılık yaratan Cemalettin Timur, Orta Asya'dan başlayıp, Kızılderililere kadar uzanan kaya resmi sanatını Antalya'ya taşıdı. Timur, yaptığı 36 adet tabloyu, 'Petroglif (kaya üzerine yontulmuş, çizilmiş arkeolojik resim sanatı) Serisi' ismiyle sanatseverlerin beğenisine sundu.

Resim sanatında bir ilki gerçekleştiren sanatçı Cemalettin Timur, "Parasal kaygılardan uzak olmak prensibiyle sanatsal çalışmalarımı kendi atölyemde sürdürüyorum" dedi. Sanatçı, antik çağlarda yaşamış insanların kayaları tuval yapıp, av maceralarını ve avladıkları hayvanların resimlerini kazıyarak yaptıklarını belirtti.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Açılış kurdelesi kesilirken, Cemalettin Timur'un tablo önünde ve toplu görüntü

===

Kolejliler, 'Tıngır Mıngır Ülke'de

ANTALYA Devlet Tiyatrosu'nun (ADT) izlenme rekoru kıran 'Tıngır Mıngır Ülke' adlı çocuk oyununu, bu kez Antalya Koleji öğrencileri izledi. Kazım Güçlü'nün yazdığı, Mustafa Görbil'in yönettiği neşeli oyun, anasınıfı ve ilköğretim öğrencilerini kahkahaya boğdu. Her sahnesini pür dikkat izlerken gülme krizine yakalanan çocuklar, oyun sonunda da sahneye çıkıp, kendilerini güldüren tiyatro sanatçısı ağabey ve ablalarını çiçek yağmuruna tuttu. Kolejin Drama Kulübü öğrencileri, oyuncuların 'Dünya Tiyatro Günü'nü de kutladı. Oyuncularla birlikte hatıra fotoğraf da çektiren öğrenciler mutlu bir şekilde ayrıldı.

Antalyalı çocukların yoğun ilgisini gören oyunda, tahtını kaybetmek istemeyen bir kralın bilgisizliği ve korkularının gülünçlüğü anlatıldı. Büyücünün "Tahtını yer sallandığı zaman kaybedeceksin" sözünü unutmayan kral, korkulu günler yaşamaya başlarken, ülkemizdeki deprem gerçeğine de eğlenceli, aynı zamanda öğretici bir yaklaşımla dikkat çekildi. Depremden korunma, depremle yaşamaya alışma yöntemleri de çocukların algı düzeyine göre anlatıldı. Oyunda, Özlem Şendinç, Hökçehan Yazıcı, Gülbahar Bozkurt, M. Okan Kağnıcı, Gökhan Sevimli, Gökhan Güvenatam ve Kerim Güngör rol aldı.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Oyundan sahne, öğrenciler oyunu izlerken, sanatçılara çiçek verirken ve sanatçılarla birlikte toplu görüntü

===

Salon şarkılarla çınladı

ANTALYA Şair, Ozan, Yazar ve Bestekârlar Kültür Derneği (ANŞOYAD) Türk Sanat Müziği Topluluğu, 'Bahar Konseri'nde şarkı severleri bir araya getirdi. Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleşen konserde, bugüne kadar hiç çalınmamış şarkılar da okundu. Şef Mustafa Coşkun'un yönettiği, Mehtap Tumrik'in de sunuculuğunu üstlendiği konserde 20 şarkı seslendirildi. Konser, 'Unutulmayan Nağmeler' bölümünde yer alan ve koronun okuduğu 'Bir Gün O Güzel Şad Edecek' adlı şarkıyla başladı. 'Ayrıl Gönül', 'Bekledim de Gelmedin', 'Yangın Olur', 'Kara Gözlüm Efkârlanma Gül Gayri' adlı şarkılar ise koro halinde okundu. Birçok şarkıya, konseri izleyen davetliler de hep bir ağızdan eşlik edince, şarkılar salonu çınlattı.

Solist olarak sahneye çıkan koro sanatçılarından Süheyla Tarhan 'Bir Demet Yasemin', Suzan Tellioğlu 'Yıllar Ne Çabuk geçti', Güliz Güzel Baba 'Tel Tel Taradım', Bülent Tileninoğlu 'Artık Yeşerecek Bir Dalım Yok', Arzu Singer Dede 'Anar Ömrümce Gönül' de adlı şarkıları seslendirdi. 'Boğazkent', 'Gidişine Yanmıyorum', 'Bir Kadeh Şarap Bile', 'Kaybettim Seni Ben', 'Alın Yazımsın Nasıl Sileyim', 'Seni Çok özledim', 'Sana Canı Gönülden Vuruldum', 'Meyleyledim Sana', 'Mutsuzum Canım', 'Aşkı Kokladığım Güller' adlı hiç çalınmamış şarkıları da yine koro solistleri tarafından ilk kez okundu. ANŞOYAD Başkanı Şükrü Erciyeslioğlu, "Satın olduğu yerde güzellikler vardır" dedi, emeği geçenlere 'teşekkür' plaketi verdi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Korodan, sanatçılardan ve izleyicilerden görüntü

===

Sanatta 20'nci yıl heyecanı

DUACI Köyü'ndeki 'Kıymet Türe Sanat Atölyesi'nde resim çalışması yapan genç ve yetişkin öğrenciler, atölyenin kuruluşunun 20'nci yıldönümünü Polis Moral Eğitim Merkezi'nde kutladı. Düzenlenen 'Dostluk ve Eğlence Gecesi'nde, atölyede resim eğitimi almış en eski ve yeni öğrenciler bir araya geldi. Orkestranın çaldığı oyun havalarına kendilerini kaptıran grup, pistte doyasıya eğlenip, dans etti, hep bir ağızdan da şarkılar okuyarak neşelendi.

Gecede, atölye öğrencilerinden Neriman Zevkliler, resim eğitimi veren ressam Kıymet Türe için yazdığı şiirini okudu. Övgü dolu sözcüklerin yer aldığı şiiri dinlerken duygulu anlar yaşayan Türe, "Atölye grubu olarak, her yıl moral gecesi düzenliyoruz. Bu gecemizin önemi ise, bugüne kadar 150'den fazla ressamın yetiştiği atölyemizin 20'nci yılına girmesidir. Kentimizin sanat yaşamına katkıda bulunmanın mutluluğunu hep birlikte paylaşıyoruz" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Kıymet Türe dans ederken ve toplu görüntü

===

Başarılarını kutladılar

KONYAALTI İlçesi'ndeki İnci Işıldağ'a ait 'Masal Sanat Evi'nde yaratıcı fikirlerle sanat çalışmaları yapan grup, 'Cama Düşen Masallar' ismini verdikleri ve Antalya'da bir ilk olan muhteşem serginin ardından, Atatürk Parkı içindeki Alara Retoran'da kutlama yaptı. Grup, cam parçaları ile çeşitli cam objelerin üzerlerine masal resimleri ve desen çalışmaları yapıp, Aydın Kanza Sanat Galerisi'nde beğeniye sunmuştu.

Göz kamaştıran dekoratif süs eşyaları üreten atölye sanatçıları, başarılı bir sergi açmanın gururunu yaşadı. Üzerinde 'Sanata Sevgiler' yazısı bulunan yaş pastayı hep birlikte kesen sanat grubu, "Çeşitli atık maddeler de dâhil, her objeyi sanata kazandırma çabasındayız" dedi. Atölyede sanat eğitimi veren İnci Işıldağ'da, daha farklı çalışmalar yapıp, sürpriz eserler üretip, sanatseverlerin karşısına bir kez daha çıkacaklarını kaydetti.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Atölye sanatçıları yaş pasta keserek kutlama yaparken görüntü

===

Altıntaş'tan özel gün

ÖZEL Önder Altıntaş Sanat Merkezi Resim, Bale ve Müzik Kursu kursiyerlerini, bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan 'Geleneksel Piyano ve Yaylı Çalgılar Günü'nün heyecanı sardı. Müzikseverler, 31 Mart Pazar günü saat 11.00'de Antalya Kültür Merkezi'nde buluşacak. Üstün performanslarıyla beğeni toplayan devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarından Emre Sayar (çelist) ile Gülcihan Babayeva (keman), seçkin eserleri sazlarıyla seslendirecek.

'Geleneksel Piyano ve Yaylı Çalgılar Günü' etkinliğine, sanat merkezi kursiyerlerinin yanı sıra, Antalya'daki diğer merkezlerde sanat eğitimlerine devam eden öğrencilerde katılacak. Kurucu müdür Önder Altıntaş, "Amacımız; 7-17 grubu öğrencilerimizin aldıkları eğitimlerle kazandıkları sahne deneyimlerini ve özgüvenlerini izleyici karşısında da sergilemelerini sağlamak, izleyenleri de sanat yapmaya teşvik etmek" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Geçen yılki etkinlikten görüntü

===

Tükenmez kalem mucizesini

İstanbul'da sergileyecek

TÜKENMEZ kalem tekniğiyle resim yapıp, bir ilke imza atan ressam Erkan Gürkan, 'Tükenmez Kalem Mucizesi' isimli çalışmalarını İstanbul'da sergileyecek. Sanatçı, eserlerini 21 Nisan Pazar günü Beşiktaş Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşturacak. Sergi, 31 Nisan Salı akşamına kadar açık kalacak. Beşiktaş Belediyesi'nin desteklediği sergi, 21 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında da İzmir'de açılacak. İlk kişisel sergisini geçen yıl Antalya'da, ikinci sergisini de İstanbul'un Kadıköy İlçesi'nde açan Gürkan, "42 yıldır, tükenmez kalemle resim yapıyorum. Kendime özgü tekniğinle, resim sanatına yeni bir yorum kazandırdım. Resim kâğıdı ve siyah renk tükenmez kalemden başka hiçbir malzeme kullanmıyorum. Bugüne kadar hep Mustafa Kemal Atatürk'ün portreleri, İstanbul ve Antalya'dan doğa manzaraları üzerinde çalıştım" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Erkan Gürkan'ın yakın plan ve eserlerinden görüntü

===

Değirmenci'nin şiirleri yorumlandı

ANTALYA Sanatçılar Derneği'nde geleneksel hale getiririlen'Tanıdık Bir Yüz' konulu söyleşiye, bu kez Antalyalı şair Turgay Değirmenci konuk oldu. Nuri Erkal, M.Nejat Gacar ile Nusret Gürgöz, Değirmenci'nin yaşam öyküsünü anlatıp, şiirlerini yorumladı. Hukuk Fakültesi mezunu olan ve serbest avukatlık yapan Değirmenci, yayımlanmış 'Serüvenci', 'Aşka da Aykırı', 'Dalgaların Valsı' isimli şiir kitaplarının ardından, geçen yıl da 'Bir Cephe Daha Kaybetti Aşk' adlı şiir kitabını şiir severlerle paylaşmıştı. Şiirin yanında öykü çalışmaları da bulunan Değirmenci, Antalya Barosu'nun 1996 yılında düzenlediği öykü yarışmasında ise 'Akdeniz Üçlemesi' adlı eseriyle birincilik ödülü kazanmıştı.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Turgay Değirmenci'nin yakın plan, konuşmacılardan ve izleyenlerden görüntü
KÜLTÜR SANAT REHBERİ==========

SERGİLER:

==========

AYDIN KANZA SANAT GALERİSİ

-Semra Ayaz'ın resim sergisi……………………………………………..…22-30 Mart

2000 PLAZA SANAT GALERİSİ

- Hamdi Dicle'nin resim sergisi…………………………………..……15 Mart-13 Nisan

ANSAN

- Carel Kelenbach'ın resim sergisi………………………………………23 Mart-2 Nisan


ANTALYA MÜZESİ

- Cemalettin Timur'un kaya resimler sergisi…………………………………21-31 Mart


============

OPERA - BALE

============

ANTALYA DEVLET OPERA VE BALESİ

- Umut (Bale)……………………………………………………………………..28 Mart

- La traviata (Sezonun son temsili) (Opera)……………………………………….30 Mart

- Uyuyan Güzel (Çocuk müzikali)………………………………………………..3 Nisan

- Lale Çılgınlığı (Opera)…………………………………………………………..4 Nisan

- Figaro'nun Düğünü (Opera)…………………………………………………….6 Nisan

- Türküyem (Müzikli oyun)………………………………………………………8 Nisan

- Machbeth (Opera)……………………………………………………………….9 Nisan

==========

TİYATRO

==========

ANTALYA DEVLET TİYATROSU

(Haşim İşcan Kültür Merkezi)

- Şahmeran Hikayesi (Çocuk oyunu)………………………………………….….2 Nisan

- Pişti…………………………………………………………………….….3-4-5-6 Nisan

- Tıngır Mıngır Ülke (Çocuk oyunu)……………………………………………...7 Nisan

- Yol, Ter, Gül (Ahi Evran)…………………………………………………..22-23 Mart

- Tıngır Mıngır Ülke………………………………………………………….24-25 Mart

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TİYATROSU

- Heccav………………………………………………………………...................30 Mart

- Sihirli Oyun (Ç.O)…………………………………………………...............27-30 Mart

- İnadına Yaşamak…………………………………………………………..…….29 Mart

- Vatan Kurtaran Şaban……………………………………………………..….…21 Mart

KIRMIZI KALEM TİYATRO

(Kırmızı Kalem Cep Tiyatro)

- 3.Sayfa……………………………………………………………..…...(Her Çarşamba)

======

KONSER

======

DEVLET SENFONİ ORKESTRASI

- Ruşen Güneş-Aydal Sargutan İşgören.………………………………………....29 Mart

Başkan, Likya Yolu'nu tanıttı


DEMRE'ye bağlı Beymelek Belediye Başkanı Osman Güngör, ilçe protokoluna, belde sınırları içinde kalan tarihi Likya Yolu'nu tanıttı. Başkan Güngör, Beymelek Beldesi ile Finike İlçe sınırları içinde kalan 7 kilometrelik bölümde, protokol üyelerine yürüyüş yaptırdı.


Yürürüşe Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Garnizon Komutanı Üsteğmen Hasan Erdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Emniyet Müdürü Soner Yalım ve Hakim Adem Hatipoğlu katıldı. Sabah erkenden yola çıkan protokol üyeleri, araçla 650 metre yükseklikteki Belen Tepesi'ne çıktı.


Buradan yürüyüşe geçen grup, Likya Birliği'nin Limyra Antik Kenti Bölgesi'ndeki yerleşim birimini gezdi. Konuklar, ardından Roma İmparatoru Kiberius Clandius adına yaptırılan onur anıtını gezdi. Kısa molanın ardından tekrar yürüyüşe geçen protokol üyeleri Beymelek Dalyanı'nda yürüyüşü tamamladı.


Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)
Foto: Yürüyüşe katılanlardan foto


===


Mermer işçilerine yangın söndürme eğitimi


BURDUR Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Çallıca Köyü'nde hizmet veren CGM Mermer ve Karaçal Köyü'nde hizmet veren Antalya Mermer çalışanlarına yangın söndürme eğitimi verdi. Yangınlara müdahalede eğitimin önemine dikkat çeken Burdur İtfaiyesi Müdürü Hasan Özban, "Ulaşabildiğimiz her noktaya yangın güvenliği eğitimi götürmeyi hedefliyoruz" dedi.


Her tür yangının söndürülebiceğini kaydeden Özban, "Önemli olan yangın yangın çıktığında vatandaşlarımızın paniklemeden doğru şekilde müdahale edebilmesi" dedi. İtfaiye Çavuşu Mehmet Ali Ballak ise eğitimde mutfaklarda kullanılan LPG tüplerinin kullanımı ve muhtemel yangın durumunda ne şekilde müdahale edilmesi gerektiğini vurguladıktan sonra yangın söndürme cihazı kullanımı konusunda uygulamalı bilgi verdi.


Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)
Foto: Eğitimlerden foto


===


Elibol, Mehmet Amca'ya sahip çıktı


AFYONKARAHİSAR'ın Sandıklı İlçesi Yunus Emre Mahallesi'nde geçtiğimiz günlerde çıkan yangında evi yanan 65 yaşındaki Mehmet Tunca'ya, Belediye Başkanı İsmail Elibol sahip çıktı. Yalnız yaşayan Mehmet Tunca'nın evi, geçen Cumartesi günü çıkan yangında yanıp kül oldu. Başkan İsmail Elibol'un talimatıyla Mehmet Tunca, Sandıklı Belediyesi Hüdai Kaplıcası'nda misafir ediliyor. Sandıklı Belediyesi tarafından kıyafet tedarik edilen Mehmet Tunca, yemek ihtiyacını ise Hüdai Kaplıcaları İşletme Müdürlüğü yemekhanesinde gideriyor.


Yangın sonrasında hiçbir eşyası ve kıyafeti kalmayan Mehmet Tunca, yakın ilgisinden dolayı Başkan Elibol'a teşekkür etti. Tunca, “Yangının ertesi günü Başkanımız İsmail Elibol bana kıyafet tedarik ederek Hüdai Kaplıcası'na gönderdi. Şimdi kaplıcada kalıyorum. Belediye burada bana yemek veriyor. Evim yanmadan öncede belediyeden yardım alıyordum. Yangında elimden yaralandım. Belediye personeli pansumana götürüp getiriyor. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin" dedi.


Ahmet DAĞLI/SANDIKLI, (DHA)
Foto: Yanan evin ve Mehmet Tunca'nın fotosu


===


Jandarmadan aile içi şiddet toplantısı


ANTALYA İl jandarma Komutanlığı Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği, Demre Jandarma Komutanlığı, Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğiyle Demre İlçesi'nde 'Aile içi şiddet' konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantı, Demre'nin Beymelek Belde Belediyesi Karabibik Kültür Salonu'nda yapıldı.


Toplantıya konuşmacı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdür Yardımcısı Vekili Özgür Akça Güven ile Jandarma Astsubay Çavuş Ümmihan Temir katıldı. Önce slayt gösterisi ile bilgilendirme yapan Ümmihan Temir, şiddeti kimsenin hak etmediğini belirtti. Temir, "Hele çocuklar ve kadınlar hiç haketmiyor. Çocuklarınız sevgi ortamında büyümeli" dedi.


Özgür Akça Güven ise "Kadınlar ve erkekler dünyaya eşit geliyor. Ancak toplumsal yaşamdaki birçok söz kadını incitici boyutta. Kadını değersiz gören bir anlayış toplumsal yaşamda egemen kılınmaya çalışılıyor. Lütfen sizler kız ve erkek çocuklarınız arasında ayrım yapmayın. Evde her ikisine de eşit oranda görev verin" diye konuştu.


Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)
Foto: Seminerden foto


===


Öğretmenlerin model uçak merakı


SERİK Tekeli İlköğretim Okulu'nda görevli bir grup öğretmen, Türk Hava Kurumu (THK) Serik Şubesi tarafından açılan planör model uçağı kursuna katılarak, diğer öğretmen ve öğrencilere örnek oldu. Gönüllü öğretmenler 15 gün sürecek kursta yapacakları uçakları uçuracak. Öğretmenlere kursu, THK model uçak rehber öğretmeni Yaşar Kara veriyor. Yaşar Kara, ata planör model uçağı kursuna isteyen herkes katılabilir. Kursa devam eden öğretmenlere de gösterdikleri örnek davranıştan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.Okullar şimdi daha güvenli

ANTALYA Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen okul güvenliği projesiyle kentteki okulların daha güvenli olması hedefleniyor. Eğitim ortamının daha güvenli olması ilkesinden yola çıkan Antalya polisi yaklaşık 5 yıldan beri yürüttüğü "Güvenlik Okullar" projesi için mahalle polislerinin de yer aldığı yaklaşık 450 görevli ile 50 üst rütbeli emniyet görevlisi mesai harcıyor.

İl merkezindeki 225 okul ile çevre ilçelerde birçok okulda uygulanan proje kapsamında her okul haftada en az bir kez ziyaret ediliyor. Görevliler, okul idaresi, okul aile birliği yetkilileri ve çevre esnafla koordineli olarak olası sorunları tespit ederek proje için haftada bir yapılan toplantılarda sorunları masaya yatırıyor. Emniyet açısından sorunların değerlendirmesi yapılarak çözüme kısa sürede ulaşılıyor.

OKUL ÇEVRESİ DE PROJE KAPSAMINDA

Okul içindeki huzurun çevresindeki huzur ortamıyla mümkün olacağından yola çıkan polis, proje kapsamında çevre esnafı da kontrol altında tutuyor. Okul çevresinde açıktan satılan gıdaların hijyen açısından değerlendirilmesi, marketlerin durumu, internet kafelerde öğrenim saatinde çocukların olup olmadığı, okul önündeki elektrik lambasının çalışıp çalışmadığına kadar hemen her türlü sorunun çözülmesi için çaba harcayan görevli haftalık raporu tutuyor. Geçen yıl Antalya'daki 225 okulun proje kapsamında yer alan 200 şikâyetinden 160'ının polisi ilgilendirdiği belirtilirken, aynı duyarlılıkla hepsinin çözüme kavuştuğu ifade edildi.

VELİ DUYARLILIĞI ARTIYOR

Yaklaşık 5 yıldır uygulamaya konulan Güvenli Okullar projesinin en önemli faydasının veli ve öğrenci duyarlılığını artırması olduğunu kaydeden polis, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile koordineli çalışarak, sorunlu okullar listesi hazırladı. Antalya'da 30 okulun bu listede olduğu belirtilirken proje yürütücüleri bu okullara özel tedbirler de aldırdı. Bu 30 okulun çevresinde bulunan internet kafeler sürekli denetim altında tutulurken, 5 yıl boyunca bu kafelere 18 yaşından küçük çocukları okul saatinde içeriye aldığı için 1000'in üzerinde idari ceza uygulandı.

Antalya Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Güvenli Okullar projesinin İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi üzerine uygulamaya konulduğunu söyledi. Antalya'nın her yıl yüzde 10 oranında nüfusunun arttığını buna ters orantı ile okul önlerinde yaşanan asayiş olaylarında azalma olduğunu aktaran Sağlam, bunun da Güvenli Okullar Projesi ile mümkün olduğunu söyledi. Olaylarda her yıl azalmanın gözle görülür derecede hissedildiğini söyleyen Sağlam, şöyle dedi:

"2013 yılında bir önceki seneye göre olaylarda yüzde 30 düşüş var. Polisin okul önünde görülmesi, okul çevresini denetlemesi, idarecilerle görüşmesi gibi etkenlerin olayları azaltmada fayda sağladığını biliyoruz. Bu sene tüm Antalya'da yalnız 50 olay yaşanmış. Bunlar içinde polisi ilgilendirmeyen birçok bildirim de var. Ancak biz her olaya aynı hassasiyetle yaklaşıyoruz. Okulda satılan gıdaların son kullanma tarihini bile denetliyoruz."

Ömer ERDEM/ANTALYA, (DHA)

KUTU

HANGİ İLÇEDE KAÇ GÖRELİ VAR

İLÇE ERKEK BAYAN TOPLAM

KEPEZ 123 40 163

MURATPAŞA 117 65 182

KONYAALTI 18 16 34

DÖŞEMEALTI 23 6 29

AKSU 11 5 16

DENETİMDEN SORUMLU AMİR 49

GÖREVLENDİRİLEN OKUL SAYISI 225

KUTU 2 -

2012-2013 Eğitim öğretim yılı içerisinde çeşitli konularda toplam 194 sorun bildirildi. Bu sorunlardan 178'i polisi ilgilendirirken aydınlatma ile ilgili 4, belediyeyi ilgilendiren 9 ve Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü'nü ilgilendiren 3 sorun çözüme kavuşturuldu. Geçen yıl internet kafe ve benzeri 248 işletme denetlendi. 57 işletme hakkında işlem yapıldı.

KUTU 3-

Antalya'da yıllar itibarıyla yüzde 10 civarında nüfus ve öğrenci sayısının da yarı oranda arttığı düşünüldüğünde bir önceki yıla adli olaylarda yüzde 30 düşüş görülmesi, projenin başarısını ortaya koyuyor. Projenin başlangıcından bu güne geçen 5 yıllık adli olay rakamları şöyle;

EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ ADLİ OLAY SAYISI

2008-2009 135

2009-2010 124

2010-2011 123

2011-2012 117

2012-2013 48

===

Öğrencilere kanser anlatılacak

TÜRK Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Antalya Şubesi tarafından 1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerde, Akdeniz Üniversitesi'nde görevli öğretim üyeleri 11 okulda öğrencilere kanser hastalığı ve sigaranın zararlarını anlatacak.

Derneğin Antalya Şube Başkanı Kadri Yakut, okullarda, alışveriş merkezlerinde kanseri anlatan broşürlerin vatandaşlara dağıtılacağını belirtti. Yakut, okullarda düzenlenecek konferanslarda üniversite öğretim görevlileri tarafından öğrencilere kansere neden olan etkenler ile erken teşhisin öneminin anlatılacağını söyledi.

Yakut, Antalya merkezindeki 11 ortaöğretim okulunda 11 öğretim görevlisinin konferans düzenleyeceğini kaydetti. Kansere neden olan etkenlerin başında sigaranın yer aldığını vurgulayan Yakut, konferansta öğrencilere sigaranın zararlarının da anlatılacağını belirtti.

Tolga YILDIRIM/ANTALYA, (DHA)
Foto: Kadri Yakut'un broşürle fotosu

===

Milletvekillerine telif mektubu

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya'da telif haklarına ilişkin müzik birliklerinin cezalarına 'dur' denilmesi için Antalya milletvekilerine mektup gönderdi.

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Türkiye'de ses sanatçılarının oluşturduğu 6 müzik birliğinin Antalya'da taksici, berber, restoran, kafe, bar, kırtasiye, konfeksiyon gibi çok sayıda esnafa telif hakkı cezası kesmesine yönelik şikayetleri birer mektupla tüm Antalya milletvekillerine iletti.

ATSO Başkanı Budak'ın mektupları Antalya milletvekilleri Deniz Baykal, Vecdi Gönül, Menderes Türel, Mevlüt Çavuşoğlu, Tunca Toskay, Sadık Badak, Hüseyin Samani, Gökcen Özdoğan Enç, Gürkut Acar, Osman Kaptan, Yıldıray Sapan, Arif Bulut, Yusuf Ziya İrbeç ve Mehmet Günal'a tek tek ulaştırıldı.

İTİBARI ZEDELİYOR

Budak mektubunda, müzik sektörü meslek birlikleri tarafından esnafa ani ziyaretler yapıldığı ve işyerlerinde televizyon veya radyodan müzik yayını olduğu takdirde cezai işlem uygulandığını kayldetti. Budak, bu işlemlerin müzik birliklerinin avukatları ve emniyet güçleri ile birlikte baskın şeklinde yapıldığını, bu uygulamanın da oda üyesi birçok işadamının itibarını zedelediğini söyledi.

AĞIR CEZALAR

Bu konunun artık ciddi biçimde ele alınması gerektiğini belirten ATSO Başkanı Budak, bir müzik meslek birliğinin ilan ettiği tarifeye göre, radyo veya televizyonda müzik dinleyen en küçük market 1400 TL, en küçük kuaför salonu 600 TL, eczane 440 TL, yolcu otobüsleri 428 TL, taksiler 100 TL, en küçük çay bahçesi 552 TL, restoranlar 1100-1900 TL, kafe/barların 3 bin 500-5 bin TL ödemek zorunda kaldıklarına işaret etti.

HAK İHLALİNE DÖNÜŞTÜ

Bir uyarı yapılmadan doğrudan cezai işleme maruz bırakılmasını anlamanın mümkün olmadığını kaydeden Budak, yasanın yanlış biçimde yorumlanarak uygulanmasının hak aramanın ötesine geçerek hak ihlaline dönüştüğünü dile getirdi.

BU DURUMU ORTADAN KALDIRIN

Bu olumsuz durumun ortadan kaldırılması için müzik meslek birliklerinin tek çatı altında toplanması gerektiğine değinen Budak, şöyle devam etti; "Bu bağlamda, söz konusu olumsuz durumun ortadan kaldırılması maksadıyla yukarıda belirtilen öneriler de dikkate alınarak gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için desteklerinizi arz ederim."

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Çetin Osman Budak

===

Yıllar sonra işletmesini aldı

TÜRKİYE'nin açıldığı dönem en büyük su parkı Aqualand'ın işletmesini, Antalyalı işadamı Murat Süğlün aldı. Aqualand'ın açıldığı yıl genel müdürlüğünü yapan Süğlün, yıllar sonra iş hayatına atıldığı su parkına işletmeci olarak dönmenin mutluluğunu yaşıyor. Süğlün, kendisi için büyük önemi olan Aqualand'a yıllar sonra işletmeci olarak gelmenin mutluluk verici olduğunu söyledi.

Su parkı çerisinde bir dizi değişiklik yapılacağını belirten Süğlün, "Yenilikler olacak. Aqualand benim genel müdürlüğümde açıldığı zamanlarda Türkiye'nin en büyük su parkıydı. Yıllar yılları kovaladı. Genel müdürlüğü geride bıraktıktan sonra turizme Belek Troy Su Parkı'nda devam ettim. Benim için manevi güzellikleri olan bir yere işletmeci olarak geri dönmek mutluluk verici" dedi.

Aqualand'ın Antalyalılar için yenileneceğini, gerekli önem ve özellikleri vereceklerini sözlerine ekleyen Süğlün, "Muhteşem bir yer ortaya çıkartacağım. Antalyalılara günübirlik eğlenebilecekleri bir atmosfer yaratacağım. Aynı zamanda turistler için de cazibesi bol, eğlencesi bol, neşesi bol bir yer olacak" diye konuştu. Aqualand'ın içerisindeki 5 metre büyüklüğündeki yapay şelale ve havuz, turistlerin en çok sevdikleri kısım olarak dikkat çekiyor.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Aqualand'a eğlenen turist fotoları

===

Akvaryuma sezon bakımı

AVRUPA'nın 5 milyon litrelik ana tank kapasitesiyle 5'inci büyük akvaryumu olan ve 8 ayda tamamlanarak geçen yıl ziyarete açılan Antalya Akvaryum, ikinci yazına hazırlanıyor. 1 Nisan günü turizm sezonunu resmen açacak olan tesiste, son hazırlıklar yapılıyor. Akvaryumda, led ışıklı anlatım panoları göze çarpacak. Bunun yanında temalı akvaryumlara da sezon bakımı yapılacak.

131 metre uzunluk ve 3 metre genişliğiyle Avrupa'nın en uzun akvaryum tünelini içinde barındıran merkezde ayrıca dünya denizleri, okyanuslar, Türkiye denizleri, nehirler, göller, zehirli türler ve deniz anaları gibi 40 farklı temada akvaryum tankı yer alıyor. Bakım esnasında tesis ziyaretçiye kapatılmadı. Detayları ayrı ayrı inceleyen ve yeniliklerin eklendiği akvaryum, 1 Nisan günü yaz sezonunu açacak.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Akvaryumdan değişik fotolar

===

Kumsalda eğlenceli çekim

ANTALYALI mankenler plaj çekiminde buluştu. Ellerinde gitarları ile Lara Plajı'nın altın sarısı kumsalında objektiflere gülümseyen Merve Ergül, Cansu Güney, Melis Yıldız ve Selin Ersoy, güzellikleriyle dikkat çekti. Yaz günlerini aratmayan güneşli havanın altında, objektiflere poz veren 4 manken, müzik keyfi de yaptı.

Manken arkadaşlarına bir iki şarkılık mini konser veren Cansu Güney, gitarını elinden bir an düşürmedi. Fotoğraf çekimi süresince tüm pozlarına gitarını dahil eden Güney, gitar çalmayı çok sevdiğini söyledi. Esline Ajans'ın yaz katalogu için ter döken genç mankenler, iş ve eğlenceyi aynı anda yaşamanın keyfini çıkarttı.

Öğle saatlerinde başlayan ve gün batımına kadar süren çekimler sonunda fotoğrafları inceleyen 4 manken, sonuçtan memnun kaldı. Mini şort ve tişörtleri ile dikkat çeken mankenler, sahil yürüyüşü yapmayı da ihmal etmedi. Çekim aralarında içeceklerini de yanlarına alarak kumsalda yürüyüş yapan mankenler, cep telefonlarıyla birbirlerinin fotoğrafını çekip günü ölümsüzleştirdi.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: 4 mankenin plajda, Cansu Güney'in tek fotosu.


29 MART CUMA SABİTLERİ

======================

HAVA DURUMU

-

ANTALYA : 14/22 (PARÇALI BULUTLU)

BURDUR : 08/18 (PARÇALI BULUTLU)

ISPARTA : 04/18 (PARÇALI BULUTLU)

ALANYA : 12/21 (PARÇALI BULUTLU)

KEMER : 11/20 (PARÇALI BULUTLU)

AFYONKARAHİSAR : 05/17 (ÇOK BULUTLU)

MANAVGAT : 10/22 (PARÇALI BULUTLU)

KUMLUCA : 10/22 (PARÇALI BULUTLU)

BUCAK : 06/20 (YER YER SAĞANAK YAĞIŞLI)

EĞİRDİR : 06/17 (YER YER SAĞANAK YAĞIŞLI)

SANDIKLI : 04/18 (PARÇALI BULUTLU)

FETHİYE : 12/23 (PARÇALI BULUTLU)


NAMAZ VAKİTLERİ

-

İMSAK GÜNEŞ ÖĞLE İKİNDİ AKŞAM YATSI

ANTALYA : 04.18 05.41 12.09 15.38 18.25 19.41

AFYONKARAHİSAR: 04.15 05.41 12.10 15.39 18.27 19.45

BURDUR : 04.18 05.42 12.11 15.40 18.27 19.44

ISPARTA : 04.17 05.41 12.10 15.39 18.26 19.43

ALANYA : 04.13 05.36 12.04 15.33 18.20 19.35

KEMER : 04.19 05.41 12.10 15.39 18.26 19.41

KUMLUCA : 04.21 05.43 12.11 15.40 18.27 19.42

FETHİYE : 04.25 05.47 12.15 15.45 18.31 19.47


NÖBETÇİ ECZANELER

-

ANTALYA

-

AKŞEHİR Güzeloba Mah. Havaalanı Cad. No:4 316 98 58

ASPENDOS 15 Nolu Sağlık Ocağı yanı 244 06 98

AYŞEGÜL Dünya Göz Hastanesi yanı 344 45 62

BULVAR Perge Bulvarı 124/1 312 53 06

BURDUR Soğuksu Cad. No:78/B 238 24 81

PAPATYA Arapsuyu 17. Cad. No:142/2 229 29 80

SEMT Ahatlı Sağlık Ocağı karşısı 227 80 92

TRAKYA Meydan Tıp Hastanesi yanı 321 63 20

YENİ EGE Kuzeyyaka Mah. Şelale Cad. 324 71 73

AFYONKARAHİSARALTINTAŞ Eski SSK Hastanesi arkası 214 77 85

ÖZEN 13 Nolu Aile Sağlık Merkezi karşısı 212 11 82

ŞERBETÇİOĞLU Dumlupınar Mah. No:27/C 212 05 44

ISPARTA

-

KARAAĞAÇ Karaağaç Mah. No:62 223 25 66

YEŞİLYAYLA Hızır Bey Mah. 1520 Sk. No:15 218 05 88

BURDURÖZDOĞAN Özgür Mah. Yörük Sk. No:3/6 234 47 74

ALANYANİSA Başkent Üniv. Hastanesi karşısı 513 25 26

YÜKSEK Özel Hayat Hastanesi karşısı 511 89 00

KEMER

-

MESUT Devlet Hastanesi Cad. 814 46 76

MANAVGATUYGUR Kasaplar Mah. Antalya Cad. 742 22 00

YAYLA 3 Nolu Sağlık Ocağı karşısı 742 56 86

FETHİYE

-

ADA Devlet Hastanesi arkası 613 21 25

EROĞLU Belediye karşısı 614 14 97
-

HAFTANIN FİLMLERİ

-


MİSİLLEME

-

Filmde, G.I. Joe'lar sadece ölümcül düşmanları Kobra'ya karşı mücadele etmekle kalmıyor. Aynı zamanda devletin içinden kendi varlıklarını tehlikeye atan tehditlere karşı da mücadele vermek zorunda kalıyor.


SELAM

-

'Üç hikaye, üç umut, üç hayal tek bir ideal...' Gittikleri ülkeleri vatanları, karşılarına çıkan farklı renk ve dildeki insanları ise kardeşleri bilen Zehra, Harun ve Adem öğretmenin İstanbul'dan yola çıkışıyla başlıyor film. Haritada yerini dahi bilmedikleri ülkelere giden fedakar öğretmenlere destek olmak için vatanlarından ayrılan üç öğretmenin öyküsü tamamen yaşanmış hikayelerden yola çıkılarak beyazperdeye yansıtılıyor.


SABİT KANCA

-

Kısa sürede fenomen olan, herkesin konuştuğu ve repliklerini ezbere bildiği Sabit Kanca'nın maceraları beyazperdede. Hayat, Sabit Kanca için çok farklı şeyler ifade ediyor. Haksızlığı bilgisiyle dövüyor. 100 bilim adamı kadar bilgili fakat mahalle kültürüyle yoğrulmuş beyninde hala çocukça çözümler peşinde. Her soruna basit bir çözümü, ağır bir lafı var.


GÖÇEBEDünya görünmeyen bir düşman tarafından istila edilmiştir. İnsan bedenleri bir değişikliğe uğramamış gibi görünse de, zihinler ele geçirilmiştir. Neredeyse herkes teslim olmuştur. Geriye kalan birkaç insandan biri olan Melanie'nin de bedenini alan ruh, yetkililer tarafından zorluklar hakkında uyarılmış olsa da bedeninin sahibi zihninden vazgeçmeyi reddeder.


DEV AVCISI JACK

-

Genç bir çiftçinin farkında olmadan dünyamız ve korkunç dev ırkının dünyası arasında açtığı kapı, eski bir savaşın tekrar alevlenmesine neden olur. Asırlar sonra tekrar yeryüzüne çıkan devler, bir zamanlar kaybettikleri toprakları geri kazanmak isterler. Jack adlı genç adam devleri durdurmak için hayatının savaşına girişmek zorunda kalır.


ÇANAKKALE YOLUN SONUÇanakkale Savaşı'nda yaşananları merkezine alan film, isimsiz kahramanlar üzerinden Çanakkale cephesini orada yaşananları, kısaca bu dramatik öyküyü yeni bir bakış açısıyla beyaz perdeye taşıyor. Türk oyuncuların yanı sıra, Mel Gibson gibi yabancı isimlerin de bulunduğu filmde yüzbaşı Hilmi rolüyle Erdal Beşikçioğlu, Seyit Onbaşı rolüyle Yetkin Dikinciler yer alıyor.


KELEBEĞİN RÜYASISavaş dönemi ve mükellefiyet günlerini yansıtan film, iki genç şairin hayatla ama en çok da aşkla olan mücadelesini anlatıyor. Yılmaz Erdoğan'ın, "Aşk en güzel bahanesidir şiirin" dediği filmde aşk, şiirin de hayatın da başrolünü üstleniyor. Film ayrıca şairlerin altın çağı olan yıllarda, İkinci Dünya Savaşı'nın gölgesinde adım adım gelişen bir aşkı anlatıyor.


==========

ALO SİNEMA

==========

ANTALYA

=======

SİNEMAY LAURA : 0 242 324 40 00

-

SALON 1 MAHMUT İLE MERYEM-KELEBEĞİN RÜYASI

SALON 2 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 3 SELAM

SALON 4 MİSİLLEME

SALON 5 DEV AVCISI JACK

SALON 6 SABİT KANCA

CINEMAXIMUM : 0 242 230 14 14

-

SALON 1 DEV AVCISI JACK

SALON 2 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 3 AŞK KIRMIZI

SALON 4 KELEBEĞİN RÜYASI

SALON 5 MİSİLLEME

SALON 6 GÖÇEBE

SALON 7 SELAM

SALON 8 SABİT KANCA

CINETIME ÖZDİLEK: 0 242 345 90 00

-

SALON 1 MİSİLLEME

SALON 2 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 3 SELAM

SALON 4 SABİT KANCA-SELAM

SALON 5 HAZİNE AVCISININ MACERALARI-DEV AVCISI JACK-MİSİLLEME

SALON 6 KELEBEĞİN RÜYASI

SALON 7 HAZİNE AVCISININ MACERALARI-MAHMUT İLE MERYEM

DEEPO : 0 242 340 62 00

-

SALON 1 SELAM-SABİT KANCA

SALON 2 AŞK KIRMIZI-SABİT KANCA

SALON 3 ÇANAKKALE YOLUN SONU-SABİT KANCA

SALON 4 MİSİLLEME-ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 5 SABİT KANCA-KELEBEĞİN RÜYASI

SHEMALL CİNEMAPİNK : 0 242 324 14 85SALON 1 MİSİLLEME

SALON 2 SABİT KANCA

SALON 3 SELAM

SALON 4 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 5 TAŞ MEKTEP-KELEBEĞİN RÜYASI

SALON 6 HAZİNE AVCISININ MACERALARI-MAHMUT İLE MERYEM

MEGAPOL : 0 242 237 01 31

-

SALON 1 SABİT KANCA

SALON 2 GÖÇEBE

SALON 3 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 4 KELEBEĞİN RÜYASI

PLAZA : 0 242 312 62 96

-

SALON 1 MİSİLLEME

SALON 2 GÖÇEBE

SALON 3 SELAM

SALON 4 KELEBEĞİN RÜYASI

SALON 5 SABİT KANCA

SALON 6 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 7 AŞK KIRMIZI


BURDUR

======

OSKAR: 0 248 233 19 66SALON 1 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 2 SABİT KANCA

SALON 3 KELEBEĞİN RÜYASI

OSKAR 2: 0 248 233 19 66SALON 1 SELAM


ISPARTA

=======

PRESTIGE-PİNK: 0 246 228 26 88SALON 1 SABİT KANCA

SALON 2 AŞK KIRMIZI

SALON 3 SELAM

SALON 4 GÖÇEBE

SALON 5 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 6 HAZİNE AVCISININ MACERALARI-KELEBEĞİN RÜYASI

SİNEMETRİK SARAÇ: 0 246 232 69 14

-

SALON 1 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 2 SELAM

SALON 3 KELEBEĞİN RÜYASI


AFYONKARAHİSAR

==============

CINEMOVIE KILER : 0 272 215 99 10

-

SALON 1 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 2 KELEBEĞİN RÜYASI

SALON 3 SABİT KANCA

SALON 4 SELAM

SALON 5 AŞK SEANSLARI

SALON 6 HİTİTYA-ROMANTİK KOMEDİ 2

CINEMOVIE AFIUM : 0 272 252 55 35

-

SALON 1 SABİT KANCA

SALON 2 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 3 SELAM

SALON 4 HAZİNE AVCISININ MACERALARI-DEV AVCISI JACK

SALON 5 GÖÇEBE

SALON 6 MİSİLLEME

SALON 7 SUÇ ÇETESİ-ROMANTİK KOMEDİ 2

SALON 8 MAHMUT İLE MERYEM

SALON 9 KELEBEĞİN RÜYASI

ZEYLAND CINENS : 0 272 246 30 22

-

SALON 1 SELAM

SALON 2 KAHRAMAN MAYMUN-SELAM

SALON 3 KELEBEĞİN RÜYASI

SALON 4 TAŞ MEKTEP-UZUN BOYLU ESMER ADAM-ZOR ÖLÜM

SALON 5 MAHMUT İLE MERYEM

SALON 6 ROMANTİK KOMEDİ 2


ALANYA

======

ALANYUM : 0 242 515 21 69

-

SALON 1 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 2 ROMANTİK KOMEDİ 2

SALON 3 ZOR ÖLÜM-HİTİTYA

DAMLATAŞ ÖRNEK: 0 242 513 26 71

-

SALON 1 DEV AVCISI JACK

SALON 2 SELAM

SALON 3 KELEBEĞİN RÜYASI

SALON 4 TAŞ MEKTEP-PARKER

SALON 5 SABİT KANCA

SALON 6 SELAM

SALON 7 HÜKÜMET KADIN

SALON 8 SUÇ ÇETESİ


MANAVGAT

========

MANAVGAT KÜLTÜR MERKEZİ: 0 242 743 05 24

-

SALON 1 SABİT KANCA

SALON 2 SELAM

SALON 3 HİTİTYA-ROMANTİK KOMEDİ 2

SALON 4 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 5 MİSİLLEME

SALON 6 KELEBEĞİN RÜYASI


KUMLUCA

=======

50. YIL KÜLTÜR MERKEZİ: 0 242 887 50 70SALON 1 ÇANAKKALE YOLUN SONU


FETHİYE

=======

HAYAL : 0 252 612 13 14SALON 1 SELAM

SALON 2 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 3 SABİT KANCA

SALON 4 KELEBEĞİN RÜYASI

SALON 5 ROMANTİK KOMEDİ 2


Namık Kemal KILINÇ/SERİK, (DHA)
foto: Model uçak kursundan fotoSapan, kurumda çalışanlara yönelik baskıları getirdi:

AKEDAŞ'ta neler oluyor?

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, özelleştirilmesine rağmen henüz firmaya teslim edilmeyen AKEDAŞ'ta hukuka aykırı işlemlerin yapıldığını öne sürdü. Sapan, 2010 yılındaki ihalede, 1 milyar 165 milyon dolar değer biçilen Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (AKEDAŞ), 12 Kasım 2012 tarihindeki ikinci ihalede bunun yarısından daha düşük bir bedelle, 546 milyon dolara özelleştirildiğini hatırlattı. AKEDAŞ'ı yok pahasına özelleştiren bu ihalenin 7 Mart 2013 tarihinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından onaylandığına dikkat çeken Sapan, şunları söyledi:

"Bu kararın 8 Mart'ta Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından AKEDAŞ'ı alan Cengiz - Kolin - Limak Ortak Girişim Grubu ile sözleşme yapılması, 546 milyon dolarlık bedelin dörtte birini ödenmesi gerekiyordu. Ancak bu aşamadan sonra AKEDAŞ'ın firmaya devri gündeme gelebilecekti. Sözleşme imzası ve ilk taksitin ödenmesi konusunda hiçbir açıklama yapılmadı. Buradan da henüz sözleşmesinin imzalanmadığı, AKEDAŞ'ın devrinin yapılmadığı anlaşılıyor. Hal böyle olmasına rağmen ilgili firmanın elemanlarının AKEDAŞ'ta cirit attığı gözleniyor. 35 civarında AKEDAŞ çalışanına, 'emekli ol' baskısı yapıldığını öğrendik."

Sapan, iddialarını şöyle sürdürdü: "Bu kişiler şimdi emekli olurlarsa ikramiyelerini devlet karşılayacak. Sözleşmeden sonra emeklilikleri halinde ise bu bedeller firma tarafından ödenecek. Böyle bir yükümlülükten kaçmak isteyen firma, ödemeyi devlete yaptırmak istiyor. AKEDAŞ'ı teslim almadan çok sayıda çalışanın emekli olmasını sağlamaya çalışıyor. Üstelik bu baskıyı daha teslim almadığı, hala kurumun devletin uhdesinde olduğu dönemde yapıyor. Buna yanaşmayan personele gelecekte birçok yasal haklarını alamayacaklarının ima edildiği de duyuluyor. Personele bir anlamda aba altından sopa gösteriliyor."

ANTALYA (DHA)
Foto: Yıldıray Sapan portresi

===

Kamu binalarında

soğutma elektrikle

ANTALYA Valiliği tarafından il genelinde yaptırılan kamu kurum ve kuruluşlarına ait 1560 binanın, 2012 yılı ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan yakıt türleri, binaların ısıtma/soğutmasında kullanılan yöntemleri (merkezi /bireysel) ortaya koyan çalışma sonuçlandı.

Çalışma sonunda; Antalya genelindeki 1560 adet kamu binasının yüzde 56'sı bireysel, 21,3'ü merkezi, 22,8'i bireysel ve merkezi yöntemlerle ısıtılmakta olup, yüzde 71.3'ünde yakıt türü olarak elektrik, 15,4'ünde katı yakıt, 9,7 sinde ise kalorifer yakıtı kullanıldığı belirlendi.

Kamu binalarındaki soğutma yöntemleri incelendiğinde ise binaların yüzde 53'ü bireysel, 6'sı merkezi, 19'u bireysel ve merkezi sistemle soğutulduğu, binaların yüzde 22'sinde soğutma sisteminin bulunmadığı tespit edildi. Çalışmada soğutması yapılan binaların tamamında elektrik kullanıldığı ortaya çıktı.

Çalışmada merkez ilçelerdeki kamu binalarının yüzde 5'inde ve diğer ilçelerdeki binaların 36,3'ünde soğutma sistemi bulunmadığı anlaşıldı. Kamu binalarının yaklaşık 3'te 2'sinin elektrikle ısıtıldığı, tamamının da elektrikle soğutma yapıldığı Antalya'da doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması için çalışma başlatıldı.

ANTALYA (DHA)
Fotosuz

===

Yılın doktorunu kutladı

ANTALYA Valisi Ahmet Altıparmak, yaptığı başarılı çalışmalarla yılın hekimi seçilen Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Servisi Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Mustafa Emmiler ile Sağlık Bakanlığı'nın ilk kez düzenlediği 'Sevgi En İyi İlaçtır' konulu kısa film dalında Jüri Özel Ödülü alan Ahmet Balcı'yı tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Kabulde Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu, İl Sağlık Müdürü Adem Bilgin, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Taş, Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir, Antalya Araştırma ve Eğitim Hastanesi Yöneticisi Prof Dr. Ramazan Çetinkaya da hazır bulundu.

ANTALYA (DHA)
Foto: Kabulden foto

===

Aspendos Rotary 19 yaşında

ANTALYA'daki rotary kulüplerinden Aspendos Rotary, 19'uncu kuruluş yıldönümünü kutlandı. Dedeman Otel Turkuvaz Restuarant'ta düzenlenen gecede Rotary 2013 Meslek Hizmet Ödülü, Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'a verildi.

Aspendos Rotary Kulübü Dönem Başkanı Münciye Çavuşoğlu, Aspendos Rotary'nin kuruluşundan bu yana düzenlediği sosyal etkinliklerle eğitim, kültür ve sanat alanlarında başarılı çalışmalara imza attığını belirtti. Çavuşoğlu, Meslek Ödül Komitesi'nin her yıl çevresine, yöresine, kentine ya da ülkesine hizmet etmiş bir ya da birkaç meslek sahibine 'Meslek Hizmet Ödülü' verdiğini söyledi.

İlk çift kol, ilk yüz ve dünyada ilk kadavradan rahim nakli ile dünya kamuoyunun büyük ilgisini çeken Prof. Dr Ömer Özkan da gecede yaptığı konuşmada, bir kişinin organlarını bağışlasa bile, ailesi izin vermedikçe bu bağışın gerçekleşemediğine dikkat çekti, vatandaşları organ bağışı konusunda daha hassas davranmaya çağırdı.

Gecede Prof. Dr Ömer Özkan'a ödülünü Guvernör Yardımcısı Hakan Postacılar takdim etti.

ANTALYA (DHA)
Foto: Ödül takdiminden foto

===

Köse: Telif yasasında düzenleme yolda

ANTALYA Kuaförler Odası Başkanı Dursun Dalma ve Berberler Odası Başkanı Yüksel Uzun, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse'yi makamında ziyaret etti. Oda başkanları, Telif Hakları Kanunu olarak bilinen 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun uygulamasında küçük esnafın sıkıntılar yaşadığını belirterek İl Başkanı Köse'den bu konuda kendilerine destek olmasını istedi.

İki oda başkanı, kanunla ilgili bazı düzenleme ve değişiklikler yapılması konusunda Antalya milletvekilleri ile birlikte Telif Hakları Genel Müdürlüğü nezdinde bazı görüşmelerde bulunduklarını söyledi. Birden fazla müzik meslek örgütü tarafından telif istenmesi sebebiyle bir karmaşa yaşandığını belirten oda başkanları, müzik yayını ile ilgisi olmayan işletmelere yapılan denetimlerin ve cezaların küçük esnafı sıkıntıya soktuğunu ifade etti.

İl Başkanı Mustafa Köse, Telif Hakları Kanunu'nun uygulamasında birtakım sıkıntılar yaşandığına dair kendilerine de şikayetler geldiğini belirterek, "Bu konuyla ilgili sıkıntıların giderilmesi yönünde Genel Başkan Yardımcımız Menderes Türel ve milletvekillerimiz, partimize gelen şikayetleri Telif Hakları Genel Müdürlüğü'ne aktardı. Uygulamada sıkıntı oluşturan hususlarla ilgili yasal düzenlemeler yapılacağı bilgisini aldık" diye konuştu.

ANTALYA (DHA)
Foto: Ziyaretten fotolar.

===

'La Traviata' Cumartesi

ANTALYA Devlet Opera ve Balesi 30 Mart Cumartesi saat 16.00'da Antalyalı sanatseverlerin yakından tanıdığı bir besteci olan Verdi'nin 'La Traviata' eserini sahneleyecek. Paris çevresinde geçen eser Violetta ile Alfredo arasındaki trajik aşkı konu alıyor. Bir yanda Paris'in eğlenceli dünyasından kesitler sunan eser müzikleriyle de bu dünyayı daha da canlı bir şekilde seyircisine hissettirirken diğer yandan madalyonun diğer kısmını, yani bu hayatın trajik yönlerini gözler önüne seriyor. Antalya Operası'nda 2 perde olarak sahnelenen eserde, orkestra şefi Gaetano Soliman, rejisör Recep Ayyılmaz, koro şefi ise Caner Ruhselman. Dekor ve kostüm Çağda Çitkaya, koreografi Kürşat Kılıç, ışık ise Mustafa Eski imzasını taşıyor. Eserde Göksay Yaran 'Alfredo', Nurdan Aydın 'Violetta', Tamer Peker 'Germont' karakteriyle sahne alıyor.

ANTALYA (DHA)
Foto: Eserden foto

-

Polis gizli bölmelerden çıkardı

AFYONKARAHİSAR ve Çay İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ortak düzenlediği operasyonda 8 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi. Mersin'den İzmir'e seyreden A.İ.,(48) yönetimindeki 33 CEV 41 plakalı minibüs Çay İlçesi girişinde durduruldu. Araçta yapılan aramalarda gizli bölmelere yerleştirilmiş değişik markalarda 8 bin paket sigara ele geçirildi. Olayla ilgili A.İ. ile araçtaki O.G. (53) gözaltına alındı.

Muzaffer NAL/ÇAY,(DHA)
Foto: Minibüsten sigaraların çıkarılışı ve battaniyelerle taşınması

===

Patlıcan serasına kenevir operasyonu

GAZİPAŞA İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda, bir serada 500 kök Hint keneviri ve bir miktar kurutulmaya bırakılmış esrar ele geçirildi. İlçeye bağlı Beyobası Köyü'ndeki bir serada Hint keneviri yetiştirildiği istihbaratını alan ekipler, seraya baskın düzendi. Patlıcan serasında yapılan aramada 500 kök hint keneviri ve bir miktar kurutulmaya bırakılmış esrar ele geçirilirken, serada çalışan Müttalip C.(47), polis tarafından gözaltına alındı. Operasyonda ele geçilen Hint kenevirleri imha edildi. Müttalip C., ise emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilecek.

Erdem KÖSE/GAZİPAŞA,(DHA)
Foto: Müttalip C.

===

Belediye binasına kamyon girdi

ANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde Yurdal Yumuk yönetimindeki kamyon, Muhlis İncesu yönetimindeki otomobille çarpıştıktan sonra Kargıcık Belde Belediye binasına çarptı. Alanya'dan Gazipaşa istikametine seyreden Yurdal Yumuk'un kullandığı 33 KGB 85 plakalı ve kasasında su tankeri bulunan kamyon, Kargıcık Beldesi'nde Muhlis İncesu idaresindeki 07 HBP 63 plakalı otomobile çarpıştı. Kontrolden çıkan kamyon daha sonra Kargıcık Belediyesi'nin hizmet binasına girdi.

Tek katlı prefabrik hizmet binasının ön cephesini yerle bir eden kamyonun sürücüsü araçtan fırlayarak enkazın altında kaldı. Belediye Başkanı MHP'li Zihni Asiltürk'ün de makamında bulunduğu esnada meydana gelen kazada, molozlar altında kalan Yurdal Yumuk'un nefessiz kalma ihtimaline karşı ağzına su hortumuyla oksijen verildi. Vatandaşlar ve belediye personelinin yardımıyla enkazın altından yaralı olarak çıkartılan kamyon şoförüne sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi.

Yunak ve otomobil sürücüsü Muhlis İncesu daha sonra ambulansla Alanya devlet Hastanesi'ne götürüldü. Yaralıların tedavileri devam ediyor. Kazadan yara almadan kurtulan Belediye Başkanı Zihni Asiltürk ise "Ciddi bir kaza atlattık. Ben ve personelimiz yara almadan kurtulduk. Büyük korku yaşadık, kazada iki yaralı var. Gürültüyle birlikte makam odamdan dışarı çıktım" dedi.

Özgür YILMAZ/ALANYA, (DHA)
Foto: kazadan fotolar- yaralı

===

Ak Parti'de istifa

AK Parti Manavgat İlçe Gençlik Kolları Başkanı Fatih Kaplan, görevinden istifa etti. 2011 yılından bu yana Ak Parti Manavgat İlçe Gençlik Kolları Başkanlığını yürüten Fatih Kaplan, Antalya İl Başkanlığı'na istifasını sunmasının ardından, İlçe Teşkilatında yapılan İlçe Divan Toplantısı'na katılarak partililerle vedalaştı. Toplantıya, ilçe yönetimi, gençlik kolları, kadın kolları ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Olağan toplantının sonunda konuşan Kaplan, istifa kararını açıkladı. İş hayatındaki gelişmeler, yeni iş yerinin açılması ve özel hayatındaki gelişmelerden dolayı partime ve görevine yeterince zaman ayıramadığını belirten Kaplan, bu nedenle görevinden istifa ettiğini söyledi. Sadece görevinden istifa ettiğini vurgulayan Kaplan, parti çatısı altında çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)
Foto: Fatih Kaplan

===

Nijerli öğrenciler Manavgat'ı gezdi

NİJER'in başkenti Nimaey'de ki Türk Koleji'nde okuyan 14 öğrenci ve öğretmenleri, Manavgat Sağlık Derneği (MASADER) davetlisi olarak Manavgat'a geldi. Ziyaretleri kapsamında 2 gün İstanbul'da kalan öğrenciler, ardından Manavgat'a geldi. 6 gün sürecek ziyaret kapsamında öğrenciler, Antalya, Manavgat ve Alanya'yı gezecek. Nijerli öğrenciler ilk olarak Manavgat Şelalesi, Oymapınar'ın doğal güzelliklerini ve Side Antik Kenti'ni gezdi.

MASADER Genel Sekreteri Arif Özutku, Nijer Türk Koleji Müdürü Hamit Çınar ve berberindeki öğretmen ve öğrenciler daha sonra Kaymakam Emir Osman Bulgurlu'yu da makamında ziyaret etti. Nijer ile Türkiye'nin iki kardeş ülke olduğunu belirten Kaymakam Bulgurlu, öğrencileri ağırlamaktan çok mutlu olduğunu belirtti. Kaymakam Bulgurlu, öğrencilere çeşitli hediyeler verirken, konuk öğrenciler de Kaymakam Bulgurlu'ya günün anısına hediye verdi.

Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)
Foto: Ziyaretten

===

Çalışanlarda yasa endişesi

TÜRK Yerel Hizmet-sen Eğitim ve İstişare toplantısı Manavgat'ta yapıldı. Toplantıya merkez yönetim kurulu üyeleri, il temsilcileri, şube başkanları ve sendika üyeleri ile Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen katıldı. Toplantının açılışında konuşan Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu, Büyükşehir Belediye Yasası ile tüm il sınırlarının büyükşehire dahil edilmesinin, üniter devlet sisteminden eyalet sistemine geçişin hazırlığı olduğunu savundu.

Uluslararası yerel yönetim anlayışının halka hizmetin, yakın birimlerden götürülmesi şeklinde olduğunu belirten Koyuncu, "Büyükşehir statüsünde yüzlerce kilometre uzaklıktaki köy ve beldelere çok zor hizmet götürüleceği bir gerçektirö dedi. Durumu endişe içinde izlediklerini kaydeden Koyuncu, "Yasayla birlikte 30 ilde İl Özel İdaresi'nin, belde belediyelerin kapatılmasıyla birlikte burada çalışanların büyükşehir belediye kadrolarında değerlendirileceği belirtiliyor. Ancak bu kadroların ne zaman açılacağı ve ne şekilde verileceğini çalışanlarımız diken üzerinde beklemektedirö diye konuştu.

Anayasanın 128'nci Maddesi'nde, 'devletin asıl işi devlet memuru ve kamu görevlileri eliyle yürütülür' dediğini belirten Koyuncu, "Mart ayının ilk haftası içerisinde Ak Parti milletvekillerinin Anayasa Komisyonu'na vermiş olduğu önergede, 'Devletin asıl işi çalışanlar eliyle yürütülür' ifadeleri yer alıyor. Bunun anlamı; devlet memurlarının olmazsa olmazı dediğimiz iş güvencemiz devlette devamlılığın somut örneği olan iş güvencesi rafa kaldırmaktır" dedi. Koyuncu, çalışma hayatındaki devlet memurunun devamlılığı ilkesi ortadan kaldırıldığı zaman esnek istihdam sistemine geçileceğini öne sürdü.

Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)
Foto: Toplantıdan

===

KUTSO'da seçime doğru

KUMLUCA Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) başkanlığına aday olan Ahmet Çetin ve ekibi istişare toplantısında bir araya geldi. Kumluca Muhasebeciler Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda, konuşan iş adamı Ahmet Çetin, sivil toplum örgütlerinin bulundukları yerlerde gündem oluşturma gibi bir sorumluluğu bulunduğunu, ülkede her şeyi siyasetçilerden beklemenin doğru olmadığını söyledi.

Sivil toplum kuruluşlarının toplumun ihtiyaçları ve sorunların çözümü için üyelerinin bilgi ve deneyimlerinden faydalanarak, fikir üretebilen kurumlar haline gelmesi gerektiğine işaret eden Çetin, bu özelliğiyle de yeri geldiğinde siyasetçileri harekete geçirebilen kurumlar olması gerektiğini kaydetti. Sivil toplum kuruluşlarının toplumun her kesimini kucaklaması gerektiğini vurgulayan Çetin, ancak bunu Kumluca'da göremediklerini belirtti.


ŞEFFAF YÖNETİM

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nın girişimiyle Akdeniz Üniversitesi tarafından Alanya'ya fakülte açılacağını anlatan Çetin, KUTSO'nun mevcut yönetiminin bu alanda çok yetersiz kaldığını, yıllar önce kendi girişimleriyle başlatılan eğitim bursunun şu anda kimlere verildiğinin dahi bilinmediğini savundu. Çetin, yönetime geldiklerinde KUTSO'da çok şeffaf bir dönem başlayacağını söyledi.

ODANIN ADI DEĞİŞMELİ

Toplantıda söz alan İnşaat Mühendisi Murat Günay ise KUTSO bünyesinde yer alan Finike, Demre ve Kaş ilçelerinin kurumla olan ilişkilerinde sahiplenme duygusu oluşturmak ve ilişkilerin artırılması amacıyla KUTSO isminin Batı Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak değiştirmesinin daha iyi olacağını belirtti. Toplantının sonunda seçim çalışmaları için görev dağılımı yapıldı.

Ekrem KARAMAN/KUMLUCA, (DHA)
Foto: Toplantıdan

===

MHP heyeti ormancıları ziyaret etti

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi Kumluca İlçe Yönetimi, 'Ormancılık Haftası' dolayısıyla Kumluca Orman İşletme Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Ziyarette, MHP İlçe Başkanı Hacer Özer, Kadın Kolları Başkanı Muradiye Eken ile İlçe Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Ölçer ve yönetim kurulu üyeleri yer aldı. MHP'li heyetini İlçe Orman İşletme Müdürü Fuat Nur, makamında kabul etti.

Ziyarette konuşan MHP İlçe Başkanı Hacer Özer, ormanların korunması, çevrenin ağaçlandırılmasının hem ülke hem de dünyanın temel sorunu olduğunu belirtti. Sağlık bir gelecek ve yaşam için ormanların önemine işaret eden Özer, "Erozyonu önleyen ormanlar, yağmurun yağması, sıcaklık dengesi gibi tüm iklimsel faaliyetler üzerinde etkili. Kullandığımız kalemden kâğıda her şey ağaçlardan elde ediliyor. Bu nedenle tüm insanlığın ormanları koruması gerekiyor" dedi. Orman İşletme Müdürü Fuat Nur ise MHP'li heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Ekrem KARAMAN/KUMLUCA, (DHA)
Foto: Ziyaretten


SPOR HABERLERİ

==============

Antalyaspor, yarın Trabzon'a gidiyor

Şimşek kapandı

Kapalı kapılar ardında çalışan kırmızı beyazlı takımda sakat ve cezalı oyuncu bulunmuyor. Özdilek, "İki takım da kazanmak istiyor. Mücadele yönü yüksek maç olacak" dedi.

MEDİCAL Park Antalyaspor, pazar günü Avni Aker Stadı'nda karşılaşacağı Trabzonspor maçının hazırlıklarını yarın sabah yapacağı tek idmanla tamamlayacak ve aynı gün kentten ayrılacak. Taktiksel hazırlığı kapalı kapılar ardında yapan kırmızı beyazlı takımda eksik bulunmuyor. Teknik direktör Mehmet Özdilek, iki takımın da galibiyete ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

UZUN HAZIRLIK DÖNEMİ GEÇİRDİK

Özdilek, "Zor bir deplasman. Trabzonspor'un içinde bulunduğu bugünkü durum, 90 dakikanın önemini daha da artırıyor. Biz de çıkış yakalamak istiyoruz. Dolayısıyla iki takım da kazanmak isteyecek. Kim daha dikkatli, sakin ve kazanmayı daha çok arzu ederse o takımın sahadan galip ayrılacağını düşünüyorum. Uzun ve iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Bunun karşılığını Trabzon'da almak istiyoruz" dedi.

Ahmet GEVEN/ANTALYA, (DHA)
Foto: İdman fotoları hoca fotosu

===

Kaptan; Korkunun ecele faydası yok

Kritik bölgede olan Trabzonspor karşısında korkusuzca mücadele edeceklerini ifade eden Uğur İnceman, "Kaybetmeyeceğiz" dedi

ANTALYASPOR'un bir sezonda en çok sahada kalan oyuncuları arasında gösterilen Uğur İnceman, hafta sonu Avni Aker Stadı'nda oynanacak Trabzonspor maçı için iddialı konuştu. Trabzonspor'un içinde bulunduğu kritik durumun kendileriyle ilgisi olmadığını vurgulayan kaptan Uğur, "Hiç çekinmeden, korkusuzca bir 90 dakika oynayacağız. Korkunun ecele faydası yok. Trabzon'un gücünü ve içinde bulunduğu durumu yakından biliyoruz" dedi.

Takım olarak bu maça iyi hazırlandıklarını da kaydeden Uğur İnceman, şöyle konuştu: "Takım olarak iyi bir kadroya sahibiz. Çok iyi başladığımız sezonun bir bölümünde çok büyük sakatlık dönemi geçirdik. Bu yüzden sezona başladığımız gibi aynı çizgide gidemedik. Ancak Trabzon karşısında alacağımız puan ya da puanlar bizi yeniden çıkışa yönlendirecektir."

Foto: Kaptan Uğur hareketli fotoları

===

Şimşek'in milli gururu

ANTALYASPOR'un Ümit Milli Takım oyuncusu Emrah Başsan'ın, ay yıldızlı forma altında çıktığı 2 maçta gösterdiği başarılı performans, teknik heyeti sevindirdi. Ümit Milli Takım'ın İstanbul'da karşılaştığı ve 5-3 kazandığı Makedonya karşılaşmasında ilk 11'de sahaya çıkan Emrah Başsan, 81 dakika sahada kaldı. Genç futbolcu milli takımın attığı 5 golün 3'ünün asistini yaparken, bir de penaltı kazandırdı. Ümit Milli Takım ikinci hazırlık maçını Çek Cumhuriyeti ile Plzen şehrinde yaptı. Golsüz sona eren maçta da ilk 11'de sahaya çıkan Emrah, 72 dakika sahada kaldı.

Foto: Emrah Başsan

===

Alanyalı futbolseverler 'İyi günde kötü günde' prensibini dikkate alarak teknik heyet ve futbolculara destek çıktı.

Alanya kenetlendi

ALANYA, taraftarından yöneticisine, teknik adamından futbolcusuna kadar tek vücut oldu. Futbolseverler, iyi günde olduğu gibi kötü günde de takımın yanında olduklarını vurgularken, yönetim kurulu üyelerinden de destek geldi. Zimbitlik Sahası'nda yapılan antrenmanda turuncu yeşilliler, teknik direktör Ali Haydar Durusoy gözetiminde ısınma hareketlerinin ardından koordinasyon çalışması yaptı.

Kasığında yırtık tespit edilen Adem Gökçe, takımdan ayrı düz koşu yaptı. Antrenmanı kulüp başkanı Hasan Çavuşoğlu, futbol şube sorumlusu Fazlı Ciğerli, Mehmet Uslu ve yönetim kurulu üyesi Nazmi Yüksel de izledi. Antrenman sonunda yönetim kurulu üyeleri futbolculara tatlı ikram ederek, Balıkesirspor maçında başarı diledi. İdmanı izleyen futbolseverler de teknik heyet ve futbolculara sevgi gösterinde bulundu.

CAN YOK, ADEM BELKİ

Teknik direktör Durusoy, çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek "Disiplinli ve koordineli şekilde hafta sonuna hazırlanıyoruz. Balıkesirspor maçına en iyi şekilde çıkacağız. Şu an tek ihtiyacımız moral. Bunun için de bir an önce 3 puanla tanışmalıyız. Balıkesirspor maçı bu nedenle çok önemli" dedi. 2 önemli eksikleri olduğunu dile getiren Durusoy, kart cezalısı Can Parlayan'ın hafta sonu takımdaki yerini alamayacağını, Adem Gökçe'nin durumunun ise belirsizliğini koruduğunu kaydetti.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)
Foto: Antrenmandan fotolar

===

Fethiye zirveden kopmak istemiyor

SPOR Toto 2'nci Lig Kırmızı Grup'ta hedefini şampiyonluk olarak belirleyen Fethiyespor'da gözler, hafta sonu deplasmanda oynanacak Polatlı Bugsaşspor maçına çevrildi. 42 puanla 3'üncü sırada olan lacivert beyazlı takım, zirveden kopmak istemiyor. Fethiyespor'da cezalı duruma düşen Sabri Gümüşsoy dışında eksik bulunmuyor. Bunu bir avantaj olarak yorumlayan teknik direktör Mustafa Ceviz "Ankara'da galibiyetten başka düşüncemiz olmayacak" dedi.

Hazırlıklarını bugün tamamlayacak olan Fethiyespor, idman sonrası Ankara'ya hareket edecek. Rakiplerinin 3 haftadır galibiyet yüzü görmediğine dikkat çeken teknik direktör Ceviz, "Rakibimizin durumu bizi ilgilendirmiyor. Biz kendi işimize bakıyoruz. Bu zorlu deplasmanı kazanarak yolumuza devam edeceğiz. Sezonun en kritik dönemini yaşıyoruz. Dikkatli, sakin ve mücadele dozu yüksek bir oyun anlayışı ile maçlara çıkacağız" dedi

Ergün TOS/FETHİYE, (DHA)
Foto: İdman maçı

===

Amatöre malzeme yardımı

BURDUR'da amatör spor kulüplerine malzeme yardımı yapıldı. Burdur Valiliği ve İl Özel İdaresi'nin katkıları ile dağıtılan malzemeler, kulüp temsilcilerine öğretmenevinde törenle teslim edildi. Törene Burdur vali yardımcıları Hamdullah Suphi Özgödek ve Mustafa Özkaynak, Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, İl Genel Sekreteri İbrahim Şimşek, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Sancar, Burdur Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nuri Yıldırım ile kulüp temsilcileri katıldı.

Törende 1'inci Amatör Küme'de ligden düşmesi ilk yarı sonunda kesinleşmesine rağmen sezon sonuna kadar mücadelesini centilmence sürdüren Ziraatspor Başkanı Osman Acar ve yönetici Üzeyir Yüksel'e centilmenlik ödülü verildi. Törende 2'nci Amatör Küme'de mücadele edecek olan Burdurspor, Çallıca Gençlikspor, Karamanlıspor, Kızılkaya Belediyespor, Kozluca Gençlikspor, Yeni Büğdüzspor ve Zafer Spor ile voleybol takımları Çeltikçi Spor ve USO Lisesi, basketbol takımları Gençlik Spor Kulübü ve Gençlik Merkezi Spor Kulübü'ne malzemeleri dağıtıldı.

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)
Foto: Malzeme dağıtım töreninden

===

Gençlerin dönüşü muhteşem

KUMLUCALI genç güreşçiler, Afyon'da yapılan 12-14 Yaş Yıldızlar Güreş Şampiyonası'nda 1 birincilik, 1 üçüncülük, 2 de beşincilik aldı. İlçede sevinçle karşılanan genç güreşçiler, önümüzdeki yıllarda ok daha büyük başarılara imza atacaklarını belirtti. Kumluca Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erol Koca, güreşçilerin madalya ile dönmesinden duyduğu mutluluğu şu sözlerle dile getirdi:

"Alperen Torun birinci, Kadir Ateş üçüncü, Abdurrahman Kalay ile Hasan Sayar ise beşincilik elde etti. Ben Kumlucalı gençlerin spora ilgisinin her geçen gün biraz daha arttığını görmekten ve elde ettikleri başarıların madalyaya dönüşmesinden büyük mutluluk duyuyorum. Dereceye giren sporcularımızı ve onlara destek olan güreş antrenörü Özgür Altıntaş ve ailelerine teşekkür ediyorum."

Ekrem KARAMAN/KUMLUCA, (DHA)
Foto: Sporcular

===

Masada heyecan dindi

ANTALYA'da masa tenisine uzun yıllar hizmet eden Melih Uyar adına düzenlenen turnuva sona erdi. Turnuvaya, Antalya, Manavgat, Isparta, Burdur ve Almanya'dan toplam 43 sporcu katıldı. Turnuva sonunda Antalya'dan Oğuz Akıncılar 1'inci, Sacit Togay 2'nci, Manavgat'tan Aycan Özer 3'üncü, Isparta'dan Ruknettin Öztürk ise 4'üncü oldu. Antalya'da yıllardır il temsilcisi ve hakem olarak görev yapan 80 yaşındaki Melih Uyar, tüm gençlere sağlık için spor yapmalarını önerdi.

Foto: Toplu foto

===

Festival gibi

KUMLUCA İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen 'İlkokullar arası Fiziksel Etkinlik Oyunları', festivale dönüştü. Kumluca Belediyesi Spor Salonu'nda düzenlenen oyunlar hakkında bilgi veren Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erol Koca, etkinliklerin yarışma niteliği olmadan, katılım ön planda tutularak 1 ve 4'üncü sınıf öğrencileri arasında düzenlendiğini söyledi.

Temel spor eğitimi kapsamında performans ve rekabete dayalı olmayan, çok yönlü oyunsal etkinlikler şeklinde düzenlenen müsabakaların 4 gün süreceğini anlatan Koca, "Oyunlara, 22 okuldan öğrenciler katılıyor. Her sınıf düzeyinde 4'er oyun oynayacak. Oyunlar sonundaki puanlamalara göre sonuçlar belli olacak. Oyunlar, yarıştan ziyade festival havasında geçecek" dedi.

Ekrem KARAMAN/KUMLUCA, (DHA)
Foto: Oyunlardan

-

Hindistan Büyükelçisinden Vali Altıparmak'a ziyaret

Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Susmita Gongulee Thomas, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ı ziyaret etti. Ziyaretin konusu Hindistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi oldu.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Antalya'ya gelen Hindistan Büyükelçisi Susmita Gongulee Thomas, Vali Ahmet Altıparmak'ı makamında ziyaret etti. Türkiye ve Hindistan arasında turizm ve ticaret alanında büyük bir potansiyel olduğunu söyleyen Büyükelçi Thomas, bunu geliştirmek için çalıştıklarını ifade etti. Her yıl Türkiye'ye gelen Hintli turist sayısının giderek arttığını dile getiren Büyükelçi Thomas, "Hindistan'dan Türkiye'ye her yıl 75-80 bin civarında Hintli geliyor. Bunun büyük kısmı da Antalya'yı tercih ediyor. Türkiye'den ise Hindistan'a giden turist sayısı 15 bin civarında. İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için bu sayının artması gerekiyor" diye konuştu.

GELECEKTE İLİŞKİLER ARTACAK

Vali Ahmet Altıparmak ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirtirken, Büyükelçi Thomas'ın iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme yönünde gösterdiği azim ve kararlılığın kendisini mutlu ettiğini aktardı. Hindistan ve Türkiye'nin ekonomik, kültürel ve turizm alanındaki yüksek potansiyelinin yanı sıra, diller arasında da 10 bine yakın ortak kelimenin bulunduğuna vurgu yapan Vali Altıparmak, "Bu potansiyelin harekete geçirilmesi çok önemli. İki ülkenin birbirini daha iyi tanıması gelecekte ilişkilerin daha çok artacağını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

İŞADAMLARI ANTALYA'DA BULUŞACAK

Son dönemde Antalya'ya gelen Hintli turist sayısındaki artış trendinin çok yüksek olduğuna dikkati çeken Vali Altıparmak, Hint düğünlerinin Antalya'da yapılmasının bunun en önemli göstergelerinden biri olduğunu anlattı. Son yıllarda Türk turistlerin de uluslararası turizme katıldığına vurgu yapan Vali Altıparmak, Hindistan'a gidecek Türk turist sayısının artacağını dile getirdi. Vali Altıparmak ayrıca, bu yıl nisan ayı sonunda iki ülkenin işadamlarını Antalya'da buluşturacak bir toplantı gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

İKİ DİLDE BASILMIŞ KİTAP HEDİYE ETTİ

Ziyaret sonunda Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Büyükelçi Thomas, Vali Altıparmak'a Türkçe ve İngilizce basılmış 'Hindistan ile Ticaret' adlı kitap ile çeşitli hediyeler verdi. Vali Altıparmak ise Büyükelçi Thomas'a ziyaret anısına çini işlemeli tabak hediye etti.

Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA, (DHA)
Foto: Ziyaretten genel.

===

Expo 2016 Antalya'nın simgesi 'kule' olacak

ANTALYA'nın Alanya İlçesi'nde düzenlenen konuşan EXPO 2016 Antalya Ajansı'nın Genel Sekreteri Selami Gülay, 23 Nisan-30 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan Expo 2016 Antalya'nın simgesinin 'Expo Kulesi' olacağını söyledi. Expo alanında 'Expo Kulesi'nin inşa edileceğini belirten Gülay, "Bir 'Expo Kulesi yapacağız. Simge binalarımızın başında bu kule geliyor. Bir yarışmayla bu simgenin belirlenmesi düşüncesi var. Buna yönetim kurulu karar verecek" dedi.

Expo 2016 Antalya'nın 'çiçek ve çocuk' temasıyla düzenleneceğini dile getiren Gülay, "Aksu'da 1121 dönümlük alanda bir dünya bahçesi kurmayı hedefliyoruz. 100'e yakın ülke, 30'a yakın uluslararası kuruluş burada yer alacak. Kendi bahçelerini kuracaklar. Türkiye'nin de kendine özgü bahçelerini, botanik zenginliğini burada sergileyeceğiz. Antalya'nın tarihi, kültürel ve tarımsal zenginliğini sergilemeyi hedefliyoruz" dedi.

EXPO'ya 8 milyon ziyaretçi beklediklerini anlatan Gülay, "6 ay sürecek bu etkinlik olimpiyat ve dünya kupası gibi en önemli organizasyonlar arasında yer alıyor. Ülkelerin sınıf atlamasına ve tanıtımına çok büyük katkıda bulunan organizasyonların başında geliyor. Umarım bu işin altından kalkacağız. Türkiye'ye yakışır bir Expo düzenleyeceğiz" diye konuştu. Fuar alanında dünya botaniğinin en iyi şekilde yaşaması ve sergilenmesi için tüm hazırlıkların yapıldığına dikkati çeken Gülay, Expo alanında 25 bin ağaç dikerek 'Expo Ormanı' kuracaklarını kaydetti.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)
Foto: Selami Gülay

===

Denizden sanat eserleri çıktı

AKDENİZ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde, tüm sanat bölümlerinin katıldığı 'Akdeniz'den Gelen Atık Sanat' adlı projede, sahilden toplanan atık maddeler sanat eserlerine dönüştürüldü. Ortaya çıkan ilginç serler, Çelebi Marina'daki Yoma Restoran önünde sergilendi. Denize atılmış giysi, ayakkabı, cam, pet ve şişeler, teneke kutular, parçalanmış balıkçı ağları, halatlar, sırt çantaları, elektrik kabloları, oyuncaklar ve daha birçok eşya ve atık ile deniz canlısı fosilleri dikkat çekti.

Serginin açılış kurdelesini, AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muharrem Kılınç, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Sadettin Sarı, öğretim üyeleri, görevlileri ve davetliler birlikte kesti. Prof. Sarı, "Amacımız çöpe, denize, akarsuya atılarak yok edilen her türlü atık maddeyi sanat eserine dönüştürüp, atıkların tekrar işe yaradığını göstermekti. Projemiz, toplumumuza önemli mesajlar verecek" dedi. Prof. Sarı, projeye kendisi dahil, hocaların ve öğrencilerin destek verdiğini söyledi.

Proje çalışmasında Sadettin Sarı, Kemal Kavas, Ömer Zaimoğlu, Faruk Manici, Efe Sembol, Melis Sucuoğlu, Sabriye Öztütüncü, Zehra Seda Okutucu, Özge Biltekin, Ahsen Günbulut, Leyla Pamir Kumbul, Serap Duman, Dilek Sogay, Mehmet Ali Kılınç, Nur Gülsüm Kurtoğlu, Ümran Sinem Elmas, Sevcan Ören, Elif Güzel, Rabia Alagöz görev aldı. Dalgaların karaya sürüklediği atık maddeler, Konyaaltı ve Lara sahillerinden toplanıp, atölyede işlendi, tablolar, duvar panoları, dekoratif süs eşyaları üretildi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Açılış kurdelesi kesilirken, eserler incelenirken ve bazı eserlerden yakın plan görüntüler.

===

Telefonda tartıştı, evinde vurdu

DEMRE'nin Çevreli Köyü'nde oturan 30 yaşındaki Ali Kınacı, tartıştığı ablasının eşi 34 yaşındaki Murat Demirel'i av tüfeğiyle karnından vurdu. Olay, önceki gün Çevreli Köyü'nde meydana geldi. İddiaya göre Ali Kınacı, aynı köyde oturan eniştesi Murat Demirel ile telefonda tartıştı. İddiaya göre alkollü olduğu kaydedilen Murat Demirel, tartışmanın ardından kayınbiraderi Ali Kınacı'nın oturduğu eve gitti.

Burada ikili yeniden tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine Ali Kınacı av tüfeğiyle Murat Demirel'e ateş etti. Tüfekten çıkan saçmalar, Murat Demirel'in karın boşluğuna isabet etti. Yakınları tarafından Demre Devlet Hastanesi'ne götürülen Kınacı, buradaki tedavisinin ardından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. Murat Demirel'in hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi. Jandarma tarafından gözaltına alınan Ali Kınacı ise çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)
Fotosuz

===


Yolun karşısına geçerken kamyon çarptı

BURDUR'un Bucak İlçesi'nde meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaşamını yitirdi. Burdur'dan Antalya yönüne giden Kadir B. yönetimindeki 15 EV 699 plakalı kamyon, Alparslan Türkeş Bulvarı'nda yolun karşısına geçmeye çalışan 77 yaşındaki Osman Ali Mutlucan'a çarptı. Ağır yaralanan Osman Ali Mutlucan, tedaviye alındığı Bucak Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Kamyon şoförü Kadir B. ise sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Halim AKCA/BUCAK, (DHA)
Foto: Osman MutlucaTurizmin sorunları ALTSO'da tartışıldı

ALANYA'da turizmcilerin talebiyle sezon öncesi alınması gereken önlemler konusunda toplantı düzenlendi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ALTSO) yapılan toplantıya Kaymakam Erhan Özdemir, Belediye Başkanı AK Partili Hasan Sipahioğlu, Ak Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Alper Çetinkaya, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Dur, oda başkanları ve turizmciler katıldı.

'SÜREKLİ DOST VEYA DÜŞMAN YOK'

Kaymakam Erhan Özdemir ve Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nun açılış konuşmalarından sonra söz alan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, dünyadaki küresel sorunlarla mücadelede herhangi bir uluslararası örgütün veya ülkenin tek başına hareket etmesinin yetmediğini söyledi. Türkiye'nin çok önemli bir dönemeç içinde olduğu belirten Çavuşoğlu, "İsrail'in özür dilemesiyle Ortadoğu'da tekrar dengeler değişti. Oradaki barışın tekrar tesis edilmesi için fırsatlar doğdu. Bunları iyi değerlendirerek gerekiyor" dedi.

POTANSİYEL SORUNLAR VAR

Alanya'da turizmin sorunsuz bir sektör olmadığını savunan Çavuşoğlu, şöyle dedi: "Alanya'da turizmin dikensiz bir gül bahçesi olduğunu söyleyemeyiz. Hem fırsatlar var, hem de yaşanabilecek potansiyel sorunlar var. Turizm pastasından herkesin adaletli bir şekilde pay alması gerekiyor. Sorunların çözümünde de aynı şekilde herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bugün tanıtım meselesini sadece bir kaç kurumun yürütmesi mümkün değil. Turistlerin güvenliği ve kalite standardının yükseltilmesi konularındaki sorunları bir bütün içinde çözmemiz gerekiyor." Toplantı, ALTİD Başkanı Gülçin Güner'in yönetiminde basına kapalı devam etti.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)
Foto: Toplantıdan fotolar

===

Mahkumlar sinemada film izledi

BURDUR Açık Cezaevi'ndeki 27 mahkuma kent merkezindeki bir sinema salonunda, 'Çanakkale Yolun Sonu' adlı film izletildi. Mahkumlarla birlikte film izleyen Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Ali Nevzat Açıkgöz, bu tür faaliyetleri mahkumları sosyal hayata kanalize edilmesi için düzenlediklerini kaydetti.

Açık cezaevinde zaman zaman bu tür faaliyetler düzenlediklerini belirten Cezaevi Öğretmeni Kubilay Kurumlu ise "Cezaevinden çıkması yakın olan mahkumların dışarıya adapte olmalarını sağlamak için bu tür kültürel ve sosyal faaliyetler düzenliyoruz. Başsavcımız Ali Nevzat Açıkgöz ve Ceza İnfaz Kurumu İdaremiz bu konuda çok hassas" dedi.

Açık Cezaevi'ndeki mahkumlardan Durmuş A. ise, "Film çok güzeldi. Herkesin izlemesini tavsiye ederim. Bu tür faaliyetler sık yapılırsa bizler için daha iyi olur. İdareye teşekkür ederiz" dedi. Açık Cezaevi'ndeki en yaşlı mahkum olan 85 yaşındaki Arif Demiray ise uygulamadan çok memnun kaldıklarını kaydetti.

Mesut MADAN/BURDUR,(DHA)
Foto: Cezaevi Öğretmeni Kubilay Kurumlu, hükümlüler ve infaz koruma memurları, hükümlüler sinema salonunda.

===

Kütüphaneler Haftası kutlandı

KUMLUCA'da Kütüphaneler Haftası düzenlenen törenle kutlandı. Cumhuriyet İlköğretim Okulu Konferans Salonu'nda düzenlenen kutlama programına Kaymakam Salih Işık, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Osman Koşar, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Şahin, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, açılış konuşmalarıyla devam etti. Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudu, mini bir tiyatro oyunu sahnelendi. Program, kitap okuma yarışmasında dereceye giren örencilere Kaymakam Salih Işık tarafından ödüllerinin vermesiyle sona erdi.

Ekrem KARAMAN/KUMLUCA, (DHA)
Foto: Törenden

===

Kaymakam güreşçilere baklava yedirdi

AFYONKARAHİSAR'da düzenlenen 12-14 Yaş Yıldızlar Güreş müsabakalarında dereceyle dönen sporcular Kumluca Kaymakamı Salih Işık tarafından ödüllendirildi. Kaymakamlık Toplantı Salonu'nda düzenlenen törene Kaymakam Salih ışık'ın yanı sıra ilçe Milli Eğitim Müdürü Osman Şahin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erol Koca ile İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Celil Çoban, öğretmen ve öğrenciler katıldı.


Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erol Koca, Afyon'da yapılan müsabakalar sonucunda Alperen Torun'un birinci, Kadir Ateş üçüncü, Abdurrahman Kalay ile Hasan Sayar ise beşinci olduğunu kaydetti. Öğrencilerin, güreşte elde ettiği başarılarla hem okullarının hem de ilçenin gururu olduğunu belirten Kaymakam Salih Işık ise "Öğrencilerimizin Türkiye Şampiyonası'nda da başarılı olacağını umuyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Kaymakam Işık dereceye giren, Alperen Torun, Kadir Ateş, Abdurrahman Kalay ile Hasan Sayar'a çeşitli ödüller verdi. Kaymakam Işık, öğrencilere daha sonra eliyle baklava yetirdi.

Ekrem KARAMAN/KUMLUCA, (DHA)
Foto: Ödül töreniErken tanı hayat kurtarır

FİNİKE Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Ramazan Gürkan, 60 yaşındaki erkeklerin yüzde 50'sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise yüzde 90'ında iyi huylu prostat büyümesi görüldüğünü açıkladı. Prostat bezinin 40'lı yaşlardan itibaren giderek büyümeye başladığına açıklayan Opr.Dr. Gürkan, normalde bir kestane büyüklüğünde olan prostat bezinin bir elma hatta portakal büyüklüğüne kadar ulaşabildiğini söyledi.

Hastalığın belirtileri hakkında bilgiler veren Dr. Gürkan, "Gündüz sık idrara gitme, gece idrara kalkma, acil işeme isteğine yol açan sıkışma hissi, tuvalete yetişemeden idrar kaçırma, idrara başlamada güçlük, idrar akımında zayıflama ve incelme, damla damla veya kesik kesik idrar yapma, idrar yaptıktan sonra mesanede idrar kalıyor hissi başlıca belirtileridir" dedi.

220 BİN KİŞİ ÖLÜYOR

Hastalığın ileri dönemlerde hiç idrar yapamama gibi belirtilerle kendini gösterebileceğine işaret eden Dr. Gürkan, "Prostat kanseri 50 yaş üzerindeki erkeklerde en sık görülen kanserdir. Ayrıca, kansere bağlı ölümlerin akciğer kanserinden sonra ikinci en sık nedenidir. Prostat kanseri yılda 220 bin kişinin ölmesine yol açmaktadır" dedi.

ERKEN TANIYLA TEDAVİ EDİLİR

Erken tanı ve tedavi uygulanmadığı takdirde, diğer kanser çeşitleri gibi prostat kanserinin de hayatı tehlike yarattığını vurgulayan Dr. Gürkan, prostat kanserinin sinsi bir hastalık olduğunu ve hiçbir belirti vermeden ilerleyebileceğine işaret etti. Ailesinde ve birinci derece yakınlarında prostat kanseri olan her erkeğin, 40'lı yaşlardan itibaren yıllık ürolojik muayeneden geçmesini öneren Dr. Gürkan, prostat kanserinin birçok kanserden farklı olarak, erken tanıyla tedavi edildiğini söyledi.

MUAYENE OLUN

Finike Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Abdullah Konak ise hastanenin üroloji polikliniğinde vatandaşların prostat muayenelerini yaptırabileceğini kaydetti. Erken tanının önemli olduğu hastalıklar hakkında vatandaşları bilinçlendirmeyi önemsediklerini dile getiren Dr. Konak, "Erken teşhisle birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuç almaktadır. Vatandaşların hastalıklardan korunmasını sağlamak amacıyla sağlıkla ilgili önemli konuları kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz" diye konuştu.

Suat SÖĞÜT/FİNİKE, (DHA)
Foto: Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Ramazan Gürkan

===

Portakal sezonu bitiyor

FİNİKE Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, Washington Navel cinsi portakal sezonun bitmek üzere olduğunu açıkladı. Gelecek hafta içinde Valencia cinsi portakalın hasadına başlanılacağını duyuran Sarıçobanoğlu, portakalın son 2 haftadır kalitesine göre 1 ile 1.20 kuruş arasında alıcı bulduğunu söyledi. Fiyatların üreticiyi memnun etmediğini kaydeden Sarıçobanoğlu, üreticinin sezonu kazanca dönüştüremediğini vurguladı.

Bu yıl rekoltedeki düşüşe dikkati çeken Başkan Sarıçobanoğlu, "Washington Navel cinsi portakal sezon başında kalitesine göre 50-60 kuruşa satıldı. Sezonda olumsuz hava koşulları nedeniyle ürün kaybı yaşandı. Ürünün 4'te 3'ü düşük fiyata satıldı. Üreticin elinde kalan düşük miktarda Washington Navel cinsi portakal talep görmeye başladı. Önümüzdeki günlerde hasat edilmeye başlanacak Valencia türü portakalın da kalitesine göre dalında 70-80 kuruşa alıcı bulacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

DOMATES ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

Sebze fiyatlarına ilişkin değerlendirme de yapan Sarıçobanoğlu, serada ikinci dönem ürünün henüz pazara sunulmaya sunulmadığını kaydetti. Ürün azlığı nedeniyle fiyatların yükseldiğine işaret eden Başkan Sarıçobanoğlu, "Üretici hallerinde domates kalitesine göre 2,30 lira ile 2,80 lira arasında pazara sunuluyor. Domates altın çağını yaşıyor" dedi.

Sivri biberin 3,80 lira, dolmalık biberin 3,50 lira, patlıcanın 1,60 lira, salatalığın 1 lira, kabağın 1,10 lira, silor salatalığın ise 1, 80 liradan işlem gördüğünü vurgulayan Başkan Sarıçobanoğlu, seralardaki ikinci dönem ürünler hasat edilinceye kadar fiyatların bu şekilde devam edeceğine vurgu yaptı.

Suat SÖĞÜT/FİNİKE, (DHA)
Foto: Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu

===

Resimleriyle büyülediler

FİNİKE Halk Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan resim kursuna katılan kursiyerlerin yaptığı eserler açılan karma sergide sergilendi. Finike Belediye çadırında açılan resim sergisini, Kaymakam Mesut Yakuta, Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hızır Güneş, Halk Eğitim Müdürü Cahit Doğan, kurum amirleri, kursiyerler ve vatandaşlar gezdi.

Serginin kurdelesini kesen Kaymakam Yakuta, insanların duygularını, düşüncelerini ve düş gücünü yansıtabildiği resim çalışmalarının tarih boyunca yaşatılan önemli bir sanat dalı olduğunu kaydetti.

Açılış törenin ardından davetliler sergiyi gezdi. Sergide, kurs öğretmeni Mahmut Dündar'dan eğitim alan 23 kursiyerin yaptığı 90 tablo bulunuyor.

Suat SÖĞÜT/FİNİKE, (DHA)
Foto: Resim sergisinden çekilen fotoğraflarÖzdilek ve İnceman liselilerle buluştu

MEDİCAL Park Antalyaspor Teknik Direktörü Mehmet Özdilek ile takım kaptanı Uğur İnceman, Kepez Belediyesi tarafından Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde düzenlenen buluşmada, liselilerle bir araya geldi. Antalyaspor ve futbol üzerine söyleşinin konukları Özdilek ve İnceman, kendi spor kariyerlerini ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

HAYALLER VE HEDEFLER VARDIR

Antalyaspor'un ligdeki ve gelecekteki yeri hakkında öğrencilere sunumda bulunan teknik adam, "Hayaller ve hedefler vardır. Bu iki unsur olmadan hiçbir sonuca ulaşılmaz. Biz de Antalyaspor için hayaller kurduk, hedeflerimizi belirledik. Birçok engelle mücadele ederken aynı zamanda hedeflerimiz için mücadele ettik" diye konuştu.

Antalyaspor'da göreve geldiği yıldan bu yana 3 ayrı sahada oynadığını sözlerine ekleyen Özdilek, "Bir futbol takımı için en önemli unsurlardan biri stadyumdur. Antalyaspor'un maalesef hala bir stadı yok. 5 yıl içinde 3 ayrı stat değiştiren bir takımdan ne kadar başarı beklenir. Oysa biz en iyisini ortaya koyduk. Motivasyonumuzu yüksek tuttuk ve başarılara imza attık" dedi.

İYİ BİR TAKIM 4 AYAKLI MASAYA BENZER

İyi bir futbol takımını 4 ayaklı masaya benzeten Özdilek, "Bir ayağını stat, birini ekonomik güç, birini tesis ve diğer ayağını da taraftar oluşturur. Bu dört unsur bir araya geldiğinde ise başarılı bir futbol takımı ortaya çıkar. Biz masamızın ayaklarını yerine oturtmaya başladık. Sahamız yapılıyor, tesisimiz yapılıyor, ekonomimiz toplanıyor. Bir de taraftarımızı bir araya getirdik mi başarılı olmamamız için hiçbir engelimiz kalmıyor" diye konuştu.

ÜŞENME, ERTELEME, VAZGEÇME

Futbol hayatı boyuna üç kelimeye çok önem verdiğini öğrencilerle paylaşan Özdilek, "Üşenme, erteleme, vazgeçme. Benim için bu üç kelimenin anlamı büyüktür. Başarının sırrı da budur. İyi futbolcudan iyi bir antrenör olacak diye bir şey yok. İyi bir şeyler başarmak için o göreve hazır mısın, değil misin önemli olan o. Ben 6 ay süren Malatya deneyimimden sonra antrenörlüğe gerçekten hazır olduğuma inandım ve işte buradayım" dedi.

DÜN, BUGÜN VE GELECEK

Futbolun 'Dün, Bugün ve Gelecek' olarak üç ayrıntısı olduğunu söyleyen Özdilek, "24 hafta boyunca çok iyi maçlar çıkarttık. Fenerbahçe'yi yendik, Trabzonspor'u yendik. O günlerde Antalyaspor'u yere göğe sığdıramadılar. Fakat şimdilerde ise son 6 hafta gündemde. Geçen 24 hafta unutuldu. Bir anda eleştiriler başladı" diye konuştu.

Antalyaspor'un taraftar desteğini tam anlamıyla göremeyen bir takım olduğunu aktaran Özdilek, "Şimdilerde Akdeniz Üniversitesi Stadı'nda maça çıkıyoruz. 7 bin 500 kişilik bir stadyum. Orası bile dolmazken 33 bin kişilik stadı nasıl dolduracağız, onu düşünmemiz lazım. Siz gençler Antalyaspor'a destek olmalı ve yanında yer almalısınız. Antalyaspor'un, Antalyalılara ihtiyacı var" dedi.

Daha sonra söz alan kaptan Uğur İnceman, futbolu nasıl tercih ettiğini anlattı. Çocuk yaşta futbola başlayan, fakat gençlik yıllarında 4 yıl tekvando sporu ile uğraştığını belirten İnceman, "Daha sonra içimdeki futbolcu ortaya çıktı. Tekvando yıllarımda sokakta devam ettiğim futbola, profesyonel olarak geri döndüm ve iyiki de dönmüşüm. Futbol benim için ağır tarafmış" diye konuştu.

Söyleşinin ardından okul temsilcilerinin yanlarında getirdiği Antalyaspor formalarını imzalayan Özdilek ve İnceman, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Buluşmayı organize eden ve Kepezli öğrencileri maça gitmeleri için bir dizi kolaylık hazırlayacağını belirten Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de söyleşiyi dinledi.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Seminerden değişik fotoları

===

ATSO'dan iş güvenliği semineri

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), 6331 Sayılı İş Güvenliği Yasası hakkında bilgilendirme başlıklı bir seminer düzenledi. Dedeman Otel'de gerçekleşen toplantıya katılan çok sayıda oda üyesi yeni kanun hakkında bilgi edindi. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Alparslan Yılmaz'ın konuşmacı olduğu toplantı, yeni kanunun getirdiklerini detaylı olarak inceleme fırsatı sundu.

Kanuna göre artık her işyerinin sorumlu işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı olması gerektiğini dile getiren Yılmaz, konu hakkında uygulamanın çalışan sayısı 50'den fazla olan işyerleri için yıl sonunda başladığını aktardı. Çalışan sayısı 50'den az olan tehlikeli sınıftaki işyerleri için temmuzda, diğer sınıftakiler için gelecek yıl temmuzda başlayacak uygulamanın işverene ciddi yükümlülükler getireceğini sözlerine ekleyen Yılmaz, başta büyükşehirler olmak üzere birçok kentte işyerlerinin daha şimdiden kanun yükümlülükleri dolayısı ile kapandığını dile getirdi.

Toplantının açılışında konuşan ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, geçen yıl haziran ayında kabul edilen kanun hakkında görüşlerini aktardı. Budak, "İş kazaları konusundaki sicilimiz düzgün değil. Ölümlü iş kazası oranında Avrupa ülkelerinin bazılarından 4, bazılarından ise 10 kat daha yukardayız. Yılda 1440 kadar can kaybı, her gün 170 civarında iş kazası, 4 can kaybı, 6 ciddi sakatlanma gibi bir bilanço asla kabul edilemez. Geçen yıllarda tersanelerde, madenlerde ve sanayi sitelerinde çok fazla ölümlü kaza oluyordu. Böyle bir kanunun çıkması gerekiyordu, hatta gecikmiştir" diye konuştu.

Yusuf TÜRKÖZÜ/ANTALYA, (DHA)
Foto: ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Alparslan Yılmaz

===

Zeytinköy'ün kan ve genetik taraması yapılacak

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Kan Hastalıklara Vakfı'nın ortak yürüttüğü projeyle Zeytinköy'de kan ve genetik hastalıklar konusunda vatandaşlar eğitim ve muayeneden geçirilecek. Proje kapsamında Zeytinköy'de oluşturulan merkezin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, CHP İl Başkanı Devrim Kök, Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan ve çok sayıda davetli katıldı.

TALASEMİ BÖLGENİN ÖNEMLİ SORUNU

Zeytinköy'ün sosyal bakımdan sıkıntıları olan bir bölge olduğunu söyleyen Başkan Akaydın, "İnsan odaklı projeler üreten bir belediye olarak, böyle bir projenin bu bölgeden başlamasının önemli getirileri olacaktır. Kan hastalığı Akdeniz bölgesinin önemli sorunlarından biridir. Bölgede yapılacak çalışmayla, talaseminin verileri çıkacaktır" dedi.

VATANDAŞ BİLGİLENDİRİLECEK

Prof. Dr. Duran Canatan ise amaçlarının toplumu akraba evlilikleri konusunda bilgilendirerek, kalıtsal hastalıkları azaltmak olduğunu belirterek, "Tüm ailelere genetik danışmanlık hizmeti verilecek. Halk muayene ve taramadan geçirilerek, sağlık sorunlarını dinleyeceğiz. Yoksulluk ve yabancı madde alışkanlığına bağlı gelişen demir eksikliğini saptamak istiyoruz" diye konuştu.

2 BİN KİŞİYE ULAŞILACAK

Daha sonra Başkan Akaydın ve beraberindekiler merkezi gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Proje kapsamında nisan, mayıs ve haziran aylarında haftanın üç günü 15.00-16.00 saatleri arasında 50'şer kişilik gruplar halinde uzman hekimler tarafından vatandaşlara eğitim verilecek. İsteyenler muayeneden geçirilecek ve kan örnekleri alınacak. Alınan kan örnekleri, Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı'nda tam kan sayımı ve talasemi testine tabi tutulacak. Çıkan sonuçlara göre ailelerin gerekli tedavileri sağlanacak. Çalışmalar kapsamında 2 bin vatandaşın eğitim ve tedaviden geçirilmesi planlanıyor.

Ömer ERDEM/ANTALYA, (DHA)
Foto: Toplantı fotosu

===

Turizm şoförlerine güvenli sürüş eğitimi

GEÇEN yıllarda çok sayıda turistin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan ve Türkiye'nin uluslararası arenada kötü şöhret edinmesine neden olan trafik kazalarının en aza indirilmesi için turizmde çalışan şoförlere 'Emniyetli Sürüş Eğitimi' verildi. Başta Antalya Valiliği olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin desteğiyle yürütülen eğitimler kapsamında 650 şoför sertifikalandırıldı.

Antalya Expo Center'da düzenlenen 'Sürdürülebilir Turizm İçin Turizm Taşımacılığı Sürücülerine Emniyetli Sürüş Eğitimi' kapsamında şoförlere, ilkyardım, trafik ve güvenli sürüş teknikleri gibi konularda eğitim verildi. Eğitimlerin en önemli bölümünü 'sarhoş gözlüğü', 'çarpışma simülatörü' ve 'devrilme simülatörü' eğitimleri oluşturdu.

'Sarhoş Gözlüğü' ile alkollü araç kullanmanın yarattığı tehlike, 'çarpışma simülatörü'nde 8 kilometre hızla yaşanabilecek bir çarpışma anında emniyet kemerinin önemi, 'devrilme simülatörü'nde ise 5 kilometre hızla devrilen bir aracın içerisinde yaşananlar anlatılmaya çalışıldı. Aralarında kadınların da bulunduğu şoförler uygulamalı eğitimlerde zor anlar yaşadı.

TÜRKİYE'NİN MODERN YÜZÜYÜZ

Eğitimlerin dördüncü gününde Vali Ahmet Altıparmak ile ilgili kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla sertifika töreni düzenlendi. Törende konuşan Vali Altıparmak, tur otobüslerinin karıştığı trafik kazalarının dünya basınında en çok gündeme gelen konu olduğunu belirterek, "Biz 'Türkiye'nin Avrupa'ya bakan en önemli modern yüzüyüz' diyoruz. Bu iddiaya yakışır uygulama içinde olmamız gerekir. Bu eğitimler ve denetimler neticesinde ölümlü kazalarda azalma olmuştur. 2010 yılında 20 turistimizi kaybetmiştik. 2011 yılında bu sayı 9'a düştü. 2012'de ise 5'e düştü. Demek ki isteyince oluyorö diye konuştu.

ÇORABATIR'DAN ÜCRETSİZ TATİL MÜJDESİ

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır ise sertifika alan turizm şoförlerine bu yıl turizm sezonu bitiminde ücretsiz tatil sözü verdi. Bu fikrin Vali Altıparmak'ın önerisi üzerine gündeme geldiğine değinen Çorabatır, sezon bitiminde şoförleri ve ailelerini kendi otellerinde 2 gün ağırlayacağını aktardı. Konuşmaların ardından Vali Altıparmak, eğitimlere katılan şoförlere sertifika verdi.

Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA, (DHA)
Foto: Sertifika töreni, Vali Altıparmak portre, parkurlardan detaylar.

===

Duygularını rozetle yansıttılar

TED Antalya Koleji'nde PDR servisinin 3'üncü sınıf öğrencileriyle gerçekleştirdiği 'Bugün Kendimi Nasıl Hissediyorum' adlı proje tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında öğrencilerden sabah ilk ders saatinde 'mutlu' veya 'üzgün' yüz rozetlerinden birini seçerek takmaları ve o güne nasıl bir duygu içerisinde başladıklarını dışa vurmaları istendi.

Rozetlere bakan öğretmenler, öğrencinin o anda mutsuz olduğunu görünce sorunuyla ilgili anında yardımcı olma veya mutluluğunu paylaşma şansı buluyor. Aynı şekilde, öğrenciler de birbirlerine daha yakın ilgi göstererek destek oluyor. Okul yöneticileri, bu proje sayesinde paylaşımlar arttığı için öğrenciler arasındaki birlik ve beraberlik duygusunun da arttığını dile getirdi.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Öğrencilerin fotosu

===


Isparta Emniyeti'nin 6 aylık karnesi

ISPARTA Emniyet Müdürlüğü, son 6 ayda kentte yaptığı operasyonlar hakkında bilgi verdi. İl Emniyet Müdürü Mehmet Or, düzenlediği basın toplantısında 6 aylık süreyi değerlendirdi. Kentte uyuşturucuyla mücadelede büyük bir başarı elde ediğini kaydeden Or, uyuşturucu ticaretine darbe vurulduğunu söyledi. Emniyet Müdürü Or, göreve geldikten sonra 3277 gram esrar, 1068 adet birer içimlik paket esrar, 274 gram eroin, 1410 adet birer kullanımlık paket eroin, 30 adet sentetik hap, 513 adet uyuşturucu hap, 36 kök Hint keneviri ele geçirildiğini açıkladı.

Kent genelinde uyuşturucuyla mücadele kapsamında 132 operasyon düzenlendiğini hatırlatan Or, 265 şüphelinin adli mercilere sevk edildiğini kaydetti. Hırsızlık olaylarının önlenmesine de çok önem verdiklerini vurgulayan Or, "Isparta'daki hırsızlık olayları genelde başka illerden gelen hırsızlardan kaynaklanıyor. Bunun için gece geç saatlerde GBT sorgulaması yapılıyor. Isparta'ya giriş ve çıkışlarda vatandaşlarımızdan bu konuda anlayış bekliyoruz. Amacımız kimsenin vaktini almak değil" diye konuştu.

233 hırsızlık olayının aydınlatıldığını belirten Or, adli mercilere sevk edilen 388 şüpheliden 86'sının tutuklandığını söyledi. Operasyonlarda ele geçirilen malzemelerin sahiplerine teslim edildiğini kaydeden Or, "Operasyonlarda 6 cep telefonu, 9 LCD televizyon, 2 motosiklet, 1 otomobil, 1 çelik kasa, 7 araç teybi, 32 kova duvar boyası, 1 bilezik (2500 TL değerinde), 25 şişe alkollü içecek, 1 uydu alıcısı ve 40 metre elektrik kablosu ele geçirilmiştir" dedi.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Basın toplantısı fotosu

===

Alanyalı kadınlardan 'El Emeği Sergisi'

ALANYA Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin 'El Emeği Sergisi' Hacet Meydanı'na açıldı. İlk kez kurulan ve hafta 1 gün ziyarete açılacak serginin açılışına, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Tülin Bozoğlu, kadın kursiyerler ve davetliler katıldı.

HAFTADA 1 GÜN AÇILACAK

Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, 'El Emeği Sergisi'nin yaklaşık 1,5 yıldır düzenlenen kurslarda ortaya çıkan ürünlerden oluştuğunu ancak ilk sergide bunlardan sadece 20 kadın kursiyerin eserlerinin yer aldığını söyledi. 150'ye yakın aktif kadın kursiyer olduğunu belirten Özcan, "Bundan sonra haftada 1 gün Hacet Meydanı'nda sergi açacağız. Diğer kursiyerlerimizin ürünleri de bu sergilerde ziyarete açılacak" dedi.

ANKET ÇALIŞMASI YAPILACAK

Sergilerin kar elde etmek amacıyla açılmadığını dile getiren Özcan, "Kadına yönelik uygulanan şiddet ve istismar bitmiyor. Kadınların kentsel yaşama daha aktif olarak katılması, yaşadığı kenti sahiplenmesi, her türlü ayrımcılığa ve aile içi şiddete son verilmesi için bir duruş sergilemek istiyoruz. Bu nedenle sergi alanında bilgilendirme köşesi oluşturacağız. Burada kadınların sorunlarıyla ilgili anket çalışmaları da yapacağız" diye konuştu. 'El Emeği Sergisi'nde yer alan 3 boyutlu rölyef resimler ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)
Foto: Sergiye katılanlar ve Nurhan Özcan

===

Motosiklet sürücüsü yaralı kurtuldu

SERİK'in Belek Beldesi'nde meydana gelen trafik kazasında 17 yaşındaki Mahmut Yılmaz yaralandı. Belek'ten Serik yönüne seyreden Mahmut Yılmaz'ın kullandığı motosiklet, bir otomobille çapıştı. Çarpmanın şiddetiyle yola savrulan Mahmut Yılmaz, çeşitli yerlerinden yaralandı. Kaza sonrasında haber verilmesi üzerine gelen sağlık görevlilerinin müdahale ettiği Mahmut Yılmaz, Serik Devlet Hastanesi'ne tedaviye alındı. Yılmaz'ın hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi.

Namık Kemal KILINÇ/SERİK, (DHA)
Foto: Yaralıdan

==

Jandarmadan sigara operasyonu

MANAVGAT'ın Side Beldesi'nde jandarmanın yaptığı operasyonda 2530 paket gümrük kaçak sigara ve 24 kilogram çay ele geçirildi. Manavgat ilçe Jandarma komutanlığına bağlı ekipler Side'de bir kargo şirketi üzerinden bir kişiye gümrük kaçağı sigara ve çay geleceği ihbarı aldı. Jandarma ekipleri savcılıktan aldıkları izinle Van'dan gelen kargoları alan G.K.'yi gözaltına aldı. Gelen kolileri inceleyen ekipler, 2530 paket sigara ve 24 kilo çay ele geçirdi. Jandarma karakolunda ifadesi alınan G.K, sevk edildiği mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)
Foto: Sigaradan

-

Özdilek ve İnceman liselilerle buluştu

MEDİCAL Park Antalyaspor Teknik Direktörü Mehmet Özdilek ile takım kaptanı Uğur İnceman, Kepez Belediyesi tarafından Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde düzenlenen buluşmada, liselilerle bir araya geldi. Antalyaspor ve futbol üzerine söyleşinin konukları Özdilek ve İnceman, kendi spor kariyerlerini ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

HAYALLER VE HEDEFLER VARDIR

Antalyaspor'un ligdeki ve gelecekteki yeri hakkında öğrencilere sunumda bulunan teknik adam, "Hayaller ve hedefler vardır. Bu iki unsur olmadan hiçbir sonuca ulaşılmaz. Biz de Antalyaspor için hayaller kurduk, hedeflerimizi belirledik. Birçok engelle mücadele ederken aynı zamanda hedeflerimiz için mücadele ettik" diye konuştu.

Antalyaspor'da göreve geldiği yıldan bu yana 3 ayrı sahada oynadığını sözlerine ekleyen Özdilek, "Bir futbol takımı için en önemli unsurlardan biri stadyumdur. Antalyaspor'un maalesef hala bir stadı yok. 5 yıl içinde 3 ayrı stat değiştiren bir takımdan ne kadar başarı beklenir. Oysa biz en iyisini ortaya koyduk. Motivasyonumuzu yüksek tuttuk ve başarılara imza attık" dedi.

İYİ BİR TAKIM 4 AYAKLI MASAYA BENZER

İyi bir futbol takımını 4 ayaklı masaya benzeten Özdilek, "Bir ayağını stat, birini ekonomik güç, birini tesis ve diğer ayağını da taraftar oluşturur. Bu dört unsur bir araya geldiğinde ise başarılı bir futbol takımı ortaya çıkar. Biz masamızın ayaklarını yerine oturtmaya başladık. Sahamız yapılıyor, tesisimiz yapılıyor, ekonomimiz toplanıyor. Bir de taraftarımızı bir araya getirdik mi başarılı olmamamız için hiçbir engelimiz kalmıyor" diye konuştu.

ÜŞENME, ERTELEME, VAZGEÇME

Futbol hayatı boyuna üç kelimeye çok önem verdiğini öğrencilerle paylaşan Özdilek, "Üşenme, erteleme, vazgeçme. Benim için bu üç kelimenin anlamı büyüktür. Başarının sırrı da budur. İyi futbolcudan iyi bir antrenör olacak diye bir şey yok. İyi bir şeyler başarmak için o göreve hazır mısın, değil misin önemli olan o. Ben 6 ay süren Malatya deneyimimden sonra antrenörlüğe gerçekten hazır olduğuma inandım ve işte buradayım" dedi.

DÜN, BUGÜN VE GELECEK

Futbolun 'Dün, Bugün ve Gelecek' olarak üç ayrıntısı olduğunu söyleyen Özdilek, "24 hafta boyunca çok iyi maçlar çıkarttık. Fenerbahçe'yi yendik, Trabzonspor'u yendik. O günlerde Antalyaspor'u yere göğe sığdıramadılar. Fakat şimdilerde ise son 6 hafta gündemde. Geçen 24 hafta unutuldu. Bir anda eleştiriler başladı" diye konuştu.

Antalyaspor'un taraftar desteğini tam anlamıyla göremeyen bir takım olduğunu aktaran Özdilek, "Şimdilerde Akdeniz Üniversitesi Stadı'nda maça çıkıyoruz. 7 bin 500 kişilik bir stadyum. Orası bile dolmazken 33 bin kişilik stadı nasıl dolduracağız, onu düşünmemiz lazım. Siz gençler Antalyaspor'a destek olmalı ve yanında yer almalısınız. Antalyaspor'un, Antalyalılara ihtiyacı var" dedi.

Daha sonra söz alan kaptan Uğur İnceman, futbolu nasıl tercih ettiğini anlattı. Çocuk yaşta futbola başlayan, fakat gençlik yıllarında 4 yıl tekvando sporu ile uğraştığını belirten İnceman, "Daha sonra içimdeki futbolcu ortaya çıktı. Tekvando yıllarımda sokakta devam ettiğim futbola, profesyonel olarak geri döndüm ve iyiki de dönmüşüm. Futbol benim için ağır tarafmış" diye konuştu.

Söyleşinin ardından okul temsilcilerinin yanlarında getirdiği Antalyaspor formalarını imzalayan Özdilek ve İnceman, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Buluşmayı organize eden ve Kepezli öğrencileri maça gitmeleri için bir dizi kolaylık hazırlayacağını belirten Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de söyleşiyi dinledi.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Seminerden değişik fotoları

===

ATSO'dan iş güvenliği semineri

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), 6331 Sayılı İş Güvenliği Yasası hakkında bilgilendirme başlıklı bir seminer düzenledi. Dedeman Otel'de gerçekleşen toplantıya katılan çok sayıda oda üyesi yeni kanun hakkında bilgi edindi. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Alparslan Yılmaz'ın konuşmacı olduğu toplantı, yeni kanunun getirdiklerini detaylı olarak inceleme fırsatı sundu.

Kanuna göre artık her işyerinin sorumlu işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı olması gerektiğini dile getiren Yılmaz, konu hakkında uygulamanın çalışan sayısı 50'den fazla olan işyerleri için yıl sonunda başladığını aktardı. Çalışan sayısı 50'den az olan tehlikeli sınıftaki işyerleri için temmuzda, diğer sınıftakiler için gelecek yıl temmuzda başlayacak uygulamanın işverene ciddi yükümlülükler getireceğini sözlerine ekleyen Yılmaz, başta büyükşehirler olmak üzere birçok kentte işyerlerinin daha şimdiden kanun yükümlülükleri dolayısı ile kapandığını dile getirdi.

Toplantının açılışında konuşan ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, geçen yıl haziran ayında kabul edilen kanun hakkında görüşlerini aktardı. Budak, "İş kazaları konusundaki sicilimiz düzgün değil. Ölümlü iş kazası oranında Avrupa ülkelerinin bazılarından 4, bazılarından ise 10 kat daha yukardayız. Yılda 1440 kadar can kaybı, her gün 170 civarında iş kazası, 4 can kaybı, 6 ciddi sakatlanma gibi bir bilanço asla kabul edilemez. Geçen yıllarda tersanelerde, madenlerde ve sanayi sitelerinde çok fazla ölümlü kaza oluyordu. Böyle bir kanunun çıkması gerekiyordu, hatta gecikmiştir" diye konuştu.

Yusuf TÜRKÖZÜ/ANTALYA, (DHA)
Foto: ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Alparslan Yılmaz

===

Zeytinköy'ün kan ve genetik taraması yapılacak

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Kan Hastalıklara Vakfı'nın ortak yürüttüğü projeyle Zeytinköy'de kan ve genetik hastalıklar konusunda vatandaşlar eğitim ve muayeneden geçirilecek. Proje kapsamında Zeytinköy'de oluşturulan merkezin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, CHP İl Başkanı Devrim Kök, Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan ve çok sayıda davetli katıldı.

TALASEMİ BÖLGENİN ÖNEMLİ SORUNU

Zeytinköy'ün sosyal bakımdan sıkıntıları olan bir bölge olduğunu söyleyen Başkan Akaydın, "İnsan odaklı projeler üreten bir belediye olarak, böyle bir projenin bu bölgeden başlamasının önemli getirileri olacaktır. Kan hastalığı Akdeniz bölgesinin önemli sorunlarından biridir. Bölgede yapılacak çalışmayla, talaseminin verileri çıkacaktır" dedi.

VATANDAŞ BİLGİLENDİRİLECEK

Prof. Dr. Duran Canatan ise amaçlarının toplumu akraba evlilikleri konusunda bilgilendirerek, kalıtsal hastalıkları azaltmak olduğunu belirterek, "Tüm ailelere genetik danışmanlık hizmeti verilecek. Halk muayene ve taramadan geçirilerek, sağlık sorunlarını dinleyeceğiz. Yoksulluk ve yabancı madde alışkanlığına bağlı gelişen demir eksikliğini saptamak istiyoruz" diye konuştu.

2 BİN KİŞİYE ULAŞILACAK

Daha sonra Başkan Akaydın ve beraberindekiler merkezi gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Proje kapsamında nisan, mayıs ve haziran aylarında haftanın üç günü 15.00-16.00 saatleri arasında 50'şer kişilik gruplar halinde uzman hekimler tarafından vatandaşlara eğitim verilecek. İsteyenler muayeneden geçirilecek ve kan örnekleri alınacak. Alınan kan örnekleri, Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı'nda tam kan sayımı ve talasemi testine tabi tutulacak. Çıkan sonuçlara göre ailelerin gerekli tedavileri sağlanacak. Çalışmalar kapsamında 2 bin vatandaşın eğitim ve tedaviden geçirilmesi planlanıyor.

Ömer ERDEM/ANTALYA, (DHA)
Foto: Toplantı fotosu

===

Turizm şoförlerine güvenli sürüş eğitimi

GEÇEN yıllarda çok sayıda turistin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan ve Türkiye'nin uluslararası arenada kötü şöhret edinmesine neden olan trafik kazalarının en aza indirilmesi için turizmde çalışan şoförlere 'Emniyetli Sürüş Eğitimi' verildi. Başta Antalya Valiliği olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin desteğiyle yürütülen eğitimler kapsamında 650 şoför sertifikalandırıldı.

Antalya Expo Center'da düzenlenen 'Sürdürülebilir Turizm İçin Turizm Taşımacılığı Sürücülerine Emniyetli Sürüş Eğitimi' kapsamında şoförlere, ilkyardım, trafik ve güvenli sürüş teknikleri gibi konularda eğitim verildi. Eğitimlerin en önemli bölümünü 'sarhoş gözlüğü', 'çarpışma simülatörü' ve 'devrilme simülatörü' eğitimleri oluşturdu.

'Sarhoş Gözlüğü' ile alkollü araç kullanmanın yarattığı tehlike, 'çarpışma simülatörü'nde 8 kilometre hızla yaşanabilecek bir çarpışma anında emniyet kemerinin önemi, 'devrilme simülatörü'nde ise 5 kilometre hızla devrilen bir aracın içerisinde yaşananlar anlatılmaya çalışıldı. Aralarında kadınların da bulunduğu şoförler uygulamalı eğitimlerde zor anlar yaşadı.

TÜRKİYE'NİN MODERN YÜZÜYÜZ

Eğitimlerin dördüncü gününde Vali Ahmet Altıparmak ile ilgili kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla sertifika töreni düzenlendi. Törende konuşan Vali Altıparmak, tur otobüslerinin karıştığı trafik kazalarının dünya basınında en çok gündeme gelen konu olduğunu belirterek, "Biz 'Türkiye'nin Avrupa'ya bakan en önemli modern yüzüyüz' diyoruz. Bu iddiaya yakışır uygulama içinde olmamız gerekir. Bu eğitimler ve denetimler neticesinde ölümlü kazalarda azalma olmuştur. 2010 yılında 20 turistimizi kaybetmiştik. 2011 yılında bu sayı 9'a düştü. 2012'de ise 5'e düştü. Demek ki isteyince oluyorö diye konuştu.

ÇORABATIR'DAN ÜCRETSİZ TATİL MÜJDESİ

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır ise sertifika alan turizm şoförlerine bu yıl turizm sezonu bitiminde ücretsiz tatil sözü verdi. Bu fikrin Vali Altıparmak'ın önerisi üzerine gündeme geldiğine değinen Çorabatır, sezon bitiminde şoförleri ve ailelerini kendi otellerinde 2 gün ağırlayacağını aktardı. Konuşmaların ardından Vali Altıparmak, eğitimlere katılan şoförlere sertifika verdi.

Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA, (DHA)
Foto: Sertifika töreni, Vali Altıparmak portre, parkurlardan detaylar.

===

Duygularını rozetle yansıttılar

TED Antalya Koleji'nde PDR servisinin 3'üncü sınıf öğrencileriyle gerçekleştirdiği 'Bugün Kendimi Nasıl Hissediyorum' adlı proje tüm hızıyla devam ediyor. Proje kapsamında öğrencilerden sabah ilk ders saatinde 'mutlu' veya 'üzgün' yüz rozetlerinden birini seçerek takmaları ve o güne nasıl bir duygu içerisinde başladıklarını dışa vurmaları istendi.

Rozetlere bakan öğretmenler, öğrencinin o anda mutsuz olduğunu görünce sorunuyla ilgili anında yardımcı olma veya mutluluğunu paylaşma şansı buluyor. Aynı şekilde, öğrenciler de birbirlerine daha yakın ilgi göstererek destek oluyor. Okul yöneticileri, bu proje sayesinde paylaşımlar arttığı için öğrenciler arasındaki birlik ve beraberlik duygusunun da arttığını dile getirdi.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Öğrencilerin fotosu

===


Isparta Emniyeti'nin 6 aylık karnesi

ISPARTA Emniyet Müdürlüğü, son 6 ayda kentte yaptığı operasyonlar hakkında bilgi verdi. İl Emniyet Müdürü Mehmet Or, düzenlediği basın toplantısında 6 aylık süreyi değerlendirdi. Kentte uyuşturucuyla mücadelede büyük bir başarı elde ediğini kaydeden Or, uyuşturucu ticaretine darbe vurulduğunu söyledi. Emniyet Müdürü Or, göreve geldikten sonra 3277 gram esrar, 1068 adet birer içimlik paket esrar, 274 gram eroin, 1410 adet birer kullanımlık paket eroin, 30 adet sentetik hap, 513 adet uyuşturucu hap, 36 kök Hint keneviri ele geçirildiğini açıkladı.

Kent genelinde uyuşturucuyla mücadele kapsamında 132 operasyon düzenlendiğini hatırlatan Or, 265 şüphelinin adli mercilere sevk edildiğini kaydetti. Hırsızlık olaylarının önlenmesine de çok önem verdiklerini vurgulayan Or, "Isparta'daki hırsızlık olayları genelde başka illerden gelen hırsızlardan kaynaklanıyor. Bunun için gece geç saatlerde GBT sorgulaması yapılıyor. Isparta'ya giriş ve çıkışlarda vatandaşlarımızdan bu konuda anlayış bekliyoruz. Amacımız kimsenin vaktini almak değil" diye konuştu.

233 hırsızlık olayının aydınlatıldığını belirten Or, adli mercilere sevk edilen 388 şüpheliden 86'sının tutuklandığını söyledi. Operasyonlarda ele geçirilen malzemelerin sahiplerine teslim edildiğini kaydeden Or, "Operasyonlarda 6 cep telefonu, 9 LCD televizyon, 2 motosiklet, 1 otomobil, 1 çelik kasa, 7 araç teybi, 32 kova duvar boyası, 1 bilezik (2500 TL değerinde), 25 şişe alkollü içecek, 1 uydu alıcısı ve 40 metre elektrik kablosu ele geçirilmiştir" dedi.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Basın toplantısı fotosu

===

Alanyalı kadınlardan 'El Emeği Sergisi'

ALANYA Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin 'El Emeği Sergisi' Hacet Meydanı'na açıldı. İlk kez kurulan ve hafta 1 gün ziyarete açılacak serginin açılışına, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Tülin Bozoğlu, kadın kursiyerler ve davetliler katıldı.

HAFTADA 1 GÜN AÇILACAK

Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, 'El Emeği Sergisi'nin yaklaşık 1,5 yıldır düzenlenen kurslarda ortaya çıkan ürünlerden oluştuğunu ancak ilk sergide bunlardan sadece 20 kadın kursiyerin eserlerinin yer aldığını söyledi. 150'ye yakın aktif kadın kursiyer olduğunu belirten Özcan, "Bundan sonra haftada 1 gün Hacet Meydanı'nda sergi açacağız. Diğer kursiyerlerimizin ürünleri de bu sergilerde ziyarete açılacak" dedi.

ANKET ÇALIŞMASI YAPILACAK

Sergilerin kar elde etmek amacıyla açılmadığını dile getiren Özcan, "Kadına yönelik uygulanan şiddet ve istismar bitmiyor. Kadınların kentsel yaşama daha aktif olarak katılması, yaşadığı kenti sahiplenmesi, her türlü ayrımcılığa ve aile içi şiddete son verilmesi için bir duruş sergilemek istiyoruz. Bu nedenle sergi alanında bilgilendirme köşesi oluşturacağız. Burada kadınların sorunlarıyla ilgili anket çalışmaları da yapacağız" diye konuştu. 'El Emeği Sergisi'nde yer alan 3 boyutlu rölyef resimler ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)
Foto: Sergiye katılanlar ve Nurhan Özcan

===

Motosiklet sürücüsü yaralı kurtuldu

SERİK'in Belek Beldesi'nde meydana gelen trafik kazasında 17 yaşındaki Mahmut Yılmaz yaralandı. Belek'ten Serik yönüne seyreden Mahmut Yılmaz'ın kullandığı motosiklet, bir otomobille çapıştı. Çarpmanın şiddetiyle yola savrulan Mahmut Yılmaz, çeşitli yerlerinden yaralandı. Kaza sonrasında haber verilmesi üzerine gelen sağlık görevlilerinin müdahale ettiği Mahmut Yılmaz, Serik Devlet Hastanesi'ne tedaviye alındı. Yılmaz'ın hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi.

Namık Kemal KILINÇ/SERİK, (DHA)
Foto: Yaralıdan

==

Jandarmadan sigara operasyonu

MANAVGAT'ın Side Beldesi'nde jandarmanın yaptığı operasyonda 2530 paket gümrük kaçak sigara ve 24 kilogram çay ele geçirildi. Manavgat ilçe Jandarma komutanlığına bağlı ekipler Side'de bir kargo şirketi üzerinden bir kişiye gümrük kaçağı sigara ve çay geleceği ihbarı aldı. Jandarma ekipleri savcılıktan aldıkları izinle Van'dan gelen kargoları alan G.K.'yi gözaltına aldı. Gelen kolileri inceleyen ekipler, 2530 paket sigara ve 24 kilo çay ele geçirdi. Jandarma karakolunda ifadesi alınan G.K, sevk edildiği mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)
Foto: Sigaradan


DHA-Bölge - Türkiye-Antalya - Hasan ALAYBEYOĞLU
ANTALYA (DHA)