15.09.2011 16:05

19. Dünya iş sağlığı ve güvenliği kongre ve fuarı sona erdi

Başbakan Sayın R.Tayyip Erdoğan ve çalışma ve sosyal güvenlik bakanı sayın Faruk Çelik'in açılışını yaptıkları kongreye 140 ülkeden 5 bin 400 kişi katıldı.
BASIN BÜLTENİDİR


o Kapanış Töreninde Uluslararası Film ve Multimedya Festivali ödüllerinin sahiplerinden biri TÜPRAŞ oldu.
o Uluslararası Film ve Multimedya Festivali ödülleri, Türkiye ile beraber Brezilya, Almanya, İsviçre, İsveç, Meksika, Malezya, Norveç ve İngiltere’den katılan filmlere gitti.
o Kongre ile eş zamanlı açılan Fuara da 116 yerli ve yabancı firma katılırken fuar ziyaretçilerinin sayısı da 20 binlere ulaştı.

Başbakan Sayın R.Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik tarafından açılışı gerçekleştirilen ve dünyanın en önemli kongrelerinden biri olan 19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi ve Fuarı, rekor katılımcı ile sona erdi. Kongreye 140 ülkeden katılan 5 bin 400 kişi katıldı. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Uluslararası Sosyal Güvenlik Kuruluşları Birliği (ISSA) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ile Haliç Kongre Merkezi’nde 11-15 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen kongrede 32 ülke Çalışma Bakanlarının katılımıyla İstanbul Deklarasyonu da imzalandı.
KAPANIŞ TÖRENİ MULTİMEDYA FİLM FESTİVALİ
ÖDÜL TÖRENİ İLE SONA ERDİ.

14 Eylül 2011 Çarşamba günü sona eren 19.Dünya İş Sağlığı ve Kongresi Kapanış Töreni’nde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Sıddık Topaloğlu “3 yıl önce başlayan uzun, zahmetli ama aynı derecede de heyecanlı yolculuğumuzun bugün sonuna gelmiş bulunuyoruz. Kongrenin hem ülkemize getirme aşaması hem de gerçekleştirme aşamaları bizim için bir maraton koşusu gibiydi. 5 gün boyunca dünyanın 140 ülkesinden gelen değerli katılımcılarımızla yaptığımız çalışmalar sonucunda, elde edilen bilgileri ve sonuçları sizlerle paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi.

“2008 yılında Güney Kore’nin başkenti Seul’de başlayan İstanbul maratonu, bu tarihi ve kültürel zenginlikleri ile göz kamaştıran İstanbul’un ününe yakışır şekilde tarihi bir deklarasyonun imzalanması ve rekor bir katılımcı sayısı ile son buldu” diyen Topaloğlu, ”Kongre boyunca 597 poster sunumu, 12 ayrı salonda birbirine paralel 10 teknik oturum, 31 sempozyum, 4 bölgesel toplantı, 2 bölgesel konferans ile 29 adet yan etkinlik ve eğitim kursları ile 22 konuşmacı köşesinde ulusal ve uluslararası 102 konuşmacı yer aldı. Gerçekten İstanbul farkını ortaya koydu ve rekorlara imza attı. Bundan sonraki kongreler, İstanbul öncesi ve sonrası diye anılacak” diye konuştu.

Törende, ILO’dan Seiji Machida, ISSA’dan Genel Sekreter Hans-Horst Konkolewsky ile Kore İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (KOSHA) Başkanı Hun KiBaek de birer konuşma yaptılar. 19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi Kapanış Töreni, Alman Sosyal Kaza Sigorta Kurumu Başkanı (DGUV) Hans-Joachim Wolf’un 2014 yılındaki Dünya Kongresinin Almanya’da yapılacağını ilan etmesinin ardından, Uluslararası Film ve Multimedya Film Festivali Ödül Töreni ile son buldu.“Sağlıklı ve Güvenli Bir Gelecek için Küresel Güvenlik Kültürünü Oluşturalım”

Haliç Kongre Merkezinde 11-15 Eylül 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen kongrede, “Sağlıklı ve Güvenli Bir Gelecek için Küresel Güvenlik Kültürünü Oluşturalım” parolası ile yola çıkan konuşmacılar, meslek hastalıkları ve iş kazalarını önlemede yeni olanakları ve yapılması gerekenleri çeşitli platformlarda tartışma olanağı buldular.

19. İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’nde, İş Sağlığı ve Güvenliğine Kapsamlı, Planlı ve Önleyici Yaklaşımlar, İş Sağlığı ve Güvenliğine Sistem Yaklaşımı, İş Sağlığı ve Güvenliğinde Sosyal Diyalog, Ortaklıklar ve Yenilikler ile Küresel Ekonomi ve Değişen İş Dünyasında Ortaya Çıkan Yeni Güçlükler ana temaları çerçevesinde, oturumlar düzenlendi. Genel oturum toplantıları, teknik oturumlar, bölgesel toplantılar, sempozyumlar, çok sayıda oluşturulan konuşmacı köşeleri, poster sunumları, ulusal ve uluslararsı kuruluşların düzenlediği yan etkinlikler ve eğitim kursları, uluslararsı film ve multimedya festivali ile teknik turlar gerçekleştirildi.

597 poster sunumu, 102 ulusal ve uluslararası konuşmacı
Kongre süresince, ulusal ve uluslararası düzeyde 597 adet poster sunumu gerçekleşirken, 22 konuşmacı köşesine ulusal ve uluslararası 102 konuşmacı katılarak, iş sağlığı ve güvenliği alanında çok önemli konulara dikkat çektiler. 19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi süresince 12 ayrı salonda birbirine paralel 10 teknik oturum, 31 sempozyum, 4 bölgesel toplantı, 2 bölgesel konferans ile 29 adet yan etkinlik ve eğitim kursları da düzenlendi. Bu oturumlarda iş sağlığı ve güvenliği alanında ulaşılmak istenen hedefler ve eylem planları ortaya kondu.

İstanbul Deklarasyonu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında biraraya gelen 32 ülkenin Çalışma Bakanları Dolmabaçe Sarayı’nda düzenlenen toplantıda, 2008 yılında Güney Kore’nin başkenti Seul’de imzalanan Seul Deklarasyonunu destekleyen ve bir adım öne taşıyan “İstanbul Deklarasyonu”na imza attılar. Deklarasyona imza atan ülkeler, uluslararası platformda iş sağlığı ve güvenliği politikalarının yasa ile teminat altına alınmasına ve bu alanda yenilikçi, sürdürülebilir ve insanca çalışma koşullarının yaşatılmasına önem ve özen gösterecekler.
Rekorların ve İlklerin Kongresi

19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi, bugüne kadar düzenlenen kongreler içerisinde birçok ilke de imza attı. İlk defa Çalışma Bakanları Zirvesi’ne 32 ülkenin bakanı katılırken, katılımcı sayısında ile bir rekora da imza atılmış oldu. Öte yandan, ILO ve ISSA’nın yanısıra, kongreye katılan işveren örgütleri, işçi örgütleri ile meslek kuruluşları ve dernekler sayısında da bir ilke imza atıldı. Böylelikle, işçi ve işverenle birlikte devletin çeşitli kurumları yanyana gelirken, çeşitli meslek kuruluşları ve dernekler de aynı platformda buluşma olanağı yaşadılar.