29.09.2013 13:51

'3 yetmez 4 çocuk yapın'

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Denizli ziyaretinin ikinci gününde Sarayköy İlçesi’ndeki Zorlu Doğal Elektrik Üretim Kızıldere 2 Jeotermal Santrali’nin açılışına katıldı.
Başbakan Erdoğan, “Enerji tüketimindeki artış bir ülkenin refah seviyesindeki yükselişini gösterir” dedi. Başbakan Erdoğan, açılışın ardından yanlarına gittiği kadınlara, “3 yetmez 4 çocuk yapın” diye tavsiyede bulundu.

Denizli’ye dün akşam gelerek Delikliçınar Meydanı’nda mitingde konuşup toplu açılış yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Pamukkale Üniversitesi’ni ziyaretinde de 'Fahri Doktora' unvanı verildi. Geceyi Polisevi’nde geçiren Başbakan Erdoğan, bu sabah helikopterle Sarayköy İlçesi’ndeki Zorlu Enerji Grubu tarafından yapılan şu anki gücü 80 megawat, daha sonra 95 megawata çıkacak Kızıldere 2 Jeotermal Santrali’nin açılışına katıldı. Açılış törenine eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu Başkanı Hasan Köktaş, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Eş Başkanı Zeki Zorlu, Zorlu Holding’in üst düzey yöneticileri, çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

250 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Açılışta konuşan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, “Zorlu grubu olarak 60 yılda girdiğimiz her alanda kendi kaynaklarımızı kullanarak fark yaratmayı hedefledik. Bunun için iyi bir örnek olan Kızıldere jeotermal sahamızda önümüzdeki dönemde yapacağımız ilave yatırımlarla birlikte ülkemizin cari açığının kapanmasına yıllık 150 milyon dolarlık bir katkımız olacak" dedi.

250 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdikleri Kızıldere 2 Jeotermal Santrali'nin, 80 megawat gücü ile Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olduğunu belirten Ahmet Nazif Zorlu, "60 yıldır ektiğimiz tohumların, ülkemiz için değer yaratan meyvelerini toplamaktan gurur duyuyoruz" dedi.

Ahmet Nazif Zorlu'nun ardından kürsüye gelen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, Denizli’nin tükettiğinden daha çok üreten bir kent olduğunu, sürdürülebilir bir siyasetle halkın refah seviyesinin arttığını, bununla enerji sektörünün büyüdüğünü ve yatırımların geldiğini dile getirerek tesisin hayırlı olmasını diledi.

"SU AKAR TÜRK BAKAR MANTIĞI, SU AKAR TÜRK YAPAR OLDU"

Başbakan Erdoğan, alkışlarla çıktığı kürsüden Sarayköylüleri selamladı, santralin hayırlı olmasını diledi. Zorlu Grubu tarafından inşa edilen ve yaklaşık 450 trilyonluk dev projenin açılışı için geldiğini belirten Erdoğan şunları söyledi:

“Türkiye hızlı bir şekilde sağlam bir zemin üzerinde hızla büyüyor. Türkiye her sektörde atılım yaptıkça tabi olarak enerji ihtiyacı da artıyor. Bu ihtiyacı karşılamak için yatırımlar yapıyoruz. Enerji tüketimindeki artış bir ülkenin refah seviyesindeki yükselişini gösterir. 11 yıl önce 31845 megawat olan kurulu enerji gücümüz 2 kat artarak bugün 61151 megawata ulaştı. Santral sayımız 300’den 861’e yükseldi. Bunu göremeyenler var. Bugün ülkemiz 1 milyon elektrik dağıtım hattıyla Avrupa’nın sayılı ülkeleri arasına girmiştir. 2002’de elektrik üretiminin yüzde 60’ını kamu sektörü gerçekleştiriyordu. Biz özel sektörü destekledik, kamuyu yükten arındırıp sektörün daha sağlıklı işlemesini sağladık. İşte şu anda bu tesis en güzel örneği. Şu anda toplam elektrik üretimi içinde özel sektörün payı yüzde 66’ya ulaştı. Kamu ciddi manada aşağı çekildi. Elektrik dağıtımının tamamını özel sektör gerçekleştiriyor. Devlet dağıtımla uğraşmıyor. Buradan elde ettiğimiz karı da yine milletimize geri döndürerek eğitime, sağlığa, adalete, emniyete, enerjiye, tarıma ayırmak suretiyle sosyal politikalarda verdiğimiz güçle Türkiye’yi kalkındırıyoruz. Türkiye milli gemisini, uçağını, helikopterini yapmaya başladı. Biz sessiz devrim gerçekleştirdikçe ekonomimizde refah seviyemiz artıyor."

Türkiye'nin bölgede enerji merkezi haline geldiğini anlatan Erdoğan, "Petrol ve elektrik en çok kullanılan enerji türüdür. Yeni dönemde bunları çeşitlendirmek gerekiyor. Bu noktada su, jeotermal gibi yeni kaynakları devreye sokarak enerji üretiminde alternatifleri arttırıyoruz" dedi.

Geçmişte maliyetlerin çok yüksek olduğu termik santrallerde, modern hale getirmeye başladıklarını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık Türkiye su akar Türk bakar mantığının dışında, su akar Türk yapar mantığıyla hareket ediyor. Hedefimiz, 1 gram suyumuzu dahi israf etmeyeceğiz. 2002 yılından önce jeotermal enerjiden elektrik üretimi yok denecek kadar azken, bugün bu alandaki kaynaklarımız 246 megawata kadar yükseldi. Seralarda jeotermal kullanımını altı kat arttırdık. Konutta iki kat arttırdık. Bugün de ülkemize önemli yatırımlar yapan şirketimizin tamamladığı jeotermal santralimizi açıyor ve ülkemize çok önemli bir enerji kaynağını kazandırıyoruz. Yılda 95 megawat kurulu güce sahip bu santral ülkemizin en büyük dünyanın sayılı santrallerinden biri olacak. Denizlimiz zengin kaynaklarının harekete geçirilmesiyle enerji sahasında çok önemli üretimler yapacak. Bu enerji santralinde emeği geçen herkesi kutluyorum.”

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından yanındakilerle santralin açılışını yaptı. Bu sırada Ahmet Nazif Zorlu'nun plaket vermesinde gecikme oldu. Plaketin bulunmasının ardından Başbakan Erdoğan'a sunuldu.

4 ÇOCUK YAPIN

Kürsüden inen Başbakan Erdoğan, kendisini alkışlayan kadınların bulunduğu bölüme yaklaşarak "3 yetmez 4 çocuk yapın" dedi. Başbakan Erdoğan, daha sonra toplu açılışlar için helikopterle Tavas İlçesi’ne hareket etti.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK JEOTERMAL SANTRALİ

Zorlu Enerji Grubu’na ait Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olacak 80 megawat gücündeki Kızıldere 2 Jeotermal Santrali, elektrik üretimine en uygun keşfedilmiş ve potansiyeli en geniş saha olan Kızıldere Jeotermal Sahası’nda yer alıyor.

Santral şu anda Sarayköy’ün jeotermalle ısınmasıyla bölgedeki seralar ve oteller için gerekli olan sıcak suyu ücretsiz sağlıyor. Santral faaliyete geçtiğinde yıllık 600 milyon kilowatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip olacak.

DENİZLİ’deki toplu açılış programlarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tavas İlçesi’ndeki toplu açılış töreninde yarın açıklayacakları demokratikleşme paketi ile Türkiye’nin prangalarından, ağırlıklarından kurtulacağını söyledi. Erdoğan, Türkiye’nin hayvancılıkta yeniden ihraç eder ülke konumuna gelmesini hedeflediklerini de söyledi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’nin Tavas İlçesi’nde toplam tutarı 17 milyon lira olan 11 tesisin açılışını yaptı. Sarayköy’de Zorlu Enerji’ye ait Türkiye’nin en büyük jeotermal enerji elektrik santralinin açılışını gerçekleştiren Başbakan Erdoğan, helikopterle Tavas Stadı’na indi. Başbakanlık otobüsüyle toplu açılışın yapılacağı Hükümet Meydanı’na gelen Başbakan Erdoğan, Tavaslılara seslendi. Toplu açılış törenine Başbakan Erdoğan’la birlikte eşi Emine Erdoğan, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Ak Parti Denizli milletvekilleri ve daire müdürleri katıldı.
Tavas’ın tarihi görünümüne önem veren, alt yapı kadar üst yapıya da önem veren Tavas Belediyesi’ni kutladığını söyleyen Erdoğan, “Rahmetli Menderes’in kuruluşunu yaptığı Ziraat Bankası olarak kullanılan bir mekanın önündeyiz. Bizim gönüllerimiz arasında birilerinin göremediği bir bağ var. Biz sizi farklı seviyoruz. Milletimize efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldikö dedi.

BÜYÜKŞEHİR SÖZÜNÜ TUTTUK

2011 ve 2012 yılındaki Denizli ziyaretlerinde büyükşehir sözü verdiklerini, sözlerini tutarak kasım ayında yasayı çıkararak Denizli’yi büyükşehir statüsüne kavuşturduklarını belirten Erdoğan, “Kasım ayında verdiğimiz sözü tuttuk, yasayı çıkardık, Denizli’yi büyükşehir statüsüne kavuşturduk. Denizli’ye hayırlı olmasını diliyorum. Denizli büyükşehirden çok kazançlı çıkacak. Beldeler köyler mahalle oluyor. Bütün altyapıyla büyükşehir belediyesi ilgilenecek, su kanalizasyon diye bir sorun olmayacak. En ücra mahalleye kadar kanalizasyon, yol, su her şey gerçekleşecek. İsteyen istediği gibi binasını yapmayacak, plan dahilinde yapacak. Binlik planı Tavas Belediyesi yapacak. Mimar mühendis bürokratik sıkıntılar büyük oranda ortadan kalkıyor. Artık Tavas, çok daha farklı bir şekilde mahalleleriyle yürüyecekö diye konuştu.

DENİZLİ ÇAĞ ATLADI

Bir belediyeci olarak büyükşehir yasasının Denizli’ye kazançları olduğunu söylediğini belirten Erdoğan, “Bu kardeşiniz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından buralara gelmiş bir kardeşiniz. İstanbul gibi bir kenti CHP zihniyetinden kurtardık, İstanbul’u biz İstanbul yaptık. O günden beri bir daha onlara teslim edilmedi. Edilecek olsa başı derde girer. İstanbul halkı da sürekli olarak bizi destekliyor. İstanbul’da, Ankara’da, diğer 10 büyükşehir de yaptıklarımız bunu gösteriyor. Artık 10 sene önceki Denizli var mı? Bambaşka modern bir Denizli görüyoruz, 10 yıl önceki Denizli’nin yollarını da bilirim. Bir tane alt geçidi yoktu, artık modern bir Denizli’yi görüyoruz. Denizli gerçekten çağ atladı. Hizmet bizim işimizö dedi.
İstanbul Havaalanı, Marmaray, üçüncü köprü ve savunma sanayi alanında yapılan çalışmalar hakkında rakamlarla bilgi veren, Cumhuriyet tarihinde yapılan duble yolun üç katı duble yol inşa ettiklerini söyleyen Erdoğan, “Kanal İstanbul dedim, akılları almaz “nerden çıktı' dediler. Çünkü onların hayalleri yetmez. Boğazı çevreci mantığıyla ele aldık. Kanal İstanbul’u da yapacağızö dedi. Türkiye’nin ikinci milli savaş gemisini denize indirdiklerini, savunma sanayinde ithal eden ülke konumundan ihraç eden ülke konumuna geldiklerini belirten Erdoğan, mitinge katılanların, “Dik dur eğilme, bu millet seninleö sloganları üzerine, “Hiç merak etmeyin. Dik duracağız, dikleşmeyeceğizö diye konuştu.

Türkiye’ye büyük gururlar yaşatacaklarını söyleyen Erdoğan, yarın saat 11.00’de Türkiye’yi ve bölgeyi yakından ilgilendiren demokratikleşme paketini açıklayacaklarını söyledi. Erdoğan, “Yarın tüm Türkiye’yi hatta bölgemizi yakından ilgilendiren tarihi bir gelişmeyi kamuoyuna duyuracağız. Yeni demokratikleşme paketini açıklayacağız, yeni hak ve özgürlükleri teminat altına alacağız. 11 yıldır yaptığız reformlara devam edeceğiz. Paketle Türkiye’yi ağırlıklarından prangalarından kurtaracağız. Bu ilk değil son da olmayacak. Türkiye büyüdükçe reformlarımızı yapmaya, adımları atmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Reformlarımız hayata tek tek geçince Türkiye güç kazanacak. Ekonomi ve demokrasi sınıf atlayacak. Barış içinde, kardeşlik içinde Türkiye daha cesur, daha hızlı adımlarla büyüyecek. Bu paketin de hayırlı olmasını diliyorumö dedi.

ANA MUHALEFET GENEL MÜDÜRÜ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Tekirdağ’da hayvancılıkla ilgili eleştirilerine de yanıt veren Erdoğan, “Ana muhalefetin genel müdürü, Tekirdağ’da “hayvan ithal ediyorlar' diyor. Biz artık hayvan ithalini bitirdik. Dünyadan haberi yok. Bu kurban bayramında kendi yetiştirdiğimiz hayvanları kurban edeceğiz. Zaten kurban nedir desen anlamaz onu da bilmez. Sadece etten niye bahsediyorsun. Etin çeşitleri var. Bunları da öğren. Bunların hepsini bilmen lazım. Ortalama fiyatları asgarisi yüksek fiyatları var. Bunları da bilmen lazım. Hayvancılıkta hedefimiz yeniden ihraç eden ülke haline geleceğizö diye konuştu.

EFE CEPKENİ

Başbakan konuşmasının ardından protokol üyeleriyle birlikte 11 tesisin açılışını yaptı. Açılış kurdelasının kesilmesinin ardından Tavas’ın Ak Partili Belediye Başkanı Mehmet Karabay, Başbakan Erdoğan’a Efe kıyafeti hediye etti. Karabay, Erdoğan’a efe cepkeni ve fesini giydirdi. Başbakan Erdoğan açılışın ardından miting alanından vatandaşların arasından Tavas Belediyesi’ne geçerken kısa süreli izdiham yaşandı. Tavaslılar Başbakan Erdoğan’a dokunmak, isteklerini anlatmak için yoğun çaba harcarken, bir kişi Fenerbahçe forması hediye etti. Vatandaşlara oyuncak ve not defteri hediye eden Erdoğan, Tavas Belediyesi binasına girdi. Erdoğan, Tavas’ın ardından Acıpayam’a toplu açılış törenine katılmak için helikopterle gitti.

TAVAS’DA TOPLU AÇILIŞLAR

Denizli’deki toplu açılış programlarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tavas İlçesi’nde toplam tutarı 17 milyon lira olan 11 tesisin açılışını yaptı. Sarayköy’de Zorlu Enerji’ye ait Türkiye’nin en büyük jeotermal enerji elektrik santralinin açılışını yapan Başbakan Erdoğan, helikopterle Tavas Stadı’na indi. Başbakanlık otobüsüyle toplu açılışın yapılacağı Hükümet Meydanı’na gelen Başbakan Erdoğan, Tavaslılar'a seslendi. Toplu açılış törenine Başbakan Erdoğan’la birlikte eşi Emine Erdoğan, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Ak Parti Denizli milletvekilleri ve daire müdürleri katıldı.

Tavas’ın tarihi görünümüne önem veren, altyapı kadar üst yapıya da önem veren Tavas Belediyesi’ni kutladığını söyleyen Erdoğan, "Rahmetli Menderes’in kuruluşunu yaptığı Ziraat Bankası olarak kullanılan bir mekanın önündeyiz. Bizim gönüllerimiz arasında birilerinin göremediği bir bağ var. Biz sizi farklı seviyoruz. Milletimize efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik" dedi.

"ANA MUHALEFETİN LİDERİ EVLERE ŞENLİK, İŞİMİZE YARIYOR"

Denizli’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tavas İlçesi’ndeki toplu açılış töreninin ardından Acıpayam İlçesi’ne helikopterle geldi. İlçedeki stadyuma helikopterle inen Başbakan Erdoğan, daha sonra otobüsle Acıpayam Devlet Hastanesi’nin önündeki alana geldi.

Başbakan Erdoğan, alana geldiğinde yaklaşık 15 dakika Başbakanlık otobüsünden inmedi. Daha sonra otobüsten inip kürsüye çıkan Erdoğan, Acıpayam ve çevre ilçelerden gelen yaklaşık 5 bin kişi tarafından alkışlandı. Yanında kızı Sümeyye Erdoğan bulanan Başbakan Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

"Bizim siyasetimiz eser siyaseti, laf siyaseti değil. Biz eserle konuşuruz, lafla değil. Birileri de bol bol laf ederler. Biz milletimize efendi olmaya gelmedik, biz milletimize hizmetkar olmaya geldik. Biz bu yola böyle çıktık. Bu hizmet siyasetinde de 11 yıldır 81 vilayeti fellik fellik dolaşıyoruz. Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, enerjide, tarımda aklınıza ne gelirse tüm alanlarda Türkiyemizin alt üst yapı eksikliklerini giderdik, gideriyoruz. Bu anlayışla 11 yılda Türkiyemizi her alanda üç kat büyüttük. Dik duracağız dikleşmeyeceğiz. İnşallah önümüzdeki dönemde de bu siyaseti sürdüreceğiz. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracak, ülkemizi yeniden üç kat daha büyüteceğiz. Bize desteğini esirgemeyen tüm kardeşlerimden hayır dualarını eksik etmemelerini rica ediyorum. Ben inanıyorum, sizin desteğiniz bundan sonra da devam edecek. Denizli’nin büyüdüğünü, kabuğuna sımadığını anlattık. Artık bir Denizli ilçesi yok. Eskiden Denizli Belediyesi deyince merkez ilçe belediyesiydi. Gerçek Denizli Belediyesi 30 Mart 2014’ten sonra olacak. Çünkü mülki sınırlar, Denizli Belediyesi’nin artık alt, üst yapı, nazım imar planlarına varıncaya kadar ilçe belediyelerle çalıştığı bir yerel yönetim olacak. Acıpayam’a tabii ki hizmet farklı gelecek. Artık köy olmayacak, bu köyler mahalle olacak. Bu mahallelerin alt yapısı vesaire bundan Büyükşehir Belediyesi sorumlu olacak. En ücra köye ulaşmamak gibi bir şey bundan sonra yok. Büyükşehir Belediyesi olarak biz damdan düştük. Bu kardeşiniz İstanbul’u 4.5 yıl idare etti. Başkanlığını yaptı ve oradan buraya geldik. Damdan düşmeden bu iş olmaz, bunu da hatırlatmak lazım. Ana muhalefetin bir genel başkanı var. Evlere şenlik, yeter ki öyle olsun, işimize yarıyor. Dün baktım bir yerde konuşuyor, Türkiye hayvanı dışarıdan getiriyor diyor. Bu kurbanda kendi yetiştirdiğimiz kurbanlarımızı keseceğiz. İthal dönem bitti. Acıpayam buradan ona cevap veriyor. 10 binlerce süt hayvanını burada kendisi besliyor. Ama sorsan haberi yoktur. Türkiye bunun yanında, dört bir yanda büyüyor. Süt, et hayvancılığında ciddi sıçrama var. Artık bu işler bilimsel yürüyor. Ziraat fakültelerimiz yaygınlaşıyor. Burada yetişen elemanlarımızı köylere sözleşmeli olarak gönderiyoruz. Bu adımları attık. Her türlü desteği tarımda sağladık. Birkaç yıl içerisinde bizi izlemeye devam edin. Türkiye artık hayvan ihraç eden ülke haline gelecek, bu adımları da atıyoruz."

“TÜRKİYE’Yİ DEMİR AĞLARLA ÖRÜYORUZ”

Kendi hükümetlerinin görev gelmesinin ardından Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın verdiği kredilerin faizlerinin düştüğünü söyleyen Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

“Nereden nereye geldik. Ah benim Acıpayamlı kardeşim, şu çok önemli! Türkiye 79 senede 6 bin 100 kilometre duble yol yaptı, 11 senede ise 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Halep oradaysa Arşın Acıpayam’da. Hesap ortada. Bu yollardan gidip geliyorsunuz. Denizli’nin havalimanı var mıydı, bizimle geldi. Geldiğimizde 26 vardı, şu anda 51 havalimanı var. Bu modernleşmenin, modern Türkiye olmanın adımlarıdır. Muasır medeniyetlerin üstüne çıkmak lafla olmaz, uygulamayla olur. Demir ağlarla ördük diyorlar. Gazi bu ifadeyi kullandı ama arkasından gelenler demir ağ diye bir şey yapmadılar, biz yaptık. Türkiye’yi demir ağlarla örüyoruz. Ankara Eskişehir bitti. Eskişehir-İstanbul arası 29 Ekim’e yetiştirilmeye çalışılıyor. Şimdi denizin altında yüksek hızlı treni yapıyoruz. Boğazı denizin altından geçiyoruz. Denizin üstünden yapsak bu alıştığımız solcular ne derler. A bunlar yürümeyi bilmiyorlar derler. Çünkü bunların geçmişindekilerde öyleydi. Ama biz 62 metre derinlikten boğazı geçiyoruz. Güneyinden iki tüp geçit, oradan da otomobiller geçecek. O da 2015’e yetişecek. Üçüncü köprüyü de yapıyoruz. O da 2015’te açılacak. Denizin üstünden de altından da bunlara laf kalmaması lazım. Biz onu da bunu da yaparız. Bak şimdi helikopterlerimizi yapıyoruz. Gemimizi yaptık. Yerli olarak yaptık. Aşk başka bir şeydir. Sevda başka bir şeydir. Biz aynen Ferhat ve Şirin gibiyiz. Biz Ferhat siz Şirin’siniz. Ferhat dağları deldi mi. Bize diyorlardı delemezsiniz, biz deldik. Tüm tünellerle dağları deliyoruz, aşılmayan yerleri aşıyoruz. Niye, çünkü Şirin’e ulaşacağız. Ama bizden öncekiler bunları yapamadılar.”

Kendilerinden önceki dönemde milletin devletle düşman haline getirildiğini ileri süren Erdoğan, “Biz buluşturduk, kucaklaştırdık. Biz Kürt, Türk, Çerkez’i Allah için seviyoruz. Bizim farkımız var. Biz, Mısır’da Esma’yı şehit ediyorlar ordayız. Suriye’de yüz binleri şehit ediyorlar oradayız. Biz Myanmar’da katliam var, oradayız. Dünyanın neresinde olursa olsun. Adı sözde Müslüman olanlar Kenya’da insanları haince öldürdüler, biz oradayız. Çünkü İslam’da terör yoktur. İslam sin kelimesinden geliyor. İslam ile terörü bir araya koyamazsınız. Koymak isteyenlere söylüyorum bizi oralara yerleştiremezsiniz. Bunu yapanlar terörizmin bir ayağıdır” dedi.

Daha güzel bir Denizli’yi beraber ayağa kaldıracaklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, “Eser, müessiriyle değerlidir. Süleymaniye Mimar Sinan’la değerlidir. O insanlar, o günün şartlarında o eserleri inşa ettiler. Biz de hamdolsun bu güzel eserimizi Acıpayamlıya yakışacak şekilde hizmete açıyoruz” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Acıpayam Meslek Yüksekokulu ile Acıpayam 100 Yataklı Devlet Hastanesi’nin açılışını yaptı.

BAŞBAKAN’IN ARI TEDİRGİNLİĞİ

Başbakan Erdoğan’ın konuşması sırasında önce eline daha sonra vücudunun çeşitli yerlerine konan arı, dikkat çekti. Başbakan Erdoğan, arıyı uzaklaştırmak için büyük çaba sarf etti.

Bu arada, Başbakan Erdoğan’ın her mitinginde farklı kıyafet giydiği görüldü. Başbakan Erdoğan, açılışın ardından Acıpayam Devlet Hastanesi’ni gezdi.

"BU ÜLKEDE NE GARİP NE PARYA OLACAĞIZ"

Denizli’deki toplu açılış programlarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son durağı Çivril’de 4+4+4 eğitim sisteminden söz edip, “Bu ülkede ne garip ne parya olacağız. Bütün meslek okullarının önlerini açtık. Şimdi katsayı diye bir durum var mı? Nereden mezun olursan ol gir imtihana nereyi kazanıyorsan önün açık eğitim öğretim özgürlüğü bu. İane değildi biz hakkın iadesini sağladıkö dedi. Erdoğan, üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesi eleştirilerine de, "Ne yapacaktık, inkar mı edecektik. Ecdadımızla iftihar ediyoruz" sözleriyle yanıt verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük Denizli programının son durağında Çivril İlçesi’nde toplam tutarı 14 milyon lira olan 21 tesisi açtı. Acıpayam’daki toplu açılış töreninin ardından helikopterle Çivril’e geçen Erdoğan, Çivril Stadı’ndan başbakanlık otobüsüyle Cumhuriyet Meydanı’na gelerek toplu açılış törenine katılıp, Çivrillilere seslendi. Toplu açılış törenine Başbakan Erdoğan’la Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve AK Parti Denizli Milletvekilleri ile eşi Emine Erdoğan katıldı. Başbakan Erdoğan alana gelmeden önce genç bir kadın fenalaştı, sağlık ekipleri müdahale etti.

BAŞBAKAN: ACIPAYAM’DA BAYILANLARI ZİYARET ETTİM

Konuşmasına iki gündür Denizli’de yaptığı açılış törenleri ve yatarımlar hakkında bilgi vererek başlayan Erdoğan, “Ortaya koyduğunuz tablo hasretin ifadesi olarak karşımda duruyor. Hizmetler hayırlı olsun. Farklı coşkuyu on binlerce Denizlili kardeşimle yaşadık. Toplu açılışları yaparken Acıpayam’da modern bir hastanenin açılışını yapmak bize nasip oldu. Fakat acil bakıma geçtiğimizde de orada aynen bu tablonun içinde olup ayılanlar bayılanlar olmuş, onları ziyaret etme durumunda kaldım. Hepsi de şifayı bulmuştu. Kendileri dualarla bizleri uğurladıö dedi.

"BU MİLLET KENDİSİNE HİZMETKAR OLMAYANA O MAKAMLARI VERMEZ"

Denizli’de iki gün içinde toplam tutarı 876 milyon lira olan 84 ayrı eserin açılışını yaptıklarını belirten Erdoğan, "Bu tesisler Türkiye’nin nereden nereye gitmekte olduğunun göstergesidir. Aşık Veysel gibi uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece demiştik. Yürüdük yürüyoruz. Birileri bize çok kötü şeyler söyledi. Varsın söylesinler, kem söz sahibine aittir dedik yola devam ettik. İkisi referandum yedi seçim geçirdik. Hepsinde de halkımızın yüksek teveccühünü gördüm. Bu teveccüh bir şeyi gösteriyor. Bu millet kendisine hizmetkar olmayana o makamları vermez. Biz bu millete efendi olmaya gelmedik, hizmetkar olmaya geldik. Öyle çıktık bu yolculuğaö diye konuştu.

BAŞBAKAN: BU ÜLKEDE NE GARİP NE PARYA OLACAĞIZ

Erdoğan göreve geldiklerinde millete üç söz verdiklerini, bunların yolsuzlukla, yasaklarla ve yoksullukla mücadele olduğunu ifade etti. Erdoğan, "Üç söz verdik, yolsuzlukların kökünü kazıyacağız, yasaklarla ve yoksullukla mücadele edeceğiz dedik. Yolsuzluklar minimize oldu, meydanlarda bunlara yer kalmadı. Yasaklarla mücadelede çok ciddi mesafeler aldık. Bu ülkede neler yapmadılar ki; 10 yıl önce bu ülkede maalesef başı örtülü kızlarımız okullara gidemez hale gelmişti. Üniversiteye gidemiyorlardı, kapılar onlara kapanmıştı. Onlar bu ülkenin evlatları değilmiydi? Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yoktu. Dediler ki; 'Sen öz yurdunda garipsin kendi vatanında paryasın.' Biz dedik ki; biz bu ülkede ne garip ne parya olacağız ve kod numarası 444 olan zorunlu eğitim yasasını getirdik. 12 yıllık zorunlu eğitimi biz getirdik. Bütün meslek okullarının önlerini açtık. Şimdi katsayı diye bir durum var mı? Nereden mezun olursan ol gir imtihana nereyi kazanıyorsan önün açık. Eğitim öğretim özgürlüğü bu. İane değildi bu, biz hakkın iadesini sağladıkö dedi.

EĞİTİME BÜTÇEDEN YÜZDE 50

Bütçenin yüzde 50’sini eğitime ayırdıklarını, üniversite sayısını 71’den 175’e çıkardıklarını, her ile üniversite kazandıklarını kaydeden Erdoğan, akademisyen sıkıntısı ve fiziki koşulları iyileştirmenin çalışmalarını yaptıklarını belirtti. İlçeye meslek yüksekokulu kazandıran Atasay Kamer’e de seslenen Erdoğan, “Atasay Bey bana diyor ki; ben fiziki imkanları hazırlayayım sen de buraya öğrenciyle akademisyen gönder. Biz de elimizden geleni YÖK’le çalışarak yapma gayreti içinde olacağızö diye konuştu.

"BİZ KÖPRÜYÜ YAPACAĞIZ BOŞUNA UĞRAŞMAYIN"

Enflasyonu yüzde 6’lara indirdiklerini, devletin borçlanma faizini yüzde 63’ten yüzde 5-7 aralığına düşürdüklerini, Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın esnaf ve çiftçiye 0-7 aralığında faizle kredi verdiğini hatırlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye büyüyor. Milletin cebindeki paranın faiz lobilerine gitmesini istemiyoruz. Bu geleceği çok daha sağlam zemine oturacak çalışmaları yürüteceğiz. Üçüncü köprünün yapımı başladı. Hizmetlerin, önünde dikiliyorlar. Allah’tan yol bulamıyorlar ya da denizden birkaç kişi gidip eylem yapıyor. Ya biz bu köprüyü yapacağız boşuna uğraşmayın. Dört geliş dört gidiş ortasından raylı sistem tren gidiyor. Bunu görmüyor bunlar, niye bunun adını Yavuz Sultan Selim koymuşlar. Oturduk düşündük istişare ettik Yavuz Sultan Selim adını verdik. Biz ecdadımızla büyüdük, ecdadımızla övünüyoruz. Kısa padişahlığında ülkeyi nereden nere getirdi. İnkar mı edecektik, onlarla iftihar ediyoruzö ifadelerini kullandı.

ÇOCUK ÖNERİSİNİ HATIRLATTI

Marmaray’ı 29 Ekim’de açacaklarını dile getiren Erdoğan, “Allah’tan boğazın altından geçtiği için görmüyorlar, görseler onun için de gösteri yapmaya çalışırlar. Birinci, ikinci, üçüncü köprü hepsine karşı çıktılar. Şimdi boğazın altından geçene de karşı çıkacaklar ama çıkamıyorlar çünkü görmüyorlar. İyilik yap at denize balık bilmezse Halik bilirö dedi. Çivrillilere, “Beraber Yürüdük Biz Bu yollardaö şarkısını söyleten Erdoğan, konuşmasını bitirdiğinde platforma elinde AK Parti bayrağıyla çıkan 6 yaşındaki Ceylin Yavuz’u kucağına alıp sevdi. Küçük kız Başbakan’ın kucağında miting alanının karşısındaki bir evin balkonunda oturan annesine selam gönderirken, Erdoğan platforma çıkan küçük kızın ağabeyi 15 yaşındaki Melih Nebi Yavuz’a kaç kardeş olduklarını sordu. Erdoğan, iki yanıtını alınca, “Ben size ne demiştimö diyerek çocuk önerisini yineledi.

DERNEK BAŞKANI’NDAN İLGİNÇ PLAKET

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açılış kurdelesini kesmeden önce ilçeye okul yaptıran hayırseverlere teşekkür plaketi verdi. İlçeye meslek yüksekokulu yaptıran Atasay Kamer, Ziraat Fakültesi yapma sözü verdi, Başbakan Erdoğan da gerekli çalışmaları yapma sözü verdi. Başbakan Erdoğan, tesislerin açılış kurdelasını eşi Emine Erdoğan, AK Parti milletvekilleri ve protokol üyeleriyle kesti. Daha sonra Erdoğan’a Çivril İmam Hatip Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı ve Denizli’de Hacı Ahmet Pakel Vakfı’nın Başkanı olan Ahmet Pakel, Başbakan’a ilginç bir metni olan plaket hediye etti. Başbakan’a verdiği plakette yazılan metni de okutan Pakel, “Çivrilimize gelerek bizlere çok mutluluk verdiniz. Cenab-ı Hak size iki cihan saadeti versin. Osman Gazi Han misafir kaldığı evdeki Kuran-ı Kerim’e gösterdiği hürmetten dolayı, 23 milyon 334 bin 600 kilometrekare toprağa 600 küsur sene hükümran oldu. Sizin de 4+4+4 ve Kuran-ı Kerim’e gösterdiğiniz hürmetten dolayı Cenab-ı Hak size de bu topraklardaki insanların gönüllerini fethetmeyi, gösterdiğiniz 2071 hedefinden dolayı 60 yıl içinde sizin ve fikrinizin hükümran olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederimö ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış töreninin ardından Ankara’ya dönmek üzere Çardak Havaalanı’na gitti.

Osman Nuri BOYACI, Turaç Top, Ferah IŞIK /DENİZLİ, (DHA)