17.02.2016 18:43

Başkent'in kalbine hain saldırı!

ANKARA’da akşam saatlerinde askeri servis araçlarına yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, saldırı ile alakalı olarak yaptığı açıklamada 28 kişinin hayatını kaybettiğini 61 kişinin de yaralandığını açıkladı.
Başkentin en merkezi yeri olan, askeri kurumların ve lojmanların bulunduğu Devlet Mahallesi’ndeki saldırı, Genelkurmay Başkanlığı'nın yazılı açıklamasına göre; saat 18:31'de Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına, İnönü Bulvarı üzerinde bulunan kavşaktaki trafik ışıklarında bekledikleri sırada düzenlendi.

SAĞLIK BAKANI MÜEZZİNOĞLU: 14 HASTANEDE 61 YARALI VAR

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) binasına çok yakın bir yerde gerçekleştirilen saldırı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 14 hastanede 61 yaralı olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise yakınlarının sağlık durumu hakkında bilgi almak isteyenlerin Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 184'ü arayabileceği belirtildi.

KIZILAY MEYDANI'NDA ÇEVİK KUVVET EKİBİ VE TOMA ARAÇLARI BEKLETİLMEYE BAŞLANDI

Devlet Mahallesi'nde meydana gelen bombalı saldırının ardından Ankara'da güvenlik birimleri adeta alarma geçti. Genelkurmay Başkanlığı Kavşağı'nda bir şüpheli paket fünyeyle patlatıldı. Saldırının meydana geldiği noktaya yaklaşık 300 metre mesafede bulunan İçişleri Bakanlığı yakınlarında da şüpheli bir çanta kontrollü olarak patladıldı. Vatandaşların yoğun olarak bulunduğu Kızılay Meydanı civarında olağanüstü güvenlik tedbirleri uygulanırken şüpheli görünen kişilerinse üzerleri ve çantaları arandı. Kızılay Meydanı'nda çok sayıda çevik kuvvet ekibi ve TOMA araçları bekletilmeye başlandı.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU YURT DIŞI ZİYARETLERİNİ İPTAL ETTİ

Başkentte yaşanan bombalı saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'a yarın yapacağı ziyareti iptal ederken Başbakan Ahmet Davutoğlu da saldırı nedeniyle Brüksel ziyaretini erteledi.

LİDERLERDEN ART ARDA KINAMA MESAJLARI

Ankara Devlet Mahallesi'ndeki bombalı saldırıyla ilgili muhalefet partisi liderlerinden de açıklamalar art arda geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bu acıları hak etmediğini belirterek "Ankara'daki hain saldırıda yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum" dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Tren Garı önünde 10 Ekim 2015 tarihinde yaşanan canlı bomba saldırısını hatırlatarak "10 Ekim 2015'de Ankara Tren Garı önünde yaşanan canlı bomba saldırısından sonra başkentimiz, devletimizin kalpgahı bir kez daha hedef alınmıştır. Türkiye topyekün terörün, cinayet ve felaket emellerinin tehdidi altındadır. Bu olağanüstü durum açıkça düşmanlık ve barbarlıktır. Kim ne yaparsa yapsın, aziz milletimiz teröre boyun eğmeyecek, teslim olmayacaktır" ifadelerini kullandı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden saldırıyı kınayarak "Ankara'daki acımasız saldırıyı kınıyor, hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum" dedi.


İNGİLTERE VE ABD BÜYÜKELÇİLERİNDEN TERÖRE KARŞI TÜRKİYE'YE DESTEK


Ankara'daki saldırıya ilişkin İngiltere ve ABD büyükelçilerinden de Türkiye'ye teröre karşı destek mesajları geldi. ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Ankara'da gerçekleşen terör saldırısının derin üzüntüsü ve şoku içerisindeyim. Kalbimiz ve dualarımız saldırıdan etkilenenlerledir" ifadelerini kullanırken İngiltere Büyükelçisi Moore da "Birleşik Krallık bu zor zamanında Türkiye ile omuz omuzadır, terörizmi kesin ve net olarak kınıyorum" dedi.

SALDIRIDA YARALANAN 61 KİŞİDEN 30'U TABURCU EDİLDİ

Ankara'da dün 18.31'de İnönü Bulvarı üzerindeki kırmızı ışıkta, askeri personeli taşıyan servis araçlarının durduğu bir esnada bombalı bir araçla yapılan saldırı sonucu 28 kişi hayatını kaybetti, 61 kişi ise yaralandı. Saldırıda yaralanan 61 kişiden 30'u taburcu edilerek evlerine gönderildi.

31 yaralının 8'i GATA'da, 23'ü ise sivil hastanelerde tedavi altına alındı. Tedavi gören 31 kişinin hayati tehlikelerini bulunmadığı belirtildi.

Saldırı esnasında lojman yakınında bulunan ve hafif şekilde yaralanan Hava Tuğgeneral Reha Ufuk Er ve eşinin de sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

PATLAMA ALANINDA İNCELEME SÜRÜYOR

TERÖR saldırısı sonrası patlamanın olduğu alanda sabah saatlerinde olay yeri inceleme ekiplerinin incelemeleri sürüyor. Askeri servis araçlarına karşı düzenlenen bombalı terör saldırısı sonrası sabah saatlerinde olayda ağır hasar gören servis araçları ve olay yerindeki diğer araçlar yerinde yapılan incelemenin ardından TIR ve çekicilerle daha geniş inceleme yapılmak üzere götürüldü. Olay yeri inceleme ekipleri, olay mahalli ve çevresinde incelemelerini sürdürdü. Patlamanın meydana geldiği askeri lojmanların camlarının kırıldığı evlerinin içinin oturulamaz halde olduğu belirtilirken, bazı asker aileleri çocuklarını alarak valizleriyle evlerinden bir süreliğine ayrılarak yakınlarının yanına gittiler. Bu arada askeri lojmanlarda kalan bazı ailelerin sabah saatlerinde evlerine geldiklerinde içeriye alınmadıkları, olay yeri incelemesinin ardından alınabileceği bilgisi verildi.
ANKARA (DHA)