11.04.2013 09:59

Antalya bölge haberleri (11.04.2013)

Antalya bölge haberleri
Antalya'da turizm sezonu öncesi, su sporlarıyla ilgili kararlar açıklandı

Su sporlarına balans ayarı

YAZ sezonu öncesi sportif turizm faaliyetleri parkur alanları, Antalya Valiliği'nce açıklandı. Vali Ahmet Altıparmak ve Vali Yardımcısı Recep Yüksel'in imzasıyla tebliğ edilen su üstü parkur noktaları, enlem ve boylamlara ayrılarak 23 madde halinde sıralandı. 23 maddenin birçoğunun güvenlikle ilgili olması dikkat çekti.

Özellikle su üstü araçlarının güvenli giriş ve çıkışlarının sağlanması için kıyıdan denize doğru en az 15 metre eninde 200 metre uzunluğunda giriş-çıkış koridoru oluşturulmasını isteyen Antalya Valiliği, koridorun şamandıralarla markalandırılmasını, ayrıca bu alanlarda yüzmenin yasak olduğunu belirten en az üç dilde hazırlanan yazı ile işaretler kullanılmasını istedi.

Sportif faaliyetlerin ise kıyıdan en az 200 metre uzaklıktaki mesafede, izin belgesinde yer alan parkurun önünde gerçekleştirilmesi kaydedildi. Su üstü sporu yapan kişi ve kuruluşların, kıyıların toplum yararına kullanılmasını engellemeyecek şekilde kendilerine tahsis edilen alanda faaliyette bulunmaları istendi.

Kıyıyı kullanan yerli veya yabancı turistlerin rahatsız edilmemesi de uyarılar arasında yer aldı. Ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden, Tarım İl Müdürlüğü'nden ve üniversiteden gelen araştırmacılara yardımcı olunması özenle istendi.

Su üstü sporlarını organize eden işletmelere, can ve mal güvenliğiyle ilgili tehlikelere karşı müdahalede kullanılmak üzere, kıyıda veya denizde jet-ski gibi motorlu bir can kurtarma aracı, can kurtarma ilk yardım eğitimi almış personel bulundurma zorunluluğu getirildi. Denizde seyir, can ve mal güvenliğinin sağlanması maksadıyla gece şartlarında rüzgarın hızının 30 kilometrenin üstüne çıktığı zamanlarda su üstü sporuyla ilgili faaliyetlerin yapılmayacağı da bildirildi.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK VE ALKOLLÜ TURİSTE JET-SKİ YASAK

Jet-ski'lerin 18 yaşından küçük ve alkollü kişilere verilmemesi de kaydedildi. Su üstü sporları faaliyetlerinde kullanılan deniz araçlarının giriş çıkış koridorunda 3 milden fazla sürat yapmaları da yasaklandı. Alınan kararlar gereği kıyıdan paraşüt kaldırılmayacak, kıyıya paraşütle müşteri indirilmeyecek ve kıyı bandı üzerinde paraşüt uçurtulmayacak.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: su sporu fotoğrafları.

- KUTU -

Kırmızı çizgiler

Antalya'da merkez başta olmak üzere, Alanya, Mahmutlar, Türkler, Avsallar, İncekum, Manavgat, Sorgun, Kızılağaç, Kızılot, Serik, Kemer, Beldibi, Göynük, Kiriş, Tekirova, Kaş, Kalkan su üstü parkurlarının sınırları da enlem ve boylam verilerek belirlendi. Alanya ve çevresindeki turistik beldeler dahil 83 su sporları tesisi kurulacak. Serik ve çevresinde 60, Kemer, Göynük, Beldibi, Kiriş ve Tekirova'da ise 64 tesis su sporu için açılacak. Kaş bölgesinde ise 54 su sporu noktası olacak. Antalya merkez ise Konyaaltı, Muratpaşa ve Aksu olarak üçe ayrıldı.

===

Dilek Sabancı'da yıkım başladı

Antalya'da inşa edilecek 33 bin kişilik stadyum alanında kalan Dilek Sabancı Spor Salonu'nun yıkım işlemleri başladı. Yüklenici firma, spor salonunun iç ve dış aksamlarının sökümünü gerçekleştirirken, 1 hafta içinde binanın yıkımının tamamlanacağı kaydedildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliğiyle Antalya'da inşa edilecek 33 bin kişilik stadyumda ilk kazma vuruldu. 2012 yılı Aralık ayında yapılan ihaleyle stadyum işini alan Akay İnşaat, proje kapsamında yıkılacak Dilek Sabancı Spor Salonu'nda söküm işlemlerini başlattı. Yüklenici firma, Dilek Sabancı'nın giriş kapısına '33 bin kişilik Antalya stadı şantiye girişi' yazısı asarken, birkaç gün önce başlayan ve 1 hafta içerisinde tamamlanması planlanan söküm işlemlerinin ardından yıkımın gerçekleştirileceği öğrenildi.

SALON İHALESİ 11 NİSAN'DA

Dilek Sabancı Spor Salonu'nda voleybol, basketbol ile hentbol branşlarında yerel ve ulusal müsabakalar haricinde eskrim, güreş ve mücadele sporları anlamında yapılan ulusal organizasyonların ise Döşemealtı, Kepez ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı salonlarda oynanacağı belirtildi. Diğer yandan, stadyumun inşa edileceği 100. Yıl alanına yapılacak olan 10 bin kişilik kapalı spor salonunun ihalesi de 11 Nisan tarihinde yapılacak. Ankara'daki TOKİ binasında gerçekleştirilecek ihale, saat 14.30'da başlayacak. İhale şartnamesine göre, spor salonu inşaatının teslim süresi 650 gün olarak belirlendi.

YIKILMASI GEREKENLER DURUYOR

100. Yıl alanında stadyum ve spor salonu yapılmasına başından beri karşı çıkan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz ise yanlışlar silsilesi yüzünden Antalya'nın çok şey kaybettiğini söyledi. Dilek Sabancı Spor Salonu'nun yıkılmasıyla spor tesisleri bakımından zaten zayıf olan Antalya'nın daha da zayıflayacağını ifade eden Cem Oğuz, "Kafalarına göre '100. Yıl'a stadyum yapalım' dediler. Plansız ve programsız çalışmalar elimizde az sayıda olan spor tesislerini yok ediyor. Bunlardan biri Dilek Sabancı. Yıkılması gereken binaları yıkmıyoruz. Özel İdare binası ve Atatürk Stadyumu gibi binaları yıkmıyoruz, yıkılmaması gerekenleri yıkıyoruz. Bilim ve tekniğe dayanmadan keyfi, 'ben yaptım oldu' anlayışıyla merkezi ve yerel idarecilerimizin bilim dışı kararlarıyla var olanları da yok ediyoruz. Bu gerçekten üzüntü verici" diye konuştu.

100. YIL ÇİLE KAPISI OLACAK

Stadyum uğruna 100. Yıl alanında çok sayıda tesisin yok edildiğine vurgu yapan Cem Oğuz, "Spor tesislerinin hepsini yok ettik bir stadyum uğruna. Değer miydi?" dedi. Cem Oğuz ayrıca detaylarını önümüzdeki günlerde açıklayacakları bir çalışmaya göre, 100. Yıl'da inşa edilecek 33 bin kişilik stadyum ve 10 bin kişilik spor salonu yüzünden kent merkezindeki trafik yükünün yüzde 200 artacağını vurguladı. Antalya dışındaki bir üniversitenin ulaştırma anabilim dalında görevli bir profesöre yaptırılan çalışmaya göre bu trafik yükü nedeniyle Konyaaltı'ndan şehir merkezine geliş gidişlerin uzayacağını kaydeden Cem Oğuz, "Trafikteki bu kapasite artışı 100. Yıl'ı çile kapısına çevirecek. 100. Yıl'ı kullananlar gidecekleri yere ancak 3 saatte ulaşabilecek. Bu çalışmanın detaylarını önümüzdeki günlerde açıklayacağız" diye konuştu.

Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA, (DHA)
Foto: Dilek Sabancı'daki söküm çalışmaları, Cem Oğuz portre

===

Jandarma tarihe sahip çıkıyor

ANTALYA İl Jandarma Komutanlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından kısa süre önce hazırlanan, Vali Ahmet Altıparmak'ın da desteklediği 'Tarihi Eserlerimizi Birlikte Koruyalım' projesi başladı. Projeyle, kentte bulunan kültür ve tabiat varlıklarının korunması, tarihi eser kaçakçılığı ile mücadelede etkinliğin artırılmasına yönelik bölge halkının bilgilendirilmesi, toplumda tarihi eserlere sahip çıkma konusunda duyarlılığın artırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Proje kapsamında tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili suç analizlerinin yapılması, tarihi eser kaçakçılığı olaylarının önlenmesine yönelik tedbirler alınması, tarihi eser kaçakçılığında hassas bölgelerin tespit edilmesi ve bu bölgedeki vatandaşların bilgilendirilmesi ile tarihi eser kaçakçılığına yönelik ihbar sisteminin yaygınlaştırılması çalışmaları başlatıldı.

Ayrıca çocuklara tarihi eserleri koruma, tanıma ve sahip çıkma gibi kavramların anlatılacağı toplantıların, İl Jandarma Komutanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve müze müdürlüklerinin yetkilileri tarafından düzenlenmesi planlandı. Çocuklara yönelik yapılan bilinçlendirme çalışmalarına, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin koordineyi sağlayacakları gezilerle katkı sağlayacağı belirtildi. Projede, tarihi eserlerle ilgili çocukların ön planda tutulmasına özen gösterildiği vurgulandı.

Akif ARICI/ANTALYA, (DHA)
Foto: Kampanya afişi fotosu

===

Dershane patronları özel ilkokul açtı

Antalya'da 20 yılı aşkın süredir dershane sektöründe faaliyet gösteren Antalya Özbilgi Dershaneleri'nin kurucuları, Konyaaltı'nda Özel Antalya Deniz İlkokulu'nu açtı. Bu yıl eğitime açılan okulun öğrencileri resim yarışmalarındaki başarılarıyla dikkat çekti.

Antalya Özbilgi Dershaneleri'nin kurucuları Mehmet Günay, Mehmet Özkaynak, Mehmet Aykurt ve Halil Abidin'in ortaklığında Konyaaltı'nda 2012-2013 eğitim ve öğretim döneminde hizmete açılan Özel Antalya Deniz Koleji, ilk yılında birçok yarışmada başarı elde etti. Okulun müdür yardımcısı Ayşe Özdemir, 'Bir çocuk değişir, belki dünya değişir' felsefesiyle her çocuğu değer kabul eden, öğretimin yanı sıra olumlu davranışlar da kazandırarak, ülkesine ve dünyaya faydalı bireyler yetiştirmeyi birinci hedef olarak ortaya koyduklarını söyledi.

Atatürk ilkeleri ışığında ilim ve fenle eğitilmiş, dünyaya değer katan, insana ve doğaya saygılı bireyler yetiştirme misyonu ile yola çıktıklarını belirten Ayşe Özdemir, hedef koyan, disiplinli, araştıran, çözüm üreten, gelişime açık bireyler yetiştiren, Akdeniz'in en başarılı ve en çok tercih edilen eğitim kurumu vizyonu taşıdıklarını açıkladı.

ENGELSİZ OKUL

16 derslik, resim, fen bilgisi, bilgisayar, müzik, beden eğitimi gibi laboratuvar ve derslikleri bulunan okul binasında asansör, engelliler için rampa ve tutamak, kız ve erkek için ayrı ayrı engelli tuvaleti gibi tüm alanların yer aldığını söyleyen Özdemir, doğal havalandırmanın da bulunduğu okulda, ilkokul bölümünde her öğrenci için 3.5 metreküp hacim, anasınıfında ise her öğrenciye 4.5 metreküp hacim düşecek şekilde kontenjan tespiti yapıldığını belirti.

RESİMDE FARK YARATTILAR

Okul öğrencileri, bu yıl içinde yapılan il geneli ve Konyaaltı ilçedeki resim yarışmalarında birincilik, ikincilik ve üçüncülük şeklinde toplam 9 ödül almayı başardı. Okul öğrencilerine 'Ben Antalyalıyım Projesi' kapsamında ise Minicity, Arkeoloji Müzesi, Soba Müzesi ve Fikret Otyam Sanat Galerisi, düzenlenen gezilerle tanıtıldı.

SBS DENEMEDE BİRİNCİ

Antalya'da Özbilgi Dershanesi'nin Seviye Tespit Sınavı'na yönelik yaptığı deneme sınavında ise okulun 4-A sınıfı öğrencisi Mehmet Kaan Engür 700 tam puan çıkararak, il birincisi olmayı başardı. Engür, Türkiye genelindeki deneme sınavı sonuçlarına göre de dereceye girdi.

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Okuldan fotolar

===

Müze ve ören yerlerine saat ayarı

ANTALYA'da kış ayları süresince pazartesi hariç haftanın her günü 08.00 ile 17.00 saatleri arası ziyarete açık olan ören yerleri ve müzelerin ziyaretçi saat uygulaması, yaz sezonuna göre değiştirildi. Müze ve ören yeri ziyaret saatleri 1 Nisan günü itibariyle 09.00-19.00 saatlerine alındı. Aspendos Antik Tiyatrosu'nda süren restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyaretçi girişlerinin 10.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilmesine karar verildi.

Antalya Arkeoloji Müzesi ise haftanın yedi günü açık olacak. Ziyaretçi yoğunluğundan dolayı 30 Ekim tarihine kadar pazartesi günleri de ziyaretçi kabul edecek olan müze, turistlere eşsiz bir gezi imkanı sunacak. Antalya Arkeoloji Müzesi'nin yanı sıra, Elmalı Müzesi de turizm sezonu boyunca pazartesi günleri 13.00 ile 17.00 saatleri arasında açık kalacak. Ören yerleri ve müzeleri ziyaret saatleri uygulaması, Ekim ayı sonunda tekrar düzenlenecek.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Müze ve ören yerlerine yaz saati uygulaması

12 NİSAN CUMA SABİTLERİ

=======================

HAVA DURUMU

-

ANTALYA : 13/20 (ÇOK BULUTLU)

BURDUR : 07/19 (ÇOK BULUTLU)

ISPARTA : 03/18 (ÇOK BULUTLU)

ALANYA : 14/23 (PARÇALI BULUTLU)

KEMER : 14/22 (GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI)

AFYONKARAHİSAR : 05/17 (PARÇALI BULUTLU)

MANAVGAT : 13/25 (PARÇALI BULUTLU)

KUMLUCA : 11/23 (GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI)

BUCAK : 07/19 (PARÇALI BULUTLU)

EĞİRDİR : 06/18 (PARÇALI BULUTLU)

SANDIKLI : 04/18 (PARÇALI BULUTLU)

FETHİYE : 11/24 (AZ BULUTLU)


NAMAZ VAKİTLERİ

-

İMSAK GÜNEŞ ÖĞLE İKİNDİ AKŞAM YATSI

ANTALYA : 04.55 06.21 13.05 16.42 19.38 20.56

AFYONKARAHİSAR: 04.51 06.19 13.06 16.44 19.40 21.01

BURDUR : 04.55 06.21 13.07 16.44 19.40 20.59

ISPARTA : 04.53 06.20 13.06 16.43 19.39 20.58

ALANYA : 04.51 06.16 13.00 16.36 19.32 20.50

KEMER : 04.56 06.21 13.06 16.42 19.38 20.56

KUMLUCA : 04.58 06.23 13.07 16.43 19.39 20.56

FETHİYE : 05.02 06.27 13.12 16.48 19.44 21.01


NÖBETÇİ ECZANELER

-

ANTALYA

-

BALKAN Kırcami Mah. 316 07 32

EYLÜL Varsak Sağlık Ocağı karşısı 417 54 09

NAZLI Kültür Mah. 3806 Sk. 26/6 227 11 22

PINAR Anandolu Hastanesi yanı 312 42 49

ŞARAMPOL Güllük PTT karşısı 242 66 04

TUANA Sera Otel karşısı 349 63 33

ÜNSAL Özgürlük Mah. M.Akif Cad. 345 80 35

YENİ ELMALI Kazım Karabekir Cad. 40/A 237 66 80

AFYONKARAHİSARDUYGU Dişbudak İş Merkezi 215 40 73

ECE 8 Nolu Sağlık Ocağı karşısı 217 57 55

SAHİPATA Oruçoğlu Çarşısı No:2 215 40 15

ISPARTA

-

MELİKE Hızırbey Mah. İsmet Paşa Cad. No:67 232 86 60

SOFULU Hızırbey Mah. Hastane Cad. No:112 500 40 55

BURDURİYİGÜN Cumhuriyet Meydanı Berberoğlu Apt. 233 18 86

ALANYAPALMİYE Özel Can Hastanesi yanı 512 27 14

TUNA 2 Nolu Sağlık Ocağı karşısı 519 03 11

KEMER

-

BATU Yeni Cumhuriyet Meydanı karşısı 814 51 67

MANAVGATGİZEM 2 Nolu Sağlık Ocağı karşısı 743 13 36

İYİOL Hastane Cad. 746 20 00

FETHİYE

-

FERAY Akarca Mah. 613 26 94

MELEK Yeni Esnaf Hastanesi kavşağı 612 17 76


-

HAFTANIN FİLMLERİ

-


OBLIVIONJack Harper, dünyada geriye kalan birkaç insansız uçak teknisyeninden biridir. Scavs olarak bilinen tüyler ürpertici tehdide karşı yıllardır verilen savaşın ardından büyük bir operasyonun parçası olarak hayati kaynakların çıkarılmasıyla ilgilenen Jack'in görevi neredeyse bitmek üzeredir. Yerden binlerce metre yukarıdaki nefes kesici göklerde yaşayan ve oraları devriye gezen Jack'in sürdüğü bu yaşam, iniş yapmış bir uzay mekiğindeki güzel bir yabancıyı kurtarınca alt üst olur. Bu güzel yabancının gelişi, Jack'in bildiği herşeyi sorgulamasına yol açan bir olaylar zincirini tetikler ve insanlığın kaderini Jack'in ellerine teslim eder.


CROODSDoğal afet sonrası yaşadıkları mağaralardan taşınmak zorunda kalan bir grup taş devri insanına filmde Nicolas Cage, Emma Stone ve Ryan Reynolds gibi ünlü isimler sesleriyle hayat veriyor.


ELCİN

-

İstanbul'un sahil ilçesi Şile'de küçük bir kız kimliği belirsiz kişilerce kaçırılır. Olaylardan habersiz, kendi halinde yaşayan 5 üniversiteli genç, bir anda bu kızla ilgili garip olaylar yaşamaya başlarlar. Aniden beliren, telepatik görüntüler, belirsiz fısıltılar, lanetli olaylar çevrelerini sarar. Kızla ve ailesiyle hiçbir ilgileri yokken neden bu görüntülerle karşılaştıklarını çözemezler. Kendi kendilerine bir çıkış yolu ararken, gizemli kaçırılmanın ardındaki sırlar onları cinler alemine doğru sürükler. Ölüm ve hatta ondan daha korkunç olan acılar şimdi çok daha yakındır.


MİSİLLEME

-

Filmde, G.I. Joe'lar sadece ölümcül düşmanları Kobra'ya karşı mücadele etmekle kalmıyor. Aynı zamanda devletin içinden kendi varlıklarını tehlikeye atan tehditlere karşı da mücadele vermek zorunda kalıyor.


SELAM

-

'Üç hikaye, üç umut, üç hayal tek bir ideal...' Gittikleri ülkeleri vatanları, karşılarına çıkan farklı renk ve dildeki insanları ise kardeşleri bilen Zehra, Harun ve Adem öğretmenin İstanbul'dan yola çıkışıyla başlıyor film. Haritada yerini dahi bilmedikleri ülkelere giden fedakar öğretmenlere destek olmak için vatanlarından ayrılan üç öğretmenin öyküsü tamamen yaşanmış hikayelerden yola çıkılarak beyazperdeye yansıtılıyor.


SABİT KANCA

-

Kısa sürede fenomen olan, herkesin konuştuğu ve repliklerini ezbere bildiği Sabit Kanca'nın maceraları beyazperdede. Hayat, Sabit Kanca için çok farklı şeyler ifade ediyor. Haksızlığı bilgisiyle dövüyor. 100 bilim adamı kadar bilgili fakat mahalle kültürüyle yoğrulmuş beyninde hala çocukça çözümler peşinde. Her soruna basit bir çözümü, ağır bir lafı var.


AŞK KIRMIZI

-

Film, üç kişilik aşk olur mu sorusunu soruyor. Ferhat ve Zeynep evli ve mutlu bir çifttir. Karlıdağ çiftinin dışarıdan mutlu görünen evliliği, hayatlarına Fırat'ın yıllar öncesinde kalmış ilk aşkı Nazlıgül'ün yeniden girmesiyle alt üst olacaktır.

Zeynep bir gece bile ayrı kalmaya dayanamadığı kocasının eski aşkı Nazlıgül ile karşılaşmasına ve yüreğinde küllenmiş bu aşkın yeniden alevlenmesine engel olamaz.

DHA-Bölge - Türkiye-Antalya - Hasan ALAYBEYOĞLU

Yatçılar yeni sezona hazırlanıyor


ANTALYA'nın Kaş İlçesi'nde günübirlik tur tekneleri ve yatlar, yeni sezona hazırlanıyor. Kış döneminde Kaş Balıkçı Barınağı'na çekilen ve kara molası yapan yatlar sezon öncesi denize inmeye hazırlanıyor. Kaş İlçesi'nde çekek yeri olmadığı için, Kaşlı yatçılar yatların çoğunluğunu Kaş Balıkçı Barınağı'na, Demre'ye ve Fethiye'ye çekiyor. Kaş Balıkçı Barınağı'nda 50'ya yakın günübirlik ve charter yat bulunuyor. Turizm sezonunun yaklaşması nedeniyle, yatçılar sabahın erken saatlerinde akşam karanlığın kadar çalışıyor.


Kaş Yatçılar Derneği Başkanı Yaşar Muslu, Kaş Belediyesi'nin izniyle, yatları Kaş Balıkçı Barınağı'na çektiklerini belirterek, "Yatların boyaları, eskiyen ve çürüyen ahşap bölümleri ve vernikleri yenileniyor. Kısa sürede yatlarımız Akdeniz'in mavi sularıyla buluşacak. Kaş'tan Kekova'ya, Adalara, Kaş'ın güzel koylarına yerli ve yabancı turistleri taşımaya başlayacak. Sezonda pırıl pırıl yatlarımızla turizme hizmet edeceğiz" dedi. Muslu, bu yıl havaların sürekli yağmurlu gitmesi nedeniyle çalışmaların aksadığına değinerek, "Ama çok hızlı çalışarak 15 Nisan'a kadar Kaş Balıkçı Barınağı'nı boşaltmak istiyoruz" diye konuştu.


Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA)


Foto: Balıkçı Barınağı ve yatların onarılması çalışmaları


===


Isparta'da 'Vadi' tartışması


BATI Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından güdümlü proje destekleri kapsamında finanse edilen Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) yürütücülüğündeki Gül Turizm, Sağlık, Araştırma ve Yaşam Merkezi (Gül Vadisi) projesi Isparta Belediye Meclisi'ne takıldı. Meclis üniversite sahası içine yapılacak projenin imar değişikliği talebini reddetti. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın "Kasıt yok ama kaygılar derken, Vali Memduh Oğuz "Olumlu ve hayırlı bir işi kimse engelleyemez. Dolayısıyla gül vadisi projesini belediyemiz filan engelleyemez" diye konuştu.


Isparta Belediye Meclisi Gül Vadisi Proje çalışması için üniversite alanı içinde imar planı değişikliği yapılması talebi Belediye Meclisi'nde uygun bulunmadı. Talebin reddine ilişkin açıklamada yapılmak istenen tesislerin üniversite yapılaşması ile uyumlu olmaması, ayrıca bu tesislerin belirtilen alana yapılması durumunda ticari hayatın şehir içinde zarar görmesi gösterildi.


TİCARİ KAYGILARIN GİDERİLMESİ GEREKİR

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Belediye Meclisi'nin imar talebini üyelerin taşıdığı ticari kaygılar nedeniyle reddettiklerini söyledi. Günaydın şunları söyledi: "Belediye İmar Komisyonumuz bu konuyu inceledi. İnceledikten sonra orada değişik aktiviteler olduğunu gördüler. Şehirdeki ticari yapılanmanın olumsuz yönde etkileneceği görüşü oluştu. Sanırım komisyonumuz bunu bir kez daha inceleyecek."


Konunun en kısa zamanda tekrar ele alınıp daha olumlu yönde karar çıkacağını umduğunu vurgulayan Günaydın, şöyle devam etti: "Ben aynı zamanda BAKA'da da yönetim kurulu üyesiyim. BAKA'nın teşvikini, verdiği desteği boşa çıkarmamak lazım. Bunun için bir diyalog gerekecek. O diyalogdan sonra teklif reddedilmesine rağmen olumlu bir sonuç doğacaktır. Ret gerekçesi Belediye meclis üyesi arkadaşlarımızın Isparta merkezindeki esnafın açısından ticari kaygı oluşması."


Bu kaygıyı giderici görüşmeler yaparak çözüm bulunacağını umduğunu anlatan Günaydın, "Arkadaşlarımız kesinlikle art niyetli değil Kasıt zaten yok. Komisyon çalışmalarını ben de takip ettim. Grup toplantılarında da ilgilendim kasıt yok. Önümüzdeki Meclis ayı toplantısında bu konuyla ilgili arkadaşlarımız bilgi verebilir. Gerekirse Rektörümüzle de görüşürüz. Ortada bir noktada buluşuruz. Bu kaygıların giderilmesi gerekir. Meclisimiz esnafı da düşünüyor. Ben de kaygıların giderilmesi için bir aşama daha gidileceği kanaatindeyim" görüşünü dile getirdi.


OLUMLU İŞİN KESİLMESİNE MÜSAADE ETMEYİZ

Vali Memduh Oğuz da, "İş hayırlı güzel ve olumluysa yapılır^" diyerek, Gül Vadisi Projesi'ni Belediye'nin engelleyemeyeceğinin altını çizdi. Belediye'nin kendilerini ikna edebileceğine değinen Vali Oğuz, şöyle konuştu: "Belediyemiz desin ki 'bu işte hayır yok. Isparta'nın, Türkiye'nin faydasına değil.' Biz de ısrar etmeyiz. Isparta'ya zararlı projeyse vazgeçelim. Eksikse eksiğini tamamlayalım. Güzelse destekleyelim. Kaldı ki hukuki olarak da Belediye Meclisinin kararına ihtiyaç olmadan da imar konusu yapılabilir. Mevzuatta özel bir hüküm var ona göre halledilir."


8 MİLYON LİRASINI BAKA DESTEKLİYOR

10.6 milyon lira değerindeki Gül Vadisi Projesi'nin 8 milyon lirasını BAKA destekliyor. Projenin SDÜ kampusu içerisinde yer alan yaklaşık 137 dönümlük araziye yapılması hedefleniyor. Proje kapsamında; Gül Kulesi, Gül Müzesi, Kozmopark, Teke Yöresi Folklorü Tanıtım Tesisi, Gül Ürünleri Satış Birimleri, Seyir Terası, Yöresel Gıdaların Sunulduğu Restoran ve Kafeteryalar, Gül ve Ürünleri Araştırma Uygulama Merkezi, Gül Koleksiyon Bahçeleri ve Rozaryumu ve Yaşam Merkezi gibi birimler yer alıyor.


Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)


Foto: Gül vadisi maketi, Vali Memduh Oğuz, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın


===


İnce Boğaz Plajı belediyenin


ANTALYA'nın Kaş İlçe Merkezi'ndeki İnce Boğaz Halk Plajı, Kaş Belediyesi tarafından Orman ve Su işleri Bakanlığı'ndan yeniden kiralandı. Plaj, yine halk plajı olarak kullanılacak. Kaş Belediyesi tarafından kiralanan İnce Boğaz Plajı, toplam 65 dekarlık alanı kaplıyor. 10 yıllığına kiralanan plaj bölgesi için Kaş Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na yıllık 44 bin lira artı KDV ödeyecek.


İnce Boğaz Plajı, Kaş'ın batısındaki Çukurbağ Yarımadası ile kaş ilçe Merkezi'ni birbirine bağlayan bir noktada. Kaş Setur- Makyol Marina'nın bulunduğu Bucak Deniz'le Kaş Körfezi'nin birbirine yaklaşık 60 metre yaklaştığı bir noktada. Kaş'ın halka açık önemli bir plajı. Belediye Başkanı Abdullah Gültekin, plajın kiralama süresinin dolması üzerine, yeniden on yıllığına kiraladıklarını belirterek, "Plajda duş, su, tuvalet ve temizlik hizmeti vereceğiz" dedi.


Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA)


Foto: İnceboğaz Plajı


===


Engelsiz okul engelsiz yaşam projesi


KORKUTELİ'deki Arif Cebeci İlkokulu ve Arif Cebeci Ortaokulu binalarına, engelli asansörü, engelli tuvaleti, engelli sınıfı, engelli rampası, özel eğitim sınıfı yapıldı. Okul Müdürü Çağcıl Yıldırım, 'Engelsiz Okul, Engelsiz Yaşam Projesi' ile okulun sadece öğrenciler için değil tüm vatandaşlar için engelsiz hale getirildiğini söyledi.


Yıldırım, proje kapsamında Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce tarafından, okuldaki engelli öğrenciye akülü araba hediye edildiğini de belirtti. Yıldırım, projeye destek olan okulun bağışçısı Arif Cebeci ile ilçe yöneticilerine teşekkür etti.


Adem DURMAZ/KORKUTELİ, (DHA)


Foto: Okul binası ve engelli öğrenci akülü tekerlekli sandalye ile


===


Kemer eğlenceye doyacak


ANTALYA'nın Kemer İlçesi'ndeki eğlence merkezleri yaz sezonu için hazırlıklarını sürdürüyor. Özellikle yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören eğlence merkezleri, açılış tarihlerini belirledi. Gece kulüpleri, coşkulu ve ses getirecek birbirinden farklı organizasyonlara imza atacak. Kemer'de yılda ortalama 500 bin kişiyi ağırlayan ve yabancı turistlerin yanı sıra Türkiye'nin birçok kentinden yerli turistlerin ilgisini çeken eğlence merkezleri, gelecek hafta itibariyle kapılarını açmaya başlıyor.


Kış sezonunda hazırlık yapan ilçedeki eğlence merkezleri, çalışmalarını tamamladı ve açılış günlerini de belirledi. Gece kulüpleri, dünyaca ünlü DJ'ler ve düzenleyecekleri çılgın partilerle bu yıl da adından söz ettirecek. Club Aura, 19 Nisan Cuma günü sezon açılış partisiyle kapılarını açacak. Club İnferno da 26 Nisan Cuma günü düzenlenecek parti ile sezona başlayacak. Club Crisytal ise 27 Nisan Cumartesi günü açılacak.


Club Crisytal, 1 Mayıs'ta Julia Savicheva, 3 Mayıs'ta Serebro grubu ve 5 Mayıs'ta ise Nyusha'yı ağırlayacak. Kemer'in ünlü eğlence merkezlerinde sürpriz parti ve birbirinden farklı organizasyonlar Mayıs ayı ile birlikte doruğa ulaşarak, tam gaz devam edecek. Eğlence merkezleri, ünlü DJ'lerin yanı sıra köpük partileri, revü gösterileri, yerli ve yabancı sanatçıların vereceği konserlerle tatilcilere eğlence dolu bir yaz yaşatmayı planlıyor.


Saffet YENİGÜN/KEMER, (DHA)


Foto: Eğlence fotosu


===


Kadın ve öğrencilere şiddet semineri


ANTALYA İl Jandarma Komutanlığı Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği 'Aile İçi Şiddet, Kadın ve Çocukların Korunması'na yönelik Korkuteli ilçesine bağlı Küçükköy Beldesi'nde seminer düzenledi. Korkuteli İlçe Jandarma Komutanlığı ve Antalya Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen seminer, Küçükköy Şehit Adem Yörük İlk ve Ortaokulu toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya konuşmacı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdür yardımcısı Filiz Tekkanlıoğlu, İl Müdürlüğünde görevli Sosyal hizmetler uzmanı Özgür Akça Güven, Antalya İl Jandarma Komutanlığı Kadın ve Çocuk Kısım Amiri Jandarma Astsubay Şahin Aşık, Jandarma Astsubay Çavuş Ümmihan Temir, Uzm. Jandarma Ufuk Olgun katıldı.


Önce slayt gösterisi ile seminere katılanlara bilgilendirme yapıldı. Daha sonra Antalya Jandarma Komutanlığında görevli Astsubay Ümmihan Temir, şiddeti kimsenin hak etmediğini belirterek, "Hele çocuklar ve kadınlar hiç hak etmiyor. Çocuklarınız sevgi ortamında büyümeli" dedi. Şiddetin büyük bir suç olduğunu söyleyen Temir, "Kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik bazı çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, bunların bilgilendirme, şiddete maruz kalanları koruma, şiddet gösteren kişilere yönelik çalışmalar olduğunu, kadına yönelik şiddet olaylarıyla karşılaşılması halinde 155, 156 veya 183 ihbar hatlarından yardım isteyebileceklerini bildirdi.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Antalya İl Müdürlüğünde görevli Sosyal hizmetler uzmanı Özgür Akça Güven ise "Kadınlar ve erkekler dünyaya eşit geliyor. Ancak toplumsal yaşamdaki birçok söz kadını incitici boyutta. Kadını değersiz gören bir anlayış toplumsal yaşamda egemen kılınmaya çalışılıyor. Lütfen sizler kız ve erkek çocuklarınız arasında ayrım yapmayın. Evde her ikisine de eşit oranda görev verin" diye konuştu. Antalya Aile ve Sosyal Politikalar Müdür Yardımcısı Filiz Terkanlıoğlu da yaşanan olaylarda, eğitimsizliğin rolünün büyük olduğunu vurguladı.


Adem DURMAZ/KORKUTELİ, (DHA)


Foto: Seminerden


===


Valiler, Yarenler Gecesi'nde eğlendi


ZAFER Kalkınma Ajansı'nın Nisan ayı toplantısı için Afyonkarahisar'ın Sandıklı İlçesi'ndeki Hüdai Kaplıcaları'nda bir araya gelen dört ilin valisi, toplantı sonrasında yarenler gecesinde hoş vakit geçirdi. Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği (SANDER) tarafından gerçekleştirilen ve Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun isteği üzerine, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz ve Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erdem SANDER'in etkinliklerini düzenledikleri Çavuş Eczanesi altında, Yarenler Gecesi'ne katıldı.


Valiler, Yarenler Gecesi'nde Sandıklı yöresine özgü halk oyunları, Sandıklı türküleri, orta oyunları, kılıç-kalkan gösterileriyle yoğun iş tempolarındaki stresten uzaklaşarak hoş vakit geçirdi. Valiler tarihi ve kültürü yaşatmak adına yapılan bu tür etkinliklerin önemli olduğunu, geçmişten günümüze ışık tuttuğunu belirterek, Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği üyelerine teşekkür ettiler.


Ahmet DAĞLI/SANDIKLI, (DHA)


Foto: Yaren Gecesi'nden


===


Sandıklı Nüfus Müdürlüğü yenilendi


AFYONKARAHİSAR'ın Sandıklı İlçe Nüfus Müdürlüğü vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek için tadilat ve teknolojiyle yenilendi. Personelin bilgisayarda yaptığı işlemleri vatandaşın da görebilmesi amacıyla vatandaşın takip edebileceği noktalarda bilgisayar monitörleri yerleştirilerek, vatandaşın yapılan işlemleri görmesi sağlandı. Sandıklı İlçe Nüfus Müdürlüğü'nün, Türkiye genelinde elektronik kimlik kartı sistemine geçilecek olmasından dolayı yenilendiği ve istenilen altyapının oluşturulduğu kaydedildi. Nüfus Müdürlüğü'nde banko sisteminden masa sistemine de geçildi.


Ahmet DAĞLI/SANDIKLI, (DHA)


Foto: Yenilenen hizmet binası


===


'Bu Benim Eserim' sergisi Isparta'da


MİLLİ Eğitim Bakanlığı'nın orta okul öğrencilerine yönelik "Bu Benim Eserim' alı proje yarışmasının bölge sergisi Isparta'da açıldı. Sergiye Isparta ile birlikte Antalya, Burdur, Denizli ve Konya'dan toplam 95 proje katıldı. Öğretmenevi yazlık bahçesinde açılan serginin açılış törenine Vali Yardımcısı Mestan Deniz, Milli Eğitim Müdürü Muhammet Öztürk, SDÜ TÜBİTAK Bölge Koordinatörü SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İskender Akkurt, çok sayıda öğrenmen ve öğrenciler katıldı. Açılışta konuşan Vali Yardımcısı Mestan Deniz, insan ve öğrenci odaklı bir eğitimin taktire şayan bir konu olduğunu belirterek, "Eğitim insan odaklı olursa, hizmet odaklı olursa çalışmalar çok anlamlı olacaktır. Bu bir ışıktır" dedi.


2005 yılındaki müfredat değişikliğiyle beraber eğitimlerin proje tabanlı olduğuna değinen Milli Eğitim Müdürü Muhammet Öztürk ise "Eğitim, öğrenci merkezli bir sisteme oturtulduğu için öğrenciler arasında özellikle fen bilimlerinde, sosyal bilim alanlarında da proje yapma çalışmaları başlamıştır. Öğrencilerin birbiriyle yarıştırılması değil. Amaç yaratıcı düşüncelerini geliştirmek, kendilerini ifade edebilmek ve büyük fotoğrafı görüp büyük düşünebilmelerini sağlamaktır" diye konuştu.


'10 PROJE FİNALE KATILACAK'

TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İskender Akkurt da, sergide 95 projenin görücüye çıktığını söyledi. Projeler arasından da 10 projenin Ankara'ya finalist olarak gönderileceğini açıklayan Akkurt, "İnşallah göndereceğimiz bu 10 finalist Ankara'da Türkiye finalinde derece yaparak bölgemiz adına ilimiz adına bize guru verici sonuçlar getirecektir" dedi. Konuşmaların ardından sergi gezildi. Öğrenciler projelerini anlattı. Sergide dereceye giren projeler için ödül töreni 11 Nisan Perşembe günü düzenlenecek.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Sergiden

DHA-Bölge - Türkiye-Antalya - Hasan ALAYBEYOĞLU

-

KENT-KÜLTÜR

-


Denizden gelen atık ödül kazandırdı

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Mühendislik Fakültesi'nin ortaklaşa düzenlediği '16. AÜ Çevre Hizmet Ödülleri'nin sahiplerinden biri de Güzel Sanatlar Fakültesi oldu. Çevre bilincinin gelişmesinde öğretim elemanları ve öğrencileriyle birlikte örnek çalışmalar yapan fakültenin, tüm sanat bölümlerinin katıldığı 'Akdeniz'den Gelen Atık Sanat' adlı projesi dikkat çekmişti. Dalgaların karaya sürüklediği atık maddeler sanat eserlerine dönüştürülüp, geçtiğimiz günlerde de Çelebi Marina'da açık havada sergilenmişti. Kazanılan 'ödül' haberi, fakültede büyük sevinç yaşanmasına neden oldu. Fakülte, önceki yıllarda da çevre ödülleri almıştı.

Ödül getiren projenin çalışmasında Sadettin Sarı, Kemal Kavas, Ömer Zaimoğlu, Faruk Manici, Efe Sembol, Melis Sucuoğlu, Sabriye Öztütüncü, Zehra Seda Okutucu, Özge Biltekin, Ahsen Günbulut, Leyla Pamir Kumbul, Serap Duman, Dilek Sogay, Mehmet Ali Kılınç, Nur Gülsüm Kurtoğlu, Ümran Sinem Elmas, Sevcan Ören, Elif Güzel, Rabia Alagöz görev almıştı. Fakülte dekanı Prof. Dr. Sadettin Sarı, "Amacımız; çöpe, denize, akarsuya atılarak yok edilen her türlü atık maddeyi sanat eserine dönüştürüp, atıkların tekrar işe yaradığını göstermekti. Projemiz, toplumumuza önemli mesajlar verdi" dedi. Ödüller, 25 Nisan Perşembe günü Olbia-A Konferans Salonu'nda saat 14.00'te düzenlenecek törende sahiplerine teslim edilecek.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Atıklardan elde edilen sanat eserlerinden görüntü

===

Mahalleli resim yapıyor

ANTALYALI ressam Sema Erdoğan, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun olup Mersin Üniversitesi'nde de lisansını tamamladıktan sonra, 2007 yılında Yeşilbahçe Mahallesi'nde hem atölye, hem de galeri olarak hizmet veren bir sanat galerisi açtı. 'SemArt Resim Galerisi' adlı atölyenin çatısı altında Yeşilbahçe semtindeki kadınlara resim sanatını sevdiren Erdoğan, gençlere de güzel sanatlar lisesi ve fakültesine hazırlık eğitimi veriyor. Erdoğan, bugüne dek 100'den fazla çocuk, genç ve yetişkini resim dünyasına kazandırdı.

Resmin yanında afiş, tiyatro oyunları için kostüm ve dekor çalışması da yapan Erdoğan, hedefinin resim, heykel, seramik, çeşitli el sanatları ve daha birçok sanat dalında eğitim verilen geniş kapsamlı bir sanat merkezini Antalya'ya kazandırmak olduğunu söyledi. Öğrencilere akademik resim eğitimi veren Erdoğan, "Atölyemizde her tarzda ve biraz daha modern ve figüratif çizgilerle resim yapıyoruz. Ortaya bir eser çıkaran herkes, o gün evine mutlu dönüyor. Resim insanı ruhen dinlendirirken, gizlenmiş duyguların, düşüncelerin, özlemlerin ortaya çıkmasını da sağlıyor" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Atölyede resim yapılırken toplu ve yakın plan görüntüler.

===

'Koşan Kadın'a övgü yağdı

ANTALYA Sanatçılar Derneği'nde (ANSAN) ayda bir gerçekleşen 'Tanıdık Bir Yüz' etkinlikleri sürüyor. Bu ayın konuğu ise ANSAN Başkanı, Eğitimci ve Öykü Yazarı Kamile Yılmaz oldu. Halil Erdem'in sunduğu etkinlikte, Fatma Şahinkaya, Nursen Öztürk ve Gürsel Öztunalı Kayır da Yılmaz'ın yaşam öyküsünü, yazdığı öykü ve şiirlerini anlattı. Konuşmacılar, "Kamile Yılmaz çok yönlü bir kadın. O bir öğretmen. Ondan çok şey öğrenip, zenginleştik. Kadın mücadelesinde, edebiyatta, duygu dünyasında iz bıraktı. Doğru bildiklerini etkili dilde ifade etti" dedi. Yılmaz'ın yayımlanan 'Su Gölgesi' ve 'Burçak Tarlası' adlı kitaplarından da övgüyle bahsedildi.

LAKABI 'KOŞAN KADIN'

Konuşmacı Gülser Öztunalı Kayır, Kamile Yılmaz'ın köyünden öğretmen çıkan ilk kız çocuğu olduğunu, tüm insanları kucaklayıp, çevresine ışık saçtığını, kadına yönelik şiddeti de hep sorguladığını anlattı. Nursen Öztürk de "Kitaplar, Yılmaz'ın dünyaya açılan penceresi odu. Ortaokul öğrencisiyken yazdığı bir kompozisyon, Ziraat Bankası'nın düzenlediği yarışmada birinci oldu" diyerek, çalışkan kişiliğinden dolayı dostları arasında 'Koşan Kadın' ve 'Atom Karınca' lakaplarıyla tanındığını vurguladı. Fatma Şahinkaya ise Yılmaz'ın kitaplarının umut için, yarınlar için okunduğuna dikkat çekti. Duygulu anlar yaşayan Yılmaz, sevenlerine teşekkür edip, yayımlanmış öykü kitaplarını imzaladı.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Konuşmacılardan, dinleyicilerden, Kamile Yılmaz kitap imzalarken ve yakın plan görüntüler.

===

'Sürpriz Bebek' çocukları güldürecek

MESLEKİ Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) işbirliğiyle, İşletmelerüstü Eğitim Merkezi'nde açılan 'Folklorik Bebek Yapımı Kursu'nda, çocuklara yönelik bebek yapımına da başlandı. Kursiyerlerin projelendirdiği ve 'Sürpriz Bebek' adı verilen bebek tasarımı, çocuklar için 'şaka oyuncağı' olacak. Çalışmalarını yoğunlaştıran kursiyerler, mayıs ayı içinde bir de sergi açıp, üretimlerini beğeniye sunacak. Kursa katılan genç kız ve yetişkin ev kadınları, eğitim sonunda evlerinde oturdukları yerde dekoratif süs bebekler üretip, satışından sağlanacak gelirle de aile bütçelerine katkıda bulunacak.

Folklorik Bebek Kursu Öğretmeni Servet Uluçay, İŞKUR'un destek verdiği kursta, kursiyerlere her gün 20 TL harçlık, iş kazalarına karşı da Sosyal Güvenlik Kurumu'na sigorta primi ödendiğini belirtti. Uluçay, kursa hiçbir sosyal güvencesi ve geliri olmayan kadınların katıldığını da hatırlatıp, "Kursun amacı dar gelirli ailelerin fertlerinin el becerilerini geliştirmelerini ve meslek edinmelerini sağlamak" dedi. Uluçay, 'Sürpriz Bebek' yapımında, parça kumaş, karton külah, örgü şişi, tahta boncuk ve peluş gibi malzemelerin kullanıldığını kaydetti.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Kurs öğretmeni ve yöneticiler sürpriz bebekleri gösterirken

===

'Anadolu'dan' sergisi beğenildi

ANTALYA'da yaşamını sürdüren ressam Hüseyin Zeray, Büyükşehir Belediyesi'ne ait Fikret Otyam Sanat Galerisi'nde 'Anadolu'dan' adını verdiği eserlerini sanatseverle buluşturdu. Serginin açılış kurdelesini gazeteci-yazar ve ressam Fikret Otyam kesti. Tabloları dikkatle inceleyen Otyam, sanatçı Zeray'ın fırçasına hayranlık duyduğunu söyledi. Otyam, "Zeray, Anadolu'nun esintilerini tablolarına yansıtmış. Anadolu kadınının çalışkanlığını, günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri gözler önüne sermiş" diyerek kutladı. Otyam, esprili konuşmalarıyla da davetlileri neşelendirdi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Fikret Otyam açılış kurdelesini keserken, eserlerden

===

'Bir Yaz Gecesi Rüyası' yine büyüleyecek

ANTALYA Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB), geçen sezon ilk kez sahnelenen ve William Shakespeare'nin 'Bir Yaz Gecesi Rüyası' adlı muhteşem bale eserini bir kez daha seyircisiyle buluşturuyor. Daha önceki gösterimlerinde gişe rekoru kıran eser, 20 Nisan Cumartesi akşamı yeniden sahnelenecek. Lale Balkan'ın sahneye koyduğu eserin koreografisi Mehmet Balkan'a, librettosu da Şefik Kahramankaptan'a ait. Eseri kaçıranlar, 25 Nisan Perşembe akşamı da izleme şansı yakalayacak.

Yunanistan'ın erken dönemlerinde bir düğün çevresinde geçen olayların konu edildiği 'Bir Yaz Gecesi Rüyası' eserinin temasını 'aşk' ve 'evlilik' oluşturacak, karışık ilişkiler üzerinden bu iki kavramın komikliğine vurgu yapılacak. Eserin müziklerinden Felix Mendhelshon, müzik düzenlemelerinden Andrzej Barlog, dekorundan Tayfun Çebi, kostümlerinden Sevda Aksaoğlu, sahne ışıklarından da Mustafa Eski sorumlu. Esere Antalyalı opera ve bale severlerin yeniden büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Sahne görüntüleri

===

Yeni atölye sevinci

ÇİÇEK resimleriyle ünlenen ve bu nedenle sanatçılar arasında 'Çiçek Ayşe' lakabıyla tanınan ressam Ayşe Fakı, atölyesini Çaybaşı Mahallesi'ne taşıdı. 1349'uncu Sokak'ta kiraladığı önü bahçeli tek katlı evi sanat atölyesine çeviren Fakı, yeni mekânına ise 'Atölyem' adını verdi. Resim sanatına gönül verince, asıl mesleği olan bankacılığı bir kenara bırakan Fakı, 15 yıldan beri fırçasını elinden bırakmıyor.

Bugüne kadar 100'den fazla karma, Ankara ve İstanbul'da da uluslararası resim sergilerine katılan Ayşe Fakı, "Ben doğa aşığı bir ressamım" dedi. Doğayla baş başa kalıp, doğanın renklerini tuvallerine aktaran sanatçı, kendisine özgü teknikler de geliştirdi. Suluboya ağırlıklı çalışan Fakı'nın, yağlıboya, akrilik boya ve karakalem eserleri de bulunuyor. Fakı, yeni atölyesinde çocuk, genç ve yetişkinlere resim eğitimi de verecek.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Ayşe Fakı'nın yeni atölyesinde tablo önünde görüntüleri

===

Galeride doğum günü sürprizi

ANTALYA'nın ünlü ressamlarından Çiğdem Öztürk için 2000 Plaza Sanat Galerisi'nde sürpriz doğum günü partisi düzenlendi. Galeri yöneticisi İclal Dağlı, ressam Öztürk'ü kahve içmeye davet etti. Galeriye gelen Öztürk, sevdiklerinin "İyi ki doğdun Çiğdem" temposu ve alkışlarıyla karşılandı. Büyük şaşkınlık yaşayan Öztürk, önüne konan yaş pastayı görünce de duygulandı.

Dostlarına, "Bana yaşattığınız sürprizi hayatım boyunca unutamayacağım" diyerek, pasta üzerindeki mumları söndüren Öztürk, kaç yaşına girdiğini ise açıklamadı. Öztürk, yaşını soranlara "Kadınların yaşı sorulmaz" yanıtını verdi. Öztürk, sürprizi hazırlayan iclal Dağlı ve sanatçı dostlarına "Hepinizi çok seviyorum" diyerek teşekkür etti. Kutlama sonrası da sanatla ilgili hoş sohbetler yapıldı.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Çiğdem Öztürk yanan mumları söndürürken ve toplu görüntü

===

Okulda tiyatro şenliği

KONYAALTI Koleji Özel Müzeyyen Çelebioğlu İlköğretim Kurumu'nda, Kültür Edebiyat Kulübü üyesi öğrenciler, okul bahçesinde 'Tiyatro Şenliği' düzenledi. 7/A sınıfı öğrencileri, senaryosunu kendilerinin yazdığı 'Elalem Ne Der?' adlı oyunu sahneledi. Oyunda rol alan öğrenciler, üç ay önce hazırlıklara başladı. Öğrenci ve öğretmenler, güldürü ağırlıklı oyunu izlerken keyifli dakikalar yaşadı. 7/A sınıfı öğrencileri 'Nevigasyon ve Graham Bell' adlı skeçle, izleyenleri kahkahaya boğdu.

Her sahnede doyasıya gülüp eğlenen öğrenciler, "Tiyatro, insanı hem eğlendiriyor, hem eğitiyor, hem düşündürüyor, hem de yönlendiriyor" diyerek, tiyatro sanatının önemini vurguladı. Okulun müdürü Mete Çelebioğlu, tiyatro sanatının başlangıcından beri savunulmuş bir düşünce tarzı olduğunu belirterek, "Bu fikirden yola çıkarak, okulumuzda öğrencilerimize tiyatroyu sevdirmeye çalışıyoruz" dedi. Çelebioğlu, tiyatro çalışmalarının sık tekrarlanıp, eğitici oyunların sahneleneceğini de ifade etti.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Tiyatro oyunundan sahne ve toplu görüntü

===

Bu konser kaçmaz

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı Türk Sanat Müziği Korosu, konservatuarın kurucusu İsmail Baha Sürelsan'ın anısına konser gerçekleştirecek. Koro, 12 Nisan Cuma akşamı, Antalya Kültür Merkezi (AKM) Perge Salonu'nda, Antalyalı müzik severleri şarkıya doyuracak. Volkan Kırımlıoğlu'nun yöneteceği konser iki bölümden oluşacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Türk Sanat Müziği Topluluğu sanatçılarından Esra Çelik de solo eserler seslendirip, konsere renk katacak. Konseri, ünlü bestekârlardan Erol Sayan ile Ahmet Ayhan da izleyecek. Kırımlıoğlu, "Ücretsiz konserimize tüm şarkı severleri bekliyoruz" dedi. Kırımlıoğlu, konserde ünlü bestekârların en çok sevilen seçme eserlerinin seslendirileceğini de ifade etti. Kırımlıoğlu, konser öncesi İsmail Baha Sürelsan'ın kabrini, yetiştirdiği öğrencileri ve sevenleriyle ziyaret edeceklerini de kaydetti.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)

Foto: Geçen yılki konserden toplu görüntü
KÜLTÜR SANAT REHBERİ========

SERGİLER

========

AYDIN KANZA SANAT GALERİSİ

- E 3 Sanat Evi karma resim sergisi……………………………………………8-14 Nisan

2000 PLAZA SANAT GALERİSİ

- Hamdi Dicle'nin resim sergisi…………………………………………15 Mart-13 Nisan

- Sevgi Bor'un kabartma resim sergisi………………………………………..17-30 Nisan

ANSAN

- Oktay Köse ve SDÜ öğrencilerin resim sergisi……………………………....3-12 Nisan

- 'Herşeye Dair Grubu' resim sergisi…………………………………………13-21 Nisan

ANTALYA MÜZESİ

- Carel Kallenbach'ın grafik sanatları sergisi…………………………………11-20 Nisan

ARTPARK GALLERY

- Hülya Topaktaş'ın resim sergisi……………………………………………..11-25 Nisan

FİKRET OTYAM SANAT GALERİSİ

- Hüseyin Zeray'ın resim sergisi…………………………………………….….9-30 Nisan

YENİMAHALLE KÜLTÜR MERKEZİ

- Gökçe Pehlivanoğlu'nun fotoğraf sergisi………………………………26 Nisan-9 Mayıs


============

OPERA - BALE

============

ANTALYA DEVLET OPERA VE BALESİ

- Macbeth (Opera)……………………………………………………………...….13 Nisan

- Çocuk Korosu Orkestrası……………………………………………………...…14 Nisan

- Bir Yaz Gecesi Rüyası (Bale)……………………………………………...…20-25 Nisan

- Çocuk Balesi……………………………………………………………………..21 Nisan

- Piyanolu Konseri…………………………………………………………………22 Nisan

- Uyuyan Güzel (Çocuk müzikali)…………………………………………………23 Nisan

- Haydi Çocuklar Operaya…………………………………………………………26 Nisan

- Umut (Bale)………………………………………………………………………29 Nisan

=======

TİYATRO

=======

ANTALYA DEVLET TİYATROSU

(Haşim İşcan Kültür Merkezi)

- Ruhlar Gelirse…………………………………………………………………12-13 Nisan

- Şahmeran Hikayesi (Çocuk oyunu)………………………………..16-23-24-25-26 Nisan

- Othello…………………………………………………………………17-18-19-20 Nisan

- Toros Canavarı………………………………………………………....…24-25-27 Nisan

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TİYATROSU

- Sihirli Oyun (Çocuk oyunu)……………………………………………6-13-20-27 Nisan

- Anam Bacım Avradım…………………………………………………19-20-26-27 Nisan

- Fehim Paşa Konağı………………………………………………………………12 Nisan

- Heccav…………………………………………………………………………...13 Nisan

- Bir Orman Masalı (Çocuk oyunu)………………………………………………24 Nisan

KIRMIZI KALEM TİYATRO

(Kırmızı Kalem Cep Tiyatro)

- 3.Sayfa……………………………………………………………..……..(Her Çarşamba)

======

KONSER

======

DEVLET SENFONİ ORKESTRASI (AKM)

- Viyolonsel Rahşan Apay.………………………………………………………12 Nisan

AKM

- İsmail Baha Sürelsan TSM Konseri……………………………………………12 Nisan

- Bakırköy belediyesi Evrensel Müzik Topluluğu Konseri……………………...20 Nisan

- İsmail Baha Sürelsan Çocuk Korosu Konseri…………………………………23 Nisan

YENİMAHALLE KÜLTÜR MERKEZİ

- ABBO Bahar Konser…………………………………………………………..16 Nisan

MURATPAŞA BELEDİYESİ KÜLTÜR SALONU

- Emekli Subaylar Derneği TSM Konseri……………………………………….28 Nisan

==============

ŞİİR DİNLETİSİ

==============

BEACHPARK NO 13

- Dolunayda Şiir Dinletisi………………………………………………………27 Nisan

DHA-Bölge - Türkiye-Antalya - Hasan ALAYBEYOĞLU

-

Minik Yunuslar büyüledi

TÜRK Polis Teşkilatı'nın 168'inci kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında çeşitli ülkelerden gelen çocuk keman grubu, Antalya Çocuk Senfoni Orkestrası ile birlikte Atatürk Kültür Merkezi'nde konser verdi. Gecede yunus çocuklar keman orkestrası büyük alkış aldı. Çocuk keman sanatçıları, yunus polisi üniformalarıyla sahneye çıktı. 17 ülkenin çocuklarının oluşturduğu keman grubu, İstiklal Marşı dahil 'Leylim Ley', 'Zalim Yar', 'Fincanın Etrafı Yeşil' gibi eserleri seslendirdi. Hazırlıkları 2 ay önceden başlayan konser, izleyenlerden tam not aldı. Minik kemancıları Vali Ahmet Altıparmak, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ile birlikte çok sayıda emniyet mensubu izledi. 1.5 saatlik konser sonunda Yunus Çocuklar Keman Orkestrası ayakta alkışlandı.

Bülent TATOĞULLARI/ANTALYA, (DHA)
Foto: Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ve Vali Ahmet Altıparmak ile Yunus Çocuklar Keman Orkestrası

===

Kolejin başarı kutlaması yemeği

ANTALYA Koleji Yönetim Kurulu tarafından düzenlenen LYS başarı kutlama yemeğinde, kolej öğretmenleri ve yönetim kurulu üyeleri keyifli bir akşam geçirdi. Khan Otel'de düzenlenen programda, Antalya Koleji Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Temsilcisi Hüseyin Çalık, Fen Lisesi 12'nci sınıf öğrencilerinin 2012 LYS'de kazandığı Türkiye derecelerini kutladığını ve bu başarıda emeği geçen tüm idarecilere, öğretmenlere ve velilere teşekkür ettiğini belirtti. Programa, fasıl ekibi eşliğinde devam eden kolejin yönetim kurulu, idareci ve öğretmenleri, LYS 2012 başarısının verdiği mutlulukla gönüllerince eğlendi.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Yemeğe katılanların fotosu

===

Polis gecesinde keman sesi

ALANYA Emniyet Müdürlüğü'nde, Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşun 168'inci Yıldönümü dolayısıyla kokteyl düzenlendi. Kokteylde, Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün yürüttüğü 'Onlar Bizim Hemşehrimiz' projesi çerçevesinde konser vermek için Alanya'ya gelen 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'nın birincisi Alexander Rybak, davetlilere keman çaldı. Kokteyle ev sahipliği yapan İlçe Emniyet Müdürü Erkan Dur, davetlilerle tek tek ilgilendi.

Geceye, Kaymakam Erhan Özdemir, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Alper Çetinkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Yener Yavuz, eşi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Emine Talay Yavuz, MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar, daire amirleri, eski MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Mehmet Şahin ve turizmciler katıldı.

Özgür YILMAZ/ALANYA, (DHA)
Foto: Alexander Rybak - kokteylden fotolar

===

Alanya'da uyuşturucu operasyonu

ALANYA'da bir ihbar üzerine operasyon düzenleyen emniyet ekipleri 43 kilo esrar ele geçirdi. Alanya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği'ne bağlı ekipler, ihbar üzerine ilçe girişinde durdurdukları bir otomobilde arama yaptı. Dim Çayı Alantur Köprüsü'nde narkotik köpeklerinin de kullanıldığı operasyonda, 43 kilogram esrar ele geçirildi. Olayla ilgili 47 yaşındaki İ.Ö, 44 yaşındaki Y.B, ve 30 yaşındaki S.E, gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden İ.Ö, Y.B tutuklanırken, S.E, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

SİGARAYA GEÇİT YOK

Emniyet ekipleri aynı mevkide durdukları başka bir otomobilde ise yaptıkları aramada 12 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirdi. Olayla ilgili otomobil sürücüsü 33 yaşındaki H.A. gözaltına alındı. Şüpheli polis merkezindeki işletmelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Ele geçirilen sigaralar ise Alanya Gümrük Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Özgür YILMAZ/ALANYA, (DHA)
Foto: Şüphelilerden ve sigaradan

===

Minik öğrenciler polis mesleğini tanıdı

ALANYA'da Meltem Yuva'nın minik öğrencileri 'Polis Günü' dolayısıyla Saray Polis Merkezi'ni ziyaret etti. Polis amblemli şapka takan öğrenciler, Toplum Destekli Polislik Bürosu ekiplerine karanfil verdi. Saray Polis Merkezi Amiri Komiser Bayram Avcu ise kendisine resim hediye eden minik öğrencilere polislik hakkında bilgi verdi. Meltem Yuva 6 Yaş Grubu Öğretmeni Ayten Koç, Polis Haftası kapsamında gerçekleştirilen ziyarette öğrencilere polis mesleğini tanıttıklarını söyledi.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)
Foto: ziyaretten fotolar


SPOR HABERLERİ

==============

Şimşek'in eşitlik ilkesi

Kırmızı beyazlı takımın attığı ve yediği goller ile aldığı galibiyet ve yenilgiler hep aynı. 43 attık, 43 yedik, 12 kez kazandık, 12 kez de yenildik.

2012-2013 sezonunda 28 hafta geride kalırken istatistiki bilgiler, Medical Park Antalyaspor'un çok ilginç bir yanını ortaya çıkardı. Ligde son 6 haftaya girilirken, Antalyaspor'un attığı ve yediği goller ile aldığı galibiyet ve yenilgiler aynı. Ligde bu sezon 43 gol atan kırmızı beyazlılar, bu süre içerisinde kalesinde de 43 gol gördü. 28 haftada 12 kez kazanan Antalyaspor'un 12 de mağlubiyeti bulunuyor.

ŞİMŞEK ÇOK ÖZEL

Antalyaspor aynı zamanda ligin en az berabere kalan takımı unvanını da elinde bulunduruyor. 4 kez berabere kalan Şimşek, 40 puanla 6'ncı sırada yer alıyor. Antalyaspor'un bir başka ilginç özelliği de 'Ligin en çok gol atan' ve 'Ligin en çok gol yiyen' 4 takımından biri olması. Antalyaspor, en fazla galibiyet alan takımlar arasında da 'Şeref Kürsüsü'nde bulunuyor. Kırmızı beyazlılar en çok kazanan 5 takımdan biri.

BEŞİKTAŞ DÜŞÜNSÜN

Antalyaspor, pazartesi akşamı İstanbul'da oynayacağı Beşiktaş maçının hazırlıklarını dün sabah yaptığı tek idmanla sürdürdü. Çalışmaya sakatlığı düzelen Promise Isaac de katıldı. Antalyaspor'da cezalı duruma düşen kaleci Hakan Arıkan ile Uğur İnceman dışında eksik bulunmuyor. Teknik direktör Mehmet Özdilek, Bursa'da büyük yara alan Beşiktaş ile oynanacak maçın son derece çekişmeli geçeceğini belirterek, "Biz rahatız, Beşiktaş düşünsün" dedi.

Ahmet GEVEN/ANTALYA, (DHA)
Foto: Takım fotosu, sevinç fotoları

===

Raketler kupa için vurdu

TÜRKİYE Tenis Federasyonu Tenis Turnuvası sona erdi. Antalya Tenis İhtisas ve Spor Kulübü'nde (ATİK) bir hafta süren turnuvaya, ülke genelinde çeşitli yaş gruplarından 130'u erkek toplam 237 sporcu katıldı. Tekler ve çiftler kategorisinde yapılan maçlar sonunda dereceye girenlere kupaları verildi. Turnuvada, 35-75 yaş arası sporcular klasman puanına göre milli takıma seçildi.

İLK HEYECAN, İLK KUPA

Organizasyona 10 aylık çalışma ile katılan Damla Dodurga, hayatının ilk kupasını kazandı. Teşvikte birincilik kupasını kaldıran Damla Dodurga, halk oyunları, karate, basketbol ve yüzme sporundan sonra şansını denediği teniste hedefinin çok iyi yerlere gelmek olduğunu söyledi. Anadolu Üniversitesi'nde İşletme okuyan Damla Dodurga, annesinin de iyi bir tenisçi olduğunu belirtti.

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA)
Foto: Ödül töreni ve Damla Dodurga'nın kupalı fotosu

===

Büyükşehir için el ele

BEKO Basketbol Ligi'nin kritik haftalarına girilirken kümede kalma savaşı veren Antalya Büyükşehir Belediyespor, hayati maçına bu cumartesi çıkıyor. 5 galibiyetle düşme hattında yer alan turuncu mavililer, Bursa temsilcisi Tofaş'ı konuk ediyor. Cumartesi günü saat 16.00'da başlayacak maç, Atatürk Spor Salonu'nda oynanacak. Play-off'u kovalayan Tofaş'ı yenerek kümede kalma umutlarını artırmak isteyen Antalya ekibi, maça kilitlendi.

Zorlu mücadele öncesi iddialı olduklarını söyleyen antrenör Timuçin Meriç, taraftar desteğine ihtiyaçları olduğunu kaydetti. Antalya halkının basketbola ilgisinin fazla olduğunu belirten Meriç, "Sezonun en önemli maçlarından birine çıkıyoruz. Kümede kalma yolunda taraftarımızın desteğine ihtiyacımız var. Tofaş'a, deplasman atmosferini yaşatmamız gerekiyor. Bu konuda da taraftara büyük iş düşüyor. Antalyalı sporseverlerden salonu doldurarak tkakımlarına destek vermesini beliyoruz" dedi.

Foto: Maç enstantanesi ve Timucin Meriç fotosu

===

Karatede büyük başarı

DÜNYA Karate Şampiyonası İstanbul'da yapıldı. 45 ülkeden 2 bin 950 sporcunun katıldığı şampiyonada Antalya'yı Mets Karate Metin Demir Gençlik Spor Kulübü'nden iki sporcu temsil etti. Ayrı kategorilerde tatemiye çıkan sporcular, iki birincilik ve üç üçüncülük elde etti. İlk kez böylesine büyük bir organizasyona Minikler kategorisinde katılan Hilmican Eğlence 8-9 yaş kata dalında üçüncü olurken, Shobu İppon Kumite dalında ise birincilik kürsüsüne çıktı.

Çok sayıda il birincilikleri bulunan siyah kuşak birinci dan Seher Demir ise Hilmican gibi kata dalında üçüncü, Shobu İppon Kumite dalında şampiyon oldu. Seher Demir ayrıca, W.K.F Kumite'de bir üçüncülük aldı. Antrenör Yunus Demir, alınan başarıları çok çalışmaya bağlayarak, "Bunu başlangıç olarak görüyoruz. Seher Demir 20-21 Nisan'da yine İstanbul'da yapılacak Uluslararası Boğaziçi Karate Turnuvası'na katılacak. Ayrıca 4 sporcumuz 26-28 Nisan'da bu yıl dördüncüsü düzenlenecek 23 Nisan Dünya Çocukları Karate Turnuvası'nda yarışacak. Hepsinden derece bekliyorum" diye konuştu.

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA)

Foto: Seher madalyaları alırken, Hilmican madalya ile ve antrenörle birlikte iki sporcunun fotosu var

===

Alanya İnegöl'e bileniyor

ALANYASPOR'da pazar günü oynanacak İnegölspor maçı hazırlıkları, teknik direktör Erkan Sözeri gözetiminde sürüyor. Oba Stadı'nda yapılan taktik çalışmada futbolcuların hırslı olduğu gözlendi. Başkan yardımcısı Bilal Gömeç, teknik direktör Ali Haydar Durusoy'un istifası üzerine göreve gelen Erkan Sözeri ile çıkış yakalayarak, ligi üst sıralarda tamamlamak istediklerini söyledi.

KAMPA GİRİYORLAR

Öncelikle oyuncuların moral ve motivasyonunu üst seviyeye çıkarmak istediklerini belirten Gömeç, "Bu hafta evimizde oynayacağımız Tokatspor maçından 3 puanla ayrılmamız, oyuncularımızın yeniden özgüvenini sağlayacak. Kalan 4 haftada buna çok ihtiyacımız var" dedi. Turuncu yeşililer Tokatspor maçı için bugün kampa girecek.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)
Foto: Antrenman ve Bilal Gömeç

===

Gözler Erzurum maçında

ISPARTA Emrespor, pazar günü deplasmanda oynayacağı Erzurum Büyükşehir maçının hazırlıklarını sürdürüyor. Kümede kalma mücadelesi veren Emrespor, Erzurum'dan puan ya da puanlarla dönmenin hesabını yapıyor. 15'inci sırada bulunan ve küme düşme korkusunu hisseden kırmızı siyahlı takım, Mardinspor ve Diyarbakırspor'un ardından en alt sırayı paylaşıyor. Erzurum Büyükşehir Belediyespor maçının çok önemli olduğunu söyleyen teknik direktör Mesut Demiroviç, "Darıca Gençlerbirliği maçında şanssızlığımızın kurbanı olduk. İyi oynadığımız karşılaşmada ferdi hatalar bizi mağlubiyete götürdü. Artık her maçımız final. Futbolcularıma güveniyorum" dedi.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Maç enstantanesi

DHA-Bölge - Türkiye-Antalya - Hasan ALAYBEYOĞLU

-

Evcilmen: İktidar paradigmasını kırdık

MURATPAŞA Belediye Başkan Süleyman Evcilmen, iktidarın her türlü baskısına rağmen bir hükümet paradigmasını kırdıklarını belirterek, "Deniliyor ki, 'Aman bizden olmayan belediyelere sakın oy vermeyin.' Böyle bir paradigmayla yola çıkan hükümete, her türlü baskıya rağmen bunu kıran bir belediyenin başkanı olmaktan açık onur duyuyorum" dedi.

Belediye Başkan Evcilmen, ilçenin 56 mahalle muhtarı, Muratpaşalılar ve meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda, 2009 seçimlerinin üzerinden geçen 4 yılı ve gelecek 1 yılın projelerini anlattı. Muratpaşa Belediyesi'nin kendi öz kaynaklarını yaratan bir gelenek oluşturduğunu kaydeden Başkan Evcilmen, "Borcumuz yok, alacağımız çok. Kasamızda her an para mevcut. Hükümetten 1 TL'lik yardım gelirse onu makam odamda hemen arkamda bulunan lambri boşluğuna asacağım" dedi.

Belediyenin 2013 yılı bütçesinin 182 milyon TL'lik kesiminin yatırımlara ayrıldığını kaydeden Başkan Evcilmen, toplam bütçe içinde yüzde 70'e denk gelen bu rakamın özetini anlattı. Muratpaşa'nın çevreyi gözeten, vatandaş odaklı projeleriyle kabul gören, ciddiye alınan ve sempati duyulan bir belediye noktasına geldiğinin altını çizen Başkan Evcilmen, geride bıraktığı 4 yıl içinde 30 ayrı başlıkta 'Her haftaya bir proje' sloganıyla 250'nin üzerinde projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Kendisi ve ekibini 'Proje fabrikası' olarak nitelendiren Evcilmen, seçim döneminde tüm vaatlerini yerine getirdiklerini belirterek, "Siz istediniz, biz fazlasını yaptık. Vaat edilenlerin tamamını, hatta fazlasını gerçekleştirdik" dedi. Evcilmen, gerçekleştirilen projeler arasında 7 derslik 100 öğrenci kapasiteli kreş, Engelliler Koordinasyon Merkezi, üç mahalledeki toplum merkezleri, Fener Mahallesi'ndeki Emekliler Kahvesi, 20 bin metrekare alana ulaşan Kent Meydanı'nı sıraladı.

Başkan Evcilmen, 3 yıldır çalışılan Değirmenönü Restorasyon Projesi'nin ise nihayet sona erdiğini söyledi. Bir örneği Antalya'nın eski elektrik santralinde Santralya adıyla başlatılan restorasyon çalışmalarının Antalya'nın tarihine sahip çıkıp, geçmişini geleceğe taşıdığı projeler olduğunu belirten Başkan Evcilmen. "Keşke başkanlığımda geçen 15 seneden önceki 15 senenin belediye başkanı olsaydım. Beton kahve kurtarılabilmeliydi" diye konuştu.

ZEYTİNKÖY'DE EV FİYATLARI EL YAKIYOR

Başkan Evcilmen, Zeytinköy'de hayata geçirdikleri kentsel dönüşüm projesiyle de bölgeye farklı bir hayatın kapılarını aralamak üzere olduklarını söyledi. Bölgenin kötü koşullarının ortadan kaldırılmasının tek yolunun hizlet götürmek olduğunu kaydeden Başkan Evcilmen, "3 milyon TL harcayarak üç sokağı açtık. 15 kilometre asfalt döktük. 4 park, bir spor kompleksi toplum merkezi yaratarak Zeytinköy'ü yaşanır hale getirdik. Ama daha fazlası için 3 milyon TL daha harcayacağız" diye konuştu.

Zeytinköy'de son dönemde 400 inşaat ruhsatı verildiğini kaydeden Başkan Evcilmen, "Bölgenin yarısından çoğu binalaştı. Daire fiyatlarına gücünüz yetmez. Şimdi müteahhitlerin gözdesi oldu" dedi. Başkan Evcilmen, Muratpaşa'da gerçekleştirdikleri park çalışmalarıyla 1999 yılında 1.49 metrekare olan kişi başına düşen yeşil alan miktarını bugün Avrupa Birliği ortalamalarının üzerine çıkararak, kişi başına 7.04 metrekareye ulaştırdıklarını söyledi.

SON YILIN PROJELERİ

Başkan Evcilmen, yerel seçimlere 1 kala projelerinin başında ise 3 milyon TL proje bedeline sahip Çağlayan Spor Salonu'nu gösterdi. Onu 12.5 milyon TL'ye mal olacak 50 metre uzunluğunda 11 kulvarı bulunan olimpik yüzme havuzu takip ederken, ilk belirlemelere göre 18 milyon TL'ye mal olacak 4 bin 100 kişi kapasiteli 1 ana salonu ve 3 yan salonu bulunan Kültür Merkezi projesinin detaylarını aktardı.

Türkiye'nin, küçük bir örneği Fethiye'de bulunan avlu han modelinde ilk balık pazarının tüm projelerinin tamamlandığını ve eski Lara yolu üzerinde inşaatına kısa sürede başlanacağını belirten Başkan Evcilmen, Meltem Çarşısı'nda ise ihaleyi alan müteahhitle yaşadıkları sıkıntılar sonucunda ihaleyi feshederek, tüm imalatın belediyenin fen işleri ekiplerince yerine getirileceğini söyledi.

PARADİGMAYI KIRIYORUZ

Muratpaşa'da kendine ve kentine güvenen bir ekiple çalıştıklarını kaydeden Evcilmen, "Bir vites artırdığımızı söyleyebilirim. Bu kentete bize gösterilen sempatiyi artırmaya çalışacağız. 7 vitesli arabalar çıkmış, ben hiç binmedim. 4'e attık 5, 6, 7 finale doğru koşuyoruz" diye konuştu. Muratpaşa'da iktidarın her türlü baskısına rağmen hükümet paradigmasını kırdıklarını kaydeden Evcilmen, şunları söyledi:

"Deniliyor ki, 'Aman bizden olmayan belediyelere sakın oy vermeyin. Bizden olmayan belediye başkanlarını desteklemeyin. Neden? Çünkü onlara bir hizmet, bir kaynak yaratmayacağız. Bu vesileyle onlar da size hizmet döndüremeyecek. Dolayısıyla 5 yılınız hüsran içinde geçecek.' Böyle bir düşünceyi Türkiye'nin bütün CHP'li belediyelerinde ortaya atmaktadırlar. Böyle bir paradigmayla yola çıkan hükümete, her türlü baskıya rağmen bunu kıran bir belediyenin başkanı olmaktan açık onur duyuyorum."

AKAYDIN DA KATILDI

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen'in '4'üncü Yılda Dört Dörtlük Projeler' başlığıyla düzenlenen toplantısına, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da katıldı. CHP İl Başkanı Devrim Kök'ün de yer aldığı toplantının sonunda Başkan Akaydın, Süleyman Evcilmen'in yanında mahalle muhtarlarıyla birlikte sahneye çıktı.

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)

Foto: Süleyman Evcilmen

===

Belediye davasında rapor krizi

ISPARTA Belediyesi'ne yönelik operasyon kapsamında 82 sanık hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi. Aralarında Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın da bulunduğu 'örgüt oluşturmak, ihaleye fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak ve resmi evrakta sahtecilik' suçlamaları bulunan 82 sanığın tutuksuz yargılandığı davanın 8'inci duruşması yapıldı. Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın hazır bulundu. Duruşmaya eski Belediye Başkanı Hasan Balaman ise şikayetçi sıfatıyla katıldı.

Mahkemeye, soruşturma aşamasında alınan ve sanıkların aleyhine olan bilirkişi raporuyla, kovuşturma aşamasında gelen ve bu kez sanıkların lehine olan bilirkişi raporu arasındaki farklılık damgasını vurdu. İddia makamı, mütalaasında raporlar arasında çelişki bulunduğunu, dava konusu olaylar hakkında alınan bilirkişi raporlarının tamamına yakınında iki farklı görüş ortaya çıktığını, iki dosyanın imar işleri, ihale mevzuatı, belediyecilik ve mali işler konusunda uzman yeni bir bilirkişi heyeti tarafından incelenmesini talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Duruşmada, bazı sanık avukatları mahkeme heyetinden müvekkillerinin el konulan cep telefonu, bilgisayar gibi eşyalarının kendilerine teslim edilmesini, yurtdışı çıkış yasaklarının kaldırılması talep etti. Kefaletle serbest bırakılan sanıklardan Mehmet Ateşgül ve Nurkaya Dursun ise yeni bilirkişi raporunun göz önüne alınarak ödedikleri kefaletlerinin iadesini istedi. Mahkeme heyeti, iddia makamının yeniden bilirkişi raporu talebini, bilirkişi raporları hakkında tarafların beyanları tespit dildikten sonra değerlendirilmesine karar verdi.

SUÇSUZ OLDUĞUMUZ ORTAYA ÇIKACAK

Bazı sanıklar hakkındaki adli kontrol kararının devamına karar mahkeme heyeti, Ateşgül ve Dursun'un kefalet ücretinin iadesine ilişkin talebini de reddetti. Mahkeme duruşmayı 22 Mayıs 2013'e erteledi. Duruşma çıkışında açıklama yapan Başkan Yusuf Ziya Günaydın, "Hiçbir arkadaşımızın suçlu olduğuna inanmadık. Olmadığı da ortaya mutlaka çıkacak. Bizlerin vakitleri kayboldu. Yüce Adaletin yerini bulacağına inanıyorum. Ortada hiçbir suç yok. Mahkeme bunu kanıtlayarak neticeye varacaktır" dedi.

82 SANIKLI DAVA

Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerinin 23 Eylül 2011'de

Isparta Belediyesi'ne yönelik düzenlendiği operasyonda aralarında Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, dönemin Genel Koordinatörü Mehmet Ateşgül, MHP İl Başkanı İsa Yalçın, dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Resul Göçer'in de olduğu 82 kişi hakkında dava açıldı. Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanıklar, örgüt oluşturmak, ihaleye fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak ve resmi evrakta sahtecilik gibi suçlamalarla yargılanıyor.


Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)

Foto: Başkan Günaydın

===

Konyaaltı Kaymakamlık Kupası sona erdi

Konyaaltı Kaymakamlığı'nın çeşitli kurum ve kuruluşların desteğiyle düzenlediği 5. Geleneksel Konyaaltı Kaymakamlık Kupası sona erdi. 8 branştaki yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı.

BU yıl 5'incisi düzenlenen Geleneksel Konyaaltı Kaymakamlık Kupası kapanış ve ödül töreni, Nashira Park'ta gerçekleşti. Törene, Konyaaltı Kaymakamı Bayram Yılmaz, Muratpaşa Kaymakamı Fatih Kocabaş, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ile veli ve öğrenciler katıldı. Törende konuşan Konyaaltı Kaymakamı Yılmaz, 8 branşta 3 bine yakın öğrencinin yarıştığı etkinliğin önemini anlatırken, "Okullarımızın ve öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında bu tür başarılarının olması da çok önemli" dedi.

ANTALYA TÜRKİYE BİRİNCİSİ

İl Milli Eğitim Müdürü Gülay ise Antalya'nın son yıllarda eğitim alanında büyük başarılar gösterdiğine vurgu yaptı. Buna bir süredir devam ettirilen 'Değerler Eğitimi'nin çok büyük katkısı olduğuna dikkati çeken Osman Nuri Gülay, çocukların bu tür etkinlikler sayesinde birbirine sevgi ve saygıyı öğrendiğini aktardı. Gülay ayrıca, Türkiye İstatistik Kurumu'nun son verilerine göre, Antalya'nın okuma yazma bilen kişi sıralamasında Türkiye birincisi olduğunu kaydetti.

ÖZEL SPORCULAR KUPA ALDI

Konuşmaların ardından Kaymakamlık Kupası etkinliklerine destek veren Nashira Park Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydoğan ve Antalya Servisçiler Odası Başkanı Adil Demir'e teşekkür plaketi verildi. Daha sonra 19 Mart tarihinden bu yana 8 branşta ve 30 kategoride Konyaaltı İlçesi'nden 17 ilköğretim okulu ile 4 lisenin yarıştığı müsabakalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, satranç, kros, tenis ve fiziksel etkinlik oyunları branşlarında derece alan öğrencilerin yanı sıra, Dr. Günseli-Dr. Bülent Akınsal İş Okulu öğrencisi özel sporculara da kupaları verildi.

Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA, (DHA)

Foto: Törenden genel, Bayram Yılmaz ve Osman Nuri Gülay portre, özel sporcular kupa alırken, öğrenciler kupa alırken genel.

===

Sarı Melekler Türkiye'ye açılacak

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 15 yıldır hastalara moral ve motivasyon desteği sağlayarak tedavi süreçlerine yardımcı olan Sarı Melekler Gönüllü Hasta Destek Grubu üyeleri, Terracity Alışveriş Merkezi'nde stant açtı. Avrupa Birliği destekli 'Sevginle Hayata Tutunuyorum' adlı proje kapsamında grubun faaliyetlerini Türkiye geneline yaymayı amaçlayan Sarı Melekler, stantta hastanede tedavi gören çocuklarla yaptıkları oyuncak bebekleri sergiledi.

Sarı Melekler Gönüllü Hasta Destek Grubu Başkanı Önay Köroğlu, grupta yer alan 15 kadının, hasta çocuklara tedavi sürecinde moral vermek amacıyla yaptıkları bebeklerin, vatandaşlardan yoğun ilgi gördüğünü anlattı. Stantta sadece tanıtım faaliyetlerinin sürdürüldüğünü ifade eden Köroğlu, etkinlikte grubun çalışmasını vatandaşlara anlatmak istediklerini dile getirdi.

Tolga YILDIRIM/ANTALYA, (DHA)

Foto: Sarı Melekler'in fotosu

===

Portakal bahçesindeki otele Thomas Cook ödülü

ANTALYA Kemer'deki Garden Resort Bergamot Otel, son olarak dünyanın en büyük tur operatörlerinden Thomas Cook 2012 Award For Exellence ödülüne layık görüldü. Kemer Bölgesi'nde en iyi 4 otele verilen ödüllerde 4.9 puan alan Garden Resort Bergamot Otel, ön sırada yer aldı. Portakal bahçesi içerisindeki tesis, gerek mimarisi, gerekse güler yüzlü personeliyle turistlerden tam not alıyor.

Garden Resort Bergamot Hotel'in müşteri memnuniyetinde her zaman üst sıralarda yer aldığına dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Şen, "Tesisimizde Rus ve Avrupalı turistin birlikte huzur içinde tatil yapmasını sağlamak için çaba sarfediyoruz. Bu çabalarımızın sonucunu da ödüllerden görüyoruz. Özellikle misafir ettiğimiz Avrupalı turist sayısı her yıl artarak devam ediyor" dedi.

Genel Müdür Tolga Fincancıoğlu ise "Bu başarıya ulaşmamızdaki en büyük etkenin, hizmet kalitemizdeki üstün standardımızı korumak ve çalışanlarımızın otel misafirlerimizle saygılı ve sıcak iletişimi olduğunu söyleyebelirim. Tatil tercihlerini her yıl otelimizden yana kullanan Avrupalı turist sayısı, toplam misafirlerimizde bu yıl yüzde 40'lık orana ulaştı" diye konuştu.

ANTALYA, (DHA)

Foto: Otelden, Nizamettin Şen ile Tolga Fincancıoğlu

===

Engelleri ritimle aşıyorlar

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'na bağlı Engelli Danışma Merkezi, düzenlediği etkinliklerle engelli bireyleri sosyal yaşama bağlıyor. Antalya Barosu Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nden gönüllü öğrencilerin oluşturduğu bir grup ile engelli bireyler, 'Orff Ritim Grubu' kurdu. 15 bedensel ve 3 zihinsel engelli bireyle birlikte 45 öğrenciden oluşan grup, her hafta ritim çalışmasını sürdürüyor.

12 PARÇA ÇALIYORLAR

Vücutlarıyla ritim oluşturan engelli bireyler, performanslarıyla büyük beğeni topluyor. 'Orff Ritim Grubu' repertuvarlarında Üsküdar, Hababam Sınıfı, Boşvermişim, Divan-a Aşık, İstanbul, Hacerovası ve Ankara Havası gibi 12 parça yer alıyor. Mayıs ayında Engelliler Haftası'nda gösteriye hazırlanan 'Orff Ritim Grubu' engelli bireylerin müzikle hayatlarındaki engelleri nasıl aşabileceklerini bir kez daha gösteriyor.

ANTALYA, (DHA)

Foto: Öğrenciler ile engellilerin fotosu

===

* GÜNLÜ

6 saat kesinti

AKDENİZ Elektrik Dağıtım A.Ş'den yapılan açıklamada, Antalya'da bir mahallede 6 saat enerji kesintisi uygulanacağı kaydedildi. Cuma 07.00-13.00 saatleri arasında yapılacak çalışmalar nedeniyle Muratpaşa İlçesi Kızılarık Mahallesi 2819, 2773, 2764,2796, 2798 sokaklar ve civarı elektriksiz kalacak. Çalışmaların erken bitmesi durumunda belirtilen saatten önce hatlara enerji verilebilecek.

ANTALYA, (DHA)

Fotosuz

===

==========

ALO SİNEMA

==========

ANTALYA

=======

SİNEMAY LAURA : 0 242 324 40 00

-

SALON 1 SELAM

SALON 2 SABİT KANCA-ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 3 SELAM

SALON 4 CROODS

SALON 5 MİSİLLEME

SALON 6 AŞK KIRMIZI

CINEMAXIMUM : 0 242 230 14 14

-

SALON 1 MİSİLLEME

SALON 2 SELAM

SALON 3 GÖÇEBE

SALON 4 ELCİN

SALON 5 CROODS

SALON 6 OBLIVION

SALON 7 KORKUNÇ BİR FİLM

SALON 8 KARLAR KRALİÇESİ-AŞK KIRMIZI

CINETIME ÖZDİLEK: 0 242 345 90 00

-

SALON 1 OBLIVION

SALON 2 CROODS-SELAM

SALON 3 SELAM

SALON 4 ELCİN

SALON 5 MİSİLLEME

SALON 6 KARLAR KRALİÇESİ-ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 7 ÇANAKKALE YOLUN SONU-KELEBEĞİN RÜYASI-OBLIVION

DEEPO : 0 242 340 62 00

-

SALON 1 SELAM

SALON 2 AŞK KIRMIZI-ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 3 ELCİN

SALON 4 MİSİLLEME

SALON 5 CROODS

SHEMALL CİNEMAPİNK : 0 242 324 14 85SALON 1 MİSİLLEME

SALON 2 CROODS

SALON 3 OBLIVION

SALON 4 SELAM

SALON 5 SABİT KANCA-OBLIVION

SALON 6 ÇANAKKALE YOLUN SONU-KOLEKSİYONCU 2

MEGAPOL : 0 242 237 01 31

-

SALON 1 OBLIVION

SALON 2 SELAM

SALON 3 ATATÜRK'ÜN FEDAİSİ:TOPAL OSMAN-ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 4 ELCİN

PLAZA : 0 242 312 62 96

-

SALON 1 MİSİLLEME

SALON 2 OBLIVION

SALON 3 SELAM

SALON 4 ELCİN

SALON 5 KOLEKSİYONCU 2

SALON 6 AŞK KIRMIZI

SALON 7 ÇANAKKALE YOLUN SONU-GÖÇEBE


BURDUR

======

OSKAR: 0 248 233 19 66SALON 1 ATATÜRK'ÜN FEDAİSİ:TOPAL OSMAN

SALON 2 SABİT KANCA

SALON 3 ÇANAKKALE YOLUN SONU

OSKAR 2: 0 248 233 19 66SALON 1 SELAM


ISPARTA

=======

ISPARTA-PİNK: 0 246 228 26 88

-

SALON 1 OBLIVION

SALON 2 OBLIVION

SALON 3 CROODS

SALON 4 ELCİN-YEDİ PSİKOPAT

SALON 5 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 6 SELAM

SİNEMETRİK SARAÇ: 0 246 232 69 14

-

SALON 1 LANET

SALON 2 SELAM

SALON 3 SABİT KANCA


AFYONKARAHİSAR

==============

CINEMOVIE KILER : 0 272 215 99 10

-

SALON 1 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 2 ATATÜRK'ÜN FEDAİSİ:TOPAL OSMAN

SALON 3 KELEBEĞİN RÜYASI-SELAM

SALON 4 SELAM

SALON 5 GÖÇEBE

SALON 6 SABİT KANCA

CINEMOVIE AFIUM : 0 272 252 55 35

-

SALON 1 OBLIVION

SALON 2 SELAM

SALON 3 ELCİN

SALON 4 CROODS

SALON 5 AŞK KIRMIZI

SALON 6 MİSİLLEME

SALON 7 ŞEYTANIN ORMANI

SALON 8 SABİT KANCA

SALON 9 ÇANAKKALE YOLUN SONU

ZEYLAND CINENS : 0 272 246 30 22

-

SALON 1 GÖÇEBE

SALON 2 SELAM

SALON 3 KELEBEĞİN RÜYASI

SALON 4 KAHRAMAN MAYMUN-ŞEYTANIN ORMANI

SALON 5 ATATÜRK'ÜN FEDAİSİ:TOPAL OSMAN

SALON 6 TAŞ MEKTEP-ROMANTİK KOMEDİ 2

ALANYA

======

ALANYUM : 0 242 515 21 69

-

SALON 1 HAZİNE AVCISININ MACERALARI-ŞEYTANIN ORMANI

SALON 2 ROMANTİK KOMEDİ 2-KELEBEĞİN RÜYASI

SALON 3 ÇANAKKALE YOLUN SONU

DAMLATAŞ ÖRNEK: 0 242 513 26 71

-

SALON 1 MİSİLLEME

SALON 2 CROODS

SALON 3 ELCİN

SALON 4 GÖÇEBE

SALON 5 AŞK KIRMIZI

SALON 6 SELAM

SALON 7 SELAM

SALON 8 SABİT KANCA


MANAVGAT

========

MANAVGAT KÜLTÜR MERKEZİ: 0 242 743 05 24

-

SALON 1 ELCİN

SALON 2 SELAM

SALON 3 HAZİNE AVCISININ MACERALARI

SALON 4 ÇANAKKALE YOLUN SONU-TAŞ MEKTEP

SALON 5 MİSİLLEME

SALON 6 SABİT KANCA-KELEBEĞİN RÜYASI


KUMLUCA

=======

50. YIL KÜLTÜR MERKEZİ: 0 242 887 50 70SALON 1 MAHMUT İLE MERYEM


FETHİYE

=======

HAYAL : 0 252 612 13 14SALON 1 SELAM

SALON 2 ELCİN

SALON 3 CROODS

SALON 4 ÇANAKKALE YOLUN SONU

SALON 5 SABİT KANCA

DHA-Bölge - Türkiye-Antalya - Hasan ALAYBEYOĞLU

-

4-C'li çalışanlar işçi ve memur kadrosu istedi

Antalya'da bir grup 4-C'li kamu çalışanı, Valilik binası önünde basın açıklaması yaptı. Kamudaki çok başlı ve karmaşık istihdam yapısından şikayet ederek bu durumun değiştirilmesini talep eden çalışanlar, işçi ve memur kadrosuna atanmak istediklerini dile getirdi.

ANTALYA Valiliği önünde toplanan Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen üyesi 4-C'li kamu çalışanları, ellerinde Türk bayraklarıyla basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan Türk Büro-Sen Şube Başkanı Nuri Ünal, devlet kurumlarında çalıştırılan personelin birbirinden farklı statüde olmasının kamu yönetimindeki çarpıklığı ortaya koyduğunu belirterek, bu kadar farklı statünün yer aldığı bir istihdam rejiminde görev yapan personelin hiçbirinin diğeriyle aynı haklara sahip olmadığını ifade etti.

KAMUDA ÇOK BAŞLI İSTİHDAM YAPISI

Farklı statüde personel çalıştırmanın kamudaki çok başlı ve karmaşık bir istihdam yapısı ortaya çıkardığını vurgulayan Nuri Ünal, "Aynı kurum içinde aynı işi yapan ancak tabi oldukları yasal mevzuatın farklı olması nedeniyle; maaşları, emeklilik hakları, iş güvenceleri, sosyal ve özlük hakları farklı olan kamu görevlileri bulunmaktadır. Aynı kurum içinde aynı işi yapan ancak bir tarafta nispeten yüksek maaş alan diğer tarafta ise insan onuruna yaraşmayan haklarla çalıştırılan kesim aynı anda bulunabilmektedir. Bu tür uygulamalar nedeniyle kamuda aynı işi yapan, aynı özelliklere sahip çalışanlar arasında ücret adaletini sağlamak da sosyal eşitliğe ulaşmak da mümkün olamamaktadır" dedi.

DEVLET MEMURU YERİNE HÜKÜMET MEMURU

Son yıllarda hükümetin politikaları doğrultusunda kamu çalışanlarının iş güvencesinin ortadan kaldırılmasının tartışmaya açıldığı, sendikal ve demokratik haklarının kullanımında sıkıntılar çıkarıldığı bir süreç yaşandığına dikkati çeken Nuri Ünal, "Bunları kabul etmemiz asla mümkün değildir. Özellikle son 10 yılda kamuda istisnai olarak çalıştırılması planlanan sözleşmeli kamu çalışanlarının sayısının 40 binler düzeyinden 250 bin düzeyine çıkması, iş güvencesinin zayıflatılarak, devlet memuru kavramından hükümet memuru kavramına geçişin ayak izlerini taşımaktadır" diye konuştu.

İKİ YIL ÖNCE VERİLEN SÖZ HALA TUTULMADI

4 Haziran 2011'de çıkarılan 632 sayılı kanun hükmünde kararname ile kamuda sözleşmeli olarak çalışmakta olan personelin kadroya geçirilmesi sağlanmışken, 4-C'li personelin kapsam dışında tutulduğunu kaydeden Nuri Ünal, bunu hükümetin emeğe ve çalışanlara şaşı bakışının tezahürü olarak gördüklerini aktardı. 2011 genel seçimleri öncesinde dönemin Devlet Personel Başkanlığı'ndan sorumlu Bakan Hayati Yazıcı'nın "4-C'li personele aile ve çocuk yardımı ödenmesi için Bakanlar Kurulu Kararı hazırladıkları' yönünde açıklama yaptığını anlatan Nuri Ünal, üzerinden 2 yılı aşkın süre geçmesine rağmen hala bu düzenlemenin yapılmadığının altını çizdi.

4-C'LİLER KADROYA ATANMALI

Açıklamanın sonunda Türkiye Kamu-Sen'in 12 Ocak 2013 tarihinde Ankara'da yaptığı çalıştayda ortaya çıkan talepleri yenileyen Nuri Ünal, 4-C'li çalışanların iş güvenceli işçi ve memur kadrolarına atanması, maaşlarının emsali kadrolu personelin maaşları ile orantılı olarak belirlenmesi gibi talepleri sıraladı. Basın açıklamasının ardından grup dağıldı.

Özgür ÖZTÜRK/ANTALYA, (DHA)
Foto: Açıklama genel, Nuri Ünal portre.

===

Kutlu doğum haftası başladı

SERİK'te Kutlu Doğum Haftası, kutlamaları kapsamında hat sergisi açıldı. Serik Müftülüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, Belek Beldesi'nde başladı. Etkinliklerde konuşan İlçe Müftüsü Abdulkadir Karakuş, insanlığın ufkunu aydınlatan Hz. Muhammed'in doğum yıldönümünü kutlamanın coşkusunu yaşadıklarını söyledi.

Bu yılki Kutlu Doğum Haftası'nın ana temasının 'Hz.Peygamber ve İnsan Onuru' olduğunu vurgulayan Karakuş, "Serik müftülüğü olarak, 'O' nurla onurlandık' sloganıyla etkinlik düzenledik" dedi. Müftü Karakuş, konuşmasının ardından 'Sevdiklerinize bir gül verin' sloganıyla davetlilere gül verdi. Ardından hattat sanatçısı Dr. Necmi Atik'in hat sergisinin açılışı yapıldı. Sergiyi, Kaymakam Erol Rüstemoğlu ve Garnizon Komutanı Binbaşı Beşir Acar birlikte açtı. Etkinliğe, Karadayı Belediye Başkanı Ali Çırpıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim İzgi ve vatandaşlar katıldı.

Namık Kemal KILINÇ/SERİK, (DHA)
Foto: Sergiden, etkinlikten

==

Kadıköy Güreşleri 19 Mayıs'ta

FETHİYE'nin Kadıköy Beldesi'nde geleneksel hale getirilen Kadıköy Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin 20'ncisi, 19 Mayıs Pazar günü yapılacak. Kadıköy Er Meydanı'ndaki güreşlere Kırkpınar'da boy gösteren 14 baş, 13 başaltı pehlivanın katılması kesinleşti. Yaklaşık 300'e pehlivanın er meydanına çıkacağı güreşlerden elde edilecek gelirle Kadıköy Çok Programlı Lisesi'ne ek bina yapılacak.

19 Mayıs'ta tüm güreş severleri beldeye davet eden Kadıköy Belediye Başkanı Ak Partili Adem Ayat, ata sporunu yaşatmak için yapılan güreşlerin bu yıl 20'incisini düzenlediklerini kaydetti. Güreşlerin 18 Mayıs'ta halk konseriyle başlayacağını kaydeden Ayat, "Türk Halk Müziği sanatçısı Makbule Kaya konser verecek. 19 Mayıs'ta ise kıran kırana güreşler bekliyoruz. Kırkpınar'da boy gösteren Mehmet Yeşilyeşil, Savaş Yıldırım, Şükrü Kazan, Mehmet Selvi, Mustafa Kamil Karaboğa gibi ünlü başpehlivanlar Kadıköy'de olacak" diye konuştu.

Ergün TOS/FETHİYE, (DHA)
Foto: Güreş fotoğrafları, Adem Ayat fotoğrafı

===

FMYO Müdürü Akpınar, ziraat odasını ziyaret etti.

AKDENİZ Üniversitesi Finike Meslek Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Göksel Akpınar ve Öğretim Görevlisi Gürcü Kaya, Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu'nu ziyaret etti. Yrd. Doç.Dr. Akpınar, okulun açılması noktasında sağladıkları katkılar nedeniyle kurumlara, belediyelere ve vakıf üyelerine teşekkür etmek amacıyla ziyaretler yaptıklarını kaydetti.

Bu kapsamda Ziraat Odası'nı ziyaret ettiklerini belirten Yrd. Doç.Dr. Akpınar, bundan sonraki süreçte okul olarak ilçedeki kurum ve yöneticileriyle sürekli iletişim ve işbirliği içinde olmak istediklerini kaydetti. Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu önderliğinde okula kazandırılan sera için de teşekkür eden Akpınar, "Ziraat Odası'nın okula sağladığı katkı çok önemli. Öğrencilerimiz bu serada uygulamalı eğitim yapma şansı buluyor" diye konuştu.

Ziyaretler sırasında kendilerine destek veren kurum amirlerine teşekkür etmenin yanı sıra okulun çalışmaları hakkında bilgi aktardıklarını da vurgulayan Yrd. Doç.Dr. Akpınar, "Okulun sürdürdüğü faaliyetler hakkında kamuoyunun bilgi sahibi olmasını önemsiyoruz. Bu nedenle gelişmeler ve programlar hakkında bilgi aktararak kamuoyunu aydınlatan basına da duyarlılıklarından dolayı çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Suat SÖĞÜT/FİNİKE, (DHA)
Foto: Finike Meslek Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Göksel Akpınar ve Öğretim Görevlisi Gürcü Kaya'nın ziyareti sırasında çekilen fotoğraf

===

Samanlık yangını evi kül etti

GAZİPAŞA'nın Akoluk Köyü'nde dün akşam çıkan yangında Köy Muhtarı Yaşar Özsoy'un 3 katlı evi tamamen yandı. Akoluk Köyü Muhtarı Yaşar Özsoy'a ait 3 katlı evde saat 20.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Evin alt katındaki samanlıkta başlayan yangın, kısa sürede yarı ahşap olan bütün binayı sardı. Yangına, Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekipler müdahale etti. İlçe merkezine 38 kilometre uzaklıktaki köye ekipler, yoğun sis nedeniyle güçlükle ulaştı.

Ekiplerin müdahalesine rağmen ev tamamen yanarak kül oldu. Yangın sırasında evde olmadıklarını belirten Muhtarı Yaşar Özsoy, evinin kundaklandığını iddia etti. 3 katlı evinin sadece en üst katında elektrik tesisatı olduğunu, orta kat ve samanlık olarak kullandığı alt katta elektrik tesisatı bulunmadığını vurgulayan Özsoy, "Komşular yangını bana ve itfaiyeye haber verdi. Fakat itfaiye köye gidene kadar ev tamamen yandı. Yangının nasıl çıktığını gören olmadığı için şikayetçi olmadım" dedi.

Erdem KÖSE/GAZİPAŞA,(DHA)
Foto: Yanan ev resimler, Muhtar Yaşar Özsoy


Kursiyerlere uygulamalı sınav

AFYONKARAHİSAR Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, Sandıklı İlçesi'nde Halk Eğitim Merkezi tarafından verilen biçerdöver kursunu katılan kursiyerleri, uygulama sınavı yapılırken ziyaret etti. Biçerdövere kullanan kursiyerler, kursta öğrendiklerini pratiğe dökmeye çalıştı. Sandıklı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Aycan burada, Arap'a kurs hakkında bilgi verdi.

Bir süre uygulamalı sınavı izleyen Arap, "Burada amacımız, kursiyerlerin en iyi şekilde biçerdöver kullanmasını sağlamak. Önemli olan ehliyet değildir. Ehliyet araba kullanmaz, kurallara uymaz, sizin bunu çok iyi öğrenmeniz ve kurallara riayet etmeniz gerekir. Bu yüzden verimi artırmak, tarımsal üründe kazancı artırmak için bu konuda yapacağınız en iyi çalışma sizlere fayda sağlayacaktır" dedi.

Ahmet DAĞLI/SANDIKLI, (DHA)
Foto: Uygulamalı Biçerdöver sınavından fotolar.

===

Miniklerin uçurtma sevinci

SANDIKLI Hatice Turan Anaokulu'nun düzenlediği 'uçurtma şenliği' renkli görüntülere sahne oldu. 'Babamla Uçurtma Yapıyorum' adı altında düzenlenen etkinliğe, öğrenciler babalarıyla birlikte yaptıkları renkli uçurtmalarla katıldı. Aileleriyle birlikte uçurtma uçuran öğrenciler, keyifli anlar yaşadı.

Ahmet DAĞLI/SANDIKLI, (DHA)
Foto: Uçurtma etkinliğinden foto.

===

İkbal, babasını kaybetti

AFYONKARAHİSARLI işadamı İkbal Termal Otel ve İkbal Sucukları'nın sahibi Salim Pancar'ın babası 75 yaşındaki Çetin Pancar vefat etti. Çetin Pancar için İmaret Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Vali İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, iş adamları, oda ve sendika başkanları ve Pancar ailesinin yakınları ve sevenleri katıldı.

Çetin Pancar'ın cenazesi öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından asri mezarlıkta toprağa verildi.

Aşçılık ve garsonluk mesleğinde bir döneme damgasını vuran Çetin Pancar, Adnan Menderes, Celal Bayar, Cevdet Sunay'a özel garsonluk yaptı. Daha sonra restoran işletmeciliği yapan Çetin Pancar, restoranında sık sık 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Özal Ailesi'ni ağırladı.

AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: cenazeden fotolar


DHA-Bölge - Türkiye-Antalya - Hasan ALAYBEYOĞLU
DHA