06.12.2012 09:53

Antalya bölge haberleri (06.12.2012)

Antalya bölge haberleri
<b>Yol haritasında dört mihenk taşı

ANTALYA'da geleceğin ekonomisi 4 sektör üzerinde şekilleniyor. Antalya Valisi Ahmet Altıparmak öncülüğünde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenen tohumculuk, yatçılık, kesme çiçek ve sağlık turizmi alanında Antalya'da 4 sektörün tüm aşamalarındaki firmalar dünya devlerine kafa tutmak, pazar paylarını büyütmek ve rekabet gücünü arttırmak için 'küme' çalışmasına başladı.

Temel amacı ürün ya da hizmet üretimi ve tüketiciye sunulmasında, ilgili kurumların ortak çıkarını gözeterek, bir arada çalışıp rekabet gücü artışını sağlayan ortak yapının hayata geçirilmesi olan kümelenme çalışması BM Kalkınma Programı'nın Antalya pilot bölge olarak yürüttüğü 'Herkes İçin İnsana Yakışır İş' projesi kapsamında BAKA ortaklığında başladı. BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, ekonomide kümelenme modelinin dünyada rekabetçiliğin ve yenilikçiliğin güçlendirilmesi amacıyla kurgulanmış gelişme ve kalkınma modeli olduğunu söyledi.

BAKA Genel Sekreteri Engin, bu çerçevede Antalya için 10 farklı sektörde kümelenme çalışması yapılabileceği konusunda bir rapor hazırladıklarını kaydetti. Rapor üzerinde Antalya Valisi Ahmet Altıparmak öncülüğünde yoğun bir mesai harcadıklarını aktaran Tuncay Engin, yapılan elemeler sonrası Antalya'nın geleceği için önemli gördükleri doğru model ve yönlendirmeyle pazar payını geliştirebileceği 4 sektör belirlediklerini bildirdi.

Engin, BM ve BAKA bünyesinde yürütülen çalışmalar sonucunda Antalya için tohumculuk, yatçılık, sağlık turizmi ve kesme çiçek sektörlerinde kümelenme modellerinin uygulanmasını kararlaştırıldığını, belirlenen sektörler arasında kesme çiçek sektörü hariç BAKA ve BM ortaklığında başlayıp yürütülmesinin, sektörün ilgili sivil toplum örgütüne bırakıldığını açıkladı. Engin, kesme çiçek sektörünün ise Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından yürütüldüğünü belirtti.

TOHUMCULUK İÇİN 1.6 MİLYON DOLAR DESTEK

Engin, 2011 Mayıs ayında saha çalışmalarına başlanan tohumculuk küme çalışmasında sektörle ilgili firmalar ve kamu kurum kuruluşlarıyla 20'ye yakın toplantı gerçekleştirdiklerini anlattı. Engin, toplantılar ve Ekim 2011'de gerçekleştirilen çalıştay sonrasında 'Tohumculuk Yol Haritası Final Raporu' hazırlandığını değinerek, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği'nin (TSÜAB) küme başkanlığında yürütülen çalışmalar sonucunda ve 1.6 milyon dolar destek almaya hak kazınıldığını açıkladı.

YATÇILIK KÜME ÇALIŞMASI

Yatçılıkta çalışmaların 2011 sonunda başladığına işaret eden Engin, kümelenme faaliyetleri kapsamında Antalya Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren 15 yatçılık firmasıyla toplantılar gerçekleştirildiğini vurguladı. Engin, BM Kalkınma Programı ve BAKA desteğiyle başlatılan bu çalışmanın yürütücüsü olarak Antalya Serbest Bölge İşadamları Derneği'nin (ASBİAD) belirlendiğini kaydetti. Engin, saha analizlerini açıklanmasının ardından 2 milyon dolarlık Antalya Lüks Yat Sektörünün Geliştirilmesi Projesi'nin 1.5 milyon dolarlık kısmına Ekonomi Bakanlığı'ndan destek çıktığını bildirdi.

SAĞLIK TURİZMİNE ÖZEL FASIL

Engin, 2012 başında BM Kalkınma Programı (UNDP) uzmanları tarafından kümelenmeye ilişkin Antalya özelinde bir çalışma planı ortaya konulduğunu söyledi. Engin, planda sağlık turizmi konusuna özellikle değinilerek, Antalya'daki potansiyelin değerlendirilmesi için iş planı taslağının verilmeye çalışıldığını vurguladı. Engin, UNDP ile yapılan toplantı ve görüşmeler sonucunda 12 Haziran 2012'de BM Ortak Programı (BMOP) ve BAKA'ınn sağlık sektörü konusunda kümelenme çalışmaları yürütülmesinde işbirliği yapmasının kararlaştırıldığını aktardı.

Engin, sağlık turizminin Antalya'da turizmin çeşitlenmesi ve 12 aya yayılmasında önemli bir yer tuttuğunun altını çizerek, şu bilgileri verdi: "Antalya, 27'si özel, 13'ü devlet, 2 üniversite ve 1 eğitim araştırma olmak üzere 43 hastaneye sahiptir. 2012 yılının ilk 9 ayında Antalya yaklaşık 30 bin sağlık turistini ağırlamıştır. Türkiye'de Yurtdışı Yabancı Hasta İl Koordinasyon Merkezi olan 7 ilden biri olan Antalya'ya en çok sağlık turisti Almanya, Rusya, Hollanda ve İngiltere'den gelmektedir."

Tuncay Engin, bu sektörde gerçekleştirilecek kümelenme çalışmaları çerçevesinde yeni yılın ilk ayında sektörde faaliyet gösteren sağlık kuruluşları, sigorta şirketleri, seyahat acenteleri, STK'lar, üniversiteler, konaklama tesisleri ve kamu kurumlarıyla anket ve röportajlarını yapılacağını söyledi. Bu çalışmalar sonucunda Ocak ayı sonunda çalıştay toplamayı hedeflediklerini kaydeden Engin, Ağustos-Ekim aylarında nihai raporun oluşturularak kamu desteklerine başvurmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
Foto: Tuncay Engin

===


Trafiğe sıkı denetim

ANTALYA'da kış uygulamalarına ağırlık veren trafik polisleri, eksik evrakı bulunan, hatalı araç kullanan ve ehliyetsiz sürücülere göz açtırmıyor. Trafik sigortaları ve ehliyet üzerine uygulama yapan trafik polisleri, kasksız motosiklet kullanıcılarını da denetliyor. Şehrin değişik bölgelerinde eş zamanlı yapılan uygulamalarda kask takmayan, ehliyetsiz araç kullanan ve zorunlu trafik sigortalarını yaptırmayan araç sahiplerine ceza kesiliyor.

Özellikle motosiklet kullananlar için kask denetimlerine yoğunluk verildi. Araç kullanıcılarının kendi can güvenliği için kask takmaları gerektiğini her fırsatta dile getiren Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube yetkilileri, uygulamaların hız kesmeden devam edeceğini belirtti. Motosiklet kullanıcılarını kask takmaları konusunda uyaran trafik polisleri, "Kask bizler için değil motosikleti kullananlar için can simiti" dedi.

Antalya'da kayıtlı 752 bin 808 aracın yüzde 30'luk bölümünü oluşturan motosikletler ulaşımı kolaylaştıran ekonomik araçlar olarak sınıflandırılıyor. Motosiklet kullanıcıları ise trafikte en çok kendilerine saygı göstermeyen otomobil sürücülerinden şikayetçi. Seyir halinde otomobil şoförleri tarafından sıkıştırılan motosikletlerde ölümlü kaza olasılığı daha yüksek.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Uygulamalardan fotolar


===


Zehir evine baskın

ANTALYA'da bir eve düzenlenen baskında 103 gram esrar, 21 paket halinde satışa hazır 7 gram eroin ve uyuşturucu satışından elde edildiği belirlenen 500 TL ele geçirildi. Biri kadın, iki kişi gözaltına alındı. Olay Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Narkotik Suçlar Büro Amirliği ekiplerine gelen ihbarla ortaya çıktı. Polis evlerinde uyuşturucu satan bir çift olduğu ihbarı üzerine çalışma başlattı.

Evi bir süre izleyen polis, uyuşturucu madde satın alan bir bağımlıyı yakalayarak eve baskın düzenledi. Savcılık kararıyla narkotik köpeklerinin de katıldığı aramada, 103 gram esrar ve 2 paket halinde 7 gram eroin ele geçirildi. Şüpheliler F.P. adlı kadın ile Ş.S. gözaltına alındı. İfadeleri alınmak üzere Narkotik Suçlar Büro Amirliği'ne götürülen ikili sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Polis soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

Soner KOCAER/ANTALYA, (DHA)
Foto: Şüphelilerin fotoları


===


Yılbaşı hazırlıkları başladı

ANTALYA'da yılbaşı hazırlıkları başladı. Oteller yılbaşı gecesi için ünlü şarkıcıları ağırlamaya hazırlanıyor. Kent merkezinde ise Cumhuriyet Meydanı'na geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kar yağdırılacak, DJ parti yapılacak. Kundu'da bulunan WOW Topkapı Palace Otel'de Sinan Erkoç hayranlarıyla buluşacak. 'Muhteşem Saraylarda Yeni Yılı Karşılayın' sloganını belirleyen WOW Otelleri yönetimi, yılbaşına renkli partiler düzenliyor. Sinan Erkoç'un sahneye çıkacağı Topkapı Palace Otel'de, yılbaşının vazgeçilmezi olan oryantal şov da sürpriz eğlence mönüsünde yerini aldı.

MARDAN'DA DEMET AKALIN

Mardan Palace Otel'de ise Demet Akalın rüzgarı esecek. Bilet fiyatlarının sır gibi saklandığı konser Antalya yılbaşı eğlencelerine damgasını vuracak. Yılbaşına özel fiyatların belirleneceği Demet Akalın konserine, DJ partisi ve sürpriz eğlenceler destek verecek. Konaklamalı ve konaklamasız olarak belirlenecek konser bilet fiyatları merakla bekleniyor. Antalya kent merkezindeki eğlence kulüpleri ise sahne kadrolarıyla yeni yıla merhaba deyicek. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı'nı panayır alanına çevirecek. Binlerce Antalyalı, Cumhuriyet Meydanı'nı dolduracak.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Şarkıcıların ve Cumhuriyet Meydanı'ndan foto


===


İstanbul uğurlu geldi

ANTALYA'da bir süre mankenlik yapan, ardından oyuncu olmak için İstanbul'a giderek özel ders alan İpek Bağrıaçık, dizi projelerinin aranılan ismi oldu. Karadayı, Alev Alev, Koyu Kırmızı gibi dizilerde oynayan genç oyuncu, gözünü reklam piyasasına dikti. Bir yandan oyunculuk yapan diğer yandan dünyaca ünlü içecek, giyim ve yiyecek markalarının reklamlarında oynayan Antalyalı manken, İstanbul'un kendisine uğurlu geldiğini söyledi. Oyunculuğun hayali olduğunu vurgulayan Bağrıaçık, "Müjdat Gezen Kültür ve Sanat Merkezi'nde tiyatro ve oyunculuk eğitimi aldım. Hayatımın en güzel zamanları diyebilirim. Birçok şey öğrendim. Şimdilerde ise sette profesyonel oyuncuları izliyorum ve onlardan da birşeyler almaya çalışıyorum. İyi bir oyuncu olmak tek hayalim" diye konuştu.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: İpek Bağrıaçık'ın reklam çekiminden ve tek fotosu

===


Semt meydanı yeni buluşma adresi olacak

KONYAALTI Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Liman Mahallesi'nde yapımı devam eden semt meydanının çok yakında hizmet vermeye başlayacağını söyledi. Başkan Böcek, Liman Mahallesi'nde 5 bin 790 metrekarelik alan üzerine planlanan semt meydanının, vatandaşların yeni buluşma noktası haline geleceğini ifade etti.

Böcek, "Vatandaşlarımızın toplanıp, sohbet edebileceği semt meydanında şehit aileleri, gaziler, emekliler, 65 yaş üstü vatandaşlar ve engelli kardeşlerimizin yüzde 50 indirimli yararlanabileceği semt kafe yapıldı. Buranın her mevsim kullanılabilmesi için üzeri 500 metrekarelik asma germe sistemiyle gölgelendirildi" dedi.

Aydınlatma sistemiyle gece kullanımına da açık olacak semt meydanında süs havuzu, oturma alanları, 10 metre yüksekliğinde saat kulesi ve pergolaların yapıldığını söyleyen Başkan Böcek, çalışmaların kısa sürede tamamlanıp, vatandaşın hizmetine sunulacağını belirtti.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Başkan Böcek semt meydanında inceleme yaparken


===


* GÜNLÜ3 saat kesin
ti

AKDENİZ Elektrik Dağıtım A.Ş.'den yapılan açıklamada, Antalya'da bir mahallede enerji kesintisi yapılacağı kaydedildi. Yarın (cumartesi) 09.00-12.00 saatleri arasında yapılacak çalışmalar nedeniyle Meydan Kavağı Mahallesi 1550, 1551, 1568, 1580, 1596, 1597 sokaklar, 12. Cadde'nin bir kısmı, Ekşioğlu Sitesi ve civarı elektriksiz kalacak. Çalışmaların erken bitmesi durumunda belirtilen saatten önce hatlara enerji verilebilecek.

ANTALYA, (DHA)
Fotosuz


07 ARALIK CUMA SABİTLERİ

========================


HAVA DURUMU

-ANTALYA : 11/18 (SAĞANAK YAĞIŞLI)BURDUR : 01/09 (KARLA KARIŞIK YAĞMURLU)ISPARTA : -1/09 (KARLA KARIŞIK YAĞMURLU)ALANYA : 14/17 (GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI)KEMER : 08/18 (GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI)AFYONKARAHİSAR : -2/08 (KARLA KARIŞIK YAĞMURLU)MANAVGAT : 10/17 (GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI)KUMLUCA : 08/19 (GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI)BUCAK : 02/11 (KARLA KARIŞIK YAĞMURLU)EĞİRDİR : 01/08 (KARLA KARIŞIK YAĞMURLU)SANDIKLI : -2/07 (KARLA KARIŞIK YAĞMURLU)FETHİYE : 08/15 (GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI)

NAMAZ VAKİTLE

-İMSAK GÜNEŞ ÖĞLE İKİNDİ AKŞAM YATSIANTALYA : 05.23 06.50 11.56 14.27 16.49 18.10AFYONKARAHİSAR: 05.26 06.56 11.56 14.22 16.45 18.08BURDUR : 05.25 06.54 11.57 14.26 16.49 18.10ISPARTA : 05.24 06.53 11.56 14.25 16.48 18.09ALANYA : 05.18 06.45 11.51 14.22 16.44 18.05KEMER : 05.24 06.51 11.57 14.28 16.50 18.11KUMLUCA : 05.25 06.52 11.58 14.29 16.51 18.12FETHİYE : 05.29 06.57 12.02 14.32 16.55 18.15NÖBETÇİ ECZANELER

-


ANTALYA

-

ALTINKUM Gazi Mustafa Kemal Blv. No:2 229 35 65

ÇÖZEN Zafer Mah. Mithat Paşa Cad. No:118/A 346 62 52

FİLİZ Yıldız Mah. Yıldız Cad. 25/A 247 33 68

HAYAT Kuzeyyaka Mah. Yeşilırmak Cad. 325 04 55

MELDA 75. Yıl Cad. 4320 Sk. 227 52 45

ÖZGE Abdi İpekçi Cad. Yorulmaz Apt. No:48 345 40 34

TUNA Cebesoy Cad. No:98/A 321 94 24

UĞURCAN Kızıltoprak Mah. 123/2 321 44 66

YAĞMUR İsmet Gökşen Cad. 94/D 316 33 66


AFYONKARAHİSARDOST Devlet Hast. karşısı 213 77 72

SEVGİ Müftülük karşısı No:17/A 214 44 00

ŞARLAK Yeşilyol Cad. No:9/A 213 13 13ISPARTA

-

BAŞAK Yedişehitler Mah. 108. Cad. No.47 228 12 14

TÜZÜN Kaymakkapı Meydanı Belediye İşhanı 218 77 30BURDURŞÜKRAN Şehit Teğmen Halil Demirörs Cad. No:18/B 233 49 95ALANYAGÜVEN G.Pınarı Mah. Şifa Çıkmazı 19/2 511 24 92

SEVİNDİ Hayate Hanım Cad. No:7 513 21 57KEMER

-

ADA Akdeniz Cad. 60/B 814 32 14MANAVGATKEREM A.Pazarcı Mah. Atatürk Cad. 746 89 50

ŞAHİN Hastane Cad. 743 27 78FETHİYE

-

ADA Devlet Hast. arkası 613 21 25

LİKYA Muğla Makası kavşağı 612 25 95HAFTANIN FİLMLERİ

ÇAKALLARLA DANS 2

Çakallık yaptıkları için hapse giren kahramanlarımız içerde zor günler geçirmektedir. Mahalleden, sevdiklerinden ve futboldan uzak kaldıkları için mutsuzdurlar. Günün birinde suçlular üzerinde yapılacak tıbbi bir deney için kobay arandığını öğrenirler. İşin ucunda şartlı tahliye olduğunu öğrenen kahramanlarımız bu deneyde gönüllü kobay olmayı kabul ederler.


UÇUŞ


Deneyimli pilot Whip Whitaker, uçuş esnasında gerçekleşen bir felaketin ardından zorunlu iniş yaparak yolcuların neredeyse tamamının hayatını kurtarır. Kazanın ardından Whip, kahraman ilan edilse de kazaya dair daha fazla şey öğrenildikçe bunun kimin hatası olduğuna ve o uçakta neler yaşandığına dair cevapsız sorular belirmeye başlıyor.

AÇLIĞA DOYMAK


Film, birbirlerinden farklı dünyalarda yaşayan üç insanın sıradan hayatlarının, ölümü dileyecek kadar büyük bir azaba dönüşmesini anlatıyor. Açlığa Doymak, "Ruhsal bir azap bedensel bir acıyla yenilebilir mi? İnsan en temel ihtiyacı olan yeme içme arzusunu bir amaç uğruna kesebilir mi" sorusuna cevap arıyor.

GÖZETLEME KULESİ

Ormanın en tepesinde bir yangın gözetleme kulesine bekçi olarak sığınan Nihat'la, otobüslerde hostes olarak çalışıp, Tosya'da otoyol kenarında küçük bir otogara sığınan Seher, başkalarından kaçarken birbirleriyle çarpıştıklarında, suçluluk duygularına karşı kendi kendilerine verdikleri savaşı artık birbirlerinin şahitliği altında yapmak zorunda kalırlar.


MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL


Temel, Sümela Manastırı'ndaki şifreyi çözüp, hazineyi bulmuş ve sevdiği kadına kavuşmuştur. Gerçekte, Rus mafyası Korkunç İvan'ın adamları bir değiş tokuş sırasında, Türk mafyasıyla çatışmış ve o sırada Temel kazdığı çukurdan çıkan Rus mafyasına ait altınları, Sümela'nın hazinesi zannederek almıştır. Altınlarına el konulan Rus mafyasının lideri İvan çıldırmıştır.

HOTEL TRANSYLVANIA

Otel Transilvanya, canavarlar ve ailelerinin diledikleri gibi yaşayabildikleri bir yerdir. Drakula, kızı Mavis'in 118. doğum günü için en ünlü canavarlarından bazılarını davet etmiştir; Frankenstein ve eşi, Mumya, Görünmez Adam ve daha nicesi. Dostları ağırlamak sorun değildir ama otele ilk kez gelen bir insan Mavis'le arkadaş olur ve Drakula'nın dünyası altüst olabilir.

ALACAKARANLIK:ŞAFAK VAKTİ 2

Bella ve Edward'ın kızı olan Renesmee'nin doğumundan sonra Cullen'ler diğer vampir klanlarını da bir araya getirmek için harekete geçerler. Zira Renesmee'yi en küçük bir iddia ve yalan ithamlardan korumaları gerekir.

Isparta 'Gökkube'sine kavuşacak

ISPARTA Belediyesi'nin Ulusal Kongre Sergi ve Konferans Salonu projesinin yapımı için start verildi. 35 dönüm arazi üzerine gökkubbe şeklinde inşa edilecek projenin açılışı 30 Ağustos 2013'de Zafer Bayramı'nda gerçekleştirilecek. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, 35 dönüm arazide inşa edilecek 8 bin metrekaresi ulusal fuar, kongre, sergi ve kapalı pazaryeri olarak kullanılacak projeyi yerinde tanıttı. Tanıtım törenine, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Hasan Hüseyin Kaçıkoç, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar ve MHP İl Başkanı İsa Yalçın ve çok sayıda davetli katıldı.

FUARLAR DÜZENLENECEK

Kapalı alanın 650 ton çelik malzemeden 'Gökkubbe' şeklinde inşa edileceğini kaydeden Başkan Günaydın, 9 bin metrekare kullanım alanlı 850 ton çelik malzemenin kullanıldığı katlı otopark yapılacağını da kaydetti. Bu projenin bir dönüşüm ve gelişim projesi olduğunu aktaran Başkan Günaydın, "Burası ulusal ve uluslararası fuar düzenlemek için yapılıyor. Toplantılar, kongreler burada yapılacak. Ayrıca halk pazarı olarak da kullanılacak. Projenin bitiş tarihi 30 Ağustos 2013 Zafer Bayramı" dedi.

8 AYDA BİTECEK

Uluslararası bir fuar düzenlenebilmesi için alt yapının tam olması, havalimanı olması, yeterli yatak kapasitesi olması gerektiğini belirten Başkan Günaydın, "Isparta'ya ikinci bir 5 yıldızlı otel daha açılıyor. Isparta'ya neden 640 bin ağaç diktik. Neden altyapısını yapıyoruz. İşte bu fuarları düzenlemek için. Bu anlamda bu tesis ekonominin bir lokomotifi olacak. Tesisi kendi imkânlarımızla yaptığımız tesis 8 milyon liraya mal olacak. 24 ayda bitecek tesisi 8 ayda bitiriyoruz" diye konuştu.

ISPARTA'NIN İHTİYACIYDI

Daha önce düzenledikleri Tarım Fuarı'nda Belediye Başkanı Günaydın'dan yeni bir fuar alanı yapılması talebinde bulunduklarını belirten Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar ise "Isparta'da yeterli fuar alanı yok. Böyle bir tesis Isparta'nın ihtiyacıydı. Hayırlı olsun" dedi. ITSO Başkanı Hasan Hüseyin Kaçıkoç da "Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Gerçekten fuar alanımız dardı. Uluslararası fuar için 5 bin metrekare üzerinde alan istiyorlar. Şimdi hem ulusal hem de uluslar arası fuar alanına kavuşacağız" dedi.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Başkan Günaydın ve projenin maket resmi

===


Milli Eğitim Müdürü okulları denetledi

KORKUTELİ İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kocagöz, köy okullarını ziyaret ederek sorunları hakkında bilgi aldı. Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kocagöz, ilk olarak İlçeye bağlı Ulucak Köyü ilkokulunu ziyaret ederek okul bahçesinde devam eden parke çalışmasını inceledi. Daha sonra sınıflara giren Kocagöz, okulların sıkıntılarını ve öğrencilerin durumları hakkında okul idaresi yetkililerinden bilgi aldı. Bu tür gezilerin devam edeceğini belirten Kocagöz, amaçlarını daha kaliteli bir eğitim vermek için sorun varsa, var olan sorunları çözmek olduğunu söyledi.

Daha sonra Avdan Köyü Şehit Ahmet Belen ilk ve ortaokulunu ziyaret etti. Okul yönetimi ve öğrencilerle konuşan Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kocagöz, "İdareci ve öğretmenlerimizin moral ve motivasyonlarını arttırmak, istek ve dilekleri dinlemek ve sorunları yerinde tespit etmek amaçlıyla geldiklerini söyledi. Bazı sınıfları da ziyaret ederek öğrencilerle sohbet eden Kocagöz, öğrencilerin istek ve taleplerini dinledi. Kocagöz, daha sonra İmecik Köyü Erkunt Traktör ilk ve ortaokulunu ziyaret etti.

Adem DURMAZ/KORKUTELİ, (DHA)
Foto: Ziyaretlerden foto


===


Aile ortamında yetişmek her çocuğun hakkı

ISPARTA Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, koruyucu aile uygulamasının yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla 'Önce Çocuk' sloganıyla kampanya başlattı. Çocukların ailelerinin yanında yetişmesine önem verdiklerini belirten İl Müdürü Yakup Kütük, "Ancak çeşitli sebeplerden dolayı ailesi yanında yetişme imkânı olmayan çocuklarımıza aile yanında yetişme ortamları oluşturmaya çalışıyoruz. Bu uygulamalardan biri koruyucu aile uygulaması. Çocuk Evleri'nde aile ortamı oluşturarak çocuklarımızın burada yetiştirilmesini sağlıyoruz" dedi.

Yurt ve yuva ortamında barınan bazı çocukları koruyucu ailelere vermeyi düşündüklerini kaydeden Kütük, "Bir çocuğun aile yanında yetişememesi hem çocuk hem ailesi için problemdir. Koruyucu aile, çocuğu kısa süreli olarak yetiştirilmesini sağlayan ailedir. Bu gönüllü olabildiği gibi bizim de desteğimizle koruyucu aile olabilir. T.C vatandaşı 25-55 yaş arasında evli ve çocuğu olanlar koruyucu aile olabilirler" diye konuştu.

ÇOCUK YUVASI KAPANIYOR

Koruyucu aileye 306 ile 408 lira arasında değişen ekonomik destek verdiklerini belirten Kütük, bunun yanında yılda iki defa eğitim, giyim, dershane, okul servis ücretinde destek verdiklerini söyledi.

Isparta'da 32 koruyucu aile bulunduğunu kaydeden Kütük, "Hemen koruyucu aile yanına çıkarılabilecek 20 çocuğumuz var. Koruyucu aile sayısının 50'ye çıkacağını düşünüyoruz. Koruyucu ailelik onu evlat edinme değil, çocuğun eğitim, kültürel ve sosyal alanda yetiştirilmesine yardımcı olmaktır" diye konuştu.

Yıllardır uygulanan yurt ve yuva uygulamasının çok başarılı olmadığını aktaran Kütük, şöyle konuştu:

"Bu nedenle hep aile ortamına yönlendiriyoruz. 2013 yılı sonuna kadar çocuk yuvası kapanacak. 2014 yılında Atabey Kız Yurdu ve Isparta'da ki çocuk yurdu kapatılacak. Koruyucu ailedeki, evlat edinme, sevgi evleri uygulamaları sürecek. Yurtta kalan çocukları çocuk evlerimize alacağız. 17 çocuk evinde 106 çocuğumuza bakıyoruz. Şu anda yuvada 20 çocuğumuz var."

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Yakup Kütük


===


Anaokulunda eylem

ANTALYA'nın Kemer İlçesi'nde Kemer Anaokulu'nun öğrenci velileri, okulun çıkış saatinin 16.00'dan 14.00'a alınmasına tepki gösterdi. Kemer Anaokulu'nda çocukları öğrenim gören bir grup veli, öğle saatlerinde okul önünde toplanarak, sabah 08.00 ile akşam 16.00 olan okul giriş ve çıkış saatlerinin değiştirilmesini protesto etti. Yaklaşık 2 ay önce atanan Müdür Nesrin Öztürkcan ile tartışan veliler, saatlerde yapılan değişikliğin kendilerine haber verilmediğini öne sürdü.

Okul saatlerinin yanı sıra çalışan personel sayısı ile yemek öğünlerinin azaltılmasına yönelik değişiklilerin de yapıldığını iddia eden veliler, eski sistemin devam etmesi için dilekçe yazacaklarını belirtti. Yapılan değişikliklerden Müdür Nesrin Öztürkcan'ı sorumlu tutan veliler, sıkıntılarının giderilmesini istedi.

Okulda önünde Müdür ile veliler arasında yaşanan tartışmada, zaman zaman gergin anlar da yaşandı. Müdür Öztürkcan, velilerle tartışmayı bırakıp okula girerken, polis ekipleri de okula geldi. Daha sonra okula gelen İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Veysi Aparı, eski sistemin devam edeceğini belirtti. Aparı'yı alkışlayan veliler, daha sonra okuldan ayrıldı.

Saffet YENİGÜN/KEMER, (DHA)
Foto: Okul önünde toplanan velilerin fotoları


===

Görme engelliler Kuran okuyacak

BURDUR Müftüsü Osman Artan, 'Dünya Engelliler Günü' etkinlikleri kapsamında Burdur İl Halk Kütüphanesi'ne görme engellilerin okuması için 'braille' (kabartma) alfabeli Kur'an-ı Kerim hediye etti. İl Halk Kütüphanesi'ndeki teslim törenine İl Müftüsü Osman Artan, Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Tanır, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bayram Keskin, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Birol Yılmaz ile Müdür Yardımcısı Aynur Altunkaya katıldı.

İl Müftüsü Osman Artan, görme engelli vatandaşların gönül gözleriyle gördüğünü belirtti. Kur'an-ı Kerim'de 'Sabredenlerin sabrının karşılığının cennet' olduğunun müjdelendiğini kaydeden Artan, "Peygamberimizin görme engelliler için özellikle, 'İki sevgisi, (gözleri işaret ederek) ile imtihan olup da buna sabredenlerin karşılığı ancak ve ancak cennettir' buyuruyor. Kuranı Kerim öğrenecek kardeşlerimizi tebrik etmek istiyorum. Gözleri görmese bile gönül gözleri görüyor" dedi.

BURDUR, (DHA)
Foto: Hediye töreni


===


Kaymakam çocuklarla oynadı

DEMRE Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman ve Milli Eğitim Şube Müdürü Cengiz Coşkun, Hacımusaoğlu Ana Okulu'nu ziyaret etti. Okul Müdürü Aysel Özkan tarafından karşılanan Kaymakam Karaman, okulda eğitim öğretim verilen 5 sınıfı tek tek ziyaret etti. Öğrencilerin derslerini izledi ardından öğrencilerle oynadı. Öğrencilere çeşitli sorular soran Kaymakam Karaman, miniklerden gelen sorulara da yanıt verdi.

Minik öğrencilere çeşitli hediyeler veren Kaymakam Karaman, ziyaretin ardından öğretmenlerle sohbet etti, onların sorunlarını dinledi. Eğitim öğretim anne karnında başladığını anlatan Kaymakam Karahan, "Ama ana sınıflarında önemli derecede şekil kazanır. Bu nedenle okul öncesi eğitim çok önemlidir. Sorunlarınızın çözümünde elimizden geldiği kadar yardımcı olacağız" dedi.

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)
Foto: Ziyaretten fotolar


===


Engelliler yemekte coştu

BURDUR Belediyesi tarafından 'Dünya Engelliler Günü'nde etkinlikleri kapsamında Serenler Otel'de engelli vatandaşlar için yemek verdi. Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya ve eşi Şevkiye Akkaya'nın ev sahipliğinde düzenlenen yemeğe Vali Nurettin Yılmaz ve eşi Hatice Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bayram Keskin, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Osman Koçıbay, Özürlüler Derneği Başkanı Vural Kanrıcı, engelliler ve aileleri katıldı.

Yemekte konuşan Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, "Belediye olarak her zaman engelli kardeşlerimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz" dedi. Vali Yılmaz ise "Bu gecede sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. Gösterdiğiniz ilgi ve sevgiye teşekkür ediyorum. Her şey gönlünüzce olsun." dedi.

Yemekten önce masaları tek tek dolaşan Vali Yılmaz ve Başkan Akkaya'ya engelli öğrenciler sevgi gösterilerinde bulundu. Engelli öğrenciler çalan müzik eşliğinde gönüllerince bir gece yaşarken Vali Nurettin Yılmaz'da piste çıkarak onlara eşlik etti.

BURDUR, (DHA)
Foto: Geceden fotolar


===

Dev dalgalar korkuttu

ANTALYA'nın Gazipaşa İlçesi'nde yağmurla birlikte etkili olan rüzgâr, denizde dev dalgalar oluşmasına neden oldu. Yağışla birlikte denizde başlayan ve saatteki hızı 70 kilometreyi bulan lodos nedeniyle sahil boyunda dev dalgalar oluştu. Gazipaşa Yat Limanı'nda ise 4 metreyi aşan dalgalar oluştu.

Dalgalar nedeniyle yat limanındaki balıkçı tekneleri batma tehlikesi geçirdi. Balıkçılar teknelerini dalgalardan korumak için uzun süre uğraş verdi. Gazipaşa Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, yağışlı havanın hafta boyunca etkili olacağını belirterek, vatandaşları önlem almaları konusunda uyardı.

Erdem KÖSE/GAZİPAŞA,(DHA)
Foto: Yat limanından dalga resimler


===


Validen öğrencilere tavsiyeler

AFYONKARAHİSAR'daki okulları ziyaret ederek incelemelerde bulunan Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Kadınana İlkokulu ve Merkez İmam-Hatim Ortaokulu'nda öğrencilerle bir araya geldi. Okul ziyaretlerine ilk olarak İmam-Hatim Ortaokulu'yla başlayan Vali İran Balkanlıoğlu'nu okulun fiziki durumuyla ilgili bilgi aldı. Okulda incelemelerini sürdüren Vali Balkanlıoğlu, sınıfları gezerek, öğrencilerle sohbet etti. Miniklerin okullarının güzelliğine değinen Balkanlıoğlu, İmam Hatip öğrencilerinin aldıkları eğitimin önemli olduğunu ifade etti.

Öğrencilere 'Dersi derste dinleyin' tavsiyesinde bulunan Balkanlıoğlu, "Öğretmeninize sorular sorun ve onun her türlü bilgisinden faydalanın. Ayrıca bol bol kitap okursanız, hemen her yerde başarılı olursunuz. Öğrencilik hayatındaki yaptığınız her başarılı çalışma, ilerde sizleri çok iyi konumlara getirecektir. Bu yüzden bu sıraların ve bu yılların değerini biliniz, geçen zaman bir kez daha geri getirilemiyor" dedi.

Öğrencilerin ardından veli toplantısının yapıldığı sınıfları da ziyaret eden Vali Balkanlıoğlu, velilerden çocuklarının hem okul hem, de okul dışındaki hayatlarını takip etmelerini istedi. Velilerin ardından öğretmenler bir araya gelen Vali Balkanlıoğlu, öğretmenlerin kalıplara sıkışıp kalmaması gerektiğini belirtti. Okul ziyaretine Kadınana İlkokulu'nda devam eden Vali Balkanlıoğlu, burada da öğrencilerle bir araya geldi.

Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: Vali Balkanlıoğlu'nun ziyaretinden foto


===

İGM'nin bütçesi 70 milyon

AFYONKARAHİSAR İl Genel Meclisi 2013 yılı mali bütçesi 70 milyon TL olarak oy çokluğuyla kabul edilerek Vali İrfan Balkanlıoğlu'nun onayına sunuldu. İl Genel Meclisi toplantısı Meclis Başkanı Salih Sel başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 2013 yılı performans planı ve bütçe oylaması görüşüldü. 2013 yılı bütçesi 70 milyon TL olarak oyçokluğuyla kabul edildi.

Ayağı yere basan, denk bir bütçe yaptıklarını belirten İGM Başkanı Sel, bütçedeki en büyük payın yol yapımı ile milli eğitime ayrıldığını söyledi. Milli eğitime ayrılan bütçenin 13 milyon TL'ye yakın olduğunu aktaran Başkan Sel, "Fiziki mekânlarda yetersizlikler vardı. O nedenle milli eğitime oldukça fazla bütçe ayırdık" dedi.

İGM'nin bütçesinin çok büyük olduğunu kaydeden Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Selçuk Çirkin ise bütçeyi komşu şehirlerinin bütçesiyle karşılaştırdı. Eskişehir'in 50 milyon TL, Kütahya'nın 50 milyon TL'lik bütçe yaptığını vurgulayan Çirkin, “Elimizden geldiğince düzgün bütçe yapmaya çalışıyoruz. Şimdiye kadar yaptığımız bütçeler de bunu gösteriyor. Hiç eksik vermemiş. Yapılan bütçelerin tamamı fazla vermiş, yani hamasi duygularla burada bütçe yapmıyoruz" diye konuştu.

Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: İGM'den Başkan Sel ve meclis fotoları

KENT-KÜLTÜR


Sahilin çakılı sanat eseri o
ldu

MURATPAŞA Belediyesi-Azize Kahraman Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde, Değirmenönü Sanat Merkezi'nde açılan 'Taş Bebek Kursu'nda, Antalya'nın Konyaaltı-Kemer ilçeleri arasındaki sahillerden toplanan çakıl taşları sanat eserlerine dönüştürülüyor. Genç ve yetişkin kursiyerler, çakıl taşlarından folklorik bebekler yaparken, 20-100 TL arasında satışa da sunup aile bütçelerine katkı sağlıyor. Sahilin doğal çakıl taşları, dar gelirli aileler için yeni bir kazanç kapısı oldu.

ÜRETİM PARAYA DÖNÜŞÜYOR

Kurs öğretmeni Gülşen Uçar'ın projesi olan 'Taş Bebek Kursu'na, genç kız ve kadınların ilgisi her geçen gün artıyor. Evlerinde sıkılan kadınlar, taş bebek yapımıyla yeni el becerisi kazanıp, üretimlerini de paraya dönüştürmenin sevincini yaşıyor. Taş bebek eğitimini veren Uçar, bebek yapımına uygun çakıl taşlarının özenle seçildiğini belirtti. Uçar, kursta, sabır isteyen çok zevkli bir çalışmayla bebek üretimi gerçekleştirildiğini belirtip, taş üzerinde uygulanan işlemi de şöyle özetledi;

ANADOLU KÜLTÜRÜ YANSITILIYOR

"Farklı büyüklüklerdeki çakıl taşlarını birbirine yapıştırıp önce bebeğin gövdesini, kol, bacak, ayak ve başını oluşturuyoruz. Seramik hamuruyla da giydirme yapıyoruz. Akrilik boya kullanarak, bebeğin kıyafeti üzerine Anadolu kültürünü yansıtan desenleri, motifleri işleyerek, göze hoş görünen, evlerde, işyerlerinde vitrinleri, masa ve sehpa üzerlerini süsleyen eserleri ortaya çıkarıyoruz. Başarılı olan kursiyerlerimiz, evlerinde boş oturmayıp, taş bebek üreterek para kazanmaya başlıyor."

Yusuf DEMİR/ANTALYA,(DHA)

Foto: Kursiyerler, çakıl taşlardan bebek yapım çalışması toplu ve kurs öğretmeni Gülşen Uçar, üretilen bebekleri gösterirken yakın plan görüntü


===


Antalya'ya sahneli yeni tiyatro

BİR süre önce kapanan Oda Tiyatro'nun yerinde 'Seans Cafe De Theatre' adıyla yeni bir tiyatro hizmete girdi. 200 koltuk kapasiteli salona sahip olan tiyatro, sanatseverlerin buluşma noktası olacak. Kafeterya konseptiyle birleştirilen tiyatro, Tiyatro Tempo'nun sahneye koyduğu ve yönetmenliğini Haluk Yüce'nin yaptığı 'Benim Sevgili Yağmurum' adlı ışık oyunlu eserle perdesini açtı. Tiyatro sahnesinde gerçekleşecek tiyatro, kukla, blacklight oyunları, drama dersleri, dans geceleri, canlı müzik, konser ve şovlarla Antalya'ya yeni bir soluk kazandıracak.

SALON GÖSTERİLERE AÇIK

Metropol Çarşısı'ndaki 'Seans Cafe de Theatre'nin açılış kurdelesini, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen kesti. Özel tiyatroların önemi üzerinde duran Evcilmen, "Büyük bir cesaret örneği göstererek, Antalya'nın kültür-sanat yaşamına katkıda bulunacaksınız" diyerek, işletmeci Sibel Kaplan ile Halis Altay'ı kutladı. Sanatın renkli dünyasını Antalyalılara yaşatma amacında olduklarını belirten Kaplan ise salonun okulların yılsonu gösterisi ve seminerler için de tahsis edileceğini hatırlattı. Kaplan, "Antalyalı sanatseverlere, canlı ve renkli bir dünyanın kapılarını açtık" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen açılış kurdelesini keserken, pasta kesilirken, davetliler ve işletmeciler başkanla bir arada toplu, oyundan sahne ve işletmeciler salonu gösterirken görüntüler.

===


Barda doğaçlama keyfi

ANTALYALI bir grup gençten oluşan 'İnce Ayar' adlı modern doğaçlama tiyatrosu, doğaçlama sanatını barlara taşıyıp, gençlere neşeli dakikalar yaşatıyor. Sahneye çıkan grup, seyirciyle de interaktif (etkileşimli) çalışma yapıyor. Kendi yarattıkları kısa oyunlarla izleyenleri güldürerek kahkahaya boğan doğaçlama grubu, Antalya'da bir ilki gerçekleştirmenin de heyecanını yaşıyor.

Kaleiçi semtindeki Jungle Bar'da sahneye çıkan İnce Ayar Doğaçlama Tiyatrosu, Ümit Özhan (yönetmen), Buket Kaçar, Eray Akay, Naci Erzurum, Tuğkan Parıltı, joker oyuncu Burhan Güneşli'den oluştu. Oyunların isimlerini önceden belirleyip, içeriklerini de sahnede şekillendiren grup, pazartesi günleri gençlerle buluşuyor. Sahnede beyin fırtınası yaratan oyuncular, izleyenlerden de destek alıyor.

Doğaçlama tiyatrosunun yönetmeni Ümit Özhan, İstanbul'daki Mahşer-i Cümbüş adlı doğaçlama grubunu örnek alıp üç yıl önce 'İnce Ayar'ı Antalya'ya kazandırdıklarını söyledi. Özhan, "İstanbul'da birçok eğlence mekânında doğaçlama yapılarak, izleyenlere keyifli dakikalar yaşatılıyor. Biz de grup olarak, barlara stres atmaya gelen gençleri, doğaçlama tiyatro sanatıyla eğlendirmeyi hedefledik" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Doğaçlama grubunun toplu, sahnede ve izleyenlerden görüntü.

===


Mozaik sanatını yaşatıyor

SERAMİK sanatçısı Gülden Toker, Antik Yunan ve Roma'da ortaya çıkan, günümüzde ise unutulmaya yüz tutan muhteşem mozaik sanatını Antalya'da yaşatıyor. Toker, Gaziantep ve Hatay'daki arkeoloji müzelerinde sergilenen mozaik eserlerin birebir benzerini kendi atölyesinde üretiyor. Sabır, özveri, titiz bir çalışmayla ortaya çıkan mozaik panolar, otantik mimari yapıların, turistik konaklama tesislerinin, restoranların, halka açık mekânların iç ve dış duvarlarını, zeminlerini süsleyecek.

Mozaik eserlerin renklendirilmesinde kimyasal boya yerine değişik renkteki toprak özünden elde edilen doğal boya kullanan Toker, 'Hedefim, mozaik sanatını Antalya'da yaygınlaştırıp, ölümsüzleşmesini sağlamak" dedi. Toker, mozaik çalışmalarında mitolojik konuları işleyip, çeşitli inançları, günlük hayatı tasvir ediyor. Eserler, geometrik ve bitkisel süslemelerle de zenginleştiriyor. Ünlü mozaik sanatçısı Selahattin Deniz'den destek de alan Toker, ilk kişisel mozaik sergisini yeni yıl içinde açacak.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Seramik sanatçısı Gülden Toker, mozaik çalışması yaparken yakın plan ve eserlerden görüntü===

Kadının çileli yaşamı

RESSAM Hasan Çakır, Anadolu kadınının çileli yaşamını resmedip, Aydın Kanza Sanat Galerisi'nde beğeniye sundu. Çakır'ın, 'Anadolu'da Kadın -1' adını verdiği sergisindeki eserler, sanatseverlerin beğenisini kazandı. Yağlıboya çalışması tablolarda kasalara sebze, meyve yerleştiren, ocak başında ekmek, yemek pişiren, yün eğiren, su ve sırtında odun taşıyan, derede çamaşır yıkayan, bağda-bahçede çalışan, çobanlık yapan, inek sağan, halı dokuyan, sırtında çocuğunu gezdiren, emziren kadın figürleri yer aldı.

Anadolu köylerini gezip kadınların yaşamını fotoğraflayan Çakır, yeni yılda açacağı ikinci kişisel sergisinde de yine ağır işlerde çalışan kadınları konu edinecek. Çakır, "Kadınlarımız, çok fedakâr, çok çalışkan insanlar. Çileli bir yaşam sürüyorlar. Bu durumları beni çok üzüyor. Bu yüzden kadın yaşamını anlatan seri resimler yapıp, sergilemeye karar verdim. Eserlerimin ilgi görmesi beni mutlu etti, çalışma şevkimi bir kat daha artırdı" dedi. Çakır, resim çalışmalarını evinin bir odasında sürdürüyor.

Yusuf DEMİR/ANTALYAİ, (DHA)
Foto: Sergiyi gezenlerden ve Hasan Çakır'ın tablo önünde görüntü


===


Ressamlar güç birliği yaptı

ANTALYALI ressamlar Nuray Akbulut Okutan ile Seval Kortel Yalçın, sanatlarında güç birliği yaptı. Okutan Fon Sanat, Yalçın da 'Deli Kedi' adlı atölyelerini birleştirdi. Ressamlar, 'Deli Kedi&Fon Sanat Atölyesi' adı altında resim çalışmalarına başladı. Sanatçılar, "Kira bedellerinin yüksek oluşundan dolayı atölyelerimizi birleştirdik" dedi. Atölye, Atatürk Caddesi üzerindeki Akıncı Pasajı'nda hizmete girdi.

Mermer tozlu resimleriyle ünlenen sanatçı Nuray Akbulut Okutan, atölyede karakalem, yağlıboya, suluboya, pastel boya resim, fotoğraf çekimi, geleneksel el sanatları eğitimleri verileceğini açıkladı. Okutan, "Haftanın değişik günlerinde çocuk, genç ve yetişkin gruplara resim sanatını sevdireceğiz. Güzel sanatlar lisesi ve fakültesi öğrencilerinin de alt yapılarını güçlendirerek sınavlarda başarılı olmalarını sağlayacağız" diye konuştu.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Ressam Nuray Akbulut ile Seval Kortel Yalçın'ın tabloların önünde değişik görüntüleri

===


'3. Sayfa' Çarşamba akşamları

KIRMIZI Kalem Tiyatro'nun, Bahçelievler Pamir Caddesi üzerindeki 30 kişilik cep sahnesinde sahneye koyduğu '3. Sayfa' adlı oyun, izlenme rekoru kırıyor. Her hafta cuma günleri tekrarlanan oyun, bundan böyle çarşamba günleri saat 20.00'de izlenebilecek. Oyuna genç kızlar ve yetişkin kadınlar büyük ilgi gösteriyor. Ahmet Avkıran'ın yönettiği, Gözlem Küçük'ün rol aldığı tek kişilik oyun, ilgiyle izleniyor.

Gerçekçi rolüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Gözlem Küçük, toplumların kanayan yarası olan kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz konularını çok boyutlu gözler önüne seriyor. Oyun sırasında gözyaşlarına hâkim olamayan sanatçı, "Olayları kendim yaşamış, yaşıyormuş gibi bir hisse, duyguya kapılıyor, gergin anlar yaşıyorum" dedi. Küçük, şiddet ve tecavüze uğrayan bir kadının yaşamından kesitleri gözler önüne seriyor.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Gülden Gözlem Küçük'ün sahnede görütüsü===


Ruhlar hafta sonu gidiyor

ANTALYA Devlet Tiyatrosu'nun (ADT) 'Pişti'nin ardından sahneye koyduğu 'Ruhlar Gelirse' adlı oyun, izlenme rekoru kırdı. 23 Kasım'da başlayıp, bugüne kadar 9 kez sahnelenen oyun, son kez yarın akşam izlenecek. Noel Cowart'ın yazdığı, Arif H. Özbilen'in Türkçeye çevirdiği, Ali Meriç'in yönettiği oyun, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahneleniyor. Oyun, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, savaş kayıplarının arkasından insanlara 'moral olsun' diye yazılmış. Son derece komik ve eğlenceli olan eserde, ruhlarla birlikte yaşamak zorunda kalan roman yazarının hayatı komik sahnelerle anlatılıyor.

'Ruhlar Gelirse' adlı oyunda, Süheyla Çöllü, Senem Şahin, Sedat Mayadağ, Gerçek Sağlar, Gül Tunççekici, Selim Türkyılmaz, Ebru Zeliha Sırkıntı rol aldı. Yönetmen Ali Meriç, "Antalyalı, bu oyundaki çok komik sahneler karşısında doyasıya güldü, doyasıya kahkaha atarak rahatladı. Oyunda, yazar yeni karısıyla evde yaşarken, eski karısının ruhu da içeri giriyor, bunu bir tek kendisi görebiliyor. Sonra sürpriz bir ruh daha oluşuyor. Salonda gülme krizleri bundan sonra yaşanıyor" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Oyundan sahne görüntüsü


===


Lucia, son kez

ANTALYA Devlet Opera ve Balesi'nin (ANTDOB) yeni eserlerinden olan ve önceki gösterimlerinde büyük ilgiyle izlenen 'Lucia Di Lammermoor', yarın akşam son kez opera severlerle buluşacak. Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde izlenen üç perdelik eserde, Katolik ve Protestanlar arasında din savaşlarının yaşandığı bir dönem anlatılıyor, 'aşk' ve 'güç' savaşlarına da önemli vurgular yapılıyor. Opera, güçlü bir kadın karakter olan 'Lucia' üzerinde yoğunlaşıyor.

İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini'nin yönetmenliğini yaptığı 'Lucia Di Lammermoor', güçlü aryalarıyla beğeni toplayan bir eser. Temsilde, orkestrayı şef Nicolae Dohotaru yöniyor. Koro çalışması Caner Ruhselman'a ait olan eserde 'Lucia' rolünü Aslı Ayan, 'Edgardo' rolünü ise Murat Karahan canlandırıyor. Serhat Konukman 'Enrico', Erdem Baydar 'Raimando', Oben Bostancı 'Artura', Ebru Kaptan 'Alisa' ve A. Özhan Gümüş ise 'Normanno' karakteriyle sahne alıyor.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Oyundan görüntü


==========

SERGİLER:

==========ANSAN

-Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci resim sergisi………………………….26 Kasım-7 AralıkORKUN&OZAN SANAT GALERİSİ

-Zeki Serbest'in resim sergisi………………………………………..…...9 Kasım-15 AralıkAYDIN KANZA SANAT GALERİSİ

-Hasan Çakır'ın resim sergisi…………………………………………..……...03-12 Aralık

-Alper Baler'in (atölye) mask sergisi………………………………………….17-27 AralıkDEVLET GÜZEL SANATLAR GALERİSİ

-Osman Dülek'in resim sergisi…………………………………………30 Kasım-10 Aralık2000 PLAZA SANAT GALERİSİ

-Ladin Kanat'ın soyut resim sergisi…………………………………....16 Kasım-10 AralıkANTALYA MÜZESİ

-Mustafa Köseoğlu'nun resim sergisi……………………………………1……1-15 Aralık

= = = = = = = = = =

OPERA - BALE

= = == = = = = = =

ANTALYA DEVLET OPERA VE BALESİ

-Lucıa Dı lammermoor (Opera)………………………………………………..08 Aralık

-L.V. Beethoven 9. Senfoni (Konser)………………………………………….10 Aralık

-Türküyem (Müzikli oyun)…………………………………………………….11 Aralık= = = = = = =

TİYATRO

= = == = = =

ANTALYA DEVLET TİYATROSU

(Haşim İşcan Kültür Merkezi)

-Ruhlar Gelirse…………………………………………...……………………7-8 Aralık


BÜYÜKŞEHİR KÜLTÜR SALONU

-Neyzen (Samsun Sanat Tiyatrosu)…………………………………………..9-10 AralıkKIRMIZI KALEM TİYATRO

(Yenimahalle Kültür Merkezi)

-Mutfak Cadıları…………………………………………………………01-08-15 Aralık


(Antalya Kültür Merkezi)

-Kayıp Şehir Atlantis …………………………………………………………..16 AralıkYENİMAHALLE KÜLTÜR MERKEZİ

-İmparatorluk (İzmir Yenikapı Tiyatrosu)……………………………………..22 Aralık


= = = = = = =

FESTİV
AL

= = == = = =

ANTALYA KÜLTÜR MERKEZİ

-Antalya Piyano Festivali…………………………………………….16 Kasım-8 Aralık= = = = = = =

KONSER

= = == = = =AKM SALONU

-Ali Ekber Çiçek (Divriği Kültür Derneği)…………………………………..11 Aralık

CHP Muratpaşa Grubu'nda karşılıklı suçlamalar tansiyonu artırdı, küfürler uçuştuEteklerdeki taşlar döküldü

CHP'nin Antalya'da Muratpaşa Belediye meclis grubu karıştı. Grup içinde grup gibi hareket eden 4 meclis üyesi Figen Çalıkuşu, Cem Balkan, Gültekin Otur, Zühre Yolcu ve diğerleri arasında atışma savaşı yaşandı. Tartışmada küfürler uçuştu, karşılıklı suçlamaların ardı arkası kesilmedi.

İlçe başkanlığında toplanan meclis grubuna katılmak isteyen partinin Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Atmaca ve Muratpaşa İlçe Başkanı Ercan Erkan arasında grup toplantısının iptaline kadar uzanan tartışmanın ardından, şimdi de meclis üyeleri birbirine girdi. Küfürlerin uçuştuğu tartışmanın izleri, salı günü toplanan Muratpaşa Belediye Meclisi'nde de devam etti. CHP'li Meclis Üyesi Gültekin Otur, tansiyonu yükselince meclis salonundan ayrıldı.

EVCİLMEN'DEN SİTEM

CHP Muratpaşa Meclis grubu, belediye meclisi toplantısı öncesinde ilçe başkanlığında bir araya geldi. Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, falez kıyı bandında belediyeye ait bir arsanın satılmak istenmesine karşı belediye meclis üyeleri Figen Çalıkuşu, Cem Balkan, Gültekin Otur ve Zühre Yolcu'nun çekimser oy kullanılmasını eleştirdi. Başkan Evcilmen isim vermedi, ama kimi işaret ettiğini net olarak gösterdi. Evcilmen, meclis grubunun bir arada hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

KENDİNİ AÇIKLADI

Evcilmen'in konuşmasının ardından 4 çekimserden biri olan Gültekin Otur söz alarak, Antalya'da yayın yapan bir yerel gazetede 'Toros Karacaoğlan' müstear ismiyle köşe yazıları yazan bir kişinin sürekli kendilerine hakaret ettiğini belirterek, "Toros Karacaoğlan kimdir?" diye sordu. Bu soru üzerine ayağa kalkan Meclis Üyesi İbrahim Akkaya, "Toros Karacaoğlan benim. Sen ayısısın" dedi. Bu sözler üzerine CHP grubunun tansiyonu bir anda yükseldi. Dört çekimserden Cem Balkan ise Akkaya'yı nezakete davet etti, terbiyesizlik yaptığını söyledi, ama karşılığını "Sen konuşma lan p......." sözleriyle aldı.

ÇOK SERT KARŞILIK

Tartışmaya Figen Çalıkuşu da dahil olurken, ona müdahale aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Hüseyin Kazancı'dan geldi. Kazancı, Çalıkuşu'na "Sen kimsin ya, nereden geldin buraya, ne iş yaparsın" diye bağırdı. Çalıkuşu'nun Hüseyin Kazancı'ya karşılığı çok sert oldu. Aynı zamanda avukat olan Çalıkuşu, "Ben kiraladığı küçük bir dükkanın 330 metrekare kaçağı çıkıp, yıkım kararı alınınca kendi belediyesine dava açtıran meclis üyelerinden değilim" dedi. Kazancı ise "Bizden ne istiyorsunuz? Yeter artık, çek git" dedi.

'OĞLUMA KADAR UZANDIN'

Meclis grubunda ikili arasındaki diyaloğa İbrahim Akkaya da dahil oldu. Akkaya, bir başka meclis üyesi Mehmet Tosun'la birlikte yargılanıp beraat ettikleri, bir süre hapis yattıkları Muratpaşa Belediyespor davasının sorumlusu olarak Figen Çalıkuşu'nu işaret etti, "Bütün bunlar sizin yüzünüzden başımıza geldi. Asılsız iddialarının kaynağı sensin, beni sen ihbar ettin" dedi. Akkaya'nın iddiaları bununla sınırlı kalmadı. Antalya'nın vergi rekortmeni avukatlarından Bora Terzioğlu'nun yanında staj yapan oğlunun da Çalıkuşu'nun araya girmesiyle stajına son verildiğini söyledi.

EVCİLMEN VE ÇALIKUŞU KARŞI KARŞIYA

Meclis üyeleri arasında tartışmalar tüm şiddetiyle sürerken Başkan Evcilmen, "Boş boş konuşuyorsunuz" diyerek araya girdi. Başkan Evcilmen'e cevap, Figen Çalıkuşu'dan geldi. Çalıkuşu, "Boş boş konuşmuyoruz. Sokakta insanlar Muratpaşa'yı konuşuyor. Dedeman tarafından bunca yıldır işgal altındaki yolların savcılığın emriyle açıldığını konuşuyorlar" dedi.

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
Fotosuz: Figen Çalıkuşu, İbrahim Akkaya,

Başkan Evcilmen fotoları.


- KUTU -


AĞIZLARI BIÇAK AÇMIYOR: Muratpaşa'da CHP'nin meclis grubunda yaşanan olaylarla ilgili taraflar konuşmayı reddetti. İlçe Başkanı Ercan Erkan, grup toplantısında yaşananları basın aracılığıyla değerlendirmenin doğru bir yaklaşım olmadığını, olmayacağını söyledi. "Grupta konuşulanlar orada kalır" diyen İlçe Başkanı Erkan, herhangi bir disiplin sürecinin şimdilik kaydıyla söz konusu olmadığını söyledi.

- KUTU -

PARTİDE ÜÇ YORUM: Safların ilk kez bu kadar netleştiği tartışma sonrası parti içinde üç ayaklı bir değerlendirme ortaya çıktı. Bir tarafta 'Eteklerdeki taşlar döküldü. Herkes rahatladı' yorumu diğer tarafta 'Sadece doğru bildiklerini söylemek isteyen 4 meclis üyesi linç edildi' değerlendirmesi yapıldı. Parti içinde taraftar bulan bir başka görüş ise 'Dörtlünün yarattığı gerginlik ancak bu kadar idare edilebildi. Diğer meclis üyelerini patlattılar' şeklinde oluştu.


===


Vali Altıparmak, başkanvekili oldu

EXPO'nun 2 numarası

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in ardından EXP0 2016 Antalya'nın en yetkili ikinci ismi oldu. EXPO'nun Ankara'da gerçekleştirilen ilk yönetim kurulu toplantısında Vali Altıparmak başkanvekili olarak atandı.

Antalya EXPO 2016'nın ilk yönetim kurulu toplantısı, Ankara'da yapıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker'in başkanlık ettiği toplantıya EXPO Yönetim Kurulu üyeleri tam kadro katıldı. Toplantıya, Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Dışişleri, Ekonomi, Kültür ve Turizm bakanlıkları temsilcileri, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak ile Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu katıldı.

Vali Altıparmak, EXPO'nun ilk yönetim kurulu toplantısında Antalya'da devam eden teşkilatlanma çalışması hakkında Bakan Eker'e sunum yapıldığını kaydetti. Vali Altıparmak, “Sekretaryanın kurulacağı bina ve devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdik. Bu konuda alternatifli bir çalışma yürütüyoruz. Halihazırda 4- 5 alternatifimiz var. Antalya Havalimanı'na ve EXPO alanına yakın, fakat merkezle de bağlantısı rahat kurulacak yer arayışımız sürüyor" dedi.

Bununla birlikte EXPO 2016 Antalya Kanunu'nun yönetmelikleri hazırlığının toplantıda gündeme geldiğini belirten Altıparmak, “Yönetmelikler olmadan ne personel alınabilir ne de ihaleler gerçekleştirilebilir. Bu açıdan üzerinde durulan bir konu başlığımız da toplantıda bu oldu. 3 ayrı yönetmelik çalışması bu çerçevede sürdürülüyor. Taslak metinler yönetim kurulu toplantısında masaya yatırıldı, sunumları gerçekleştirildi" diye konuştu.

İlk kez EXPO 2016'nın Yönetim Kurulu olarak bir araya gelen ekibin oldukça uyumlu ve verimli olduğunu kaydeden Vali Altıparmak, ikinci toplantının ise Ocak ayında Antalya'da yapılacağını aktardı. Toplantı tarihi olarak 5 Ocak Cumartesi günü belirlenirken ilk toplantıda ayrıca Vali Ahmet Altıparmak başkanvekili olarak belirlendi. Böylece Altıparmak, kanunda her ay olağan toplanması zorunlu olan Yönetim Kurulu'na Bakan Eker'in katılmadığı zamanlarda başkanlık edecek.

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
Foto: Ahmet Altıparmak


===


Yunan piyanist Pappas'a büyük ilgi

DÜNYACA ünlü sanatçı ve grupları Antalya'da buluşturan Uluslararası Antalya Piyano Festivali halk konserleri kapsamında Yunan piyanist Anastasios Pappas konser verdi. Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleşen ücretsiz halk konserine vatandaşların ve öğrencilerin ilgisi büyük oldu. Şehrin uzak bölgelerinde yaşayan ve konserlere gelme şansı bulunmayan izleyicileri klasik müzikle tanıştırmak amacıyla düzenlenen halk konserleri, Pappas konseri ile son buldu.

Festivale davet edilmiş olmanın kendisi için çok özel olduğunu ifade eden sanatçı, salondaki konserinin yanı sıra halk konseri vermekten de çok mutlu olduğunu dile getirdi. Konser sırasında izleyicilere parçalar hakkında da bilgi veren Pappas, “Bu şehrin kendine ait bir festivalinin olması çok güzel. Aynı dili konuşuyor olmasak da burada kendimi ülkemde gibi hissettim. Seyircinin ilgisi çok iyiydi. Burada görüyorum ki bu festival halkla bütünleşmiş" diye konhuştu.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Konser fotoları


===


Akseki'ye mevsimin ilk karı düştü

ANTALYA'nın Akseki İlçesi'nde yılın ilk karı yağdı. Geçen pazartesiden beri etkili olan fırtınanın ardından önceki gece yarısı kar yağışı başladı. Kar yağışı sabah saatlerine kadar aralıklar devam etti. Belendağı, Koru, Karşıyaka ve Asar tepeleri beyaza büründü. Sabah beyaz manzarayla karşılaşanlar, oldukça şaşırdı.

Adem ÇETİN/AKSEKİ, (DHA)
Foto: Karlı tepeler


===

Kaymakamlık yardıma koştu

MANAVGAT'ta uygulanan 'Toplumda Şiddeti Önleme Projesi'nin sonuçları hakkında düzenlenen bir basın toplantısıyla bilgi verildi. Manavgat Kaymakamlığı Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya Kaymakam Emir Osman Bulgurlu, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Taşkıran ve Kaymakamlık Kalite Yönetim Birimi Sorumlusu Özde Cengiz katıldı.

Kaymakam Bulgurlu 1 Şubat 2012'den bu yana uygulamaya koydukları 'Toplumda Şiddeti Önleme' proje kapsamında 10 ayda 145 aileyle iletişime geçtiklerini, bu ailelerden 72'sine destek sağladıklarını söyledi. Destek verilen aileleri Toplum Destek Birimi'nde görevli 1 sağlık görevlisi, 1 din görevlisi, 1 rehber öğretmen ve 1 emniyet görevlisiyle birlikte ziyaret ettiklerini anlatan Kaymakam Bulgurlu, ziyaretlerde ailelerin sorunlarını dinlediklerini ve çözüm yolları aradıklarını belirtti.

Proje kapsamında 25 aileye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gıda yardımı yapıldığını aktaran Kaymakam Bulgurlu, "10 aileye iş bulundu, 29 aileye kıyafet yardımı yapıldı, 18 ailenin sağlık problemleri çözüldü, 3 aileye nakdi yardım yapıldı, 4 ailenin eğitim sorunları çözüldü ve 72 aileye rehberlik hizmeti verildi" dedi. Ailelerin sosyo-ekonomik durumlarının da incelendiğini kaydeden Kaymakam Bulgurlu, ailelerin yüzde 23'ünün göç yoluyla Manavgat'a geldiğini aktardı.

İlçede yürütülen 'Trafik Güvenliği ve Disipliner Turizm Çalışması' konusunda da bilgiler veren Kaymakam Bulgurlu, "Manavgat Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği ise 13 bin 48 turizm aracını kontrol etti. Eksiği bulunan 428 araç sürücüsüne cezai işlem uygulandı. Yine, turizm sektöründe faaliyet gösteren 1200 sürücüye trafik konularında eğitim verildi. Jandarma ekipleri de 641 aracı denetledi, 17 sürücü hakkında işlem yapıldı" diye konuştu.

Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)
Foto: Toplantıdan

===


Her birey engelli adayı

KORKUTELİ Fatma-Mehmet Cadıl Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri, 'Dünya Engelliler Günü' etkinlikleri kapsamında Özel Umut Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti. Ziyarete katılan öğrenciler Hilal Atalay, Nedim Bekar, Kübra Nur Çöpel, Zeynep Esin Çalık, Şaban adaletli ve Şule Erdem ile Müdür Başyardımcısı Süleyman Atalay, engelli öğrencilere karanfil verdi.

Müdür Başyardımcısı Süleyman Atalay, her sağlıklı insanın aynı zamanda bir 'engelli adayı' olduğunu hatırlatarak, "Herkesin empati kurması gerekiyor. Sevgi ve dayanışmayla pek çok sorunun üstesinden geleceğimize inanıyorum. Birtakım engellerine rağmen yaşama sevinçlerinden bir şey kaybetmeyerek yaşayan engelli kardeşlerimize mutlu ve onurlu bir yaşam diliyorum" diye konuştu.

Özle Umut Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Şaban Kıvrak ise "Toplum olarak bu konuda da bilinçlenmeli ve üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Unutulmamalıdır ki her birey engelli olmaya aday kişidir. Engelli vatandaşlarımızın hayat kendilerine zor olduğu gibi çevresindekilere de zor. Toplum olarak bize düşen empati yaparak onların her daim yardımına koşmaktır" diye konuştu.

Adem DURMAZ/KORKUTELİ,(DHA)
Foto: Ziyaretten

SPOR HABERLERİ

==============* 5'inci yılını dolduracak olan Özdilek için, yeniler de eskiler de aynı görüşü savunuyor.* Antalyaspor'da '2'nci 5 Yıllık Kalkınma Planı' masaya yatırılıyor.* Efsane başkanlar, 5'nci yılını dolduracak Mehmet Özdilek'in 5 yıl daha kalması gerektiğini belirtiyorSedat Peker: Yapılacak en doğru hareket

Hasan Subaşı: İstikrar için Mehmet Özdilek'le devam edilmeli


Dünyada Alex Türkiye'de Şifo

* Peker ve Hasan Subaşı, Alex Ferguson modelini örnek gösterip Antalyaspor'u zirveye taşıyan Mehmet Özdilek'le 5 yıl daha çalışılması gerektiğini savunuyor.

* Başkan Akıncıoğlu, 2'nci Başkan Ali Yılmaz, Asbaşkan Hüseyin Acarlıoğlu ve yönetici Salih Peker, Antalyaspor'u sıfırdan bu noktaya getiren Özdilek'le daha uzun yıllar beraber olabileceklerinin sinyalini verdi.

MEDİCAL Park Antalyaspor Yönetim Kurulu, dünyada bir kulüple en uzun çalışan Manchester United'ın efsane teknik adamı Alex Ferguson modelini, Mehmet Özdilek'le bir 5 yıl daha anlaşarak Türkiye'de uygulamayı hedefliyor. Başkan Hasan Akıncıoğlu, bunun mümkün olabileceğini savunurken, yönetim olarak böyle bir düşünce içinde olduklarını ifade etti. 2'nci Başkan Ali Yılmaz da “İçimizden biri. Duruşuyla güven veriyor. Konu en kısa zamanda masaya yatırılacak" yorumunu yaptı. Asbaşkan Hüseyin Acarlıoğlu'nun görüşü ise şöyle;

ACARLIOĞLU: DOKULAR UYUŞUYOR

“Şifo artık bizden biri. Bütünleştik. Dokularımız uyuşuyor. Kendisini işinde çok iyi geliştirdi. Neden olmasın 5 yıl daha. İstesin 10 yıl daha birlikte oluruz. Yönetimde kaldığımız sürece birlikte çalışırız. Özdilek her yönüyle bizlerin güvenine layık olmuştur." Yönetici Salih Peker de “Sık sık hocaların değiştiği döneme bakıyoruz, bir de son 5 yıla. Demek ki başarı için kulüpler sık sık hoca değiştirmemeli. Özdilek büyük sıkıntılar yaşadı. Ekonomik çıkmaz nedeniyle değişken kadrolar kurmak zorunda kaldı. Ama sonunda arzu ettiği kadroyu kurdu" diye konuştu.

EFSANE BAŞKANLAR NE DİYOR

Antalyaspor'un efsane başkanları Sedat Peker ve Hasan Subaşı da Mehmet Özdilek'le ilgili soruları yanıtlarken olumlu görüş bildirdi. Hasan Subaşı, “İstikrar için Mehmet Özdilek'le bir 5 yıl daha çalışılmalı. Yönetimin başarılı çalışmaları, sportif başarıyla bütünleşti. Ortaya çıkan sonuç Özdilek'le devam edilmesini işaret ediyor" derken, Sedat Peker de “Mehmet Özdilek'le bir 5 yıl daha devam kararı, yapılacak en doğru harekettir. Bir kulüp alıştığı, güvendiği hocayla uzun yıllar çalışmalı ki başarı katlanarak artsın" ifadesini kullandı.

Ahmet GEVEN/ANTALYA (DHA)
Foto: Sedat Peker, Hasan Subaşı, Mehmet Özdilek fotoları- KUTU -Sponsor Concorde

Antalyaspor'un pazar günü oynayacağı Akhisar Belediyesi Gençlik ve Spor maçının deplasman sponsorluğunu Concorde De Luxe Resort Oteli üstlendi. Yönetim kurulu üyesi Erkan Yağcı'nın yönetim kurulu başkanı olduğu Concorde De Luxe Resort, hafta sonu Mersin İdman Yurdu karşılaşmasının catering sponsorluğunu da üstlenmişti. Başkan Hasan Akıncıoğlu, Erkan Yağcı için teşekkür mesajı yayınladı.


fotosuz===


Minev ayrıldı

ANTALYASPOR'a geçen sezon başında dahil olan ve 25 maçta ilk 11'de sahaya çıkıp toplam 2 bin 160 dakika ile takımın en istikrarlı oyuncularından biri haline gelen Veselin Minev, bu sezon formaya uzak kalınca takımdan ayrılma kararı aldı. Bulgar oyuncu, teknik direktör Mehmet Özdilek ile konuştuktan sonra kararını açıkladı. Dün sabah Hasan Subaşı Tesisleri'ne gelen Minev, idman sonrası takım arkadaşlarıyla tek tek vedalaştı ve oyuncuların alkışları arasında kulüpten ayrıldı. Bundan böyle ülkesinde top koşturacağını ifade eden Minev, bu sezon ilk 4 haftada 90'ar dakika sahada kalırken, son 10 haftadır forma şansı bulamıyordu.

UĞUR YOK, ERGÜN BELKİ

Antalyaspor'da Akhisar maçının hazırlıkları ise sürüyor. Salonda çalışan Uğur İnceman'ın Akhisar maçında görev alamayacağı, iyileşen ve takımla çalışmalara katılan Ergün Teber'in de oynama ihtimalinin yüksek olduğu ifade edildi. Teknik direktör Mehmet Özdilek, çalışmaların yüksek moralle sürdüğünü belirterek, “Tüm oyuncuların istekli ve arzulu olmaları beni fazlasıyla memnun ediyor. Zaten başarı da bu anlayışla geliyor. Her yönüyle Akhisar maçına konsantre oluyoruzö dedi.

Ahmet GEVEN/ANTALYA, (DHA)
Foto: Minev fotosu


===Kadın taraftara çağrı

Manavgat Evrensekispor'un Belediye Bingölspor maçını, cezası nedeniyle sadece kadınlar ve çocuklar izleyebilecek. Başkan Şehirli'den kadın taraftara çağrı var

SPOR Toto 3. Lig 2.Grup'ta mücadele eden Manavgat Evrensekispor, bu hafta sonu karşılaşacağı Belediye Bingölspor maçı hazırlıklarını sürdürüyor. Teknik direktör Mustafa Çobanoğlu nezaretinde antrenmanlarını sürdüren futbolcular, kuvvet, teknik ve taktik çalışması yaptı. Teknik direktör Çobanoğlu, bu hafta oynayacakları maçtan galip ayrılmak istediklerini söyledi.

Ligin ilk yarısının bitimine 3 hafta kaldığını hatırlatan Çobanoğlu, üst sıralardan kopmamak için 3 maçı da kazanmak istediklerini belirtti. Dardanelspor maçında yaşanan olaylar nedeniyle ceza aldıklarını hatırlatan Çobanoğlu "Olaylar nedeniyle 3 maç ceza aldık. Bu hafta oynayacağımız maçımızı sadece kadın ve 12 yaş altı çocuklarımız izleyebiliyor. Tüm kadınlarımızı bizi desteklemek için tribüne davet ediyoruz" dedi.

KADINLARA ÇAĞRI

Kulüp Başkanı Musa Şehirli de Dardanelspor maçında yaşanan talihsiz olaylara değinerek, "Maç günü kadın seyirci ve çocuklara yönelik mehter gösterisi sunacağız. Bu maçla birlikte gerçek performansımızı göstereceğiz. Manavgat'tan kadın ve çocuk seyircilere yönelik servis kaldıracağız. İlk yarının bitmesine 3 maçımız kaldı. Üç maçı da alarak 9 puan almayı hedefliyoruz" dedi.

Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)
Foto: Antrenman fotosu


===Mesai başladı

Haftayı 'bay' geçirecek Alanyaspor, yarın Fildişi Sahili 1'nci Lig takımlarından San Pedro ile hazırlık maçı oynayacak.

SPOR Toto 2'nci Lig Beyaz Grup'taki temsilcimiz Alanyaspor'da 4 günlük izin dün sona erdi. Önümüzdeki haftayı 'bay' geçirecek turuncu yeşilliler, Fildişi Sahili 1'nci Lig ekiplerinden San Pedro ile yarın hazırlık maçı oynayacak. Oba Stadı'ndaki karşılaşma saat 13.30'da başlayacak.

Teknik direktör Ali Haydar Durusoy, takım olarak güzel bir ivme yakaladıklarını belirterek, lige verdikleri arayı hazırlık maçı yaparak değerlendireceklerini söyledi. Futbolculara verilen 4 günlük iznin sona erdiğini, Gaziosmanpaşa maçı hazırlıklarına başladıklarını dile getiren Durusoy, "Maç kondisyonumuzu kaybetmemek adına San Pedro ile hazırlık maçı yapacağız. Tüm taraftarlarımızı bu renkli maça davet ediyorum" dedi.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)
Foto: Ali Haydar Durusoy ve Alanyasporlu futbolcular===Tekirova inanıyor

SPOR Toto 3'üncü Lig 1'nci Grup'taki başarılı temsilcimiz Tekirova Belediyespor, sezonun 15'inci haftasında pazar günü Kastamonuspor'la deplasmanda karşı karşıya gelecek. Bu maçın hazırlıklarını sürdüren mavi beyazlı takımda tek hedef bulunduğu yerin üzerine çıkmak. galibiyet. Tekirova Belediyespor Antrenörü Gürkan Ferhatoğlu, iyi bir hava yakaladıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Pazarspor maçında takım haline iyi mücadele ettik ve haklı bir galibiyet aldık. Pazar günü ligin güçlü ekiplerinden Kastamonu ile oynayacağımız maça da iyi hazırlandık. Bizim için zorlu bir deplasman olacak ama Kastamonu'ya erken gidip rakım ve hava şartlarına oyuncularımı hazırlayacağım. Maç günü de istediğimiz ve planladığımız oyunu ortaya koyarsak Tekirova'ya hedeflediğimiz 3 puanla dönmemek için hiçbir neden yok."

Foto: Tekirova takım, hoca fotosu

Budak: Söz konusu Antalya ise gerisi teferruat


ATSO Başkanı Budak, kentin sorunlarını ele aldıkları Arama Konferansı'na katılımları nedeniyle Vali Altıparmak ile Başkan Akaydın'a övgü yağdırdı, "Söz Antalya olunca gerisinin teferruat olduğunu gördük" dedi.

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından hafta sonu Belek'te gerçekleştirilen '2023 Antalya Vizyonunu Arama Konferansı' büyük yankı uyandırdı. Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Oğuz Babüroğlu'nun yönetiminde Antalya tarihinde ilk kez düzenlenen toplantı, geniş katılımla düzenlendi. Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın başta olmak üzere geniş katılımlı konferansta tarımdan ticarete, turizmden sanata kentin geleceği masaya yatırıldı, sorunlar ve çözüm yolları tartışıldı.

Toplantıya ilişkin bir açıklama yapan ATSO Başkanı Çetin Osman Başkan Budak, "Sayın valimizin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın da destekleriyle bu düzey ve kapsamda bir toplantı Antalya tarihinde ilk kez yapıldı. Antalya vizyonuna katkı yapacak ve birlikte Antalya'nın daha hızlı gelişmesine katkı sağlayabilecek kişiler bir araya gelmiş ve 2 tam gün boyunca yalnızca Antalya'nın vizyonunun ne olması gerektiğini, sektörleri, projeleri, önerileri, hedefleri konuşmuşlardır" diye konuştu.

Arama Konferansı'nın kentin gelecek vizyonunun belirlenmesi açısından bir milad özelliği taşımasını umduğunu ve bu toplantıda ortaya konan görüşler ve değerlendirmeler sonunda Antalya'nın 2023 vizyonu için bir yol haritası hazırlanacağını belirten Budak, “Bu toplantıların sistematik bir bakış açısı ile somut çıktılara dönüşmesi gerekir. Çalışmalarımız tek bir konferans ile kalmayacak. Halkımız da kent vizyonunun belirlenmesi sürecine aktif olarak katılmalıdır" dedi.

DAHA İŞİN BAŞINDAYIZ

Arama Konferansı boyunca başta Vali Altıparmak ve Başkan Akaydın olmak üzere tüm katılımcıların son derece dinamik bir performans sergilediğini ve katkı koyduğunu söyleyen Budak şöyle konuştu; "Söz Antalya olunca gerisinin teferruat olduğunu gördük. Belki sorunların birçoğunu biliyorduk ama Antalya'da hiçbir zaman bu kadar sistematik bir çalışma yapılmamıştı. Onun için bu konferans son derece önemliydi. Hepimiz üzerimize çok ağır sorumluluklar aldık. Daha işin başındayız."

ANTALYA, (DHA)
Foto: Toplantıdan foto


===


CHP saat 04.00'de Serik Hali'nde


CUMHURİYET Halk Partisi Antalya örgütleri, parti genel merkezinin yaş sebze ve meyve üreticisi ile ihracatçıların karşılaştıkları sorunlara yönelik çalışmalarına bölgesel raporlar sunmak amacıyla bir süredir yürüttüğü çalışmalara bir yenisini ekledi. Çalışmalarına önce Antalya Hali'nde başlayan, ardından üreticilerin mağduriyetini hükümetin dikkatine sunabilmek için Kumluca Hali'nde tabutlu eylem gerçekleştiren CHP Antalya örgütleri, son olarak Serik Hali'nde çalışma yürüttü.

SAAT 04.00'TE HAL MESAİSİ

CHP Antalya İl Başkanı Devrim Kök, yönetim kurulu üyeleri Mustafa Kemal Yüksel, Nuri Cengiz, Mustafa Çetin ve Mehmet Atmaca ile birlikte Serik'e gitti. Serik İlçe Örgütü'nden ilçe başkanı Bekir Kuş ve bazı ilçe yöneticilerini de yanına alan Devrim Kök, saatler 04.00'ü gösterdiğinde Serik Hali'ne geçti ve burada Serikli üreticiler, komisyoncular ile görüştü. Haldekilerle dertleşip sorunlarını dinleyen Kök, genel merkeze iletmek üzere de notlar tuttu.

KÖK, ENDİŞESİNİ DİLE GETİRDİ

Serik Hali'ndeki incelemelerinin ardından bir değerlendirme yapan Devrim Kök, gördüğü ve duydukları karşısında buruk olduğunu ifade etti. Üretimin zahmetini ve maliyetine kıyasla fiyatının yürek dağlayan nitelikte olduğunu ifade eden Kök, “Sorun böylece kapanacak gibi görünmüyor. Çünkü üretici de toptancı da borçlarını ödeme kaygısında. Ürün para etmiyorsa o borçlar nasıl kapanacak? Borçlarına endeksli, yarın bir gün, hiç kimsenin arzu etmediği durumlar, görüntüler ortaya çıkar endişesi taşıyorum" dedi.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Serik Hali ziyaretinden foto===Gloria'ya 'Top Hotels' ödülleri

TOP Hotels seyahat acentelerinin, Türkiye'deki otelleri değerlendirdiği seçimlerde, Gloria Hotels & Resorts üç oteliyle farklı kategorilerde 5 ödül kazandı. Seçimlerde Gloria Golf Resort, Gloria Serenity Resort ve Gloria Verde Resort otelleri farklı kategorilerde ödüllendirildi.

Gloria Golf Resort En İyi Relax & SPA Hotel ve Konferans & En İyi Kongre Hotel olmak üzere 2 dalda ödül alırken, Gloria Serenity Resort En İyi Relax & SPA Hotel ve En Lüks Otel olmak üzere yine 2 dalda, Gloria Verde Resort ise En İyi Aile Oteli ödülüne layık görüldü.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Otellerden fotolar


===50'nci yıl afişi için yarış başladı

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle 20-27 Eylül 2013 tarihlerinde düzenlenecek 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin tanıtım materyallerinde kullanılacak festival afişi için yarış başladı. Birincilik ödülü 5 bin TL olarak belirlenen yarışmaya katılmak için son başvuru tarihi 22 Şubat 2013.

Birincilik ödülüne değer görülen afiş 50'nci festivalin tanıtım materyallerinde kullanılırken, sergilenmeye değer görülen 50 afiş, ödüllü afişle birlikte festival programı kapsamında açılacak sergide sinemaseverlerle buluşturulacak. Altın Portakal yönetimi, 50. Yıl vurgusunu öne çıkaracak değişik projeler üzerinde çalışmalar yapıyor.

Grafikerler meslek kuruluşu üyelerine, grafik tasarım/ görsel iletişim tasarımı bölümü öğrencileri ve mezunlarına ve profesyonel grafikerlere açık olan yarışmaya gönderilen eserlerin kopya edilmemiş, herhangi bir yayın- broşür- çalışma kapsamında kullanılmamış, yurtdışında- yurtiçinde herhangi bir yarışmaya katılmamış, bir etkinlik kapsamında sergilenmemiş olması gerekiyor.

Dört renkli baskı teknolojisi ile elde edilen renklerin dışına çıkılmadan hazırlanacak afişlerin, 50 x 70 cm boyutunda dikey ve yatay olarak çalışılması gerekiyor. Katılımcılar yarışmaya en fazla bir eserle katılabilecek.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Festival korteji fotosu


===


Büyükşehir'den 'Kanser Okulu'


ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin, kanserle ilgili yurttaşları bilinçlendirmek amacıyla Medstar Kanser Merkezi işbirliğiyle başlattığı Kanser Okulu devam ediyor. Meme kanserinin ele alındığı ilk dersin yoğun ilgi görmesinin ardından Kanser Okulu'nun 2'nci dersi ise 9 Aralık Pazar günü saat 14.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) Aspendos Salonu'nda gerçekleştirilecek. 2'nci derste 'Çevresel Faktörler, Yaşam Tarzı ve Kanser İlişkisi' anlatılacak.

ÖNEMLİ İSİMLER KONUŞACAK

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Esat Karakaya, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demirkazık, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Prevantif Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Çelik'in konuşmacı olarak katılacağı konferansın moderatörlüğünü Medstar Kanser Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan yapacak.

SORULAR YANIT BULACAK

Kanser Okulu'nun ikinci dersinde, Kimyasallar kansere neden olur mu, meyve ve sebzelerdeki ilaç kalıntıları ve hormonlar kansere neden olur mu, GDO'lu ürünler kansere neden olur mu, hazır gıdalar ve konservelerden kaçınmalı mıyız, ülkemizde mide ve kolon kanseri riski artıyor mu, beslenmeyle ilişkisi nedir, güneş ışınları zararlı mıdır, başlıca hangi kanserlere neden olur, D vitamini eksikliği kansere neden olur mu, çevremizdeki radyasyon bize nasıl zarar verir sorularına yanıt verilecek.

Konferansa katılanlar ayrıca, tomografi ve MR gibi filmleri çektirmek kansere neden olur mu, sigaranın neden olduğu kanser türleri nelerdir, kansere nasıl neden olur, sigaraya bağlı kansere yakalananlar sigara üreticilerini mahkemeye verebilirler mi, sigarayı bırakma yolları nelerdir, beslenme şekliyle kanserin ilişkisi var mıdır, doğru beslenme çocuklarımı gelecekte kanserden korur mu, şeker kansere neden olur mu, obeziteyle kanserin ilişkisi var mı, egzersiz kanserden korur mu, toplumsal kanser paranoyası nedir, nasıl zarar verir, kimlere kazanç sağlar konularında da bilgi aktaracak.

ANTALYA, (DHA)
Fotosuz


===


Belediye Başkanı'na teşekkür plaketi


FİNİKE Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Abdullah Konak, poliklinik ve servislerde kullanılmak üzere EMG cihazı alınmasına katkı sağlayan Finike Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu'na teşekkür plâketi verdi.Devlet Hastanesi Başhekimliği'nde düzenlenen plaket törenine, Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu, Başhekim Uzman Dr. Abdullah Konak, Malî Hizmetler Müdürü Refik Akten, Müdür Yardımcısı Hamit Batur, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Melahat Şahin ile Müdür Yardımcısı Zahide Avcıoğlu katıldı.

Plaket töreninde konuşan Başkan Dülgeroğlu, ilçede hizmet veren hastanenin, vatandaşların kaliteli bir sağlık hizmeti alması açısından çok önemli olduğunu, dolayısıyla belediye olarak imkanları ölçüsünde maddi manevi her desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı. Eksikleri, burada hizmet veren kişiler olarak en iyi hastane yönetiminin belirleyeceğini kaydeden Başkan Dülgeroğlu, “İhtiyaçları siz tespit edin, biz de olanaklarımız ölçüsünde destek verelim" dedi.

Başhekim Konak'ta, hastane de, hizmet kalitesini yükseltmek için verdikleri çabaya belediyenin de büyük destek verdiğini kaydetti. İlçe ve çevre ilçelerden gelen hastaların mağduriyetini gidermek açısından EMG cihazına ihtiyaç duyulduğunu, belediyenin sunduğu katkıyla satın alma işleminin gerçekleştiğini dile getirdi. Konak, yaklaşık 1 haftalık süre içinde EMG cihazıyla hastalara hizmet verilmeye başlanacağını söyledi.Suat SÖĞÜT/FİNİKE, (DHA)Foto: Soldan sağa Malî Hizmetler Müdürü Refik Akten (gözlüklü), Finike Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu, Başhekim Uzman Dr. Abdullah Konak


==========

ALO SİNEMA

==========


ANTALYA

=======


SİNEMAY LAURA : 0 242 324 40 00

-

SALON 1 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 2 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 3 UÇUŞ

SALON 4 ÇAKALLARLA DANS 2

SALON 5 HOTEL TRANSYLVANIA-GÖRÜNMEYENLER

SALON 6 EVİM SENSİNCINEMAXIMUM : 0 242 230 14 14

-

SALON 1 EVİM SENSİN

SALON 2 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 3 ARGO

SALON 4 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 5 ÇAKALLARLA DANS 2

SALON 7 HOTEL TRANSYLVANIA-DAĞ//BEYAZ PERDE'DE İNSAN HAKLARI (10-11-12 ARALIK)

SALON 8 UÇUŞCINETIME ÖZDİLEK: 0 242 345 90 00

-

SALON 1 ÇAKALLARLA DANS 2

SALON 2 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2-DAĞ

SALON 3 HOTEL TRANSYLVANIA-ÇAKALLARLA DANS 2

SALON 4 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 5 DİNO TIME-GÖRÜNMEYENLER

SALON 6 UÇUŞ

SALON 7 ÇANAKKALE 1915-DAĞ-EVİM SENSİNDEEPO : 0 242 340 62 00

-

SALON 1 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 2 EVİM SENSİN

SALON 3 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 4 ANNEM BİR DİNAZOR-EVRENİN ASKERLERİ

SALON 5 ÇAKALLARLA DANS 2SHEMALL CİNEMAPİNK : 0 242 324 14 85SALON 1 HOTEL TRANSYLVANIA-GÖZETLEME KULESİ

SALON 2 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 3 ÇAKALLARLA DANS 2

SALON 4 EVİM SENSİN

SALON 5 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 6 AÇLIĞA DOYMAKMEGAPOL : 0 242 237 01 31

-

SALON 1 ÇAKALLARLA DANS 2

SALON 2 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2-GÖZETLEME KULESİ

SALON 3 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 4 EVİM SENSİNPLAZA : 0 242 312 62 96

-

SALON 1 BENİM ANNEM BİR DİNAZOR-EVRENİN ASKERLERİ

SALON 2 ÇAKALLARLA DANS 2

SALON 3 AÇLIĞA DOYMAK

SALON 4 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 5 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 6 EVİM SENSİN

SALON 7 DAĞ-GÖRÜNMEYENLER

BURDUR

======OSKAR: 0 248 233 19 66SALON 1 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 2 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 3 EVİM SENSİNOSKAR 2: 0 248 233 19 66SALON 1 ÇAKALLARLA DANS 2ISPARTA

=======PRESTIGE-PİNK: 0 246 228 26 88SALON 1 ÇAKALLARLA DANS 2

SALON 2 BULUT ATLASI

SALON 3 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 4 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 5 EVİM SENSİN

SALON 6 DAĞ-GÖRÜNMEYENLER-ÇANAKKALE 1915SİNEMETRİK SARAÇ: 0 246 232 69 14

-

SALON 1 EVİM SENSİN

SALON 2 ALACAKARANLIK:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 3 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMELAFYONKARAHİSAR

==============CINEMOVIE KILER : 0 272 215 99 10

-

SALON 1 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 2 VAN GÖLÜ CANAVARI

SALON 3 DAĞ

SALON 4 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 5 SAMMY'NİN MACERALARI 2

SALON 6 ÇANAKKALE 1915-UZUN HİKAYECINEMOVIE AFIUM : 0 272 252 55 35

-

SALON 1 ÇAKALLARLA DANS 2

SALON 2 ÇAKALLARLA DANS 2

SALON 3 EVİM SENSİN

SALON 4 HOTEL TRANSYLVANIA

SALON 5 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 6 ANNEM BİR DİNAZOR

SALON 7 ÇANAKKALE 1915-BULUT ATLASI

SALON 8 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 9 MUTLULUK ASLA YALNIZ GELMEZZEYLAND CINENS : 0 272 246 30 22

-

SALON 1 BUZ DEVRİ 4-ÇANAKKALE 1915

SALON 2 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 3 VAN GÖLÜ CANAVARI

SALON 4 MUTLU ET BENİ

SALON 5 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 6 İLK AŞKIM-HAYALİMDEKİ AŞKALANYA

======ALANYUM : 0 242 515 21 69

-

SALON 1 EVİM SENSİN

SALON 2 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 3 PARANORMAL ACTIVITY 4-SKYFALLDAMLATAŞ ÖRNEK: 0 242 513 26 71

-

SALON 1 BENİM ANNEM BİR DİNAZOR-EVRENİN ASKERLERİ

SALON 2 ÇAKALLARLA DANS 2

SALON 3 AÇLIĞA DOYMAK

SALON 4 PARİS MANHATTAN

SALON 5 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 6 BULUT ATLASI

SALON 7 DAĞ

SALON 8 REC 3:DİRİLİŞMANAVGAT

========


MANAVGAT KÜLTÜR MERKEZİ: 0 242 743 05 24

-

SALON 1 DAĞ

SALON 2 MOSKOVA'NIN ŞİFRESİ TEMEL

SALON 3 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 4 EVİM SENSİN

SALON 5 ANNEM BİR DİNAZOR-EVRENİN ASKERLERİ

SALON 6 SKYFALLKUMLUCA

=======50. YIL KÜLTÜR MERKEZİ: 0 242 887 50 70SALON 1 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

FETHİYE

=======HAYAL : 0 252 612 13 14SALON 1 ÇAKALLARLA DANS 2

SALON 2 EVİM SENSİN

SALON 3 ALACAKARANLIK EFSANESİ:ŞAFAK VAKTİ 2

SALON 4 DAĞ

SALON 5 BULUT ATLASI


Aksu Kültür Merkezi açıldı

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'na bağlı Aksu Kültür Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren ASMEK Merkezi, Atatürk Çocuk Kültür Merkezi ve Spor Merkezi için açılış töreni düzenlendi. Açılışa Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Devrim Kök, meclis üyeleri, ilçe başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ASMEK'LER OKUL GİBİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, ASMEK'lerin çok önemli işlevi olduğunu belirterek, "Burası bir okuldur. Bu tesisleri, barışsever, kindar olmayan, dinini, Atatürk'ünü seven nesiller yetiştirmek için açıyoruz. Tesisleri açtıkça, panikleyen muhalefet odakları var. Şairleri yargılayan, vatanseverleri hapse tıkan, heykeltıraşlara 'Ucube yapıyorsun' diye sataşan, bunları dinin arkasına saklanarak yapan zihniyet ayıplı bir zihniyettir" diye konuştu.

20 BİN KİŞİYE EĞİTİM

Akaydın, Ekim ayından bu yana 970 kişinin tesislerden yararlandığına değinerek, uzak mahalle ve köylerdeki vatandaşları servislerle Aksu Kültür Merkezi'ne taşıdıklarını kaydetti. Bugün, 20 bin vatandaşın ASMEK'lerde eğitim aldığına işaret eden Akaydın, "Gelecek sene 25 bin vatandaşa hizmet vermeyi planlıyoruz. Birçok üniversitenin öğrenci sayısından fazla kişiye eğitim veriliyor. Bu okullarda Atatürk, yurtseverlik sevgisi, din, mezhep, insan ayrımı yapmaksızın eğitim veriyoruz" dedi.

AKAYDIN'A TEŞEKKÜR

Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, Başkan Akaydın'a Aksu'ya kültür merkezi kazandırdığı için teşekkür etti. Eğitimin önemine dikkati çeken Yıldırım şöyle devam etti: "Cehaletin olduğu yerde gelişmişlik söz konusu değildir. Burada gençlerimiz kültürel yönden gelişecek. İlmi ve kültürel seviyemizi her zaman yükseltmeliyiz. Bu ülkede yaşayan insanlar birlik içinde, kültürel yönden birbirine bağlanmalıdır. Akıllı, kültürlü, okuyan, kendi aklıyla hareket eden insanları kimse kullanamaz."

KURS MERKEZİNİ GEZDİLER

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, CHP İl Başkanı Devrim Kök ve ilçe başkanlarıyla birlikte Aksu Kültür Merkezi'nin kurdelesini kesti. Başkan Akaydın ve beraberindekiler daha sonra Kültür Merkezi'ni gezerek, kursiyerlerle sohbet etti. Kursiyerler, Başkan Akaydın'a ve beraberindekilere hazırladıkları gösterileri sundu. Özellikle kadınlar Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın'a Aksu Kültür Merkezi'nin kazandırılmasından dolayı teşekkür etti.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Açılıştan


KUTU


AKSU KÜLTÜR MERKEZİ'NE YOĞUN İLGİ

Ekim ayından bu yana faaliyette olan Aksu Kültür Merkezi bünyesinde ASMEK Merkezi, Atatürk Çocuk Kültür Merkezi, Spor Merkezi birimleri ile 100 kişilik çok amaçlı salon ve bir de kütüphane yer alıyor. Kütüphanede 700'ü ANTÇEV tarafından bağışlanan bin kitap bulunuyor. Yeniden düzenlenen eski Kaymakamlık binasında hizmet veren Aksu Kültür Merkezi'nden toplam 970 kursiyer yararlanıyor. 8 derslikli ASMEK Kurs Merkezi'nde, 17 kursta toplam 400 kursiyer eğitim alıyor.

Atatürk Çocuk Kültür Merkezi'nde ise 12 branşta 6-14 yaş aralığında toplam 450 çocuğa İngilizce, matematik, bilgisayar, gitar, bağlama, satranç, halk oyunları, tiyatro, drama, resim, bale ve dans eğitimleri veriliyor. Aksu Spor Merkezi'nde ise kadınlara özel pilates, step-aerobik, fitness dersleri düzenleniyor. Ücretsiz kurslara toplam 120 Aksulu kadın katılıyor. Pınarlı, Güzelyurt-Kundu, Kemerağzı ve Boztepe bölgelerinde yaşayan kursiyerler için Kültür Merkezi'ne ücretsiz servis hizmeti de sağlanıyor.


===


Kanaryalar Antalya'da yarışacak

ANTALYA Kanarya Sevenler ve Yetiştirenler Derneği'nin Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu (TKKF) denetiminde düzenlediği kanarya ırk ve renk güzellik yarışması, 8-9 Aralık tarihlerinde Antalya Cam Piramit'te yapılacak. Türkiye'nin dört bir yanından 2 bin kanarya ırk renk ve güzelliklerine göre yarışacak. Antaya Kanarya Sevenler ve Yetiştirenler Derneği Başkanı Hilmi Süer ve ikinci başkan Aziz Çetin'in ev sahipliği yapacağı yarışmada, daha önce uluslararası yarışmalarda derece alan kuşların yanı sıra, 2012'de doğmuş yavru kanaryalar da yarışacak.

Dernek Başkanı Hilmi Süer, "Türkiye'de bulunan 65 kanarya derneği içerisinde Antalya bugüne kadar yapılan yarışmalarda aldığı derece ve puanlar göz önüne alınarak, şu an Türkiye'nin lider derneği konumunda. Antalyalı kanarya sevenler olarak yine uluslararası yarışlarda, dünya şampiyonalarında Antalya kuşlarının dereceleri bulunuyor. 30'a yakın dünya şampiyonasında madalya alan Antalya Kanarya Sevenler ve Yetiştirenler Derneği, ırk kuşlarında Türkiye'de birinci sırada" diye konuştu. Süer, hafta sonu yapılacak yarışmalara tüm Antalyalıları davet etti.

Soner KOCAER/ANTALYA, (DHA)
Foto: Hilmi Süer ve Aziz Çetin'in birlikte


===


Şoförlere 'karizmatik' olun semineri

ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'nde öğrenci servis sürücülerine yönelik eğitim semineri düzenlendi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ziya Gökalp İlköğretim Okulu Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminere İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Yusuf Tekdemir, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Bilal Eraksoy, İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Tim Komutanı Jandarma Başçavuş Yusuf Akbulut, İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Bürosu Amirliği'nden Polis Memuru Fikret Gündoğan ve servis şoförleri katıldı.

Toplantıda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Yusuf Tekdemir, bu yıl Kumluca'da hem ilköğretim hem de ortaöğretim öğrencilerinin taşınması için ihale yaptıklarını hatırlattı. İhale sonucunda ilköğretimde 40, ortaöğretimde ise 30 servisin taşıma yapacağını kaydeden Tekdemir, "Öğrenci taşıyacak sürücülerin uyması gereken kurallar ve kriterler var. Eğitim sezonu içerisinde ailelerimizin gözümüzden dahi sakındığı çocuklarına taşımada gerekli hassasiyeti göstereceğinize inanıyorum" dedi.

İlçe İhale Komisyonu tarafından öğrenci servislerine yönelik denetimlerin başlayacağını hatırlatan Tekdemir, komisyona kurallara uymayanlara cezai işlem yapılması için tam yetki verildiğini söyledi.

İlçe Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Bilal Eraksoy ise sürücülere öğrencilere isimleriyle hitap etmelerini, aileleriyle tanışmalarını söyledi.

Öğrencilerin yanında kesinlikle sigara içmemelerini isteyen Eraksoy, servis şoförlerinden trafik kurallarına uymalarını, kıyafetlerine, saç ve sakal tıraşlarına önem vermelerini en kısa deyimle 'Karizmatik İnsan' olmasını istediklerini anlattı. İlçe Jandarma Trafik Tim Komutanı Jandarma Başçavuş Yusuf Akbulut ve Polis memuru Fikret Günoğan ise servis şoförlerine uymaları gereken kuralları anlattı.

Sürücüklere, araçlarındaki eksiklikleri en kısa sürede gidermeleri de istendi.

Ekrem KARAMAN/KUMLUCA, (DHA)
Foto: Seminerden


===


Otel yatırımları hız kesmiyor

TÜRKİYE'nin en büyük turizm destinasyonu Manavgat'ta otel yatırımları hız kesmiyor. Turizmciler, Manavgat'ta gelecek sezonda yaklaşık 10 bin yeni yatağın hizmete gireceğini öngörürken, Gündoğdu Beldesi'nde Tezcan Kardeşler İnşaat tarafından yapımı devam eden The Colour West Otel'in yapımı sürüyor.

Koray Sarıkaya ve Fırat Çalışır'ın sahibi olduğu The Colour West Otel, 10 bin metrekare alanda, 25 bin metrekare kapalı alan üzerine yapılıyor. 280 oda ve 700 yatak kapasiteli otelin yaklaşık 10 milyon TL'ye mal olacağını kaydedildi. Otel sahiplerinden Koray Sarıkaya, "5 yıldızlı otelimiz, her şey dahil sistemi ve aile konseptli olarak faaliyet gösterecek. İnşaatı 1 Mayıs 2013'te tamamlanacak otel, 15 Mayıs 2013'te müşteri kabul edecek" diye konuştu.

Kamil ATALAY/MANAVGAT, (DHA)
Foto: İnşaattan


===Turizm kongresi başlıyor

AKDENİZ Üniversitesi Turizm Fakültesi'nin düzenlediği 13. Ulusal Turizm Kongresi, 7-8 Aralık tarihlerinde Miracle Resort Hotel'de gerçekleştiriliyor. Turizm alanında uzmanlığı olan akademisyenlere ev sahipliği yapacak olan kongrede, sektörle ilgili pek çok konu ele alınacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı'nın beklendiği kongreye, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da katılacak.

ANTALYA, (DHA)
Fotosuz

Stadyum ihalesine 14 teklif

BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Antalya'da 33 bin kişilik stadyum ihalesini yaptı. TOKİ'nin 99 milyon 641 bin 974 TL muhammen bedelli belirlediği Antalya Stadyumu için 14 firma teklif verdi. İhale, teklif veren firmaların dosyalarının incelenmesinin ardından karara bağlanacak.

TOKİ'nin Çankaya'da bulunan merkez binasında dün saat 15.00'de başlayan ihaleye 14 firma teklif dosyası sundu. 99 milyon 641 bin 974 TL proje bedeli bulunan 33 bin kişilik stadyum için en düşük teklif, 74 milyon 400 bin TL ile Ali Acar İnşaat'tan geldi. İhaleye en yüksek teklifi ise 112 milyon 240 bin TL ile Seba İnşaat verdi.

İhalede ayrıca Özülke İnşaat- Maksim İnşaat Ortak Girişimi 105 milyon 122 bin TL, Can İnşaat 79 milyon 950 bin TL, Kaya inşaat ve MBD Ortak Girişim 109 milyon 300 bin TL, Özyurt İnşaat 86 milyon 625 bin TL, Arıkan İnşaat 94 milyon 390 bin TL, Yıldızlar İnşaat İlsan Ortak Girişimi 88 milyon 400 bin TL, Çakır İnşaat- Mustafa Ekşi Ortak Girişimi 92 milyon 453 bin TL, Taca İnşaat 104 milyon 557 bin TL, Akay İnşaat 79 milyon 440 bin TL, Lavazza İnşaat 98 milyon 500 bin TL ve Boyap Yapı 77 milyon 500 bin TL fiyat teklifi verdi.

İhalede, stadyumun eski müteahhidi Koçoğlu İnşaat firması da teklif sundu. Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel döneminde Büyükşehir'le 33 bin kişilik stadyumun yapılması için imza atan, fakat Mustafa Akaydın döneminde mahkeme kararına bağlı olarak iptal edilen stadyumun yüklenici firması Koçoğlu İnşaat, 94 milyon 355 bin TL'lik teklifi ihale komisyonuna teslim etti.

Ankara'da gerçekleştirilen ihaleyi CHP Antalya milletvekilleri Arif Bulut ve Yıldıray Sapan da takip etti. İhale, katılan firmaların dosyalarının incelenmesinin ardından TOKİ tarafından karara bağlanacak. 33 bin kişilik Antalya Stadyumu, ihalenin onayı ve sözleşmelerin imzalanmasını takip eden 800 takvim gününde bitirilecek.

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
Fotosuz


===


Engellerini unuttular


CHP Finike Kadın Kolları Başkanlığı tarafından 'Dünya Engelliler Günü' kapsamında engellilere yönelik eğlence düzenledi. Pergole Restoran'da düzenlenen etkinliğe, Finike Kaymakamı Mesut Yakuta, Sahilkent Belediye Başkanı Ömer Çırpar, CHP Finike İlçe Başkanı Reşat Eker, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Finike Şube Başkanı Atilla Öztürk, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Nazmiye Göksel, Kar Çiçekleri Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Etkinlikte konuşan Kaymakam Yakuta, engellilerin yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını, bu konuda herkesin sorumluluk üstlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Toplumsal hayat içerisinde, engellilerin de hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürmesinin en temel insani hak olduğunu belirten Kaymakam Yakuta, “Engellilerin maruz kaldığı eşitsizlikleri ortadan kaldırmak, istihdam yoluyla özgürleşmesini sağlamak, yaşam koşulları ve bakım hizmetlerini iyileştirmek, ön yargılarla mücadele etmek ve onlara güvenli bir gelecek sunmak gayesindeyiz" dedi.

YOLLARI YENİDEN YAPIYORUZ

Sahilkent Belde Belediye Başkanı Ömer Çırpar ise kent plânlamasında özellikle engelli vatandaşların hareketlerini kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması için yol düzenlemeleri yaptıklarına dikkat ettiklerini söyledi. CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Nazmiye Göksel ise engelli vatandaşlarla aynı ortamı paylaşmak, onların sıkıntılarına ortak olmak amacıyla etkinliği düzenlediklerini kaydetti.

Etkinlikte, engelli vatandaşlar ve aileleri müzik eşliğinde oynayarak eğlendi.

Suat SÖĞÜT/FİNİKE, (DHA)
Foto: Etkinlikten foto


===


Antalya Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Budak, iş dünyasının en çok konuşulan isimleri arasında

ATSO Başkanı çok konuşuluyor

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nın yanı sıra, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdüren Çetin Osman Budak, 2012 yılında Türkiye'de iş dünyasının en çok konuşulan isimleri arasında yer aldı. Aylık iş ve ekonomi dergisi INFOMAG, Medya Takip Merkezi ve sosyal medya işbirliğiyle gerçekleştirilen "İş Dünyasının En Çok Konuşulan İsimleri Araştırması 2012"nin sonuçlarına göre ATSO Başkanı Budak, Türkiye'de iş dünyasının en çok konuşulan 24'üncü ismi.

İlk 5 sırayı Fenerbahçe, Futbol Federasyonu, Trabzonspor, Galatasaray ve Beşiktaş başkanlarının paylaştığı listede, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu 5 bin 950 haberle 6'ıncı sırada bulunuyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın 3 bin 902 haberle 11'inci, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'in 3 bin 256 haberle 13'üncü sırada bulunduğu listede, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak bin 876 haberle 24'üncü sırada yer aldı.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanlığı'nın yanı sıra TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği, Antalya Organize Sanayi Bölgesi, Antalya Tanıtım AŞ, Antalya Kongre Bürosu Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi görevleri de yürüten Çetin Osman Budak, "Gerek TOBB, gerek ATSO bünyesinde, gerekse Antalya'nın kurumları ile işbirliği içerisinde, çalışma arkadaşlarımızla birlikte Türkiye ve Antalya için güzel işler yapmaya çalışıyoruz. Bu vesile ile çalışmalarımızı kamuoyuna duyuran değerli basınımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Çetin Osman Budak
ANTALYA (DHA)